"^lARlvTBËRICHTEN."' Internationale Vaart. SCtlB0BP-j3fefe STOOMBOOT Jacob van Maerlant. 13e dienst der Stoomboot is gestaakt door de plaats gehad hebbende vorst tot 19 dezer, de dienst za zooveel mogelijk door de Barge worden verricht. A. S. de Smidt C. O. Benleiju J. Bekaai' S- Bomme en J. Blindenbach ieder 1 waaruit blijkt dat de volstrekte meerderheid van stemmen ver kregen heelt de heer Felix Louis Beuleijn bur gemeester te Oostburg. ïu J8G6 zijn met gunstig gevolg geëxamineerd hoofdonderwijzers 128, hoofdonderwijzeressen 39, hulponderwijzers 423, hulponderwijzci essen 132, onderwijzers diereeds in het bezit eencr acte van bekwaamheid, of daarmede gelijkstaande acte van algemeeno toelating', met gunstig gevolg exa men hebben afgelegd in een of meer der vakken van liet meer uitgebreid lager onderwijs 273, on derwijzeressen *221, huisonderwijzers 59, buison der wij zo ress en 164. In de Groninger Courant wordt gewezen op de veeziekte, die omtrent een eeuw geleden ia Oost- Friesland woedde. Gehcclc stallen waren reeds uitgestorven, toen zekere landbouwer P., bezitter van dertig koeienziende dat drie daarvan dooi de ziekte reeds werkelijk aangetast, anderen ver dacht waren op het denkbeeld kwam om al zijn vee in het gehemelte en wel bepaaldelijk ia de derde ribvormige verheffing, te latenwaarop eeno sterke bloeding volgde met het verblijdend resultaat dat al zijn voe op één enkel stuk. na behouden bleef. Ten gevolge van het stormweder zijn in de binnenhavens en kaden der stad Viissingen ver schillende zeehonden gezien. In Je vorige week is er een yan kolossale grootte geschoten. Zij worden vermoedelijk gelokt door den onLzcllcndeu voorraad van sardines, die daar dagelijks aankomt. De sardijn of sardines worden daar in zulk eeno menigte aangebracht, dat men zc voor 10 cents den emmer koopt. Het is ecu bijzonder lekker voedsel voor do minvermogenden. De fabriekan ten in sardines a i'huile zouden hier goede zaken kunnen doen. Tc Hoorn hebben zich 118 sollicitanten aange meld voor den post van vader en moeder in het ziekenhuis, en voor het portierschap in den die rentuin te Rotterdam meldden zich ongeveer 500 personen aan. In eeno kleine gemeente in Friesland zat in de vorige maand oen echtpaar dat sedert bijna *25 jaren in oneenigheid met elkander leefde, aan tafel over hunnen echt te spreken, locu do vrouw, met een glimlach op hot gelaat, haren man stree- lende hem aldus aansprak: „Man, den 15 van deze maand vieren we ons 25jarig huwelijksfeest." „Och, neen vrouw," was het antwoord, „we willen nog 5 jaren wachten en vieren dan den dertigjarigen oorlog!" Naar men verneemt, beslaat bij do regeering het voornemen om een nieuw model vau posl- karren in te voerenmet magazijn of bergplaats ach'er aan dat rijtuig, waarin do 'brievenpakket ten behoorlijk kunnen worden geborgen en weg gesloten. Daarenboven zou op de belangrijkste trajecten het vervoer geschieden door ecu con ducteur der brievenposterij met de zorg voor de dépêches heiast, aan wiou dan de postillon zou worden toegevoegd. Men bericht omtrent de ziekte onder de paar den bij Zandzee, dat reeds negen aan dezelve bezweken zijn, de overige zes schijnen nog ge zond. Tot 'nu toe bepaalt do ziekte zich tot dezen stal. Men meldt