Politiek Overzicht. ■voorgekomen. Die maatregelen aan eene gepaste kritiek te onderwerpen, zal wel van mij niet gevorderd of verlangd worden: Zij zijn toch alle met een goed doel in het leven geroepen. Wenken gegevenom gebreken in bestaande toestanden te veibe- terenzullen zeker meer nul aanbrengen dan het helpen slopen van zaken, wier doel goed, maar wier bouwstoffen, ofschoon het fundament goed was, ter voltooijing des gebouws niet altijd doeltreffend waren. De maatregelen waaraan nu het vierde district van Zeeland onderworpen is geweest, laten daar zich de runderpest er nog niet vertoond heeftzich terugbrengen tot de navolgende onderdeden als a Maatregelen tegen den invoer van vee, enz. b. Maatregelen ter voorkoming van den uitvoeren c. Maatregelen van toezigt op het verkeer. a. Wat de maatregelen tegen den invoer van vee in het 4e district van Zeeland betreftzoowel van Rijkswege langs de Zeeuwsche grenzen als bij Plaatselijke verordeningen langs onze zeehavens enz. wie zal die niet billijken? Wij toch hebben geen vreemd vee noodig voor onze behoeften; en voor hendie zich vreemd vee ter veredeling mogtcn willen aanschaffenzal de afwering van zulk eene veeramp (bij den minsten ondoordachten invoer mogelijk) wel eene geringe opofferingwaard zijn. Jammer intusschcn, dat door toelating van invoeren van anderen aard niet meer juistheid aan deze belangrijke zaak bijgezet is. Zoo kwam ik o. a. in ervaring, dat eene massa boombossen uit Boskoop enz. enz., alwaar de runderpest heerschtin dit district zijn ingevoerd, wier wortels ter beschutting legen te veel uitdroging of tegen dc vorst, vlijtig met hooi waren omwonden met hooi, waaraan zoo ligt smetstof kleven kan. Deze bossen nu worden alom, bij ontpakking, van dat hooi ontdaan en soms ge dachteloos voor bet vee op de mestvaalt geworpen. Gelukkig de landbouwer voorzekerdie loost en onderzoekt; die zichzelven ontwik kelt in zijn vak: hij heeft eene verordening in zich zeiven, veel grooter van waarde voor de maatschappij, dan de strengste wet; dan, omdat men dit niet alom weet, ware cone voorziening te dezer zake wel wen- schelijkimmers, aan de haven kon bij den invoer dit hooi zeer goed verbrand worden door de politie. Ook op het rijstmeeldat voor varkens voeder alhier gebruikt wordt, en op cle cir culatie van de zakkendie het bevatten vestigen wij de aandacht. Het vervoer van de havens in eigen gestempelde zakken ware hier aanbevelenswaardig. Dat overigens alle invoer van paarden, vooral met luinne tuigen, dekens enz. enz., de aandacht verdient, als zij uit besmette streken komen, wie zal dit ontkennen? Mogelijk is daarmede de ziekte al menigmaal naar elders overgebrngt. Dat dc invoer van schapen en varkens als zijnde onnoodigonraadzaam is zal wel algemeen hekend zijn, als zijnde reeds meermalen medegedeel Kn nuten slotte. Dat ieder worde aangespoord om le denken en zoo te handelen dat alle invoer vermeden wordt van wat uit besmette streken afkomstig is, of smetstofdrager in dezen kan zijn en men vooral zijn rundvee van alle zooda nige voorwerpen van vreemden oorsprong verwijderd boude. Behandelen wij nu b. maatregelen Ier voorkoming van den uitvoer. In enkele Gemeenten in dit district bestaan maatregelen ter voorkoming van den uitvoer, als o. a. naar Belgieen van de Belgische zijde is zoodanige invoer op straffe verboden. Deze maatregelen hebben van onze zijde ten doel het verkeer van vreemde koop lieden dikwijls dragers der smetstof, te weren. In beginsel zijn wij niet zeer inge nomen met een verbod van uitvoeruit eene gezonde of ziektevrije naar eene mede onbesmette streekdaar zoodanige veeop- hoopingin geval van het ontstaan der runderpest niet alleen tot veel grooter kapitaalverlies aanleiding geeftmaar de ziekte ook veel moeijelijker is uit te rocijen door de meerdere punten van aanraking. Gok geeft zulks hij aan elkander palende rijken alwaar een groot verschil in den prijs van het vee bestaataaideiding tot vorming van een legio