NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH - VLAANDEREN. N°. 5. Achtste jaargang. Yrijdag 1 Februari. TEEKENEN. &"Ï''S A°. 18&7. Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag.Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeefand f 1,15; voor de overige plaatsen des Rijk9franco per post f 1,30. Afzonderlijke Nummers f 0,10. Prijs der Advertentiënvan 1-5 regels f 0,75 elke rege daarboven f 0,12% behalve het zegel van 0,35 voor ieder plaatsing. Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brievende Redactie betreffendebenevens Adverlentiën en gewone Berichten of Mededeeliugen van Correspondenten te bezorgen bg den Uitgever dezesalles FRANCObehalve de bekende Correspoudentiën. Vervolg van No. 2. In onze vorige afdceling verwezen wij naar hetgeen in No. 12 van de Tijdspiegel daags vóór onze inlijving bij Pruisen door een dwaas van beroep (och waren allen zoo dwaas!) geschreven werd. Ten einde onze lezers te laten oordcelendeelen wij er 't een en ander uit mede, en bevelen het zeer der overweging. De verstandige dwaas zegt In Die Gegcmvart, zijnde eene voortzetting, van Brockiiaus' Convcrsationslcxiconvindt men een opstel getiteldNiederland und seine Koloniën, waarin als „de bloedzonde," waaruit al de rampen van onze geschiedenis zijn voortgekomen genoemd wordt onze losrukking van Duitschland. En wanneer gij op een zomerreisje soms den schoonen Rijnstroom zijt opgevaren en met een Duitscher in een gemoedelijk gesprek gewikkeld wellicht met hem van gedachten wisseldetover dien vrijen Duitsehen Rijn, dan heeft hij u zeker ook bekend, hoe onnatuurlijk het is, dat de uitmondingen van die rivier, door de willekeurige staat kunde van Duitschland gescheidenthans gedrukt wordon door ban len en lasten, die den handel en het vrije volkenverkeer stremmen. Zulke onschuldige nationale bespiegelingen blijven altijd onschuldig. Den 12en Juli 1743 schreef Frederik de Giioote aan den Fran- schen Koning een vriendschappelijken brief, waarin hij zijn vorstelijken broeder gemoedelijk over zijne plannen onderhoudtdie zeer ernstig zijnweshalve hij hoopt dat zijn vriend hem niet zonder hulp zal laten daar hij immers gedeeltelijk in het belang van Frankrijk handelt. II faut frapper trois coups, en Bavière, Bohème, et Han- novreII faudrait employer Maurice ou quelqu'un de déterminó pour lexpédition de Hannovre. Et surtout eelte fois agir a temps. Mais plus de dófensiveon a péri par li. L'offensive donnera Ie succés (Micuelet, Louis XV, p. 226227." (a) De schrijver in de Nieuwe militaire spec tator" (tweede aflevering bl. 94) die deze bijzonderheid mededeeltIaat er op volgen Hannover heeft dus het lot ondergaan dat I'ruisen het reeds voor 122 jaren had toegedacht. Een gelijk lot hangt vermoe delijk Saksen boven het hoofd cn haalt dan weder de eigen woorden van Fre derik den Grooten aan S'il s'agit des vues politiques d'acquisition qui conviennent a cette monarchie, les Etats de laSaxesont sans contrcdit ceux, qui lui conviendraient Ie micux en l'arrondissant et lui formant une barrière par les montagnes qui séparent la Saxe de la Bohèmeet qu'il faudrait fortifier. 11 est difficile de prévoir comment cette acquisition pourrait se faire. La ma- nière la plus sure serait de conquérir la Bohème et Ia Moravie, et de les troquer avec la Saxesoit enfin que cela pilt s'opórer par d'autres trocs ou des possessions du Rhin, ((Noot. „Gelijk bekend is werd dit beproefd op het Weener-congres")) en y ajoutant Juliers ou Berg, ou de quelquq fafonque cela se fasse. Cette acquisition est d'une nécessité indispensable pour donner fi eet Etat la consistance dont il manque." b) Tot Nederland terugkecrcnde voegt de schrijver er bij Misschien herinnert een onzer geschiedvorschcrs zich iets omtrent vroegere veroveringsplannen tegen Nederland. De Pruisen hebben een goed geheugen." (Iets dat men in verzoeking zou komen te vergelenwanneer Pruisen ook dezen rand van Frederik den Grooten getrouw in acht neemtDe geheimhouding is eene we zenlijke deugd zoowel in de staatkunde als in de krijgsdienst.") „Immers, in het laatst van de vorige eeuw rakelden zij eene schuldvordering tegen ons opdie meer dan drie eeuwen