Politiek Overzicht. palingschaar of dat zetten van die „strop pen," daar lach ik mee!" Daarbij, kennen we niet de vaste klanten onzer beurzen of leugenaars", die beurtelings met den rugbeurtelings met het gezicht zich in den zonneschijn koesteren, zonder te werken, en toch zonder nu zelfs in den barren winter de armenkassen, óf in 't geheel niet, óf hoogst zeldenlastig te vallen echler leven en gezond en vroolijk zijn? Welnu, houdt het er gerust voor, dat dat onze stroopcrs zijn, die „in het groot logement" bij „vader Dierikx" te Middelburg zoo als ze u zelve lachend verhalen wel bekend zijn en dezelfde reputatie genieten als de lompendragers, We zeggen dus niet te veel, wanneer we stellendat de wet op de jacht en visscherij door het gebruik in meer dan een opzicht blijkt ondoelmatig en glad verkeerd te werken. De gevangenisstraf is te licht. Het vervoer, do uitvoer van wild (weelde artikel) veel te gemakkelijk en te goedkoop. De aanmoediging voor de politie te ge ring: f6-„ premie wordt voor het betrappen van een strikkenzelter gezet; doch voor het arrésleercn van een gewapend strooper niets. De strikkenzetter is gewoonlijk weer loos; de jager-strooper daarentegen gewapend ón gevaarlijk. Dit laatste heeft b. v. de Rijksveldwachter Allaert te Ilulst onder vonden en bovengenoemde Brigadier Hclmbr ealangeerde nog onlangs f9 December) een gewapend strooper, wiens geweer bleek ge laden te zijn en die bovendien van strikken voorzien was. Wij herhalen het de verzoeking om deze ondoelmatige wet in vele opzichten te overtreden is door dat alles uitermate groot en bevordert door hare paenaüteit (gering in vergelijking met die op diefstal die soms hooger kan gekwalificeerd worden dan de arme zondaar zelf vermoedt) de on zedelijkheid. Wij zijn geene voorstanders van gerech telijke wraak met genoegen zien we onze magistratcur telkens verzachtende omstandig heden toepassen; doch de straf moet in even redigheid tot de misdaad zijnen dat is ze bij de wet op de jacht en visscherij niet Men spreekt niet enkel meer over eeno con ference, om de zakcu van het Oosten le regelen, maar over een congres bestemd om bij dezelfde gelegenheid de Europeescbe mogendheden tot elkander te doen toeuaderen en aldns den alge- meeneu vrede te kunnen vestigen. Trouwens wat het gevaar maakt van het vraagstuk, dat thans hyngend is tusschen Turkye en a! de na tionaliteiten van Oost-Europa, door het kanon van Sadowa wakker geschudis niet eukel de gebeurlijkheid der verdwijning van de Turksche macht op de oevers van den Bosporus, het is vooral de vrees, door al de mogendheden gekoesterd, dat cenè onder hen hetzij uit hoogmoed hetzij door do drukking der gebeurtenissen er toe zou ge bracht worden om den val van het Turksche rijk Je bespoedigen en zich ten nutte te maken, zonder dat de anderen in staal zouden zijn er zich legen te verzetten. Van daar a! die geruchten van confereneien van congressen, van bijzondere of aigemeene bond genootschappen van Parijs lot Woeuen van Berlijn tol Florence, van Londen lot Petersburg. Wij halen die geruchten aan, zonder er echter veel belang aan te hechten, en in afwachting dat de kaleidoscoop der Europeesche staatkunde ons wat klaarder in al dio verwikkelde plannen laat zien. De koningin van Engeland zal dit jaar in persoon de zitting van het Parlement openen, zooals zij reeds hel verleden jaar deed. Het was alsdan, sedert den dood van prins Albert, hare eerste ver schijning in het openbaar. Er wordt le Londen natuurlijk veel gesproken