BINNENLAND. MENGELINGEN. Wij klagen hier nog al van koude, doch het schijut dat de winter niet overal in Europa zijne perteu speelt. Ter markt van Cours (Zuid- Frankrijk) zijnvolgens don Journal de Nico nieuwe kersen gebracht die wel een beetje bleeker van kleur zija dan die van Juni, doch volkomen rijp. ENGELAND. Volgens de laatste optelling heeft Londen eene bevolking van 2,803.034 zielen. Het middencijfer der sterfgevallen per week is 1300, dal der ge boorten 13.10. Men Lelt er 378,000 bewoonde hui zen. 852 kerken en kapellen, 130 zieken- en liefdadigheidsgestichten, 40 gerechtshoven14 ge- vaDgenhuizen, 31 museums. 23 schouwburgen51 clubsen, 12 kazernen eu 24 markten, alles ver deeld op 12000 straten en stegen en 70 wijken. Om te voorzien in de behoefte der bewoners van Londen, bezit de stad 30,000 bakkers, 40,000 krui deniers, 24,000 kleermakers. 42,000 naaisters, 29.000 schoenmakers en 470,000 koks kameniers en dienstboden; 13,00J koeien voorzien in de noo- dige melk. Jaarlijks worden er been gezonden 36,039 varkens, 20,000 kalveren. 250,100 ossen en bijna 2,000,000 schapen. De hoeven Yan Enge land en die van den vreemde leveren 4,651.0)0 mud kooro, 233,000,000 eieren en 5,030,000 stuks gevogelte. De wouden, bosschen en parken bren gen 6,000,000 stuks wild op. De visschers voeren in de haven aan 3,000,009 zalmen, en een onbe rekenbaar getal visschen van allerlei aard. Lon den verbruikt daarenboven nog 2,000,090 vaten porter, 950,000 vaten sLerken drank en 5.660,000 vaten wijn, elk van 190 Ned. kannen. De stralen zijn verlicht door 400,030 bekken gas, die op 24 uren 122 kubieke meters verbranden, ten prijze van 4'/2 schellingen de duizend Engelsche kubieke voeteu. lu de haardsteden verbruikt men om trent 6,093,1)90 ton steenkolen. De gevallen sneeuw heeft te Liverpool tot een beiKsinmull aanleiding gegeven. De jeugdige han delaren en bediendèa namelijk begonnen een bombardement met sneeuwballen, waaraan spoe dig het geheele beurs-publiek deelnam, van af den ernsligen kaloenmakelaar !oi de loopjongens. Toen de politie tusschen beide» kwam, werden de sneeuwballen op den gemeenschappelijk en vijand gericht, doch in slede dat men er in slaagde hem te verdrijvenwerden eenige belhamels in hechtenis genomen. In de laatste 10 jaren zijn er in Engeland niet minder dan 9916 monschèn door onheilen in de mijnen omgekomen. Het getal dergeuendie dooi de uitbarsting van den stoom ui! machines in de laatste 10 jaren zqn verongeluktwas 2019. EGYPTE. Uit Syrië schrijft mendat de Oosterscho plaag der sprinkhanen daar in den afgeioopen zomerde verschrikkelijkste verwoestingen heeft aangericht. Zij begon in de maand Mei in het gebergte van Juda, en er was in de volgende maand in den om trek van Jeruzalem geen groen meer te zien. Sommige dezer dieren hadden eene lengte van 5 a 6 Ned. duimen en hadden doornen in don staart. Om zich een denkbeeld van deze plaag te kunnen vormen moet men weten, dat de digte drommen dezer beesten die door de stralen vau Jeruzalem vlogen, niet zelden de lucht zoodanig vervulden, dat zij het zonnelicht verduisterden en de win kels moesten worden gesloten om het binnendrin gen te beletten. DUITSC11LAND. De Pruisische regeering heeft thans ook door haar gezant bij hel Ned. bof, graaf Perponcher, aan onze regeering officieel doen kennis geven, dat zij besloten heeft aan de uilnoodiging van Belgio te voldoen, om een ingenieur te benoemen, ten einde, met een Engelschen en een Franschen in genieureen onderzoek iu te stellen naar den invloed welken de door Nederland uil te voeren werken in de Oostcr-Schelde op de