Politick Overzicht. zwakkenouden van dagen en verwaar loosden opnemen, die, tengevolge van hunne ongeschiktheid tot den arbeid, dikwijls in ellendigen toestand verkeerden, terwijl eene zoo aangenaam mogelijke bezigheid hen tevreden deed zijnen hun wederom op nieuw levenslust en moed inboezemde. Zoo heb ik ook mede kunnen werken tot de oplossing van eene der questions brulantes met betrekking tot het proletariaat en deszclfs gevaren. In mijne werkplaatsen namelijk kunnen de arbeiders, omdat de winst der inrichtingen aan de armen ge wijd isniet alleen kost 011 verpleging bij ziekte als anderszins vinden, maar ook allerlei middelen tot rcligieuse en verstandelijke ontwikkelingterwijl zij aan den anderen kant voor vele verzoekingen bewaard blijven, waaraan de arbeidende klasse meestal is blootgesteld. Immers in eene vereeniging van arbeiders wanneer deze door den geest der liefde doordrongen isliggen zeer rijke middelen tot verzorging en op voeding ja ik kan bewijzen dat zoowel als bet te zamen zijn der fabriekarbeiders dikwijls aanleiding geeft tot ondeugddit ook als een krachtige prikkel tot zedelijke verbetering kon gebruikt wordenomdat bet voorbeeld in het goede en in liet kwade navolging wekt. Daardoor kunnen juist langs dezen weg zeer velen op het rechte pad worden gebracht. Daarom ook zijn indus- trieele ondernemingen voor mij van bet grootste gewicht; dc reddende liefde ontvangt door haar een hoofdfactor voor bet geeste lijke en lichamelijke welzijn der menschen echter bestaat er hier veel grooter moeielijk- hcid dan bij de landbouwkundige inrich tingen. Hierbij komt nogdat mijne ar beiders niet alleen voor zichzelvcn leven maar ook voor hunne verarmde nutuurgc- nootcn hetgeen zeer nuttig op bun hart werkt. Velen, vooral vrouwen, die dikwijls alleen ongelukkig zijn omdat zij geen levensdoel hebben kunnen in zulk eene omgeving eene zeer bevredigende bezigheid vindenen dat wel met dubbele winstdie den arme en den voor dezen arbeidende gewordt. Dit alles, en ik hoop later nog meer, is mij geluktomdat ik de eenvoudige wet van bet ChristendomHeb uwen naaste lief als u zeloen consequent bij mijne medear beiders heb trachten te doen opvolgen waarin dan ook de basis ligt tot een levend en werkdadig Christendom en tot de verzoening der belijdenissen welke reeds zooveel onheil hebben aangebracht. Sell. v. O. Dc troonrede der koningin van Engeland is een zeer kleurloos stuk. Wel is waar raakt zij al de binncniandschc en buitcnlandschc vraagstuk ken, doeli zij doel dit met eene omzichtigheid dio lot het uiterste gedreven is. Zoo bekomt de gewichtige oorlog van Duilschland cr maar eene zeer oppervlakkige mcld;ng in, cu zoo do konin gin er over spreekt, is het stellig omdat het haar niet mogelijk was over zulk eene belangrijke ge beurtenis het stilzwijgen te bewaren. De Patrie van Parijs spreekt over do wijzigin gen dio het Fransch gouvernement voornemens zou zijn in de instelling van den Franschen senaat to brengen. Die wijzigingen zouden enkel daarin bestaan aan den senaat zijne rol lo vergemakkelijken van bewaarder dor grondwet cn der openbare vrijheid door hem te machtigen om na het on derzoek van een wetsontwerptot eene tweede beraadslaging van wegc het wetgevend lichaam lo besluiten. Dit besluit zou moeten gegrond zijn op een verslag don keizer gezonden. In geval het wetgevend lichaam in zijne stemming zou blijven volharden, na zich rekenschap te bobben gegeven van dc opmerkingen, door den senaat voorgedra gen, zal dc wet worden uitgevaardigd. In den tegenwoordigon toestand der zaken zou de senaat weinig in de gelegenheid kunnen zyn om dat voorrecht uil lo