Politiek Overzicht. BINNENLAND. Do Fransche Moniteur kondigt het finauciëel verslag af van den heer Foulddeze minister die meester in de kunst is om cijfers te groepee- ren, is er niet alleen in geslaagd om de ontvang sten en de uilgaven in evenwicht te brengen maar hij gelooft zelfs te mogen beloven, dat de nieuwe krijgsinrichting geene nieuwe belastingen zal noodzakelijk maken. Terwijl de Pays gelooft te mogen verzekeren dat de reis naar Rome van de keizerin der Franschen stellig vast besloten is en dal al de maatregelen genomen zijn voor het aanstaande vertrek van Hare Majesteit, meldt la France dat die reis wel op nieuw zou kunnen uitgesteld worden. Er wordt niet meer gesproken over de gevan genschap van keizer Maximiliaandoch men ge looft het thans voor zekerdal hij afstand van zijn troon heeft gedaan, en hel. Fransch gouvernement hiervan reeds is verwittigd geworden. De conferentie voor de borvdsgrondwet van Noord-Duitschland heeft op nieuw te Berlijn eene vergadering gehouden onder voorzitterschap van graaf von Bismarck, Niets is nog uitgelekt over hel voorwerp en den uitslag dier beraadslagingen. De Pruisische heerenkamer is met willen ten achter blij ven in het voorbeeld van verzoening, haar door de kamer der afgevaardigden gegeven. Op hare beurt eenige toegevingen aan het mini sterie doende heeft zij gisteren do wet gestemd die de beperkingen afschaft, den intresttaks op gelegd. Do wetsontwerpen voor de regeling der grondbelasting zijn insgelijks door de hoogere kamer goedgekeurd geworden. Dé wet der begif- tigingeu is bij eenparigheid gesterad. In den loop dor beraadslaging van de wet over de vrijheid van intrest, die in de heerenkamer heeft plaats gehad heeft het gouvernement zich verbondeu zoo spoedig mogelijk aau de kamers eene nieuwe wol te onderwerpen over het hypo theekstelsel en een nieuw wetboek van burgerlijke rechtspleging, waarbij gedeeltelijk de lijfsdwang zou afgeschaft worden. Hel Pruisisch ministerie heeft dezer dagen in deu schoot der beide kamers en in de commissien verscheidene nog al belangrijke verklaringen af gelegd. Zoo heeft ter gelegenheid van hel verdrag, mei den groothertog van Oldenburg gesloten, het gouvernement bericht gegeven aau de commissie, belast met het onderzoek van dit wetsontwerp, dat al de oorlogsbelaslingende overwonnenen opgelegdbetaald zijn geworden. Zoo heeft men ontvangen vau Oostenrijk 20 millioen gulden; van Saksen 10 millioen thalers, van Wurtemberg 8 mill. guld.van Beieren 30 mill, gulden en van Frankfort 6 millioen gulden. Dit is alles te zamen eene som van 100 millioen Ned. die in de Prui sische schatkist is gestort geworden. Er schijnt nog niets besloten betrekkelijk do diplomatische vertegenwoordiging der bondsstaten van Noord-Duitschland. In grondbeginsel zal die vertegenwoordiging aan Pruisen behoorendoch voorloopig zal do oude toestand dor zaken geene verandering óndergaan. Saksen en do andere kleine hoven zullen voortdurend legation bij de vreemde mogendheden onderhouden. Even zoo zullen deze maar hunne legatien in Duitschland afschaffen, wauueer, na de aanvaarding der bonds- groudwet, eene wijziging van dit slag gepast zal voorkomen. De kamer der magnaten van Hongarije heeft het bijzonder adres niet gestemd in antwoord op het koninklijk rescript; zooals zy het reeds ia do voorgaande zitting had gedaan heeft zij zich bepaald met het te aanvaarden ea het adres door de kamer der afgevaardigden gestemdook tot het hare lo maken. Ter dier gelegenheid heeft de lavenircus Yan hel koninkrijk graaf Szccsen in naam van het gouvernement de verklaring .af gelegd dat de keizer de Hongaarschc grondwet wil herstellendoch dat hij in het belang der monarchie en van Hongarije zelf, verlangt dat er in grondbeginsel eene