AANBESTEDING. BINNENLAND. MARKTBERICHTEN. Internationale Vaart. SCHROEF - È3ÉI STOOMBOOT Jacob van Maerlant. AIIVI.lt I KN III N. bevrijd en gered zoodrd evenwel de Fransche bajonetten en kanonnen zullen vertrokken zijn zal het Mexicaansche volk beginnen niet de vrij heid en de redding te verwerpen, die door keizer Napoleon zijn opgedrongen. L)e opstand van Candia neemt een vasten en staatkundigen vorm aan. In eene algemeeue vergadering hebben de Kretenzen de inlijving uitgeroepen van bet eiland bij Griekenland cn dit besluit aan de vertegenwoordigers der Euro- pecsche mogendheden bekend gemaakt. Alen leest in het Vlissingsch Weekblad het volgende als slotsom van zijii leidiugsartikel over Frankrijk „Het zou dan ook geene verwondering baren wanneer het later na de groote tentoonstelling in 1867 te Parijsbleek dat er tusschen keizer Napoleon cn graaf von Bismarck geheime afspra ken bestonden, waarbij aan Frankrijk de geheele vrijheid van wege Pruisen wordt gelaten om zich met het Belgische koningrijk te vergrooten en wanneer Belgie wegvalt binnen de grenzen van het Fransche keizerrij khoe lang zal dan Nederland nog; onafhankelijk blijven, tusschen de twee groote inzwelgcrs der kleine mogendheden ingesloten Alen rekent op de bemiddeling en den bijstand van Engeland van Rusland en van andere mo gendheden. Alaar zullen al die berekeningen en al die vooruitzichten niet eindigen in teleurstel lingen, gelijk met Denemarken en zoovele Duitscho staten het geval is geweest? Als Pruisen cn Frankrijk [het eens zijn over de vernietiging van Belgie, wie zal het tegenhouden? Het middel voor Nederland en Belgie, om eenigen tijd althans aan de veroveringszucht van Frankrijk en Pruisen weerstand te bieden is een nauw of- en defensief verbond tusschen beide koningrijken. Belgie en Nederland vereenigd kunnen veel tegenover eiken vijand hoe machtig ooken kunnen zeker elke groote mogendheid, zoo niet ten einde toe weerstand biedendan toch zeker langen tijd bezig houden; Frankrijk zou zich eerst wel ernstig bedenkenalvorens Belgie en Nederland te gelijk aan te vallen. Het valt dan ook nu en dan in het ooghoe Frankrijk en Pruisen er op uit zijnom verdeeldheid te bewerken tussche n Ne derland en Belgie, door het eene vergrooting en deelneming aan den buit \oor te spiegelen en het andere te dreigen met verkleining en ver nietiging. Mogeu Belgen en Nederlanders elkander de hand reiken, om onder hunne respectieve Alajesleiten samen te gaan op het slagveldals eeuige mogendheid het wagen durft een duim groiids van Belgie of Nederland te eischen. Wij hopen dat ons gouvernement wijzer zal zijn dan zulk een raad te volgen en wij wcnschên vooral in onze dagen eendracht in eigen boezem. Z. Al. onze koning moet bij zijn goed opgevat voornemen „Je Alainliendrai" door de natie zede- Ijjk en stoffelijk gesteund worden. DE WAPENINGEN IN EUROPA. Sommige denkers hebben beweerd, dat de ver betering der wapens eindelijk den oorlog onmo gelijk zal maken. De wetenschap zeggen zij zal wapenen welen te vervaardigen waarmede men zulke vernielingen zal aanrichtendat in weinig tijcis de talrijkste legers verdelgd zullen zijn. De schrikkelijkheid vau de verwoesting zelve zal dus de verwoesting beletten. Of deze voorspelling zich