oefenen, daar hel wetge vend lichaam uu de macht niet bezit om het ini tiatief van wellen te nemen, waarvan de ontwer pen door het gouvernement niet zouden zijn aan geboden geworden doch men denkt dat het Frausch gouYcruemeut de mogelijkheid voorziet om aan het wetgevend lichaam eene rechtstreek- sche werking te verleenendie een tegenwicht zou vergen in eene tweede vergadering. De staatsraad van Frankrijk heeft eene groole beraadslaging gehouden, onder voorzitterschap van den keizerover do krijgsheriurichliug. De be raadslaging zou Yooral geloopeu hebben over de drie jaren dienst in de reserve gevoegd bij de zes jaren dienst in het werkdadig leger. Er is geeue bepaalde beslissing genomen. De groote commissie van den Hongaarschen landdag heeft het onderzoek geëindigd van hot vertoog, betrekkelijk de gemeenzame zaken. Dit werk is in zijn geheel aangenomen. De minder heid der commissie heeft zich voorbehouden in een bijzonder verloog die zijner inzichten uit te leggen welke van het aangenomen ontwerp af wijken. Van wege Hongarije schijnt dus alles geëindigd, daar het te voorzien is, dat de landdag het voor beeld der meerderheid van de groole commissie volgen zal. Ook denkt men dal er eene goede overeenstemming zal tot stand komen tusschen Oostenrijk en dc andere er aan loebehoorende lauden. De kiezingen voor de provinciale landdagen zijn alom geëindigd. In de Duilsche provinciën is het de grondwettelijke partij dio gezegepraald heeft. Ia Bohemen hebben dc Tcheken dc bovenhand op de Duitschers behaald doch de uitslag der kiezingen is voor deze laatste in Moravio gunsti ger geweest. De Rutheueu jzijn in Oallicie be zweken alwaar de Polen eciie groole meerder heid hebben behaald doch dio stëmuiingon zijn nu zonder doel geworden, daar de vcreeuigingen der provinciale landdageu enkel bestemd waren om de leden van den buitengewonen Reichsralh te benoemen, van wiens vorming voor goed is afgezien. liet schijnt stellig dat het 'gouvernement voor nemens is Weeneu te versterkendoor het met ecnen kring van vooruitgezetto lorten te omgeven. Dit ontwerp is door de Wecneusehe bevolking met ecu diep misnoegen onthaald. De stedelijke raad heeft verscheidene voorstellen gestemd, welke dien tegenstand uitdrukken. Nog al ernstige onlusten zijn in Italiaanseh Ty rol uitgebarsten. Het gouvernement heeft zich verplicht gezien ten einde de rust to herstellen, om de lijdelijke opsehorsiug uit te roepen der wetten die de persoonlijke vrijheid en de on schendbaarheid der woning waarborgen. De hecreukamor Yau Pruisen heeft in de zitting van 4 Februari den maatregel verworpen, dooi de kamer der afgevaardigden in het wetsontwerp gebracht, dat het gouvernement er aan had on derworpen, maatregel die aan de beraadslagingen van het aanstaande parlement van den Noorder- boud do zelfde uitzondering van rechterlijke ver volgingen verleende die reeds de redevoeringen genieten in den schoot van het Pruisisch parle ment uitgesproken. De kamer der afgevaardigden zal dus op uieuw over eeueu maatregel te beraadslagen hebben dien zij en te rechtop hoogen prijs stelt. De Presse van Weeneu vcruoeuit door brieven uit Parijsdat ïueu daar kennis draagt van veel omvattende plannen gesmeed door graaf von Bismarck en den prins van lioheulohe. Als ik, zoo zegt do berichtgever, de helft, ja twee derden dezer berichten voor overdreven houd, dan blijft er nog genoeg over, om de Europeesche staats lieden on Louis Napoleon in het bijzonder versteld te doen slaan. Hel schijnt vast te staan, dat Pruiseu en Beieren zich gereed maken voor een grooten strijd tegen Frankrijk. Prins lioheulohe heeft, naar men verzekert, tot