HST KINDERSPEELGOED, BINNENLAND. MARKTBERICHTEN. SCHROEF Jacob Internationale Vaart. jfel! STOOMBOOT' van Maerlant. ADVERTENTIEN. regementen weggezonden worden en ach naar hunuo woonsteden zullen moeten begeven, met uitzondering alleen van diegenen, welke een aan klacht van oproerige handelingen legenzich heb ben en deswege-voor den krijgsraad moeten terecht staan. FRANKRIJK. Uit Italic wordt gemelddat de spanning hoe langs hoe grooter wordt tegen 11 üecembor het tijdstip waarop de September-conventie zal veryuld worden. Dezer dagen werd het noordelijk gedeelte van Parijs plotseling door een hevig geweervuur in angst en schrik gebracht. Men gelooide, en do arreslalien der jongste dagen deden dit natuurlijk schijnen, dat een opstand was uitgebarsten. Aan zienlijke massa's troepon stormden onder een le vendig geweervuur van St. Dents en do omliggende forten naar Parijsdrongen door eenige posten onder anderen die van St. Ouen, de stad binnen en bezetten een gedeelte der nabij gelegen stra ten, terwijl zij onophoudelijk schoten. Daartus- schen klonk het geroffel der trommen en het schetteren der trompettenkortom het was een heidensch leven en een groot gedeelte der bewo ners van die wijk verkeerde in zulk een panischen schrik, dat men algemeen begon te vluchten. Bij het vallen van den avond was de aanval be gonnen en het was omstreeks 7% ure, toon plot seling halt bevolen werd. Het vuren werd go- staakt de troepen trokken af en de bewoners die allengs van den schrik bekwamen begonnen te begrijpen dat er geen opstand was uitgebarsten maar dat de troepen die ten noordon van Parijs gestationeerd zijn, eene nacht-manoeuvre hadden uitgevoerd. De redendie tot deze hoogst zeld zame gebeurtenis aanleiding heeft gegeven, kent men nog niet. BELGIE. Het volgende feit maakt te Brussel veel sensa tie. De koning had als prijs voor den zeil- en roeistrijd een speld geschonken ter waarde van 300 francs. De gelukkige sterveling die dezen prijs gewonnen had, liet hem overal zien. Weldra ontdekte men evenwel dat de parel valsch was zoodat de geheele speld hoogstens 30 francs waard bleek. De juwelier, bij wien de spold gekocht was had zich vergist AI de andere juweliers adverteeren nu, dat do speld niet bij hen was gekocht. Te Breda is eene nieuwe secte verrezen die in navolging der Mormonenherdoopen. Naar men verneemthebben reeds negentien personen dien herdoop ondergaan in de rivier de Mark tusschen de Emer en de Nieuwveor. Ook hebben nieuwo Mormonen te Breda een paar adellijke dames, daar in de nabijheid wo nende door herdoop in hunne secte opgenomen. Bij de herstemming voor een lid van den ge meenteraad te Nissetusschen P. Hirdes en W. Wondergem, werd een briefje in de bus gevonden met de woorden „geen van beide." Uit Vriescheloo schrijft men Zondag was het alhier doopdag. De landbouwer J. T. H. ging met zijne vrouw en kind tot dat einde naar de kerk. Volgens gewoonte ging de vrouw eerst in de pastorij maar toen do doeken, welke zij wegens hot gure weder goed dicht om de kleine had geslagen, werden weggenomen, ontdekte mendat haar lieveling geen teeken van leven meer gaf. Alle pogingen aangewend ora het kind weder in het leven te roepen, bleven vruchtelooshaar kindje was dood. Een ieder kan zich den toestand der moeder en van den vaderdie uit de kerk werd gehaalddenken bjj dit treurig geval. Men dacht eerstdat het kind een toeval had gekregendoch men vreest nu dat hel wegens de zeer natuurlijke zorgvuldigheid der moeder door het te dicht toestoppen te weinig lucht zal hebben gehad en alzoo is gestikt. GROEDE21 November. Op den 1 Decem ber a. s. zal de kamer van rhetorika „de Oranje- bloem'" van Sluis alhier eene buitengewone ver gadering houden. Gezwegen van den buitengewoou gunstigen uitslag, waarmede de pogingen van die kamer werden bekroondtoen zij in Februari jl. te Nieuwvliet eene buitengewone vergadering hield doet alleen de omstandigheid, dat men hier zelden of nooit in de gelegenheid is dergelijke vergade ringen bij lo wonen, ons do stellige hoop voeden, dat de rederijkers zich in eene talrijke opkomst van de bewoners van Groede en omstreken zuilon mogen verheugen. SINT KRUIS, 17 November. Heden hadden reeds vroegtijdig school en onderwijzerswoning in deze gemeente, door eene nette smaakvolle versiering, een feestelijk aanzien. En geen wonderDe on derwijzers