uit Breda, 5 Januari. Heden na middag zijn 8 kadetten van hier naar 's Bosch vervoerd, welke als hoofddaders beschouwd wor den van de mishandelingen, waarvan de kadet Mesling het slachtoffer is geworden. Een officier en een sergeant geleiden hen tot "s Boschwaar zij zullen moeten terecht staan. Het bedrag der vrijwillige bijdragendoor do Tijd voor Z. II. den Paus ontvangen, is lot ruim f35,000 geklommen. Nog zeven andere R. K. bladen zamelen giften in tot hetzelfde doel. Uit 's Gravenhage wordt het volgende gemeld: Als een nieuw bowijs van ihoudcuwaakzaamhcid en trouw kan het volgende worden medegedeeld. Ecu onzer sladgenooten, bovenvertrekken bewo nende hoonic des nachts zijn hond hard cu aanhoudend blaffenzooilat de meester wakker werd en dadelijk opstond daar hij brandlucht in huis bespeurde. Hij deed onderzoek ea bevond dat iu het benedenhuis, in deu winkel, waar de bedienden oude- of uieuwejaar hadden gevierd de emmers met turf en steenkolen in brand ston den en dat een der bedienden bewusteloos ep den grond lag. Door spoedig aangewende hulp werd dc man behoudenen ook de verdere bewoners voor dreigend levensgevaar bewaord de brand werd in zijne geboorte gestikt. Dat de trouwe hond niet weinig werd geprezen en zijn recht matig lekker beetje kreegbehoeft gecnc ver melding. Men meldt uit Ambt ilardcnberg 4 Januari De vrouw van den landbouwer O. die uit dweepzucht in 5 weken niets dan koud water gebruikte bijna geen woord wilde spreken en volstrekt niets van geneeskunde wilde welen is gisteren overledenzoodat deze ongelukkige zich letterlijk heeft laten doodhongeren, AXEL7 Januari. In 1868 zijn in deze ge meente geboren 120 kinderen ais68 maan. en ö- vrouw.levenloos aangegeven o maoa. en i vrouw, iu de gemeente vestigden zich 62 mann. en 50 vrouw. Overleden 74 personen, als: 32 on gehuwde inanu. 17 ougeh. vrouw. 7 gehuwde mauu. ïi gehuwde vrouw7. 1 weduwnaar en 6 weduwen. Het getal personendie uit dc gemeente ver trokken zijn bedroeg 68 mann. en 68 vrouw. Er werden 17 huwelijken voltrokkenals 1*2 tusschen jouguians en jonge dochters, 2 tusscliea jongtnans en weduwen, 2 tusschen weduwuaars en jonge dochters en 1 tusschen weduwuaars' en weduwen. De bevolking bestond op 18 December 18(55 uit: 758 ougeh. man. en 782 ongeh. vrouwelijke. 475 gehuwde 479 gehuwde vrouwen. 43 weduwnaars 119 weduwen. 1270 mannelijke 1380 vrouwelijke. Daaronder zijn: 2164 Ned. Hervormde, 2 Fransehe of Waalscho ilcrv., 1 Ev. Lulhersche, 1 Doopschgezinde, 169 Chr. Afgesch., 319 R. Kath., samen 2656 zielen. OOSTBURG, 9 Januari. Ter varkensmarkt waren slechts 50 stuks aangebracht, die allen tot goede prijzen werden verkocht. LETTERKUNDE, GESCHIEDENIS, ENZ. (a) Sedert onze jeugd waren wij bij afwisseling (naar de tijdsomstandigheden dit toelieten} trouwe lezers der Gazette van Gend. Met voorliefde namen wij immer dezen altoos getrouwen Ylaamschcu tolk ter hand die èn om zijne waarheidsliefde èn om zijne nauwkeurigheid verdient genoemd te wordou naast dc oprechte (b) Haarlèmsche Courant; wat hare verscheidenheid betreft, die haar zulk eene aantrekkelijke eigenaardigheid bijzet, verdient zij de voorkeur verre boven deze ca onze groote Joden bladen. Deze waarlijk Nederlandsche Courant viert met 1867 haar