een zijnor vrien den gezegdIndien Frankrijk niet ophoudt van zijne natuurlijke greuzeu lo spreken zullen wij die eens voor goed vaststellen. Het is niet onmogelijk dal prins van lioheu lohe dit heeft gezegd en indien dit zoo is dan is dit gezegde waarschijnlijk de cenïgc grond voor de sombere voorspellingen van den briefschrijver. Aangenomen eens dat dit laatste het geval is, dan schijnt ons do gevolgtrekking, die er uit wordt afgeleidal zeer gewaagd. Wanneer de Zuid-Duiischo stalen blijven voortgaan op deu weg, dien zij thans onder de leiding van Beieren hebben ingeslagen dan zullen zij in vereeniging met Noord-Duilschiand spoedig sterk genoeg zijn, om ecu aanval vau Frankrijk af te slaan en niet onwaarschijnlijk zou men daarna ook machtig genoeg ziju om eens voor goed de natuurlijke grenzen van Frankrijk af te bakenen. Maar juist daarom zal Frankrijk zich wel tweemaal bedenkon eer het aanvalt en voor een aanval van Duitsch- land op Frankrijk bestaat, zoo ver wij kuuneu zien, geeue de minste reden. Men mag zegt het Amst. Handelsblad dit be richt rangschikken onder de pogingenthans vooral door de Belgische dagbladenmaar ook door de Ooslenrijksche en andere aangewend om Pruisen in onaangenaamheden te wikkelen met zijne buren. Met zijne burenniet met Frankrijk alleen want naast deze verhalen om trent een verbond van Zuid en Noord tegou Frankrijk, zijn er andere in omloop, volgeus welke Pruisen mei Zuid-Duilschland geen verbond begeert, maar bel Zuiden aanmoedigt lot nauwere aansluiting, opdat Beieren, vergroot met het Duilsche gebied van Oostenrijk eenmaal in het Zuiden worde, wat Pruisen thans in hel Noorden is. In plaats van spanning tusschen Frankrijk en Pruisen zou cr integendeel, volgens deze reeks van verhalen, eene nauwe vriendschap tusschen beide mogendheden bestaan, en zouden zij in der minne hebben goedgevonden do aardrijkskun dige lessen voor 'de jeugd nog meer te 'vereen voudigen door, te gelegener tijdBelgie en Hol land in te lijven. Belgie zou natuurlijk aan Frank rijk Nederland aan Pruisen komen. Men moet deze praatjes vermelden maar hei is inderdaad zoude van de ruimtedie men er aan besteedt, zegt een Ylaamsch blad; wij echter zeggen: waak! en zullen den Dwaas nog wel eens laten spreken Alhoewel het gerucht te Parijs in omloop was dat het Frausch gouvernement zich bedacht had en op de baan der hervormingen was terug ge lreden, blijven die, rakende de drukpers, de afschaf fing der voorafgaande machtiging, der bestuurlijke juridiclie en der beperkende wetten op de druk kerijen en den boekhandel een feit. Men zegt zelfs dat de nieuwe wet reeds in zoo ver is opgeslolddat zij in de aanstaande bijeen komst van den staatsraad onder voorzitterschap van den keizer te houden, zal kunnen over wogen worden. Er blijven enkel nog onderge schikte punten vast te stellen, ais de prijs van het zegel of zijne vervanging door een recht, hetzij op de aunoucen of anders, de gelijkstelling der 'letterkundige dagbladen met de staatkundige dagbladende verhooging van den borgtocht en eindelijk do schaal der straffen. llel eerste wetsontwerp, waarover in het Fransch wetgevend lichaam zal beraadslaagd worden is dat, hetwelk ten doel heeft de afschaffing van den lijfsdwang. Dit ontwerp zal door de hoeren Rou- her en Baroche verdedigd worden, die de zuivere en eenvoudige afschaffing zullen voorstaan in sirijd met de besluiten der commissie. De Patrie kondigt de aanstaande terugkomst aau van den generaal Caslelnau van zijne zending in Mexico. De generaal wordt omtrent den 28 Februari te Parijs verwacht. De stad Francfort schijnt nog niet afgezien te hebben van do hoop om