BINNENLAND. MARKTBERICHTEN. De wetgevende kamer had er tegen tic ongrond wettige werking des staalsbestuurs geprotesteerd bij een vertoogschrift aan de koningin gericht. Met ministerie heeft eenige oaderteekenaars van dit geschrift doen aanhouden en in ballingschap gezondeu de anderen zijn hieraan outsnapt met uit Spanje te vluchten. Van daar eene beroerte in de gemoederen welke dreigt lot een opstand, wellicht tot eenen nieuwen burgeroorlog te leiden. Daarmede ziju de staalkundige tijdingen der vorige week bijoen gevat. Wij kunnen er ten slotte bijvoegendat de laatste berichten over Mexico niet gunstig luiden voor het keizerlijk bestuur; dat de opstand er gedurig veld wint, cn dat de heerschappij van keizer Maximiliaan zal ophouden met het óogenblik dat de Frausche hulptroepen Mexico hebbeu ontruimd, wordt meer en meer blijkbaar. In afwachting dat dc kamers in Belgie uit de nieuwjaars-vacantie teruggekeerd, hare zittingen hervatten, houdt de openbare denkwijze zich bezig met het geschil dat, over het afdammen der Schelde, tusscheu Belgie cn Nederland is gerezen. In Belgie betracht men niets vuriger op hot diplomatisch terrein, dan het staatsbestuur met het Nederlandsche op don inuigsten voet van betrekking te zien verkeeren. De uitleggingen onlangs in de kamer over het ontstane geschil gegeven door den minister van buitenlandsche zaken in Belgie, hebben dan ook niet gansch voldaan. Immers de minister bepaalde zich met te verklaren, dat de vereffening der moeilijkheid aan het oordeel eener commissie van vreemde ingenieurs was onderworpen, en met vrome wen- schen uil te drukken voor het behoud der goede verstandhouding lusschen Belgie en Nederland maar hij zeide niet dat Nederland geneigd is zich naar de uitspraak van die commissie te ge dragen. Waarin bestaat het geschil lusschen Nederland en Belgie? Onze lezers weten hel: Het "Nederlandsch staatsbestuur doet, ter uit voering van andere werken den ooslelijkeu arm der Schelde afdammen. Het Belgisch staatsbestuur acht dit werk noodlottig voor de bevaarbaarheid der Wesler-Schelde en ziet daartegen op. Daarop hadden beide regeeringen eene commissie benoemd, uit twee Belgische en twee Nederlandsche inge nieurs om te oncerzoeken welken invloed het afdammen der Ooster- op de bevaarbaarheid der Wester-Schelde kan uitoefenen. Daarover waren do leden der commissie het verre van eens te zijn De Belgischs ingenieurs achtten dat het uitwerksel der afdamming stroomafwaarts van Bath nadeelig zal zijn voor het bevaren der Op- perscheldeterwijl de Nederlandsche iugenieurs beweerden dat ze daarop gunstig werken moet. En Antwerpens handel was eene arrière pensee Het is dan geweest, dat het Belgisch ministerie de kwestie onderworpen heeft aan de uitspraak van eene commissie van vreemde ingenieurs. Maar uit de debatten welke daarover dezer da gen plaats hadden in de Nederlandsche kamers blijkt, dat men in Nederland weinig zin heeft om zich naar die uitspraak te gedragen. Zelfs ver klaarde de Nederlandsche minister van buiten landsche zaken, dat hij nooit daarin zal toestem men; hij wilde in vriendschappelijke betrekkingen blijven met Belgie, aldus besloot hij; maar op voorwaardedat die betrekkingen zijn gegrond op dat wederzijdsch vertrouwen, zonder hetwelk geeno vriendschap kan bestaan Ziedaar den toestand. Belgie heeft nu de kwestie van het afdammen der Schelde onderworpen aan de Fransche Eu- gelsche en