BINNENLAND. goedschiks zich laten aanleunen. Ware het niet, dat Napoleon thans de handen vol heeft met Mexico, wellicht zoude Europa nu reeds het kanongebulder op nieuw gehoord hebben. Een Eransch blad verhaalt eene schets uit den Jevensloop van do gravin de Saint Albaus, tijdens .zij nog actrice was. Toen zij nog aan hetHooneel verbonden was, legen een honorarium vau 36 shilling per week vervulde zij in een drama op een tooneel Ie Liverpool alwaar zij door haar liet spel en hare schoonheid bemind was de rol van eene arme weeze, die, verlaten, bovendien door vijanden vervolgd werd en geen vrienden had. „Ach," zeide zij en dit kwam in het rlrama voor „is er dau niemand die mij wil beschermen? mij, ongelukkige wecze!" „iloe," vroeg een harer vriendinnen in het stukhebt gij niet ééu vriend?" En zeer geestig ging zij voort met te vragen: „is er dan niemand onder hot publiek die uw beschermer wil zijn?" Op eenmaal zag men een jong matroosuit het parterre door het orehest, op het tooneel gena derd zich naar de aetrice begeven en nadat hij eerst haar tegenstander op den grond had gewor pen riep hij met luider stemme uit; „gij zult een vriend hebben, mejufvrouwen die vriend zal ik zijn." Een onbeschrijfelijk tooneel deed zich in de zaal voor. De jongeling wilde echter het tooneel niet verlaten vóórdat de directeur hem zelf, door het aanbieden van eeuige bank noten wist te overhalenzich te verwijderen. De jongeling nam de banknoten aan gaf ze aan gravin de Saint Albans onder den uitroep: „Zie hier, mejufvrouw, red u ten minste daarmede," cn hij verliet bedroefd den schouwburg. De keizer heeft het volgende schrijven aan den heer Drouyn de Lhuys gericht: Saint-Cloud1 September 1866. „Mijn waarde mijnheer Drouyn de Lhuis het doet mij innig leed dat de omstandigheden mij nopen uw ontslag aan te nemen, maar terwijl ik van uwe medewerking moet afzienis het mij eene behoefte u een bewijs te geven van mijne achting, door u tot lid van den geheimen raad te benoe men. Dezo nieuwe werkkring zal het voordeel hebbendat de betrekkingen niet worden afge broken waaraan ik wegens uw helder inzicht en uwe toewijding aan mijn persoon en mijno dynastie groolc waarde hecht. „Ontvang de betuiging van mijne oprechte vriendschap. (got.) „Napoleon," Te Bijssel is een geheel huisgezin bestaande uit man, vrouw eu drie kinderen, gestorven ten gevolge van het gebruik van spijze die iü een koperen pan was gereed gemaakt. Een kleodermakor te Liverpool is door de recht bank veroordeeldomdat hij op eene bijzondere wijze zich laken aangeschaft had. Hij had namelijk iu eene dicht opgepakte volksmenigte zich onledig gehouden om allo panden van rokken eu jassen af to snijden. DUITSCHLAND. De Wiener Prcssc meldt dat do cholera onder do Pruisische troepen iu Bohcmea op de vreesc- lijksle wijze woedt. Dagelijks worden er ongeveer 500 slachtoffers vau dio ziekte begraven. Uit Breslau wordt de volgende schoone karak tertrek gemeld: lu eene restauratie aldaar stond een oud gebogou man met ontbloot hoofd on van alle aauwezendon omringd. Do waard hield den hoed en den stok van den man in dc hand, terwijl een kelner aan de deur had post gevat. De ver legenheid van den grijsaard was grenzeloos. Hij scheen zich voor het oerst in zijn leven in zulk een toestand te bevinden hü sprak geen woord, keek naar den grondcn kou slechts met moeite zijne tranen weerhouden terwijl allen hem be lachten cn bespotten. Daar trad een armoedig gekleed Israëliet met een langen witten haard door de oponc deur en vroeg naar de reden van dit tooneelop ecu toon die niets minder dan vrouwelijke nieuwsgierigheid vorried. Meu ver telde hemdat die man gegoten en gedronken haden nu het op betalcu aaukwam gecu pen ning in den zak had. ik zie dien oudcu man heden voor het eerst zei dc Israëliet, maar daar durf ik voor iu te staan dat hij niet hier is ge komen om to bedriegen. ,Is het ook niet aan menigeen van u wel eens gebeurd, dat hij zijn geld had vergelen En, gesteld eens, mijnheer do kastelein zeide hij zich tot dezen kee'rende, gesteld eens, hij had zijne beurs niet vergetou durft gij dan geen enkel maal conen hongerige om niet spijzigen Wat bedraagt zijne