bevaarbaar heid der Wester-Schelde zal uitoefenen. Men verzekert, dat uit Duitschland naar de Pa- rijsche tentoonstelling zal gezonden worden een model van een ijzeren huisdat solieder en ge makkelijker, warmer in den winter en kouder in den zomer zal zijn dan de huizen van steen of hout. Het zal bovendien het gemak opleveren van in een paar dagen te kunnen worden voltooid. Do prijs van een huis van drie verdiepingen.en zeven kamers zal 25,000 francs bedragen. Dat huis zal 870,000 Ned. pond. wegen, terwijl de transport kosten ongeveer 400 gulden zullen beloopcn. De zijwanden zijn hol, om alle kamers en corridors gelijktijdig te kunnen verwarmen, door een ver warmingstoestel dat in de onderste verdieping is geplaatst. TURKIJE. Weet men veel van Turksche wreedheid te ver tellen, ook de christenen geven daarvan bewijs in den tegenwoordigen bloedigen opstand van Kreta. Een Albaansche soldaat van het Turksche leger, op de terugreis van Kreta naar Prevesa met de üostenrijksche paketboot op Syra aan land komende werd er voor een Mohammedaan erkend cn is door het gepeupel vermoord. Een officier van het Egyptische krijgsvolk, die op Kreta met vijf van zijne manschappen door de christenen krijgsgevangen was gemaakt, verhaalt dat .zijne lotgeuooten voor zijue oogea door de christenen onthoofd zijn. Hem hadden zij laten leven, ten einde tegen een Griekscheu officier uitgewisseld te kunnen worden. SLUIS 24 Januari. De heer mr. N. van Nas van Meerkerk vroeger officier vau justitie bij de Rechtbank te Dordrecht, heeft den 17 dezer voor den Hoogen Raad den gevorderden eed als advocaat-generaal hij het Prov. Gerechtshof in Zeeland afgelegd. De minister van hinnenlandscbe zaken verlangt eene nauwkeurige opgave vau de in iedere ge meente zich bevindende personen, die aan krank zinnigheid lijden en niet in gestichten verpleegd worden waaronder hij ook wenscht vermeld te zien de onnoozelenidioten enz., welke hij hunne betrekkingen of elders verpleegd wordenom het even of hunne overbrenging naar gestichten al of niet als noodig of zelfs als wenschelïjk te beschou wen is. Men schrijft uit Krabbendijkedat op den stal van Zandzee nu 11 paarden gestorven, 1 hersteld en 3 nog gezond zijn. Do heer Lewis, een Schotsch predikant, hield sedert eenige jaren te Rome, gedurende de helft des jaars waarin de stad het meest door buiten landers bezocht wordt, in zijue woning godsdienst oefening voor Engelsche en Schotsche Protestan ten van de Presbyleriaansche gezindte. Die gods dienstoefeningen werden openlijk aangekondigd, doch enkel door buitenlanders (Veertig lot tachtig in getal) bijgewoond. In bet laatst des vorigen jaars ontving bedoelde predikant eene kennisgeving vau den Eugelschen consul te Rome, het volgende inhoudende: „Ambts bal vo moet ik u berichten, dal mgr. Raudi, de gouverneur van Rome, mij zoo even beef; mede gedeeld, dat gij onwettige godsdienstige samen komsten iu uwe woning houdt, die door de wet van Rome, gelijk u bekend moet wezen, verbo den ziju, en dal gij u alzoo in de macht der in quisitie en in gevaar van inkerkering hebt ge bracht. Doch daar mgr. Raudi mij veroorlooft u deze waarschuwing te geven, zou'ik u raden, dadelijk een einde aan die nieuwigheden te maken, en aan dien prelaat de verzekering te geven, dat gij nooit weder zulke onwettigheden zult begaau, Alzoo zuil gijnaar ik hoopalsnog voor uitban ning bewaard blijven." De heer Lewis deed bij mgr. Randi eene vruch- eloo/.e poging om hem lot andere inzichten te brengen, cn huurde daarop eene woniug buiten de muren van Rome, in do hoop dal hij aldaar ongemoeid godsdienstige