Pruisische ingenieurs; Nederland zal ze laten oordeelen en naderhand zijn laatste woord spreken zij het een goed woord DÜITSCHLAND. De heer R. Schröter te Kreuznach fabriceert thans met uitstekend gevolg metsolsteenen uit steenkolenaschcintels (schlacken) cn klei. De uitvinding geeft waarde afvalvan uilgebraudo steenkolen afkomstig, die bij ijzergieterijen, spoor wegen fabrieken en anderen in groote hoeveel heden voorkomt. Voor keldersfundeeringen riolen enz. worden deze sleenen zeer geroemd daar zei het muurwerk goed droog doen zijn cn veel minder kosten dan gewone baksleenen. FRANKRIJK. Tusscheu Parijs en St. Germain is nu een spoorweg gemaakt, waarop de rijtuigen als sleden, in plaats van op wielen voort rollen. De uilvin ding is het werk van een Fransch ingenieur, rar, Girard, en is gegrond op een oud en zeer bekend beginsel, namelijk, dat een laagje water, gebracht lusschen twee metalen vakken ze over elkander doet glijden als een stukje ijs op een bevroren vijver. De rijtuigbakken nu zijn op metalen sle den geplaatstdie op spoorstaven passen van eene bijzondere constructie door het openen van eene kleine kraan wordt er een straal water ge bracht tusschen dc slede en do rail en door het aanbrengen van eenige slechts geringe kracht schiet het rijtuig op de slede voorwaarts met groote snelheid. Die snelheid wordt verminderd door het uilstrooinen van water op de rail le ver minderen cn door do kraan geheel te sluiten staal de trein onmiddellijk stil. Tot heden zijn er alleen paarden voor het aan brengen der trekkracht gebezigd. BELGIE. Aan een üoorniksch blad wordt het volgende geschreven Onze koningin bezat tot heden toe nog geeno kroon. De heer lierrcmans, hofjuwelier, heeft er thans eene voor haar vervaardigd. Dal prach tige en rijke kunststuk bestaat uit veertig fijne paarlenwaarouder twintig peervormige van buitengewone grootte, uit veertig groote ea on geveer vijf duizeud kleinere brillanten alles in goud gezet en a jour bewerkt. De kroon is zeer eenvoudig cu uiterst sierlijk van vormzij weegt nog geen half pond. Ik geloof nietdat men in eenig land ter wereld iels fraaiers kan vervaar digen dan dit kleinood. SLUIS 16 Januari. Naar men verneemt, zal het looneelgezelschap „Oefening kweekt kunst" eene voorstelling te Zuidzande geven, op Woens dag 23 Januari a. s. Mogt dat gezelschap zich cvenzoo van hun plicht kwijten, als bij dc voor stelling op 2 Januari jl. alhier, dan geloóvcu wij, niet te veel le zeggen, dat het opkomend publiek een waarlijk genoegelijken avond zal smaken. (Ingez.J Op verzoek Is eervol ontslag verleend aan den heer M. Blonker, uit zijne betrekking van ont vanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnzen le Aardenburg c. a. en Sint Kruis (aau de Brakke), behoudens aanspraak op pensioen, met dankbetuiging voor zijne gedurende een tijdvak van ruim vijftig jaren den lande be wezen diensten. Uit Vlissingen schrijft men aan het U. D.: Men begint hier weer hoop to voeden dat 's rijks werf niet zal worden opgeheven en het garnizoen niet zal worden verminderd als Vlis singen op moet houden een vesting te zijn is er echter veel kans, dat de werf er, zoo niet geheel opgeheven echter zeer ingekrompen zal worden en het garnizoen ook niet lang blijven zal, al verwisselt met Mei a. s. het 6do regement> thans in Zeeland garnizoen houdende, met hel 3de De persoon die in Zwitserland onwillekeurig de veepest heeft