in Zeelands vijfde schooldistrict hadden dezen dag bestemd om" hun ambtgenoot S. de Ridder die op morgen godachtenis hoopt tc vie ren van zijne vijftigjarige ambtsbedicniug te dezer plaatse, een zichtbaar bewijs aan te bieden niet alleen van hunne deelneming in het voorrecht dat hem te beurt mag vallen, maar tevens van hun aller onver deelde hoogachting. Van hun aller hoogachting zeg gen wij, en we zeggen daarmee niets teveel. Nauwe lijks tóch was in den boezem van het eerste onderwij zersgezelschap het plan gevormd o'm hem, die go- durende twaalf jaren daarbij hot voorzitterschap bekleedde op den voor hem zoo heuglijken dag een geschenk aan te bieden, of als om strijd be geerden de schoolopziener en de leden van de beide andere gezelschappen öm dat plan te helpen verwezenlijken. In weerwil van het buitengewoon ongunstige weder waren toch nog zeventien hoofd en hulponderwijzers uit de gemeenteu Biervliet Uzeudijke, Groèdc, Schoondijke, Oostburg, Eede. Sluis ca Aardenburg, teu één ure hier hijeen en begaven ze zich gezamenlijk naar de ook in wendig net versierde schoolalwaarop speciaal verzoek van den schoolopziener II. Q. Janssen de heer burgemeester M. de Die benevens de heer A. van de Putte zich bij hen voegden. De jubilaris werd daarop binnengeleid door de heeron Nunnink en Dikkenbergouderwijzers te Eede en te Kruisdijk, waarop het eerste der drie op zettelijk door den heer Meskesonderwijzer te Kadzand, vervaardigde gezangen werd aangeheven. Daarna hield de schoolopziener een treffende toe spraak die menigeen een traan ontlokte en waarop de jubilaris als het ware slechts met tranen antwoorden kon. Vervolgens nam de heer van Braambeek onderwijzer te Oostburg hel woord en bood den jubilaris, namens zijne ambtgenooten, eene prachtige pendule aan met den wensch dat ze hem tot in zijn laatste uur herinneren mochthoe hoog hij stond in de achting zijner ambtgenooten. Op verzoek van den jubilaris, die bewogen betuigde dat het te veel" was wat men hem had toegedachtgebruikten de aan wezigen eenige ververschingen, om straks daarna, met een paar Aardenburgsche vrienden des hui zes zich te scharen om den gullen disch van den hooggeschaten gastheernadat deze huu in korte vaak roerende trekken zijn levensloop had geschetstdie vooral in den aanvang op schitte rende wijze getuigdehoezeer hij reeds op zes tien- tot achltienjarigen leeftijd de liefde gewon nen had eener gemeente, die ook nu nog zijuo kroon is. Mochten alle onderwijzers wicn het zeldzame voorrecht te beurt valt een voor recht dat steeds zeldzamer worden zal ora gedachtenis te vieren van eene ambtsvervulling eener halve eeuw, daarbij zulke blijken van liefde en hoogachting ontvangenals den heer de Rid der tc beurt zijn gevallon. Met dezen wensch gevoegd bij dien dat de jubilarisdie vrij van alle gebreken des ouderdoms, op 65jarigen leeftijd zich nog in eene bloeiende gezondheid verheugen raag, eenmaal gedachtenis vieren moge van eene zestigjarige onderswijzcrs-loopbaan, verlieten zijuo ambtsgenoolen, na een allergenoeglijkst samenzijn van eenige urendoor toepasselijk gezang afge wisseld en besloten de plaatsdie getuige was geweest van de openbaring eener waarachtig broederlijke liefdedie allen inderdaad getroffen en verkwikt had. SINT KRUIS 18 Novembor. Was de dag van gister merkwaardig voor onze gemeente wegens het blijk van hoogachting onzen gemeente-on derwijzer den heer Samuel de Ridder, geschon ken de dag van heden was dit niet minder. De heer de Ridder vierde feest in den gezeiligen familiekring. De ingezetenen van Sint Kruis wed ijverden op alle wijzen om hunneu ouderwijzer op zijn gouden feest bewijzen van achting en toegenegenheid te brengen. De Gemeenteraad van Sint Kruis, bij monde van den heer burgemeester, de in- en opgezelenenbij monde van den heer A. van de Putte, brachten den jubilaris by monde en geschriftook een aantal schoolkinderen en andere ingezetenen bij gepaste verzen, op sierlijke wijze gesenreven, de blijken dier achting en toe genegenheid over, met gepaste herinneringsge schenken als: een zetel volgens de nieuwste samenstelling, met het oog op de welverdiende rust, en een prachtig schrijfslelinktkoker en loebehooren, met het oog niet alleen op zijn ambtmaar ook als raadgever ea helper van menig ingezetene van Sint Kruis. De gastheer want dit was de jubilaris, ont