smokkelaars, die, vóór de nood aan den man komtzoo slim in hun vak zijn dat zij even als Daedalus de politie ontvlieden. Liever had ik ook in het belang van Belgie, lot zoolang Zeeuwseh-Vlaanderen vrij van de runderpest is, en er geen vreemde in voeren in de provincie Zeeland mogen plaats hebben, een voorwaarde 'ijk en vrij en invoer zien ontstaan gegrond op wederkeerige vriend schappelijke zamenwerking onder waarborg van de gezondheid van het veeliever zeg ikdan eenop zeer losse schroeven steunenden maatregel, welke voorwaarde lijke invoer dan een leerschool zoude zijn voor lijden, die eene veel strengere zamenwerking in het algemeen noodig mogteri maken. Daar wij van ouzo zijde geene behoefte aan vee hebben; daar bet in Belgie steeds duurder is dan in Zeelanden wij tot natuurlijken schutsmuur de Schelde hebben, zoo zal van wederkeerigheid ten dezen wel geene sprake kunnen zijn want dit staat vast, dat van de duizend kansen er 999 naar de zijde van Belgie zijn om hij het ontstaan der runderpest, langs een of andere grensstrook die ziekte het eerst bij haar ingesieept te zien. Laten wij nu even c. de maatregelen van toezigt op bet verkeer, overwegen. Hun grootste doel is alle verkeer zouvecl mogelijk te beperken om bij eventueel ontstaan der ziekte, hare mogelijke verspreiding te kunnen overzien, alle verdachte punten dus te kunnen opsporen almede om op den handel en wandel van het vee zoodanig oog te kunnen houden dat de circulatie van alle verdachte personen en vee worde geweerd. Dit wil niet zeggen, dat het heen- en wederreizen van zoodanige personen door de politic wordt geweerdmaarbij verdachte handelingen, ieder belanghebbende worde ingelicht omtrent hetgeen zijn belang is. Dat ten opzichte van zekere feiten anders kan gehandeld worden is overbekend. De groote nuttigheid hiervan zal dus wel ieder in het oog springen. Jammer is het evenwel, dat zulke maatregelen niet meer in onderling verband zijn en worden genomen; waardoor veel onverbodigs voor het tegenwoordige zouda worde voorkomen. Zeker is het wel dat allen nu formaliteiten aanleeren voor bet onverhoopte geval dat zij noodig mogten worden maar dit staat er ook tegenover, dut iemand, die te vroeg te water gaat, verdrinkt. Ergo men neemt de menschen tegen zich in en tegen de maatregelen, en zelfs vóór men ze in toepassing moet brengen, zijn ze versleten. Dus, meer doel en eenheid in de plaatselijke verordeningen ten dezen ware eene wensclie- lijke zaak. Doe minder onnoodige belem meringen en kleingeestigheidhoe heter. Dit zijn bijzaken. Dan, ééne hoofdzaak sta vast, dat, wanneer dc runderpest op onzen bodem mogt doordringen, allen toegerust en bereid mogen bevonden worden, om de leus onzer vaderen tot waarheid le maken en Zeelands leeuw zal ook in dezen trachten te ontworstelen aan dat woelende element. En hiermede besluit ik dit verslagin de hoop dat mijne wenschen niet onnut mogen rij», evenmin als mijn terugblik op 1866. M. l)e kwestie van het oosten drijft weder boven» en de omstandigheden zijn gewichtig. Onze lezers weten waarin die kwestie bestaatnamelijk in den val van hel rijk der Ottomanen, in den staat kundigen ondergang van het Mohamedanismus in dc zegepraal des Christendoms over de heer schappij van Mohamed. Veroordeeld om te vallen, onbestaanbaar in het beschaafd Europa, is de vraag aan welk# mogend heid Turkije zal overgaan. Ruslaud en Oostenrijk. Engeland en Frankrijk, Pruisen en Italië, al de groote mogendheden staan gereed om hun aandeel le eischeu in de erfeniswelke de zieltogende Turk, in dc taal der diplomatie sedert lange jaren de zieke man genaamdzal achterlaten. Ziedaar de kwestie van het oosten. Het is voornamelijk Rusland dat het luidst zijno aanspraak op de Turksche erfenis doet gelden en dat ongeduldig het oogenblik van Turkijes val zoekt to verhaasten. Men herinnert zich den bloedigen oorlog in de Krim over een twaalftal jaren gevoerd toen Rusland zijne legers naar Koustantiuopel zond, om gausch het rijk der halve maan te overrompelen, maar lot den aftocht werd gedwongen door de Turken bijgestaan door de Franschen en de Engelscheu. 