tweehonderdjarig jubelfeest. Het eerste nummer van 1367 geeft een belangwekkend over zicht van hare geschiedenis. Wij betreuren liet, dat de beperkte ruimte van otis Weekblad ons ver biedt daar veel uit over te nemen'twas anders wel de moeite waard. Het oudste bij den eigenaar nog aanwezige nummer is van 8 September 1667. (No. 69). De 68 eerste nummers zijn verloren. Do tegenwoordige eigenaar wil ze tegen goud op wegen. Van dat nummer 69 heeft de eigenaar in de etablissementen der hoeren Sïmondau en Toovoij, te Brussel ruim 3099 exemplaren doen afdruk ken door middel der pholo-iithographïe. Dat nummer met gewone en gothischc lettors gedrukt, op reeds geel geworden papier, is werkelijk een kunststuk van bedricgclijke nauwkeurigheid. Met aandoening lezen wii in de *2e kolom der 2e bladzijde het bericht uit 's Hage van 4 September 1667.V ij tier Zee heeft men dat dc Tijdiuge van de Vrede inde Vloot van den heer de Ruijtor was gekomen (nevens het aeuschrijvens van den Staat) daarbij den lieero Ruwaert vau Putton (c) her- waert ontboden weit, werdendc uiïLsdiou zijn Ed. allo dagen hier gewacht, niet dito Vloot: hoewel gemeent wertde lichtste schepen daer dan nog Zee zullen blijven houden) ghelyek die vau tEsquadre van den Heer van Ghent mede sullen doen." (Rem nu eens!) Uil nummer 1 vau 1867 vernemen wij de namen der opstellers sedert 1827 (daaronder Nicrstrasz Welke ?J en dat do tegenwoordige opstellers zijn Willem Rogghc en Pietcr Gcircgat (dus twee echte Nederlanders Wij onderschrijven gaarne het roemrijk getui genis dat de Messager des Sciences (1845 bi. 595) der Gazelle om nauwkeurigheid en onpartijdigheid geeft en hopen den trouwen Vlaming nog vele jaren te ontmoeten! (a) Onder deze Rubriek zullen wij van tijd tol tijd iets nuttigs en aangenaams opnemen. b) Ieder weet dat „Oprechte" bij de Haar- lemsclic Courant hetzelfde is als bij de Haarlemcr olie namelijk echte. Onlangs echter vertaalde oeu Franschman dit door le sincere en gal er dus eene zedelijke heteekeuis aan. (cj 'Cornelis de Wit. GRAANMARKT TB AAS DENIS DUG. v e U K O O 1» I' It ij s PER 31 L! X) I) e. DINGSDAG, DINGSDAG, 18 Dcc. 1366. 8 Jan 1866. Laagste Hoogste Laagste Hoogste Tarwe .''10,00 f s 1,25 10.99 f 11,75 Rogge 7,-20 7.30 7,40 7,60 YViniergerst 7,25 7,40 7,40 7,60 Zomergerst 6,49 6,60 6,25 6,50 Boekweit 0,00 0,00 0,00 0,09 Haver 3,00 3,70 3,40 3.60 Paardobooneu 7,90 8,00 7.00 7,70 Koolzaad 00,00 00,00 00,00 00,0o Erwten 0,GQ 0,09 0,00 0.90 Bij GOSTBURG tamelijk Januari. ruimen aanvoer van Gr bestond heden weinig vraag behalve op Tarwe die tot ceuige prijs verhoogiug vlug opruimde. De overige artikelen werden als tores «kocht. Jarige tarwe f 00,00 it f 00,00 nieuwe dito t 11,00 4 f 15,15, rogge f7,00 a f8,00, wintergerst f 6,50 a f 7,50, zomer dito f 6,00 a f'G,2ö, haver f3,00 a f 4,00, paarden- boonen f 7,00 h f 7,25, erwten 0,00 a 0,00, koolzaad f 00,00 4 00,00. WINTEKDIENST. 1868—1887 van 16 October tot 1 April. Van SLUIS: Maandag, 's morg. 7'/jure- Dingsdag, 'smorg. 6 ure en "s namiddags 2 ure. Yv oensdag.'sinori Van BRUGGE: en "s namiddags *2 ure. Vrijdag, "s morg. 10 ure. Zaterdag, 's morg. 7 ure. Maandag, 'snam. 4 ure. Dingsdag, 'smorg. 