haalde gul en oprecht een aantal bezoekers, zoo van hier als elders. Do voorzitter der Aarden burgsche kamer van rhctorica „In minnen groenen,1' van welko kamer de heer de Ridder honorair lid is, tevens eerelid der algeraeene onderwijzers- vergadoring in West-Zceuwsch-Vlaanderen, bracht iu treffende dichtregelen den jubilarisechtge- noote, kinderen en kindskinderennadat door hem eenige regelen als toastmet zinspeling op den naam Sint Kruis, waren voorgedragen, zijne welmeenende wenschen Dat alomme de driekleur uitwoei, dat de volks liederen door het „Waar kan mon beter zijn" werden afgewisseld, behoeft van de Sint Kruische zangers nauwlijks vermeld te worden, nadat men van hen reeds eenige zeer passende gelegenheids coupletten gehoord had. De stemming was dan ook opgewekt, en ondanks het onguuslige weder trokken verschillende troepjes door het dorp hier en daar de vroolijke wijzen aanheffende. Menig huis was daar verlicht, zooals dit in groolere plaatsen slechts zijn kan, cn ondanks het gure storm- en regenweder brandde het vreugdevuur lustig op. De school recht feeste lijk versierd en a giorno verlichtwas overvol en de vreugde kende gccne palen. Tot midder nacht was men gezellig bijeen en werd de jubi laris nog vóór dat uur dus op denzelfden dag aangenaam verrast met een geschenk van het Departement van Riunenlandsche Zaken als een blijk van waardecring van den door hem als onderwijzer betoonden ijver en bewezeu langdurige diensten Schlossers meesterlijke al- gemeenc geschiedenis, rijk gebonden cn met passend inschrift voorzien, werd, op dat uur nog, 'van net hulpposlkanloor te Aardeuburg, waar hc& met do post wegens het stormweder niet eer was kunnen aankomenaangebracht en kwam dus in tijds te zijner bestemming. De jbilaris was dankbaar getroffen en er werd aan do vele uren van vreugde nog eene stonde aangeknoopt. De heer do Ridder kwam op (lezen dag vóór 50 jaren voor 't eerst, als knaap nog, aan 'l hoofd der schoolen neemt men in aanmerkingdat hjj voortdurend in zijn vak met den tijd medegiug en als ijverig 'onderwijzer ca in verschilloudc betrekkingen bij vergaderingen werkzaam was, dan is deze burgerhulde rechtmatiger verdiend dan menig eereteekeu, elders uitgereikt, waarvoor men in deszelfs statuten te vergeefs naar het waarom zoekt. Men meldt ons uit Rctranchement Op eene bevolking van p. ra. 750 zielenzijn alhier gedurende de maanden Augustus, Septem ber en October geenc sterfgevallen in de register» van den burgerlijken stand ingeschreven. Ook. in de maand Juni is dit het geval geweest. GRAANMARKT te AARDENBURG. verkoopprijs per mudde. DINGSDAG, DINGSDAG, 20 Nov. 1866. 13 Nov. 1866. Laagste Hoogste Laagste Hoogste ƒ10,75 ƒ11,00 ƒ11.00 ƒ11,50 7,00 7,20 7,40 7,60 Wintergerst 7,30 7,50 7,40 7,50 Zomergerst 6,50 7,00 6,40 6,60 Boekweit 5,70 6.00 5,40 5,60 Haver 3,00 3,50 3,00 3,60 Paardoboonen 7,80 8,00 7.25 7,40 Koolzaad 00,00 00,00 00,00 00,00 Erwten 9,40 9,50 9,00 9,50 OOSTBURG 2/ November. De aanvoer van granen was heden weder ruimer dan vorige week en er bestond goede vraag, zoodat de prijzen zich goed staande hielden. Voor sommige artikelen werd zelf hooger besteed. Jarige tarwe f 11,00 4 f 12,00 nieuwe dito f 10,00 a f 11,73, rogge f7,25 4 f 7,75, wintergerst f7,00 f 7,75, zomer dito f 6,00 a f6,75, haver f3,00 4 f 4,00, paarden- boonen f 7,00 4 f 7,75erwten 0,00 4 0,00koolzaad f 00,00 4 f 00,00. WINTERDIENST. 1806—1867 van 16 October tot 1 April» Van SLUIS: Maandag, 's morg. 7,/2urc Dingsdag, "smoTg. 6 ure en 's namiddags 2 ure. Woensdag.'smorg. 5y2 ure en 's namiddags 2 ure. Vrijdag, *s morg. 10 ure. Zaterdag, 's morg. 7 ure. Van BRUGGE: Maandag, 'snam. 4 ure. Dingsdag, 's morg. 8 ure en 's namiddags 4 ure. Woensdags, 's morg. 7 ure en's namiddags 4 ure. Vrjjdag, 's nam. 4 ure. Zaturdag, 's nam. 4 ure. Voor de menigvuldige blijken van be langstelling bij de viering zijner vijftig jarige ambtsvervulling als Hoofdonderwijzer alhier, zoo van hier als van elders ontvangen, betuigt de ondergeteekende zijnen welmee- nenden dank. Sint Kruis S. t)E ÏWDDER? 22 November 1866. Do ondergeteekende berigt, dat hij, even als het voor jaar, weder ruim voorzien is van gaande jaar, v zeer geschikt voor ST. NICOLAASGE- SCHENKEN, cn beveelt zijne goederen minzaam aan V. R. ALEXANDER. Sluis 22 November 1866.

Sluisch Weekblad | 1866 | | pagina 3