schuld? De Israëliet legde het bedrag, acht zilvergrossen op tafel nam den hoed en den stok uit de han- dcu vau den waard geleidde den oude door den hem omringenden hoop naar de deur. De gasten schonen echter ccuigszius gebelgd over dezo tus- schenkomst, en ecu snuggere klant onder hen riep den Israëliet spottend locWol joodjewat hebt ge gedaan. Het is van daag sabbalh en gij hebt geld aangeraakt! „Gij hebtgo'ijk, antwoordde dezo, ik had in dit oogenblik vergeLeu dat ik jood hen gelijk gij hebt vergeten dal gij christen zijt. Maar bekommer u niet oyer mij! Ik versta mijne wet: Gedenk den sahbathdag dat gij dien heiligt. Laat u dit door een schoolmeester ver klaren cn wanneer hij een verstandig man is zal hij met mij daarin overeenstemmenGoede werken hebben geen sabbalh. Met deze woorden verliet de wakkere man de kamer. BELGIE. Sedert 30 Aüguslus is de cholera to Brussel aanmerkelijk aan 't afnemen.. Do gemeenteraad van Antwerpen heeft deze week een belangrijk besluit genomen voortaan zullen al de slukke'u op het stadhuis te Antwerpen iu de Vlaams.che taal opgesteld wordenenkel des noods zal men er de Eransehe laai gebruiken. Antwerpen geeft aldus een goed voorbeeld aau al de andere Vlaamsche steden bijzonder aan hare zustersteden Geut en Brugge de geboorte plaatsen van Arlevelde eu Breydel, alwaar alles in het Eransch wordt opgesteld. liet besluit van den Anlwerpschcn raad werd begroet met de toejuichingen van het publiek dat de zitting bijwoonde; die .toejuichingen wor den herhaald door ganseli Vlaamsch-Belgie. De uitgave der postzegels van 5 centimen is deu 1 September begonnen. De postzegels van 12 eu 5 cenlimen zullen niet mogen gebruikt worden tenzij op dagbladen, drukwerken, handels papieren en koopwarenslalen. SLUIS, 5 Augustus. Tengevolge van het door nir. G. Groen van Prinsterer geuomen ontslag als lid van de tweede kamer der slalen-generaalis eeue verkiezing van een lid dier kamerin het hoofdkicsdistrict Leidenbepaald op Dinsdag 18 September a. s. Door het Departement van Ooorlog is bepaald dat het getal vrijwilligers en miliciens per reg. infanterie zal bedragen 823 manschappen voorts dat de miliciens der lichting van dezen jaredie mei de maand Mei II. in (activiteit zijn opgetreden cn die door het lot voor het blijvend gedeelte zijn aangewezen tot aanvulling voor bovengemeld ge- lal ouder de wapeuen zullen verblijven. De mi liciens die niet voor het blijvende gedeelte zijn bestemd, zullen den 1 October a. s. met onbepaald verlof naar hunne haardsteden vertrekken met uitzonderiug dat er 73 per reg. (naar hunne ge trokken nummers) slechts een lijdelijk verlof van zes maanden zullen hekomen en alzóo op 1 April des volgenden jaars hij huune corpsen weder present moeten zijn. Tot verbinding vau dc Zecuwscho eilanden met do voormalige vierde en vijfde districten van Zee land zijn twee éendraads telegraafkabels door do Schelde, bij Walsoorde, gczonköi. Hoowel men, door den sterken stroom, met eenige moeilijkhe den. heeft te kampen gehad is het werk geheel naar cisch geslaagd. Onder do gemeente Soest heeft een schromelijk onheil plaats gehad. De landman Wanteuaar én twee boerenknechts vonden een der granaten welke de veld-artillcric uit Amersfoort dezer dagen bij hare praktische oefeningen bezigt. Om te be proeven of er nog kruid in voorhanden was, legde een hunner een weinig vuur er iu met het ge volg dat do granaat eerst thans uiteensprongen alle drie door een aantal kogels doenlijk aan hoofd, armen cn beencn werden getroffen. Een der knechts is reeds door den heer Bruning van Amersfoort een arm geamputeerd, terwijl de beide audcre verminkten iu hoogst gevaarlijken toestand Yorkceren. Te Biervliet is tot wethouder benoemd dc heer J. W. vau der Liude, eu te Hoofdplaat dc heer J. B. Timmerman. Het verdient als iets bijzonders de vermelding, dat hij den landbouwer 1. Kotvis Sr. onder Zuid- zandc een hoen dit jaar niet minder dan 79 eiers gelegd en 36 kiekens uitgebroed heeft. Na do eerste maal 48 eiers gelogd te hebben, is het op 12 eiers blijven zitten waaruit den 8 Maart 12 kiekens zijn voortgekomen; na vervolgens 16 eiers gelegd te hebben, is het weder op 16 eiers