ÜEUWS- EU ADYERTEITIEBLAD VAK WESTELIJK ZEEUWSCH - VLAAKDEfiEI. AchtSte jaargan Vrijd ag 25 Januari. Nog eene onzedelijkheid, ten gevolge van de Wet. Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post f 1,30. Afzonderlijke Nummers f 0,10. Prijs der Advertentiën van l-o regels f 0,75 elke rege daarboven f 0,12%behalve het zegel van f 0,35 voor iedere plaatsing. Groote letters naar het getal gewone regels, die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO, behalve de bekende Correspoudenliën. Wij hebben er meermalen op gewezen, hoe zoowel organieke als speciale wetten eerst goedgekeurd en gewaardeerd worden, nadat ze eenigen tijd In werking zijn ge weest Wij hebben er tevens telkens den laad bijgevoegdblijkt het dat uwe wet niet deugtverander ze bij de wetof geef eene geheel nieuwe wet. Men kqn toch bet behoud zelfs van blijkbaar min doelmatige wetten overdrijvenof zich een warboel scheppen door eene verzameling van speciale wettenzooals Nederland en Belgie sedert de dagen der eenige en on deelbare Republiek tot op den dag van heden bet geluk hebben te bezitten, getuige het bulletin der wetten en bet Staatsblad geluige in Belgie het bestaan der geheele Napoleontische wetgeving, en ten onzent het liefelijk Strafwetboekde gruwel van jaren herwaarts. Er zijn arresten van den Hoogen Baad welks leden echter nu en dan afwisselen en welks Rechtsbegrip dus telkens gewijzigd wordtwij hebben Minis- teriëele en Fiscale Circulaires als zoovele wetsuitleggingen zonder gezag, en eigenlijk niets anders zijnde dan de vrucht onzer erfelijke voikszucht om te modderen en te schipperen te plooien en te strijken wat niet effen te krijgen is daarom zeggen we 't nog eens en niet voor bet laatst weg met dien foliant van wetten en die portefeuille van besluiten verbeter de wet door de wet en geef ons een duidelijken en gemakkelijken Codex. Zulk eene wet (namelijk die in de uit voering ondoelmatig blijkt) is onze nog niet zeer oude wet op de jacht en visscherij van den 13 Juni 1837. Wij zeggen van deze, wat wij van de verordeningen op bet stuk van vervoer der lompen zeggen ronduitdat ze onzedelijk werkt door eene klasse van industriëelen te scheppen of in 't leven te houden, algemeen bekend onder den naam van strooper en wilddief Wat is de strooper? De strooper is even als de sluikhandelaar een dief die een moordenaar worden kanen daaraan heeft de ongelukkige jachtwet de meeste schulJ In Art. 27 bepaalt zij eenen termijn van 14 dagengedurende welken termijn (na de sluiting der groote jacht) het vervoer van wild nog geoorloofd is. Bij Art. 40 wordt tegen bet stroopen eene geldboete van f 10-„ tot f 20-,, be dreigd, die, daar de strooper gewoonlijk arm isgevangenisstraf wordt zoo ook tegen liet verboden vervoer van wild. Alles het een al ondoelmatiger dan bet andere. De jacht sluit (in Zeeland althans) 31 December; in drie a vier dagen kan het op 31 December verzamelde wild, dank zij den stoomboot- en spoorwegdienst vervoerd worden van het Nieuwe Diep tot Arlon. Waarom nu die groote ruimte Feitelijk stelt de wet den strooper nu in gelegenheid om in een tijdwaarop het wild gewoonlijk het gemakkelijkste te be komen is (men denke aan sneeuwspoor en het dichtvriezen der wateren dit te ver voeren zoo als dan ook trouwens uit de daadzaken blijktWat zien we gebeuren De Belgische en Nederlandsche wildop- koopers loopen de deuren der arme lui der arbeiders en kleinlandbouwerszoo binnen als buiten de kom der gemeenten, plat met de vraag naar wild. En geen wonder! Het wild is vooral op de Belgische markten sterk gezocht en duur; de eigenlijke eerlijke jagers, met veel vergunningen voorzien, koopen soms om aan hunne verplichtingen te voldoen almede wild op ten einde dit den landeigenaar te kunnen vereeren zelfs zijn er bepalingen in pachtcontrastenof onder de hand zegt men die den land bouwer verplichten om den grondeigenaar jaarlijks zoo of zooveel hazen en koppels patrijzen