overeenstemming lot stand komc over do gemeeue zaken van het koninkrijk en van den slaat. Over keizer Maximiliaan leest men in een Pa- rijzer correspondentie onder anderen het vol gende Keizer Maximiliaan is gevangen. De Duitsche dagbladen hebben het gezegd en do telegraaf van Londen heeft het herhaald. Doch van wie is hij de gevangeue? Dit hetfben de agenten verwaar loosd ons te melden. Is hij de gevangene van Juarez? Dit zou wel wonder zijn in tegenwoordigheid van het Fransch leger. Is bij de gevangene der Fransche officieren? Dit zou al te sterk zijn, en niemand kan het ge- iooven. Men verzekert dat het Fransch gouvernement hel fijne van die zaak heeft willen kennen het heeft inlichtingen mei de onderzeesche lelegraaf doen nemenen men heeft geantwoord door eene uitdrukkelijke logenstraffing welke een weinig duur was: zij kost 15.000 fr. De Avcnir national1, welk blad uit Brussel en Woonen belangrijke inlichtingen ontvangt bevat de volgende correspondencie, welke verdient aan gehaald te worden Verscheidene dagbladen hebben gemeld, dat geheime instructien van het Weener gouverne ment den aartshertog den toegang tot het öos- teurijksch grondgebied verbieden. Wij ontvangen ten dien opzichte eenige nauwkeuriger inlichtin gen. Er is kwestie van eene oncenigheid tusschen Maximiliaan cn z'y'n broeder deu keizer vau Oos tenrijk,"waarvan de oorsprong tot zeer vroeg op klimt. Alvorens naar Mexico te vertrekken, teekende de aartshertogomtrent April 1864te Miramare eene acte, overeenkomstig welke hij voor zich en zijue afstammelingenindien er hem geboren werden van elke pretentie op den troon en op de erfelijke bezittingen van bet Habsburger-huis afzag. JDoch nauwelijks had hij den Mexicaanschen troon beklommenof hij zond aan de voornaamste Europeesche mogendheden eene prolestalie tegen de afziening van Miramare. Die ^notificatie veroorzaakte voor langen tijd oneenigheid tusschen de beide broeders en het was slechts aan de tusschenkomst van wijlen den koning der Belgen te danken, dat zijn schoonzoon op nieuw bij het üostenrijksche hof in genade kwam. Doch over eenigen tijd kondigden de Ameri- kaansche dagbladen eenen brief at, door den heer Eloin geheim secretaris Yan den keizer van Mexico aan dezen gezonden. In die missive welke door de Juaristen onderschept werd, drukte do heer Eloin zich met eene opmerkenswaardige ruwheid uit over den binnenlandschen toestand van het Oostenrijksch keizerrijkover de neer lagen der keizerlijke legers over de afneming vau het keizerrijken over de vooruitzichten, welke ten' gevolge dier gebeurtenissen ach Yoör den broeder des keizers konden opdoen.' De afkondiging van den brief, welke noch door den heer Eloinnoch door zijn meester ont kend werd, den afkeer van Frans Joseph doende herlevenheeft den keizer doen besluiten zijnen broeder eiken toegang tot de havens en lot het grondgebied van zijn keizerrijk te verbieden. Onze correspondent voegt er bij, daler groote pogingen worden aangewend om lot eene nieuwe verzoening tusschen de beide broeders le gcra;ken en het intrekken van een maatregel, die keizer Maximiliaan iu groote moeilijkheden zou brengen, in het geval dat hij Mexico zou moeten verlaten. ENGELAND. Te Manchester (lowa) heeft den lsten Nov. een schrikkelijk treurspel plaats gehad. In den avond van dien dag heelt een persoon, 1. W. Meyers, koelbloedig eu met opzet zijn eigen kind dood geschoten. Voor hij te huis kwam had hij eeu pint brandewijn in eene apotheek gekocht. Hij at eën goed avondmaal, kuste zijne vrouw, ging daarop in de keukeu, nam een geweer, geladen met berteuhageleu schoot door de geopende deur op zijn vrouw. Het schot vloog boven haar hoofd en door het kozijn der voordeur. Daarop ging de ellendeling naar de oostzijde van het