over het gedrag dal het gouvernement wel zou kunnen volgen ten aanzien der kieshervorming. Dit vraagstuk blijft voortdurend sterk de massas bekommeren, lot grooto teleurstelling dergenen, die eerst hel bestaan zelf der beweging of het belang hadden geloochcuddat er de klassen der bevolking in namendie van het stemrecht be roofd zijn. Door do krachtdadige heropbeuring der open bare der. k wij zo aangomoedigdzijnde aanhangers der hervorming in den schoot van het Parlement voornemens krachtdadig den veldtocht te her vatten om het gouvcrnèraonl zoover te brengen dat het eene wet moet voorstellenten minste zoo vrijzinnig als die, waarvan het kabinet Russell- Gladslone de verantwoordelijkheid had op zich genomen. De trage gang van het opstellen der grondwet voor den boud van Noord-Duilschlanden hot geheimdat de beraadslagingen der conferencie yan Berlijn omhult, hebben twijfel doen ontstaan over den goeden uitslag van dïi werk. Men haalt Yooral de financiëele vragen aan van Pruisen gegrond op de inrichting der krijgsmachten van den Bondals de ernstigste hinderpaal tot eene aanstaande verslandhouding met de andere prin sen van den nieuwen Bond. Echter wordt uit Berlijn gemeld dat die neigingen van oppositie de toedracht niet hebben die men er aan toe schrijft en datzoo Pruisen eenige wijzigingen van zijn ontwerp van grondwet aanvaardthel er toch geene belangrijke veranderingen zal in toe laten, zooals die betrekkelijk de volmacht, die hel zich als middengezag wil toeëigenen. Een dagblad van Weenen verzekert dat men in die hoofdstad het bezoek verwacht van den kroonprins van Italië in de eerste dagen van Fe bruari. Men weet dat de twee voornaamste vor stenhuizen van Habsburg en Savooien door talrijke banden van bloedverwantschap vereenigd zijn, en een openbaar gerucht wildat die bandeu nog zullen vermeerderd worden door een huwelijk van den erfgenaam van den Ilaïiaanschen troon met eene Oosleurijksche aartshertogin. De jonge prins zal op zijne reis zich het eerst ophouden le Gratz, bij zijnen moederlijken oom, aartshertog Steven. Men beweert dat het Frausch gouvernement, ziende dat het de openbare denkw-jze legen zich krijgt, binnen kort een groot manifest zal afkon digen om te pogen de verontruste gemoederen tot bedaren le brengen. Dil manifest zou aan het Frausch volk den loeslaud verklarenwaarin Frankrijk zich op dit oogeublik iu Europa geplaatst viudt. Daarin zouden de redenen verklaard zijn waarom het keizerrijk gouvernement aan de laatste gebeurtenissen geen deel genomen heeft en ook waarom de nieuwe aanwervingswet noodzakelijk is. Hel gaat zonder spreken, dat hel manifest besluiten zal iu den zin van den algemeeuen vrede vau de veiligheid en deu voorspoed van Frankrijk. Het werkdadig eu ondernemend Pruisen aan gemoedigd door eon ouverlioopteu goeden uilslag eu door de aigemeene lijdzaamheid zet iederen dag wal verder de merkpalen uit van het aan staande Duitsche rijk. Ueeds heeft het doen voorgevoelen, dat de lijn vau deu Mein maar eene voorloopige greusbeperking is. Het zal die op het gewilde uur overschrijden met opgeheven hoofd en de uildaging op do lippen. De officicuse dagbladen van Berlijn maken er geeu geheim vau zegt de Provinciale Corresvondenzeu verbergen dat de kieziugen voor net Parlement ie» doel hebben om inniger dertig millioen inwoners van Noord-Düilschlaud to vereeuigen en om een steunpunt aau ie werven, ten einde weldra al de Duitsche staten te kunnen omvatleü. Dezelfde depêche, welke die beduidenisvolle