samenkomsten zou kun nen houden. Voorts werd gezegd, dal ook de Amerikaansche gezant te Rome door de regeering genoopt zou worden, om de Proleslantsche godsdienstoefening zoo ver zij door zijn toedoen maar buiten hef ge- zantschaps-lokaal gehouden werd, te doen slaken. Het baarde te Rome opzien, dal de Panselijke regering thans de hand begon te houden aan de naleving van wettelijke verordeningenwelko zij tijdens de aanwezigheid der Fransche troepen oog luikend had laten schenden. Men vreesde, dat vermindering van hel aantal buileulandsche be zoekers daarvan het gevolg daarvan zou zjju. Uit Luxemburg meldt meu van den 9 dezer: Op bet einde der zitting van de kamer van af gevaardigden van gisteren is er een levendige woordenwisseling ontstaan tusschen den leider der oppositie, den heer Metz, eu het lid der behou dende partij Francois, ten gevolge waarvan eerst genoemde zijn staatkundigen tegenstander tot een tweegevecht heeft uitgedaagd. De rijtuigen waren heden ochtend reeds voorgekomen om de beide partijen met hun getuigen over de Fransche gien- zen te brengen, toen het aan een vriend van bei den niogl gelukken, de zaak te schikken. AARDENBURG, 19 Januari. Had hel sneeuw ballen werpen hier zoodanige hoogte bereikt, dat de sleevermakenwaaraan oud en jong deel na men, doch waarbij dienstmeisjes en kinderen veel te lijden hadden, bepaald verstoord werd, hel gemeentebestuur heeft zich heden de moeilo ge geven, daartegen, met aanhaling der strafbepaling, bij omroeping, te waarschuwen, en ziet de stralen zijn veilig. Wij achten dezen maatregel prijselijk en ver melden dien daarom, omdat nu zoowel de meest onschuldige als de baldadigsto liefhebber beiden gewaarschuwd zijn! AARDENBURG. Als een bew"s van vooruit gang sic) schrijft men hel volgende: Eeuige ja ren geleden bestond er te Aardenburg niet éène sociëteit van openbare vermakelijkheden; thans ziju er zes, le welen: Een genootschap gaaischic- tèi's, eene rederijkerskamer, een toonecl gezel schap, eene sociëteit voor den krulboieene so ciëteit van koorzangers (onlangs opgericht) en de nu kort geleden ingestelde vereeniging „Immer dorst", die ten doel heeft het geven van instru mentale en vocale concertenwaarvan de ballet- meester, Pier de Groot, reeds benoemd is lot ridder grootkruis van de flescheene orde door den koning der drinkebroers in het jaar 1.967 in gesteld. (Ingezonden.) Wij dachten aan eene mystificatie, doch het zotte' programma hing op eene publieke plaats. AARDENBURG. Ook in deze gemeente en om streken is een adres aan HM. Gedeputeerde Sta ten in omloop, om de beruchte stoomboot „de Zeelaud" geheel en al buiten dienst te stellen. Wat het veer tusschen Breskeus en Vlissiugen betreft, onlangs is er dan ook weer schandalig gevaren: arme vrouwen lagen in den stuurstoel, en de mannelijke passagiers lagen op het dek ne der. Waarom bewijzen de heeren voorstanders dezer helsche machine ons niet eens de eer, om met zulk een sneeuwstorrapje ons eens te komen bezoeken? We zullen Hun Eds. beter onthalen dan den armen spoorwegpassagiers bij Soest to beurt viel AARDENBURG. Dezer dagen zwierf alhier een persoou rond, zekere kastelein uit Middelburg in Vlaanderen zich noemende bode van de Belgi sche Brandwaarborg Maatschappij „Proprietaires Béunis "mei Fransche kwitautien, voor verzekerde personen. In deu regel zijn hier bij deze Maatschappij (en wij vestigen de aandacht op dit feit) om den goedkoopte, kleine eigendommen, aan minvermo genden behoorende, verzekerd: menschen die zoo veel van 'iFransch verslaan als mijue kat van het Hebreeuwsch, en die dus gevaar loopen