eens zal verwezenlijken welen wij niet; maar wat wij weten is dat het ©ogenblik daarvoor nog niet gekomen schijnt. Het naaldgeweer heeftgelijk men heeft gezien niet weinig verwoestingen aangericht. De Oostenrijkers, die voor de Pruisische rangen verschenen, vielen gelyk de muggen. Het is waar, dat nog maar ceno nalio met dit ijselijk wapen te velde trektmaar op dit oogen blik houdt men zich schier in alle andero landen met de hervorming van de wapens bezig cn het zal niet zeer lang duren of alom zal men van het naaldgeweer voorzien zijn. En terwijl men de soldaten nieuwe geweren geeft, denkt men ook op de herinrichting van de legers. In Frankrijk vooral is men daarvoor uitnemend bezorgd. Het is du klaar bewezen dat Pruisen zoo als het voor den laatsten oorlog uitgerust wasaan Frankrijk het hoofd zou kun nen hebben bicden. Te Parijs echter sliep men op de beide ooren en had men niet do minste vrees daaromtrent opgevat. Alaar indien Frankrijk niet bevreesd was van Pruisen voor den oorlogzoo kan het zoo onbe zorgd niet meer wezen nu dat de Pruisische bevolking bijna verdubbeld is cn von Bismarck ten gevolge'der inrichting van zijn leger, eene veel grooter welgeoefende krijgsmacht dan L. Na poleon op de been kan brengen. Dit heeft men ook in Frankrijk zoodanig wel ingezien dal men er zich ernstig met de herin richting van het leger bezig houdt en beraden is .geheel of ten dcele het Pruisisch systeem over te nemen. Sommige bladen beweren, dat de keizer denkt dat het oogenblik gekomen is om het plan te verwenzclijkcn., dat hij reeds in 1843, toen hij nog «iet kou voorzien welke groote lotbestemming bij zou to vervullen hebben aan het oordeel .zijner laudgenooten onderwierp. Volgens dit plan zouden al de weerbare man nen van Frankrjjk in drie bans van burgerwacht verdeeld wordon. De eerste ban zou bestaan uit de lieden van 20 tot 30 jaarwaarvan er '200,000 gedurende zes jaren van een staand leger zouden deel maken. De mannen van 30 lot 40 jaar zouden een tweeden en die van 40 tot 60 den derden ban vormen. Op deze wijze zou Frankrijk met hel tegen woordig getal zijner bevolking elk oogenblik een millioen en half welgeoefende soldaten kunnen in slagorde stellen en daarmede zou het, volgens de denkwijze van L. Napoleon niet alleen alle vijanden kunnen trotseereu maar „zelfs op zijne bajonetten den hemel kunnen ondersteunen, indien hij neerviel." Volgens het ontwerp van prins Napoleon het welk men veronderstelt nog altoos dat van Na poleon 1H te zijn, zonde er in gewone lijden slechts 200,000 mannen onder do wapens zijn. Het leger zou samengesteld wezen uit jongelingen van 20 tot 26 jaren ze zouden dus zes jaren onder de wapens blijven. Bij huu ontslag uit het werkelijk leger zouden ze nog vier jaar bij de reserve blijven s welke den eersten ban der nationale garde zou uitmakenen in oorlogstijd zouden zij zich bij hun korps moeten gaan voegen. De tweede ban zou al de manschappen van 30 lot 40 jaren bevatten cn de derde al de man schappen van 40 lot 60 jaren. Frankrijk zou in 33 militaire arrondissementen worden verdeeld met eene bevolking van t millioen per arrondissement. Elk arrondissement zou eene militaire divisie der nationale gardo vormen welke, in brigaden en division ingericht, haar