BINNENLAND. VARIA. MARKTBERICHTEN. Internationale Vaart. SCHROEF- *5ÜI STOOMBOOT Jacob van Mcierlant. 't Schijnt weldat onzo politiei met blindheid geslagen zijn. Is het waar dat Engeland en Frankrijk de arbitrage aangenomen hebben dan oogst men nu de vruchten eener zwakke staatkunde in. Reeds het feit zelve dat zulk een conflict kan ontstaan, verraadt zwakheid; men behoefde volstrekt op de zaak niet terug gekomen te zijn. Waarlijk, Neerlands parlementaire geschiede nissen zullen geene schitterende bladzijden in de gedenkschriften van 1866 beslaan. De kamerlwis- leu de Schelde-geschiedeuis de affaire Mijer luisterrijk voorwaar ora de namen onzer staat kundigen te vereeuwigen! Of, zou het waar zijn, dat deze geheele Schelde-geschiedenisondanks alle beloften, niets anders is dan eene samenzwe ring tegen Zeeland Zou het waar zijndat men ter elfder ure nog, met welgevallen, het voor Zeeland zoo belangrijke werk zou zien te niet gaan of ondoelmatig worden? Indien dit waarheid ware, wij zouden het rond uit helsch noemen. Waarlijkonze nationale politiek vereischt nadenkende waakzaamheid! Naar gemeld wordt heeft dezer dagen de op stand op Candia zich gekenmerkt door een feit dat aan de onverschrokkenheid herinnert, waarmede de Grieken vroeger den vrijheids-oorlog hebbeu gevoerd. Een vijfhonderdlal Candiolen waarvan meer dan de helft uit vrouwen en kinderen be stonden, hadden de wijk genomen naar een kloos ter in Arcadie, waar zij door de Turken belegerd werden. GeeD uilkomstziendemaar zich ook niet willende overgeven, hebben zij het vuur in vaatjes buskruit gestoken en zijn alzoo met een groot aantal Turken in de lucht gesprongen. Het Fransch gouvernement schijnt nog altijd de hoop te koesteren eener toenadering tusschen Italic en den heiligen stoel. Het bouwt die hoop vooral op het beslnit, door den Paus genomen, om voor het einde der maand Juni 1867 al de bisschoppen van het christendom te Rome hijeen te roepen, ter gelegenheid der achttienhonderd- jarige stichting van de kerk in de hoofdstad van het Romeinsche rijk. Hieruit besluit mendat de Paus niel voornemens is Rome te verlaten, en om rustig in die sfad te kunnen blijven, hij zich toe gevingen gotroosten zal. Terwijl nog altijd een algemeene onzekerheid blijft heerschen over den loop der gebeurtenissen welke in Mexico al dan niet hebben plaats gehad, is dezer dagen door den Franschen Moniteur het volgende bekend gemaakt. „In onzo krijgshavons zijn bevelen gegeven om alle noodige aanstalten voor den terugkeer onzer troepen uit Mexico te maken. Er is geen te vertrouwen tijding uit Mexico ontvangen sedert die welke, door de postpakket boot de Seine zijn overgebracht. Uit deze bleek, dat keizer Maximiliaan zich den 1 Novomber te Orizaba bevond en dat hij tot dien tijd zijne verdere besluiten niet had laten blijken.". Het wordt echter zeer zonderling gevonden dat bij de tegenwoordige versnelde gemeenschap met Amerika, het Fransche gouvernement geen nadere tijding omtrent keizer Maximiliaan dan die van 1 November zou hebben ontvangen. De vijandige gezindheid der Hannoveranen je gens de Prnisendie zich reeds herhaalde malen op klaarblijkelijke wijze heeft doen kennen, wordt van dag tot dag grooter. Voornamelijk heeft de onlangs door het Pruisische gouvernement uitge schreven recrulecring onder do Hannoveranen algemeen de ontevredenheid opgewekt, en de jongelingendie tot de dienst verplicht waren begaven zich in eene opgewondene en verbitterde gemoedsgesteldheid naar de militaire bureaux. In sommige steden heeft de recruteering niet kunnen plaats hebben omdat de militairen welke hiermede belast waren, door de dienstplichtigen buiten do gemeenten gezet werden. Te Ilame!n heeft zich deze geest van verzet zelfs in feitelijk heden geopenbaard, en hebben de jongelingen het stadhuis bestormd en een Pruisisch officier door een venster geworpen. Toen de militaire macht aan deze wanordelijkheden oen einde wilde maken ontmoette zij een onverwachlen en ge- duchten tegenstanddaar de Hannoveranen, zich in allerijl van wapenen voorzien hebbende, een ge regeld gevecht begonnen te leveren waarbij van de zijde der Pruisen zeventien militairen sneuvelden en een aantal gekwetst werden. Tc Springe werd eveneens het stadhuis bestormd en al de docu