ingevoerdis lot 6 maanden ge vangenisstraf en 2000 frs. boete Ycroordeold. (A. Cl) In een der Hollaudsche stedeii is met Januari 1867 een der ambtenaren van den burgerlijken stand van de dagelijksche waarneming van de dienst ontlast gewordenbij benadering had de man, in 17 jaren, iu die betrekking een millioen een honderd zes en vijftig duizend (1,166,000) malen zijn naam geteekeud en ruim vijf en dertig duizend (35,000) huwelijken gesloten. To Amsterdam is in werking gesteld do op ko lossalen voel ingerichte „Nederlandsche Boijersch— bierbrouwerjjdoor een naamlooze vennootschap opgericht. Het hoofdgebouw is lang 110, breed 18 en hoog 24 Nederl. el, met ruim 300 vensters. De kuiperij heeft eene oppervlakte van 2000vier kante Nederl. el. De aanbouw heeft bijna twee jaren arbeids en ongeveer f 600,000 gekost. Er zijn niet minder dan 9 millioen raetselsteenen aan verbruikt, en de ijskelders zullen, wanneer ze gevuld zijn, 2 millioen Ned. ponden ijs bevatten. De gebouwen rusten op 2800 palen in de leg- kelders kunnen 12,500 vaten bier geborgen wor den. Het doel dezer brouwerij is zoowel bier voor het biooenlandscb gebruik als voor verzen ding naar Oost- en Wcst-Indiö te fabriceeren. SCHOOND1JKE, 15 Januari. Op Donderdag 24 dezer hoopt het looneelgezelschap „Ons Genoe gen" eene voorstelling le geven le Nicuwvliet. Gedachtig aan den bijval, die deu leden vijf ach tereenvolgende jaren zoo daar als elders le beurt viel, hopen zij de verwachting niet te leur te stel len, maar al het mogelijke aan te wenden, om den beminnaars van kunst en zang een genolvol- len avond te verschaffen. Daar vier leden van het gezelschap weldra deze plaats met der woon verlaten, vreest men, dat dit hel laatste bezoek zijn zaldat door hel ge zelschap aan de gomeeiile Nieuwvüet gebracht wordt. XJZENDÏJKE, 15 Januari. Don 9 Januari vierde de heer Wijnmalen, predikant bij dc Hervormden alhier, gedachtenis van zijne 25jarige ambtsbedie ning, bij welke gelegenheid hem door eeuigo inge zetenen een prachtig meubclslukwerd aangeboden, en door het muziekgezelschap eene serenade werd gebracht. Laatslledeu Zondagnamiddag werd het hern ge schonken voorrecht door hem openlijk herdacht. Al de ringbroeders, met uilzondering van één, die door ongesteldheid verhinderd was, een groot aantal gemeenteleden en elders te huis behooren den, waren, niettegenstaande het zeer ongunstige weder, in het kerkgebouw samen gekomen, om de hartelijke cn indrukwekkende feestrede le hooreu. LETTERKUNDE (a) Margarela deRobberval, dc naam eener Fransche dame iu een Zceuwsch-Vlaamsch blad? Ja, lezers, en dat nog wel om meer dan eene reden en naar aanleiding van een kinderboekje. Een kinder hoekje? Voorzeker! 't !s immers de plicht van ieder huisvadertc weten wat zijne kinderen lezen. Welnu, naast dc bibliotheek van den braven kanunnik Schmidtwiens Kersavond Paascheieron on Bijbel voor de Jeugd heel de wereld kentverschijnen dezer dagen, bij den ijverigen boekhandelaar Noothoven van Goor le Leidena 75 Cents per stukeene menigte werkjes in den trant der Robinsons onder den titel van de Waro Robinsons enz. Ze behelzen verhalen van reizen, schipbreuken, wondere ge vallen, kortom, een lust van jongenslecluur en ik, oud man zeg soms tot een vrind „Jongen, jongendat hadden we in onzen lijd moeten hebben!" Onder die verhalen komen er oudo kennissen voor en nieuwo Pieler Viaud en Ma dame Lacouluro zoowel als Ridder