verklaring opgeeft zegt ook dat het palent rakende de inlijving der Elbehertogdommeu, bin nen kort zal afgekondigd worden. Alles gaat dus naar den wil der Pruisischo staatsmannendie zich zeer goed den tijd weteu ten nutte te maken die men elders doorbrengt om zich op de toekomende gebeurtenissen voor te bereiden. Mea heeft reeds gezien, dal het hoofd der Hon- gaarsche werkingspartij aau den goedeu wil van het gouvernement van Weenen jegens Hongarije twijfelt. Dit is geene afzonderlijke meening. Een telegram uil Peslh bericht, dal de iuvloodheb- bende ledeu van al de partijen van den landdag voornemens zijn de onderhandelingen op te schor sen indien na het adres hetwelk eergisteren aaugenomeu is geworden, hel gouvernement geene gunstige beslissingen neemt. Een telegram uil Stockholm meldt dal de Rigs- dag zich iu de zilliug vau 15 Januari heelt onledig gehouden met het nazien der volmachten vau de ledeu. De kouing zal Zaterdag aanstaande de nieuwe zitting openen. De Correspóndcneia Yan Madrid gelooft le welen, dat in het vraagstuk der Siille Zee het gouver nement Yan Washington voornemens is krachtda dig tusschen beide le komen, ten einde eene spoedige vereffening te doen ontstaan. Wij hebben gisteren over een manifest gespro- keu dal hel Frausch gouvernement voornemens zou zijn «it te geven; alhoewel verscheidene Fransche dagbladen heden nog bevestigendat dit voornemen zal uitgevoerd worden beweren anderen, en wel de geloofwaardigste, dat van dit ontwerp is afgezien. Zij geven voor reden op dat de opening der welgcveude zitting nabij is. "evolgeniijk de gelegenheid le gunstig tot ofliciëcle verklaringen in den schoot der kamers, opdat men er nog zou aan denken om verklaringen te "even langs een anderen weg dan langs den besten, namelijk de parlementaire tribune. Stellig is het dat de openbare denkwijze in Frankrijk als in eenen doolhof ronddwaalt, sedert de spoedige overwinningen vau Pruisen op Oos tenrijk eu de hervormingen van Duitschlaud die er hel gevolg van geweest zijn, het politieke middenpuut vau dit uitgebreid land hebben ver plaatst en zijne rol en toestand in Europa ver anderd hebben. Ook volgt men iu do olficieuse of officiëele kringen aandachtig de minste aandui ding op, die hel publiek op het spoor zou kunnen brengen der betrekkingen van Frankrijk met Pruisen en Oostenrijk. Geen stap wordt door den een of den andere der afgezanten Yan die twee mogendheden gedaanof hij wordt gekend en uitgelegd. OokGod weet tol welke uitleggingen hel laatste verhoor heeft aanleiding gegeven dal graaf von Goltz Maandag van den keizer bekomen heeft. Men wil dat het bovenmate lang geduurd heeften volgens men voor Berlijn of voor Wee nen geneigd isbeweert men dat de gezant van Pruisen er tevreden of bekommerd uitzag. Men leest in den Memorial diplomatique: Gedurende da t keizer Maximiliaan aan hel hoofd der zaken blijft, tot dat het nationaal congres over het toekomend lot des lands beslist zal hebben heeft hij besloten zich van de uitwendige pracht des keizers te ontdoen hij heeft aldus zijn hof afgedankt en leeft te Orizaba als een eenvoudig particulier. Het gevolghetwelk de keizerin Charlotte naar Europa vergezeldeis insgelijks afgedanktop zulk eene wijze dat er zich hoegenaamd geeu Mexikaan te Miramara bevindt. Graaf de Bom- belles alleen blijft aan den dienst van Z. M. ge hecht hij heeft deu 8 Januari Parijs verlaten om naar den keizer terug te keeren. De toestand van keizerin Charlotte blijft voort durend de teekenen eeuer