8 ure eu 's namiddags 4 ure. 5Y> ure Woensdags, 's morg. 7 ure en 'snamiddags 4 ure. Vrijdag, 's nam. 4 ure. Zalurdag, 's uain. 4 ure. Sluis, den 7 Januari1867. Mijne Uccrcn! Deu iSen October des verleden jaars is te Sluis opgericht eene Vereenigiug tol verbreiding der waarheid. Haar beginsel is do liefde Gods iu Christus tot behoud van zondaren. De grondslag waarop zij steuntis het woord der waarheidgelijk het verschenen is in J. C. cu vervat is in de Heilige Schrift. Haar doel, do waarheid Gods in beoefening le brengen en be kend Le maken. Tot de middelenwaardoor dc Vereenigiug dal doel hoopt te bereikenbehoort ouder meer eeuo Zondagschool. Aan het hoofd dezer Vereenigiug slaat de Predikant der Her vormde Gemeente, terwijl de betrekking van Secretaris en Penningmeester door twee Ouder lingen waargenomen wordt. Allen, die met het beginsel, deu grondslag en het doel der Vereeni giug instemmen kunnen daarvan leden worden tegeu betaling van eene contributiedie zelfs voor den miustgegoedo geen beletsel wezen kau om tol haar loc le treden. Zijn wij wèl onder richt, dan lelt de V. op het oogenblik een veertig leden. Da schepping eener Zondagschool is dus niet gelijk men gemeend heeft, liet werk van den Kerkeraad der Ucrv. Gern.; maar van dc meer genoemde Vereeuiging. Van haar ging dau ook, door de hand van haar Voorzitter, het verzoek uit aan den Gemeenteraad van Sluis om dc ga- meonleschool als Zondagschool te mogen gebrui ken. Dat verzoek is, men heeft het elders terecht gemeld, met zes stemmen legen céa van dc hand gowezeu; maar wat men niet gemeld heeft (waar schijnlijk wijl men er niet mee bekend was) is ditdat de Raad daarop met algomecne stemmen het besluit cam cm tot het houden der Zondag school aan le bieden een dor localen van het welbekende gemcentegebouw „de Roode Leeuw": een ruim en doelmatig vertrok tegenwoordig (bij de verbouwing van de voorzaal vau hot Stadhuis) dienende lot Secretariewaarin ecu vroeger Predikant, Ds. V.lieu jaren lang eeno bijbellezing hoeft gehouden, welke door do voor— naamsten der stad bezocht werd, waarin ook de vorige leeraar, Ds. il„ zijne bijbellezing hield voor minder ontwikkelden. En wal deed nu het be stuur der V? Vatte dit hel voornemen op om wogeus het besluit van den Gemeenteraad 'zich le wenden lot de Gedeputeerde Stalen van Zeeland gelijk meu goedgevonden heeft le vertollen? In hel geheel niet. Daaraan is in de veile zelfs niet gedacht; integendeelhet aangeboden lokaal is met dankbaarheid aangenomen, is er dan geene gisting geweest onder de leden der fierv. Gem. ol onder do leden der V. wegens het weigeren van het schoollokaal Wat zal ik daarop zeg gen? Waren er aan den eenen kant velen, uie liet besluit van den Gcmccuteraad goedkeurden die hot oen wijs besluit noemden, men vond cr aau den anderen kant, die het iu hoügc mate af keurden: dit gaf natuurlijk voor- cu tegenspraak, die vele hooiden warm, en vele harten koud maakte. Wii men dit nu gisting noemen, het zij zoo. Wat ons betreft, wij eerbiedigen het besluit van den Gemeenteraad wij beoordeelen liet niet; wij merken alleen op, dat, waar men met de eeno hand het schoolgebouw weigert cm met de andere hand een ander gemeentegobouw aan ie bieden, voor die weigering zeker gewichtige gron-

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 3