van op gelicht te worden. Deze persoon kwam ook bij eene arme vrouw en bood haar eene kwitantie van zeventig centimes aan, doch vroeg daarvoor ruim een gulden. De" brigadier Hulmer kreeg dit al spoedig ter ooren, en bij ondervroeg deu oplichter heei fijn. Deze verschoonde zich met te zeggendat de maa in kwestie hem zooveel schuldig was van over een viertal jaren gebruikte borreltjes munte. Doch natuurlijk had de brigadier hier geene ooren naar en kreeg ouze bode een proces-verbaal ten zijnen laste. Nog niet genoeg: men vermoedt bijna met zekerheid, dat hij zich nog des avonds schuldig maakte aan diefstal iu eene herberg: zoodus een tweede verbaal! Eindelijk de kerel was zoo dronken, dat genoemde brigadier hem zekerheids halve in het locaal tot voorloopigo aanhouding vrij logement moest bezorgen. Men zegt, dat hij bode is voor den agent Victor van den Bossche te Middelburg iu Vlaandereu. Zou het niet noodig zijn, dat die vreemde maat schappijen eens een weinig iu de kaart gezien werden, en staan ze gelijk met de Nederlandsche? Wij moeten onze patent- en andere belastingen betalen. Zij betalen niets, en de minkuudigen worden het slachtoffer van den „goedkoop" dat in casu weer kwaad koop bleek te zijn. (Medegedeeld.) BRESKENS 23 Januari. Gisteren is de over vaart vau Breskens naar Vlissingen per sloep ge schied Er was uoch stoomboot, noch steiger. De passagiers (waaronder dames) kwamen geheel verkleund overde ergernis was algemeen. Eene Middelburgsche dame in de sloep heeft zich daadwerkelijk vau de liefelijkheid van dit tochtje kuunen overtuigen. EEDE. Als eene bijzonderheid mogen wij mede deelen, dat door den slager Napoleon van Parijs alhier een varken geslacht is, dat schoon aan deu haak het wicht van 321 Ned. ponden haalde. On der het drinken van „een druppel" werd de slachter bijgestaan door drie personeu, die er zulk. eeu schik in hadden, dat ze hand aan hand rond het varken dausien en zich duchtig vermaakten. Deze drie vroolijke helpers wareu te zamen ruim 256 jaren oud! ZUIDZANDE, 23 Januari 1867. Heden ver schafte het looneelgezelschap „Oefening kweekt ICiinsL" uit Sluis den inwoners dezer gemeente een allergenoeglijksten avond. Hoewel het we der niet gunstig le noemen was, toonde het pu bliek door eene in evenredigheid groote opkomst zijue belangstelling. Opvoering en voordracht vol deden ten volle aan de verwachting, eu met ge noegen vernamen de opgekomenen. dat door de leden van genoemd tooueelgezelschap het plau was gevormd meerdere dergelijke voorstellingen in deze gemeente op te voeren. Hun allen zij dauk gebrachtiu de overtuiging dat men al doende leert eu door oefening zelfs kunst ge kweekt wordt. Mochten allen dat voor oogeu houden en gedachtig ziju, dat de schoonste koe de schoonste bel draagt en ook behoort te dragen. BEELDEN EN GEDACHTEN. Do eerste ontdekking, die wij in hel toekomende leven doen, zal misschien daarin heslaan, lat wij zien, hoe nabij het gewenschte geluk ons dikwerf is geweest en hoe wij het iu onze verblinding als ongeluk hebben verwenscht en van ous geweerd^ Geene grens is ons voor eeuwig gesteld maar toch eeuwig eene grens. Beklagenswaardig is de meusch die bij den terugkeer der leute koud en gevoelloos voor haro schoonheid blijven kan. Er zijn weinige menschen, die, waar zij het boek huns levens doorbladerener niet sommige bladzijden uit zouden willen scheuren. Groote heeren zien wij nog al veel op de we reld; maar hoeveel groote mannen De deugd is de eeuige schoonewier bekoor lijkheid door iedereen geprezon wordten wier

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 3