hoofdkwartier zou hebben in de hoofdplaats van het arrondissement. Volgens h«t cijfer zijner tegenwoordige bevol king zou Frankrijk 1,500,000 in de wapens geoefende mannen tellen dus een voldoend getal om in de meest hachelijke tijden Frankrijk voor eenen inval te vrijwaren, en, zooals prins Napoleon in 1843 zeide: „het heelal uit te dagen." liet vernielingswerk wordt dus gelijk men ziet op eenen breeden voet ingericht. Wapens van eene schrikkelijke vernielingskrachtlegers veel ontzaggelijker iii getalsterkte aan al degenen welke tot hiertoe bestaan hebbenziedaar wat het beschaafd en christelijk Europa ons binnen kort zal opleveren. En wij zenden missionarissen naar de ver af gelegene lauden om do Wilden te bekeercudie nu cn dan eenen vijand dooden en opeten. Do verfijnde Europeanen eten wel is waar hunne vijanden niet op, maar na dat zij er duizenden en duizenden om den hals hebben gebrachtlaten zij er de wormen der aarde kermis mode houden. O wat leven wij toch in eenen beschaafden tijd, en hoe zal de negentiende eeuw niet gouden letters in het boek der geschiedenis aaugeteekend worden. B. W FRAN Ivlt IJK. Do Monitcur zegt, dat de cholera te Parijs ver schenen is in het begin der maand Juli. Het hoogste cijfer der overlijdens per dag was 150. Op het einde van Juli ging dit cijfer in vermin dering. Op den 1 September is het gemiddeld getal overlijdens in de hospitalen geweest *25 en in do stad *23. AI de tijdingen uit het westen van Frankrijk melden eenparig, dat de aardbeving, die te Parys is waargenomen, zich ook te Poitiers, Rouaan Blois, in de lndre-et-Loire, enz., heeft doen ge voelen. Met name te Versailles heeft men dc schokken zeer duidelijk opgemerkt. BELGIE. Volgens la France ziet men in de bedreiging der Nord Deutsche Zeitung tegen de Belgische pers, eene bedreiging tegen ons land zelve. Pruisen zou andermaal Frankrijk een deel der Bclgischo provinciën aanbieden! Het Fransche blad zegt te rechtdo heer von Bismarck heeft niets te zeggen over Belgie, en als het waar is, dat de Belgische pers, door Pruisen aan te vallen, ook Frankrijk aanrandt, dan heeft, zegt la France Frankrijk de lusschenkomst van Pruisen niet noodigora die aanrandingen tegen te gaan. IJZENDIJKE, 17 September. In eene op den 13 dezer maand gchoudene raadsvergadering al hier, is tot secretaris benoemd de heer F. J. M. Beviu Jr., cn tot gemeente-ontvanger F. Carprcau, ter vervulling van de met 1 October aanslaaude openvallende betrekkingen. AARDEN BURG, 19 September. Het nieuwe raadhuis, wat men er ook van zegge, een waar sieraad voor onze gemeente, is afgeleverd en be taald. Nog eonige werkzaamheden aan inrich ting voor deszelfs bijzondere bestemming, ameu blement enz., en deze zaak is almede in 't reine. Te Zwolle hebben zich voor twee vacatures van hulponderwijzers niet minder dan 79 sollicitanten aangemeld. Het gebrek aan onderwijzersperso neel zal dus niet groot meer zijn. Het wekt in de hoogste male de ongerustheid op van opraerkzamo wandelaars door dc velden en landerijen in den omtrek van Gorinchem, dat hel aantai muizen verbazend is en volstrekt niet schijut te verminderen. Integendeel, een groot deel van den oogst wordt door dio vraatzuchtige gaston verslonden en het gras afgeknaagd. Dc