te leveren. De boer nu die zelf niet stroopt koopt wild of laat het door knecht of arbeider slroopen. In den regel wacht hij Nieuwjaar afdan is het tevens een passend geschenk; de wet verguiït veertien dagen om wild te vervoeren en die veertien dagen zijn de gulden oogst der stroopers. De strooper verdient meer veel meer dan de eerlijke werkman. Hij gaat des avonds zijne strikken zetten en die in den vroegen morgen ophalen en hij heeft voor ieder haas èn voor ieder koppel patrijzen f 1,41 terwijl hij liet overige van den dag schaatsen rijdt en zoo de gelegenheid be spiedt om een vruchtbaar jachtveld op te doen of wellicht in den een of anderen afgelegen hoek nog een paar strikken te zetten. Op zijne late avond- en vroege mor gentochten, soms gewapend meteen geweer, komt hij in de gelegenheid om achter wortel of aardappelkuilen te schuilen of in boon- hoopenof houtvimmen soms in een var kenshok. Eenmaal het pad der onzedelijk heid bewandelendezijn geweten verruimd hebbendevalt de verzoeking niet zwaar om een partijtje blokken booncn aardap pelen of wortelen of een loopvarkentje mede te doen of de bokken der tamme konijnen met een bezoek te vereerenen zoo wordt de strooper een diefen de mogelijkheid staat open om zich willende verdedigen om eene onrechtvaardige zaak een moor denaar te worden Wij kleuren niet te donker dagelijks zien we de wildkoopers voorbij onze ramen trekken natuurlijk allen eerlijke handelaars in eieren en tamme konijnen, hazen- en konijnenvellen. De politiedienaren de com miezen zouden legio moeten zijn om daarop het oog te houdenen men mag het als eene zeldzaamheid vermelden, wanneer eens een wilddief in den val loopt. Zoo b. v. laatstleden Zaterdag met den Brigadier der Bijksveldwacht Coene. Deze deed op klaar lichten dag, bij Bakkerspolder, eene calange, die hem daarom gelukte, omdat de stroopers hem niet kenden I Verder is het van algemeene bekendheid datdank zij den vrijen uitvoer naar en den vrijen invoer in Belgiena het sluiten der jachtop de sneeuw minstens 200 hazen gestroopt en naar Belgie uitge voerd zijn dus voor eene waarde van 600 francs of f282,,- in een twintigtal dagen t Den 10 dezer deed de Brigadier Hulmer der Maréchaussee te Aardenburg nog een aanslag van patrijzen, die met de marktslede van Oostburg kwamen. Niemand nu maakt ons wijs dat deze patrijzen den 31 De cember geschoten waren. Wat is nu alweer een ander gevolg De Ambtenaren der politie zijn genoodzaakt rijtuigen te visiteeren an dus de reizigers oponthoud te veroor zaken en dan dan worden ze beklaagd bij hunne chefszooals nog niet lang ge leden het geval was met een ons bekend ambtenaar. Ook benadeelt en belemmert deze wet de politie in hare handelingen. De straf is zoo lichtdat de strooper zich bij zonder weinig geneertof welzijn kame raad Iet op waarheen de nachtelijke ronde zich begeefttrekt deze zuidwaartshij gaat noordwaartscn vaak begunstigd door dikke duisternis op hem alleen bekende sluipholen en paden(men denke aan de elskanten op de grensstreek) of begunstigd door het helder maanlicht en de sneeuw op onze uitgestrekte vlakten drijft hij in weerwil der politiewier ijver in dezen niets te wenschen overlaatzijn onzalig handwerk. Niemand beter dan steller dezeszelfs de Heeren Ambtenaren van het openbaar Ministerie niet, weet hoe weinig de strooper om de korte gevangenisstraf maalt. Wij kennen personendie bereid zijn om die gevangenisstraf ieder oogenblik te onder gaan zij zijn in de bezorgde" kost en zij rekenen liet evenmin als het publiek (zich noemend beschaafd publiek zelfs!) tot eene schande, voor jagen ofvisschen gevangen gezeten te hebben. Hebt gij voor militie of schutterij voor den burgerlijken stand of iels dergelijks een getuige noodig en vraagt ge vertrouwelijk: Zeg eens, vrind! Gij hebt toch niets op uwe rekening dan is het antwoordNeen neen want dat dingetje voor visschen met de

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 1