huis, mikte door een glasruit op ziju schoonmoeder, die zijn kind, een zuigeling van drie maanden, in hare armen hield. Het kind weid getroflen en was oogenblikkelijk dood. De ellendeling dacht dat allen vermoord waren, vlood naar de schuur, cn sneed met ziju eigen hand zijue keel van oor tot oor af. Dit alles had in weinige oogenblikken plaats. Het tooneél in het huis en de schuur was ijsclijk. De redding der vrouw is bijna een won der. De scholen vlogen, even over het hoofdin den muur. Meyers is ongeveer 30 jaren oud, eeu blikslager van ambacht, en stoud bekend als een stil, oppassend, vlijtig en geacht burger. Hij leefde evenwel in groote onmin inet zijne vrouw, en koesterde de gedachte, dat zijue schoonmoeder hem persoonlijk vijandig was en twist tusschen hem en zijne vrouw stookte. Hij was 15 maan den getrouwd geweest.. Jaloezie schijnt ook eene der redenen geweest te zijn, daar men brie ven bij hem vond, waarin hij zijne vrouw van ontrouw beschuldigde. Zijne vrouw had een be minnelijk voorkomen, en werd algemeen geacht. Meyers had vroeger gediend als soldaat in het leger der Potomac. SLUIS27 December. Tengevolge van het eervol outslagverleend aan den Heer Mr. J. C. E. Baron van Lijnden, is het schoolop/.icht in het zesde schooldistrict van Zeeland tijdelijk opgedra gen aan den schoolopziener in het vijfde district den heer H. Q. Janssen, te Sint Anna Ier Muiden, in te gaan met 1". Januari e. k. De tweede Kerstdag was voor de leerlingen der Christelijke Naaischool en die der Zondagschool een tachtig, in getal, een ware feestdag. Door do prijzenswaardige zorg der bestuürderessen en de belangstelling van vèleu werden zo ten vijf ure, ten huize van den WelEd. heer Jansen, om een sierlijken Kerstboom vergaderd, met geschen ken begiftigd feestelijk onthaald en toepasselijk toegesproken door deu Predikant der Herv. Ge meente. Eene menigte belangstellenden bezich tigden le zes uren den Kerstboom. Hun aantal ware ongetwijfeld grooter geweest, zoo "t meer algemeen bekend geweest ware dat daartoe ge- legeuheid was. Wy hopen den Kerstboom nog menigmaal iu ons midden opgericht to zien. Jl. Woensdag morgen toen de Koehouder D. de Smit alhier als naar gewoonte zijn vee drinken bezorgen wilde gevoelde hij bij het putten een ecnigszins hard voorwerp in den waterput. Bij nader onderzoek ontdekte men dat dit het lijk was van zekeren J. L.vroeger brievenbezorger van Sluis naar Heille welke betrekking hijwegens voortdurende ongesteldheid, sedert eenigen tijd niet meer had kuuncn waarnemen. Do man had het bombardement Yan da Citadel van Antwerpen en den Tiendaagschen Veldtocht als kanonnier in Ned. dienst bijgewoond. De eenige reden voor deze wanhopige daad schijnt men daarin te moe ten zoeken, dat hij het sinds 21 achtereenvolgende jaren door hem bewoond wordend huisje, met nieuwjaar a. s. zoude hebben moeten verlaten om voor rekening van het Hervormd Armbestuur alhier bij een particulier te worden besteed* Meer dan eens heeft hij dan ook gezegd dat hij vóór nieuwjaar wel dood zou zijn: zijue woorden zijn op treurige wijze bewaarheid geworden. EEN WOORD OVER DE VEEZIEKTE. Wij erkennen het volmondig, de middelen tegeu de veeziekle genomeu zijn hard en druk kend maar tegen zulke kwalen ook znlke mid delen Daarom moeten wij ieder aanraden het Gouvernement iu de hand lo werken in den strijd tegeu deze vreeselyke kwaal. Wij Zeeirwen en Zeeuwsch-Vlamingen niet het minst. Afkeu ren doen wij daarom luide de bemoeiingen der maatschappij vau landbouw iu dezen. Goedkeu ren huldigen evenzeer de houding van Z. M. Commissaris in ons gewest. Baron van Lijnden behoort niet tot den hollenden vooruitgangmaar hij bezit le veel gezond verstand om niet te zien, wat door de omstandigheden gevorderd wordt. Zagen we