grond is vol gaten, waaruit en waarin men zo bij honderdtallen ziet to voorschijn komen of ver dwijnen. In den nacht van den 17 op 18 Juli werd, ter hoofdplaats Bezoek!eene vrij hevige aardbeving waargenomen. De beweging was gelijkmatig zon der schokken en duurde p. m. 2 miuuten. In Schotland is thans een kerkelijke kwestie aanhangig, die drie eeuwen geleden in Duilsch- land reeds besproken werd: de vraag nihielijk, of dc oud-testamentische wet der 10 geboden do volle christelijke moraal behelst, en niet veeleer als afgeschaft en door een beter zedeleer vervan gen 'moet beschouwd worden. Een prediker Smith, die in dezen geest gesproken had, is aan geklaagd en de beide preeken zijn veroordeeld. De Glasgow Herald had bijna zes kolommen gewijd aan deze kwèstie, en de Caledonian Mer cury stelt den aangeklaagden prediker gelijk met Colènso en de schrijvers der Reviemvs en Essays Blijkens particuliere berichten uit Madras, stijgt de nood in Britsch Indie meer eii meer. De prij zen der levéusmiddeleh hebben eene ongekende hoogte bereikt, en er is zulk een gebrek aan voedsel, dat men zeifs langs de wegen overal menschen van gebrek ziet omkomen, cn de lijken zoowel daar als in de velden onbegraven verspreid liggen. Te midden van zülke rampen is thans de cholera uitgebarsten. Het hof van appel van Genua heeft beslist, dat de geestelijke wijding en de gelofte van cailibaat geene belemmering zijn voor het huwelijk, en dat de ambtenaar van den burgerlijken stand uit dien hoofde de voltrekking van hel huwelijk niet kan weigeren. GRAANMARKT te AAK DUNB XIRG. verkoopprijs per mpdde. DINGSDAG, I DINGSDAG, 11 Sept. 1866. 18 Sept. 1866. Laag te Hoogste Laags te IHoogste f 10.00 f 10,10 f 10,25 fit,00 6,00 6,50 6,50 6.70 Wintergerst 6,00 6,10 6,30 6,40 Zomergerst 5,75 5,90 5.50 5,70 Boekweit 0,00 0.00 6.50 6,70 Haver 3,50 3,70 3,50 3,60 Paardeboonen 0,00 0,00 0.00 0,00 Koolzaad 00,00 00,00 00,00 00,00 Erwten 8,50 8,70 9,00 9,50 OOSTBURG 49 September. De aanvoer was heden niet groot, en er bestond goede vraag tot merkelijk hooger prijzen. Van Tarwe en Rogge bleef echter veel onverkocht door de hooge vraagprijzen. Jarige tarwe f 10,00 it fll,00, nieuwe dito f9.00 af 10,30, rogge f6,50 1 f6,75, wintergerst f 6,25 k f 6,60, zomer dito f 5,75 a f6,23, haver f2,50 k f3,75, paarden- boonen f 0,00 k f 0,00erwten 8,00 k 10,00, koolzaad f 00,00 k f 00,00. ZOMERDIENST van 1 April tot 16 October. Van SLUIS: Maandag, 's morg. 7 ure. Dingsdag. 'smorg. 51/, ure en 's namiddags 2 ure. fVoensdag.'smorg.S'/aure en 's namiddags 2 ure. Vrijdag, "s morg. 10 ure. Zaterdag, 's morg. 7 ure. Van BRUGGE: Maandag, 's nam. 4 u re. Dingsdag, 'smorg. 8 uro en 's namiddags 5 ure. Woensdags, 's morg. 7 uro en's namiddags 6'/, uro. Vrijdag, 's nam. 5 ure. Zaturdag, 's nam. 4 ure. De Kaartjes ivorden afgegeven aan het Bureau tc SLUIS en te BRUGGE bij den Heer LUBQU1N aan de Dampoort. Alle Goederen en Commission moeten een half uur vóór het r\ertrek der Boot aan het Kantoor bezorgd of opgegeven worden. Op Vrijdag den October 1866des namiddags ten één ure, zullen Burgemeester en Wethouders van Sluis teil raadhuize aanbesteden Het bouwen van eene Rcgtszaal en Wachtkamer voor het kantongeregt,

Sluisch Weekblad | 1866 | | pagina 3