oud was." (Nieuwe Spectator, 1866, Sept.) Van de verovering van Duitschland door Julius Cesar zegt IIegel dat hij het hart van Europa ontsloot. Van de wereldheerschappij van Karel den Grooten zegt F. C. Bauer dat zich daarin voor het eerst het bewustzijn open baarde 't welk Duitschland had van zijne roeping om eene wereldhistorische rol te spelenen zich aan de spits der volken te stellen om hen te leiden op den weg der beschaving. Lees Karel van Rottecks Wellgcschichte en de gespierde schildering die hij geeft van den strijd der Duitsche keizers met de pausendie beide hoofd machten der Middeleeuwen lees de natio nale fierheidwaarmee hij zich vermeidt in die Zeit der Hoheit des Reiches," en zie hoe goed de stijl van den Duitsehen ge schiedschrijver zich leent om de triomfen te schilderen door de helden zijner ge schiedenis behaald in de botsing der we reldmachten. Diezelfde Rotteck noemt de hervorming den krachtigsten zoon der krachtige zestiende eeuw. En welke gebeurtenis, na de schepping van het Christendom, kan vergeleken worden bij de verovering der gewetensvrijheid Welke gebeurtenis heeft zoo zeer de nieuwe geschiedenis bclieerscht? Zeker, wij betreu ren het dat in die schoone eeuwtoen alles herleefdecn ook de staatkundige vrijheid zoo fier het hoofd opstak in den Boerenkrijgde vrijheidsgeest der boeren in hun bloed is gesmoord. Wij betreuren de bevangenheid der Hervormers in het beoordeclen dier groote beweging. Sedert werd de geestelijke ontwikkeling des volks in het kcurlijf der schriftgeleerdheid geklemd sedert werd die bron van godsdienstige inspiratie gestopt, die slechts ontspringen wil aan het natuurlijk gevoel des harten en de intuïtiën van den geest; sedert vverd het juk der vorstelijke willekeur verzwaard, de volksgeest neergetreden, het bonte gewoel der staatkundige vrijheid vervangen door de doffe eentonigheid van den kerkdijken sleur. Van nu af aan kon de bezieling die de godsdienst verjongen moest niet meer voortkomen uit den boezem der kerk; vrij denkers moesten de banden verbreken waarin het godsdienstig leven dreigde te smoren en tot een mummie verdrogen. En, knarsende dissonant! de kerk moest van een atheïst (maar toch weer een Duitscherde weldaad aannemen van een Leven van Jezus, waarmee het nieuwste tijdvak der theologie geopend en de weer spannige godsdienst gedwongen werd den humanen tijdgeest te gehoorzamen, (c) Zeker, wij kunnen niets zeggen om de Majesteit der godsdienst te redden, wanneer men ons spottend wijst op Duitschlands kerk cn hoogescholen, die knielend de hand kussen van von Bismarck. Maar dat toch de geest van Lessing en Schiller, van Kant en Hegel geheel onmachtig zou ge weest zijn, ontkennen wij. Wij gclooven, dat Kuno Fischer de waarheid beter heeft gevoeldtoen hij zeidedut de maagd van Orleans en Wiluelm Tell, nadat zij on sterfelijk leven hadden gekregen in den boezem van Schiller Duitschlands zonen bezield hebben toen zij de vrijheid herover den op de slagvelden van Leipzig cn Wa terloo. Is de wijsbegeerte niet de wereld wetenschap Wie heeft eene geschiedenis der wijsbegeerte behalve Duitschland? En welke wetenschap heeft zich aan de weder geboorte kunnen onttrekken, die de Duitsche wijsbegeerte den menschelijken geest heeft doen ondergaan Het is waar, er bleef een schreeuwende wanverhouding tusschen Duitschlands on betwiste hegemonie op liet gebied der wetenschap en zijne in de windselen der kindsheid ingebakerde staatkunde. Zulk eene wanverhouding kon niet worden hersteld dan door iets wat de Duitschcrs noemen: Durchbruch. Een enkele bliksemslag moest de feilen van eeuwen herstellen. Zoo ergens dan is hier het woord van een' reuzengeestwederom een Duitscher, Jean Paul van toepassing. De oorlog is de keizesruede der menschheidhij verlost de gemoederen met geweld." (a) Men moet drie vliegen in één klap vangen, in Beieren, Bohème cn Hannover Men zoude Maurits (van Saxen, de bekende Maarschalk) of eenig ander vastberaden per soon uitsluitend tegen Hannover moeten gebruiken. En vooral ditmaal in tijds doen handelen. Maar niet meer verde digend; dit leidt tot slechte uitkomsten- Alleen

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 1