de Stuers op de Lucipara's. Ze zijn oorspronkelijk in't Fransen geschreven. In den regel kunneu wij hundie hunno kinderen degelijke lectuur, in verband met ge schied-, natuur-, aardrijks- en volkenkunde wen- schen te verschaffendeze boekjes vooral voor knapen van zekeren leeflijd met vrijmoedigheid aanbevelen. Voor kinder- en schooi-bibliothckeii zijn ze uitnemend geschikt De Fransche schrijvers zijn de heeren F. Denis en V. Chauvin, de Nederlandsche vertaler is S. J. van den Bergh. In hoeverre dezen laatste eene dergelijke taak toevertrouwd is weten we niet recht goed, althans Margareta do Robberval doet er ons wat aan twijfelenen 't is daarojn dal we ook aau ons publiek ous Kadzandsch en Zeeuwsch vooral liefhebbers van mooie prenten als het is. en aan onze Belgische lezers, die eene rijke graveerschool naast ous bezitten een paar vragen doen doch alvorens iets tot opheldering. De geschiedeuis van Margarela de Robberval is ten tijde van den Franschen onldckkings-reiziger Jacques Corlier omtroeks 1547, voorgevallen. Zij is bij hel Nederlandsch lezend publiek over bekend uit Vader Cats: sla zijn trouwring maar eens op; daar zult ge de geschiedeuis van Rozette cn Galant vindonnamen onder welke Cats de hoofdpersonen opvoert. Rozette (of liever Margareta) reist mede naar de nieuw ontdekte laudenin 't Noorden vaa Amerika. Ze verlieft op een burgerman. Haar adellijke broeder is boos en zoo wreod dat hij de gelieven op eene woeste kust aan wal zet. Daar krijgt do hulpelooze een kind (Cats beschrijft u naief des minnaars toestand); het kindje sterft van gebrek de man wordt zieksterft en wordt door de arme Margareta begraven die alleen ia dc akelige wildernis overblijft tot ze na jareu verlost wordt. Van deze geschiedenis zijn twee fraaie koper druk-platen (ovaalvormig). Kent iemand onzer lezers die, en weet hij waarer zijn? Hij be richte 't ous Maar nu vertellen ons de schrijvers, en Mijnheer van den Bergh vertelt het hun na, dat de beroemde Vlaamsche beeldsnijder Cats in 1635 een door de liefhebbers zoo zeer gezocht boek uitgaf; daarin stelt hij (op eene plaat ?J Margarela op het eiland la Damoiselle voor. Kent iemand eenen Vlaamschen beeldsnijder Cats? Of hebben we hier weer aan Fransche oppervlakkigheid le denken die Vader Cats bedoelde Van den Bergh mocht dergelijke dingen wel jn eeuo noot ophelderen. fa) Binnen kort zullen we ook Mijnheer Coomans eens spreken over zijn Zeeuwscho reis mogelijk zenden we Z.Ed. een partijtje paddestoelen, zegge: wulvebrood en een Zeeuwschen bril. GRAANMARKT TE AARDENBURG VERKOOPPRIJS PER MUDDE. DINGSDAG, 15 Jan. 1867. DINGSDAG, 8 Jan. 1867. Laagste Hoogste Laagste ÏÏOOgSlG f 11,75 f 12,00 f 10.90 f U, 75 Rogge 7,30 7,50 7,40 7,60 Wintergerst 7,25 7,50 7,40 7,60 Zomergérst 6,40 6,50 6.25 6,50 Boekweit 0,00 0.00 0,00 0,00 Slaver 3,50 4.00 3,40 3.60 Paardobooncn 7,30 7,40 7.30 7,70 Koolzaad 00,00 00,00 00.00 00,0l> Erwten 9,GO 9,40 0,00 0.00 OOSTRURG 45 Januari. Door liel zeer ongunstige weder waren heden slechts zeer weinig marktbezoekers opgekomenen ging er bijgevolg weinig om. De geboden prijzen waren echter als voren, Jarige tarwe f 00,00 h f 00,00 nieuwe dito f l!,00a f 12,00, rogge f7,00 a f7,S0, wintergerst f 6,70 i f 7,60, zomer dito f 6,00 a f7,00, haver f3,00 f 4,00, paarden- boonen f 7,00 f 7,30erwten 0,00 4 0,00, koolzaad f 00,00 u f 00,00.

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 7