menten welke op de recrulcoriug betrekking hadden, verbrand. Te Linden wierpen de dienst plichtigen twee Pruisische soldaten in het water terwijl te Wennigsen Hildesheim, Alfeld en op meer andere plaatsen, ernstige gevechten tusschen de militairen en de recruten plaats grepen. Van weerszijde werden er een aantal gedood en ge kwetst, en het gevolg hiervan is geweest, dat de talrijke inhechtenisnemingen hebben plaats gehad. De correspondent die dit bericht mededeelt, zegt, dat de Pruisische bladen op hoog bevel aanzeg ging hebben gekregen, om deze feiten te ver bloemen. SLUIS 13 December. Naar wij vernemen zal het Tooneelgczelschap „Oefening kweekt Kunst-" alhiergedurende dit seizoen eene buitengewone voorstelling govenwaarvoor ecnigc voorname stukken zijn uitgezocht. De groole zaal der Ka zerne is onder nadere goedkeuring welwillend Ier beschikking gosteldvan het gezelschap. Z. M. beeft den heer mr. J. C. E. baron Yan Lijnden op zijn verzoek eervol ontslagen als schoolopziener in het zesde district der provincie Zeeland en tot schoolopziener in het derde schooldistrict dier provincie benoemd den heer mr. C. J. Pické te Middelburg. VAmi de Limbourg deelt mede datten ge volge van de stappengedaan door den heer Regout, de Minister van Oorlog binnen kort de kruitmagazijnen die zich te Maastricht bevin den zal doen verplaatsen. De Tijd deelt mededat met half December weder eenige jongelingen naar het Pauselijk leger vertrekken met een zouaafdie zich na twee jaren diensttijd, thans in Nederland met verlof bevindt. De fabriekarbeider P. te Enschedé is gewoon jaarlijks een varken te mesten. Dat, hetwelk fiij dit jaar op schot had (een oud) beloofde iets goeds te zullen worden. Het was onvcrzadelijk en uiterlijk bleek het ook dat het voer hielp. Zater dag werd het geslacht en ziet het overtrof aller verwachting want er kwamen zestien biggetjes te voorschijn. Dezer dagen werd te Utrecht een groen kleedje bij een naaister bezorgdom het te vervaardi gen. Alleen door het knippen der stof waren hare handen zoo aangedaan dat zij het werk moest staken; de handen zwollen op. Het kleedje werd teruggezonden. Wij releveeren ditom de dames nogmaals op het gevaar van enkele kleuren altent te maken. Uit Weesp wordt het volgende gemeld De veetyphus blijft hare offers hier kiezen. Treu rig is ook hel gezicht op onze onder water staande landerijen. AARDENBURG 14 December. Nogmaals wil len we het publiek en hen wien hel bijzonder aangaatopmerkzaam maken op den Zeeuwsch- Vlaamschen geldhandel, liet is het meermalen vermelde feit van den sterken omloop der groo- tere Belgische koperen stuivers en halve stuivers, gezwegen vau de centimes en dubbele centimes der beide landen. Zeeuwsch-Vlaanderen wordt met deze munt overstroomd en naar het schijnt, wordt er handel in gedreven. Intusschen strekt dit tot nadeel van alle ingezetenen. Vooreerst is dezë specie een onwettig betaalmiddelze wordt in den groothandel geweigerd en blijft dus in omloop beperkt tot den kleinhandel en den werkman. 2°, levert ze verlies op. De Belgische nota's zijn in frauken uitgetrokken, de betaliug in koper daar geeft dus op eiken frank een verlies van drie cent en 3°, is de betaling met de Fransche koperen munt in Belgic gevaarlijk. Belgie toch heeft, even als Nederlandden invoer van koperen specie verboden. Nu komt wel de Fransche munt over Belgie tot ons; doch dit neemt niet weg, dat, van hier in Belgie gebracht wordende, do invoerder zich schuldig maakt aan overtreding der Belgische wet en gevaar loopt zijn geld te zien verbeurd verklaren. OOSTBTRG11 December. Ter varkensmarkt waren aangebracht 120 stuks, die tot vorige prijzen vlug werden verkocht. DE GUILLOTINE. Reeds als schoolknaap heb ik mij verbaasd over do arrogantie der Franschen op dit punt en do laksheid onzer geschiedschrijvers; thans verbaast mij noch T een noch 't ander. Het eerste is overbekend en behoort tot de Fransche geleerdheid en wal hel tweede betreftvan do honderd Cats-berispers zijn er negen en negentig die hem niet weten te citeeren. Wat nu de guillotine betreft, men hebbo don moed om in 's mans doolkistc van de levendige te kruipen eu het 36ste zinnebeeld aldaar te bezien We willen 't begin van het rijm er bij afschrijven t Op een vallenden bijlin eenigo