'Toen scheen het met de Turkscho heerschappij gedaan te zijn. Frankrijk en Engeland weerhielden zulks: Rusland teekeude eindelijk den vrede, na een zoo lang- durigen als hardnekkigen strijd. Maar Rusland verzaakte daarom het denkbeeld zijner veroveringsplannen niet. De Christenen van hel eiland Candia hebben het vaandel des opslands tegen de Turksche dwin gelandij doen wapperen, en strijden, met een heldenmoed die de sympathie van het ganschc Christendom voor hunne zaak inroept, sedert vier maanden legen do overmacht van hunne vijanden. De Christenbevolking van Turkije sid dert overal van geestdrift om le wapen te snellen en den Mohamedaan te verdrijven. Dat is Ruslands werking om Turkije te bemachtigenhet wordt al meer en ineer duidelijk. 'I 3s vrede in Europa en nog nooit werden er zulke ontzaggelijke oorlogstoebereidseleu gemaakt: het bervormen der krij.gsinnclili.ng, het versterken dor legermachten, het verbeteren der wapens is de ecnige zaak aan de orde van den dag in alle landen: wel huldigde de keizer derFrauschen het nieuwe jaar in met eene vredelievende verklaring, maar, men vergete het niet, "twas toen hij zijne krijgsmacht verdubbelde; de koning van'ütaiie; hij ook sprak van vrede; doch deze voegde erbij, dat al de aandacht van zijn staatsbestuur aan het leger blijft toegewijd; Oostenrijk deed het voorstel aan de groote mogendhedeneen gedragsregel vast te stellen door allen in do zaken van het oosten te volgen. Er hebben te Parijs gedurig onderhandelingen plaats tusschen Frankrijks mi nister van buitenlaudsche zaken en Oostenrijks vertegenwoordiger. Dit zijn zooveel omstandigheden welke hel loopende gerucht van een afwerend en aanvallend verbond lusschen Frankrijk Oostenrijk en Italië als zeer geloofbaar doen voorkomen. Tegen dit verbond schijnen Rusland en Pruisen vereenigd te wezenen wellicht ook Engeland met heide. Rusland heeft dezer dagen aan Poleo alle zelfbestuur ontnomen en dat land met de andere Piussische staten gelijk gesteld; Pruisen gaat voort met Noord-Ruilschlaud aan zijne op permacht te onderwerpen. Dit verhitiert den Franschen geest. Zijn Rusland en Pruisen het eens om hunne wapenen naar het oosten te kee- rcu 'tis eene gelegenheid voor Frankrijk om zich met hen le melen en Oostenrijk en Italië schijnen bereid le zijn, Frankrijk te ondersteunen. Wij hebben onze lezers onderricht vau eene mogelijke gebeurtenis, zooals die zich voordoet; waehteu wij nu mei hoop en vertrouwen doch waakzaam, den loop der zaak af, en behartigen wij meer en meer onze eer en ons volksbestaan! L il Rome wordt niets anders berichtdan dat de staatsminister Tonelio die, gelijk men weet, door Italië naar den H. Stoel was gezonden, ten onderhandelingen lusschen beide le openen, er waarschijnlijk in slagen zal de godsdienstige kwestie op le lossen. Ondertusschen kwamen le Rome zonder ophou den nieuwe vrijwilligers toe het waren meest Relgeu Hollanders en Franschen. Velen hunner, die er den soldatenrok aanlrekkken en de gevaren trotseeren, welke den M. Sloel en diens verdedigers bedrtigen, behooren tot de rijkste huizen van hun vaderland. In Napels heerschle middelerwijl eene gisting die lol erge onlusten dreigde over te slaan ze was veroorzaakt door hel invoeren van buitenge wone belastingen op dc noodzakelijkste levensbe hoeften namelijk op het zout. Dit nicuwejaars- gescheiik, door de Napolitanen van hei ïlaliaansch bestuur ontvangen gaat er gepaard met eene overdrevene duurte der levensmiddelen. Napels gevoelt thans dal IieL wel duur de vrijheid heeft gekocht door Italië aangeboden eu verscheidene llaliaanschc regemenlen zijn naar Napels getrokken, ten einde er heL volk in bedwang !c houder., dat is te zeggeu het gemeen de lijfwacht des lirans^ Ook Lu SpaDje broeit eene oproerige beweging"

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 6