vooruitgaande verbete ring geven. Wij zijn gelukkig er een nieuw be wijs van aan te halen H. M. heeft aau Mad. Bauvais welke vroeger met hare opvoeding be last was, en die thans te Versailles afgezonderd leeft, een zeer toegenegen brief gezondeuwaariu men niet het minste spoor van zinneloosheid ontmoet. De keizer van Mexico heeft de Oostenrijksche en Belgische legioenen afgedankt; de vrijwilligers, welke de legioenen samenstellenzulien gelijk met de Fransche troepen Mexico verlaten. De officiereu en soldaten dier beide legioenen welke zullen toestemmen om iu den dienst vau Mexico te blijven, zullen bij het nationale leger ingelijfd worden. ITALIË. Blijkens deu pauselijke u militairen almanak voor" 1867, overschrijdt de sterkte van het pau selijk leger het cijfer 11,000 man. Het aautal hoofd—officieren bedraagt 47te weten 1 luite nant—generaal (de prins Orsini, die op non-ac- t'viteit is gesteld,) 6 brigade-generaals (waarvan 1 op non-activiieit en honorair,) 8 kolonels (waar van 2 honorair,) 13 luitenant-kolonels en 19 majoors. Naar de nationaliteit verdeelen deze officieren zich in 29 Romeinen, 9 Franschen en Belgen 6 Zwitsers1 Spanjaard 1 Badensche en 1 Parmezaan. Te Rome is eene danseres op het tooneel ge arresteerd ca vervolgens cellulair opgesloten omdat zij den acteur, die haren bruidegom voor stelde overeenkomstig hare rol had omhelsd. RUSLAND. Volgens den Invalide, bedraagt de sterkte van het Russische leger op den voet van vrede thans 700,000 man, hetgeen 100,000 man minder is dan vroeger. Het kan binnen zes weken op den voet van oorlog aangevuld worden. De artillerie zal binnen twee jaren geheel van nieuw geschut voor- zieu zijn. In 1867 zullen 300,000 achlerlaadgewe- ren en 300 getrokken kanonnen gereed zijn. BELGfE. De commissie der herinrichting van het leger heeft zich in hare eerste zitting samengesteld en de orde harer werkzaamheden geregeld. Men had gehoopt dat Z. M. de commissie zou hebben voorgezeten maar de koning heeft niet gedacht tot hiertoe rechtstreeks te moeten tusschen komen. De commissiezegt menzal zelve geen ont werp voorstellen zij zal gelast zijn een werk lo onderzoeken door het gouveroementaangebiden. Dit werk is helgene dat het verledene jaar door generaal Chazal is opgesteld. Het budjet van oorlog Yoor het dienstjaar 1857 is aan de leden der kamer uitgedeeld. Het is vastgesteld op gemiddeld 40,137 manneu eu 8,802 paardeu. De credieten door hel departement van oorlog gevraagd beloopen lot 54,900.000 fr.te weten Gewoue en bestendige uitgaven fr. 32,577,674,34 Buitengewone uitgaven179,647,66 Onderhoud vau het corps der gendarmen 2,142 688.00 fr.54,900,000,0» Het algemeen crediet voor 1866 is 55,016,400 fr. geweest. Bij gevolg biedt het budjet van 1867 eene venniuderiug vau 116,400 fr. aao. Het huwelijk van deu graaf van Vlaanderen, zoo dikwijls aaugekondigd en telkens gelogeuslraft is nu eene stellige zaak. Z. IC. H. trouwt de prinses Marie Louise Alexaudrine van Hohen- zoilern Sigmaringen, dochter vau prins Karei van Hohenzollero. De prinses is 21 jaren oud. Men zegt dat zij van eene opmerkelijke schoouheid is. Het huwe lijk is bepaald tijdens de reis welke de graaf over eonigc weken naar Dusseldorf heeft gedaan. Dezer dagen zijn van Brussel vertrokken naar Romeom bij de pauselijke zouaven in dienst te treden 23 Nederlanders en 20 Belgeu. Eeu dezer jongelieden gaat reeds voor de tweede maal dienst nemen om de zaak van den Paus le verdedigen^

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 2