landen ge- bruickelijk. Daer is een sekcr tuijgh in ouden tijd gevonden t Waardoor al raenigh mensch ter aarde is ge- sonden Dit is een stale bijldie hangt acn eenen draet Terwijl se door een groef, en op en neder gaet; En als er cenig mensch is lot ter doot verwesen Soo wert in 't openbaer het vonnis opgelesen En hem wort slracx het oog met ecnigh kleet bcdeckt Den hals hem bloot gcmaeck'en op een block geslreckt Als dan het dunne snoer in slucken wort ge sneden Soo schuyft do sware bijl in haasten naar beneden En treft hem in den hals, die onder leijt en zucht, En flucx is hem de geest verdwenen in de lucht. Do vernuftige uitgever van CatsWilsen Geijs- beek (uitgave gebr. Diederichs) teekenl er bij aan„Ten tijde der Fransche staatsomwenteling werd de guillotine voor eene nieuwe uitvinding gehoudenondertusschcn ziet men uit deze vrij nauwkeurige beschrijviug, dat dit revolutionair gerechtelijk moordtuig vader Cats reeds bekend was." Ja, wal was Cats niet bokeud? Red. Keil u zeiven. Wanneer men te Rotterdam door den Oppert gaatziet men in een wijnhuis boven de deur der gelagkamer staanKen u zeiven." Zeker is het zeer practlsch vau de 19de eeuwdie spreuk boven do kroegen te plaatsen; al moge het weinig passend schijnen, aaar zal zeker wel eens één man door die woorden, van dronkenschap zijn teruggehouden; dan reeds heeft het goede denkbeeld vruchten voortgebracht. De woorden van een stervenden Keizer, Toen Severus, Keizer van Rome, zijn einde voelde naderen, riep hij uit: „Ik ben alles geweest en alles is niets." Daarna liet hij de urn brengen, waarin zijne asch bewaard zoude worden. Kleine urnsprak hij gij zult iemand bevatten voor wien de wereld te klein was." j Tegenspoed. Hijdie nooit tegenspoed ge kend heeftis slechts half bekend met anderen en met zich zeiven. Voortdurend geluk toont ons slechts ééne zijde der wereld: want, wanneer wij van vrienden omringd zijn, die ons onze deugden herinneren zijn wij verlaten van vijan den die alleen ons op onze gebreken wijzen. Gedachten en beelden. Een onbedacht en schielijk besluit is maar al te vaak aan het dwaallicht gelijk. De reiziger houdt het voorden vriendelijken wegwijzer op den donkeren weg, maar het voert hem naar den rand van den afgrond, in slede van naar het doel zijoer om zwerving. Een groote geest miskent zelden een anderen maar bemint hem bijna nooit. Daar schitteren drio paarlen in het kinderlijk gemoed die voor geene schatten te koop zijn rust, onschuld en tevredenheid. Wilt ge ze be wonderen in haren praehtigen glansword een speelgenoot der kinderen; wilt ge ze zelve be- zitteu, word een golukkig kind. Schv. O. GRAANMARKT tf. AARDENBURG. v e r k o 0 p p ii ij s per mudd e. DINGSDAG, DINGSDAG, 4 Dec. 1866. 11 Dec 1866. Laagste Hoogste Laagste Iloogsto f 10,75 f 11,10 ƒ10.75 ƒ11,10 7,40 7.60 7,25 7,35 Wintergerst 7,60 7,75 7,25 7,40 Zomergerst 6.80 7,00 6,70 6,80 Boekweit 6,00 6.00 6.00 6,00 Haver 3,80 4,00 3,10 3,25 Paardeboonen 7,90 8,00 7.70 7,90 Koolzaad 00,00 00,00 00.00 00,0(f Erwten 0,00 0,00 9,00 9.40 OOSTBÜRG 42 December. De aanvoer was heden ruim, doch de koop lust beperkt zoodat alle artikelen lager moesten worden afgegeven. Jarige tarwe f 00,00 A f 00,00, nieuwe dito f 10,00 a f 11,25, rogge f7,00 a f 7,-10, wintergerst f 6,75 A f 7,40, zomer dito f 6,00 fG,25, haver f3,00 a f 4,00, paarden- boonen f 7,00 f 7,60erwten 0,00 A 0,00, koolzaad f 00,00 A f 00,00. WINTERDIENST. 1800—1867 van 16 October tot 1 April. Van SLUIS: Maandag, 's morg. T'/jure- Dingsdag, 'smorg. 6 ure eu 's namiddags 2 ure. Woensdag.'smorg. o1/2 ure en 's namiddags 2 ure. Vrijdag, 's morg. 10 ure. Zaterdag, 's morg. 7 uro. Van BRUGGE: Maandag, 'snam. 1 ure. Dingsdag, 's morg. 8 uro en 's namiddags 4 ure. Woensdags, 's morg. 7 ure en 'snamiddags 4 ure. Vrijdag, 's nam. 4 ure. Zaturdag, 's nam. 4 ure. Gedurende deze dienst zal de Stoomboot ééns ia de maand en wel des Woensdags voor of op volle Maan in plaats van des namiddags 4 ure des avonds 6'/2 ure uit Rrugge vertrekken. De Kaartjes worden afgegeven aan het Bureau te SLUIS en te BRUGGE bij den Heer LURQU1N aan dc Dampoort. Alle Goederen en Comraissiën moeten ecu half uur vóór het vertrek der Root aan het Kantoor bezorgd of opgegeven worden.

Sluisch Weekblad | 1866 | | pagina 3