met genoegen in een vorigen winter* den reeds bejaarden man in guur eu ongunstig weder, naar onze geteisterde dijken snellen, met evenveel genoegen merken wij zijne bemoeiingen Yoor het heil van onzen veestapel op! Waarlijk, de Zeeuwsche belangen zijn den heer van Lijnden wel toeverlrouwd en wij hopen nog vele vruchten vau zijuen practischen blik en gematigden voor- uilgaugszin to zien! Wij waarschuwen onze landlieden om zich niet le wagen aan outduiking der verordeningen op het vervoer vau vee. Zij stelleu onzen ge zonden veestapel iu gevaar en stellen ons bloot om de noodzakelijke maatregelen nog drukkender le doen worden. Wij hoorden den heer M., een geacht veearts eens verhalen van den loop der ziekte in de vorigo eeuwhoe ze deu winter doorleefde, hoe weinig er van weer en wind, in verband met de ziekte, te zeggen viel, en daarom ook met de geschiedenis in de hand, roepen wij u toe wcest voorzichtig Ziehier eenige feilen wel der overweging waardigzooals wij dio in verschillende dagbladen vindeu en waarbij het geen moeite zou kosten die te vermenigvuldigen: SLUIKHANDEL VAN ZEEUWSCH VEE. Een zendbrief, door den gouverneur van Oost- Vlaonderen aan de besturen vau onze grensge meenten gestuurd vermeldt dat de sluikhandel van Zeeuwsch vee meer eu meer toeneemten dat er reden bestaat het bestuur vau zekere ge meenten le verdenken dien handel te begunstigen. Daar zulks den iuval der runderpest voor gevolg kau hebben besluit de gouverueur met aan de gemeentebesturen te vragentoi hoe verre deze opmerking is gegroud eu met to zeggen dat de strengste maatregelen zullen genomen worden tegen hen die de wet op dit stuk overtreden.. Wij weten dat de sluikhandelwaarop de gou verneur wijstgeenszins bestaat op de grens scheiding van het district Eecloo met Zeeland. De gemeentebesturen handhaven ten stiplsle de daarop bestaande voorschriften en de Belgische douaue Ismet den loffelijkstea ijver, dag en nacht waakzaam om het verbod van vee-invoer te doen eerbiedigen. Onder dit opzicht verdient onze douane den dank van alle belanghebbenden en als hoogst verdienstelijk bij het staatsbestuur le zijn voorgesteld. (Eecloouaer.) Men meldt uit Hasselt van 17 Decomber: Terwijl de runderpest in Holland toeneemt (in de week van 2 tot 8 dezer waren er 7.705 nieuwe gevallen) woedt de uitzweetende longziekte in het Limburgsche. Deze ziekte randt er zoo wel de ngeëute als de niet ingeente hoornbeesten aan. Jl. Dinsdag waren van een veehouder, le Alphen aan den Rijnzes koeien gestorven waarvan er vijf begraven werden. Twee soldaten, aldaar ge stationeerd patrouilleerden des avonds ten zes ure in de nabijheid van de plaats waar het vee begraven was. toen zij een honderdtal boeren arbeiders zagen aankomenwaarschijnlijk met het doel om die vijf koeien weder op te graven. Een van die soldaten.- wilde zijn geweer in de lucht afschieten«als signaal om hulp van het hoofdkwart er te erlangen doch door het beven van zijne hand zakte de loop van het geweer en schoot hij een der arbeiders op de plaats dood. (Sch. CL) Uit den Alblnsserwaard wordt geschreven Als een bewijs van de hevigheid der besmetting van den tegenwoordig heerschenden vcetyphus diene dat ook katten de smetstof van den eenen stal naar den anderen kunnen overbrengen. Zoo hadden twee katten van het vleesch van een aan vee- typhus gostorven en van de huid ontdaan rund gegeten en daarna zich in een hoop hooi le slapen gelegd. Dit hooi werd zonder argwaan aan de koeien bij het voederen voorgeworpen, en reeds den volgenden morgen werden drie runderen door de ziekte ongesteld. HSch. CL) OOSTBÜRG 27 December. Ter varkensmarkt waren aangevoerd 72 stuks biggen die raecren- dcels werdén verkocht tot omlreut vorigo pFyzen,

Sluisch Weekblad | 1866 | | pagina 2