de teruggaaf te bekomen der krijgsbelasliug die er aan opgelegd is. In hare geheime zitting van 1 Februari heeft de be stendige deputatie met het bestuur der stad be last!, besloten ten dien einde eene nieuwe afvaar diging tot den Koning van Pruisen le zenden. Do gebeurtenissen volgen in Oostenrijk spoedig elkander op. De landdagen der cislellhanische provinciën zuilen den 18 Februari vergaderen eu eene keizerlijke boodschap zal hun het sluiten aankoudigen der overeenkomst met Hongarije en de intreSikiug van 't patent van bijeenroeping voor den buiteugewoneu Reichsralh. Van een anderen kant zullen de landdagen uitgenoodigd worden om zonder uitstel over le gaan tot de kiëzing der leden van den gewonen Reichsralh, die in den loop der aanstaande maand moet bijeenkomen. Aan die vergadering zal hel Oostenrijkscho gou vernement de wijzigingen onderwerpen die aan do grondwet moeten gebracht worden ten gevolge der "afscheiding van Hongarije. De zelfde verga dering zal te beraadslagen hebben over de orga nieke wet van het leger. Eene dépêche uit Pesth meldt dat de aanvaar ding der besluiten van hot comité der vijftien over de gemcene zaken door de commissie der ze ven en zestigbij de openbare denkwijze geeno eenparige goedkeuriug had ontmoet, en dat ver scheidene leden der partij Deak, misnoegd over deu gang, door hunne hoofden en vrienden, de heeren Andrassy en consorten gevolgdzich bereiden om gemeene zaak te maken met do liberale partij. Niets verzet zich nu nog langer tegen de instel ling van een ministerie, belast om al de maatre gelen le nemen voor do horstelling der wettige orde in Hongarije noodzakelijk. Van dag tot dag kan de telegraaf ons aankondigen dat de maat regel zijne locpassing bekomen heeft. Zelfs lo Pesth gelooft men, dat graaf Andrassy die dc voornaamste onderhandelaar der overeenkomst is geweestreeds in het bezit ier benoemingen is. Men weet nog niet wie de plaats van minister bij den persoon van den keizer vervullen zal. Het ware niet onmogelijkdat graaf Andrassy dien post voor zich zeiven behield, want, niette genstaande al het vertrouwen dat de rechtzinnig heid van het Oostenrijksch gouvernement kan verdienenbestaat toch het verledeneen het lot van den doorluchtigen graaf Bathyauy is ceno nuttige les voor zijne opvolgers. Een telegram uit Triest meldt dat de Russen nieuwen voortgang iu Midden-Azie maken. Do oorlog met deu emir van Bokhara is nog niet geëindigd. Men zegt nu dat de Russen op nieuw do Bokharen geklopt hebben en op de stad LSa- marcanda aanrukken. Do Fransche Moniteur kondigt een keizerlijk decreet af, gedagtcckcnd van 5 Februari dat in het reglement der verslagen van deu senaat en van het wetgevend lichaam met den keizer en den staatsraad, alsook in de organieke voorwaar den hunner werkzaamheden de wijzigingen brengt, noodzakelijk geworden door de laatste hervor mingen. Het aldus gewijzigde reglement behelst geen belangrijken maatregel die Diet reeds in hel decreet van 19 Januari bestaat, tenzij een ar tikel, dal de herstelling bekrachtigt van de tribune in het wetgevend lichaam. Verscheidene dagbladen van Parijs hebben laatst aangekondigd dat de afgevaardigden der linker zijde besloten hadden gebruik van hun nieuw récht le maken, door ondervragingen te doen dat de heer Thiers hel eerst zou ondervragen over de zaken van Duilschland en de beer J. Favre hel eerst over het vraagstuk van Mexico. Die inlichtingen waren ten minste voorbarig. Briefwisselingen melden dat de^ vergadering nog al belangrijk was. Dc heeren Thiers cn Berryer woonden die bij. Men heeft besloten van deu

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 2