blijven zitten, welko den 7 Mei aan 10 kiekens hel leven gaven audermaal 13 eiers gelegd hebbende heeft het ook deze alle uitgebroed den 29 Aug. jl. kwamen de 15 kiekens uit het ei. Men schrijft uil Neuzen van 28 Aug. Sedert deii 18 dezer maaud bobben zich alhier gcenc gevallcu vau cholera meer voorgedaan. Meu meldt uit Hontcuisse van den 29 Aug.: Langzamerhand geraakt ook Zeeuwsch-Vlaan deren, oostelijk deel, uit zijn isolement. Gisteren werd namelijk lusschen deze gemeente eu Waarde een telegraafkabel in do Wester-Schelde gezonken, en daardoor Zuid-Beveland mot het voormalig 5e district verbonden. Moge weldra ook het spoir St. Nicolaas-Hulst-Ncuzen ons wal nader bij hel Europeeschc net brengen! Dan eerst zal men kuai i zeggen, dat Zeeuwsch-Vlaandcronoostelijk deel, opgehouden hoeft eene achlcrbuu.t te zijii. Te Kampen wordt teer gebrand, bij gelegenheid van de cholerain den kaatsten tijd dus ook. Elteljjkc dageu geleden komt een Kampenaar aanrijden hij de kazerne van het instructie-batal jon om dat per ieerdamp te desiufeeterondoor middel van een brandend teervat op ecu kruiwa- gcu. De walm moest over do kazerne strijken cn er in ookdoch de windrichting was juist contrarie; de rook streek over don Usêl. „Wacht4 zegt de Kaïnpenaar-kruicr ik zal deu kruiwa gen anders om zetten Bij dc maatregelen tot tegengang van de vee- typlius, behoort afsluiting. Die moet gesurveilleerd wordeu door soldaten en ambtenaren. Huisjes zoogenaamde dubbele schilderhuisjes, moesten ge timmerd wordeu. Dusdubbele schilderhuizeu zijn te Kampen aanbesteed. Eeu aannemer had er een kant en klaar, in zijn winkel, geschilderd, met V. P. er op maar het kon de deur niet uit! In den bazar van het Paleis voor Volksvlijt, te Amsterdam is een lokaal geopend waarin do stroovlechterij wordt uitgeoefend. De te koop gestelde voorwerpen bewijzen wat reeds in dezen tak van nijverheid verkregen is eu bij verdere oefening kan verkregen worden. In genoemd lokaal worden ook andere voorwerpen door meisjes en vrouwen vervaardigd eu dit slaaft op nieuw de wenschelijkheiddat de bronnen van werkverschaffing yooi- den handenarbeid van vrouwen en meisjes in Nederland verder geopend en ontwikkeld mogen worden ten einde do in- duslriën voor de vrouwelijke jeugd in praktijk te brengen. Men schrijft uit Gharlois vau 3 September; De tarweoogst is hier zoo goed als afgeloopen, De landbouwersdie niet te haastig zijn geweest, of te zeer bevreesd voor het natte weder, hebben geen reden van klageu. Over het algemeen is de oogst zeer goed en dc kwaliteit van het graan niet minder. Gelijk zij, die met de tarwe hun tijd hebben weten af te wachten reden van tevredenheid hebben zoo was het ook bij den oogst van het koolzaad. Dit heeft ook wenig of niets geleden door deu regen. Het vlas, dat hier door de vlasbouwers is geteeld of aangekocht, is mede zeer goed. De lengte is bij verre de moesten meer dan voldoeudc. De late aardappelen, hier moest jammen, hebben nagenoeg niets door de ziekte geleden tot heden. Over de opbrengst mag ook niet geklaagd worden. Iu den loop der verleden weck is de markt eer gedaaid dau gerezen. Te Siiedrecht is een brutale diefstal ontdekj ten nadeele der armenkas. Men is tot dc ont dekking gekomen, dat de bus, op de begraafplaats aanwezig, is opengebroken en daaruit een som van nagenoeg honderd gulden is ontvreemd. Ook dc bussen in de kerk zijn nu eu dau opengebro ken en geledigd. Uil het Ambt-Doetinchcm wordt geschreven: De aardappelziekte vertoont zich alhier cn in do omstreken op eene zorgwekkende wijze. Weinig of geen stukken land met aardappelen bepoot ziju van die gevreesde ziekte bevrijd gebleven. Gelukkig is de oogst van rogge vrij" gunstig en dc opbrengst het dubbele van het vorige jaar terwijl ook de boekweit veel belooft. Uit Makassar wordt van den 28sten Mei gemedl dat de gezagvoerder der Nederlandsch-Iudische bark „Gustaaf Adolf", de heer J. Dcucker, met eene lading steenkolen van Poeloe-Lautden 21sleu Aprilin volle zee zijnde, tot de vreesclijke ontdekking kwamdat er brand iu het vaartuig was. Meu trachttedoor de buitenlucht zooveel mogelijk af te sluiten, do gasoutwikkeling tegen te gaandoch niets mocht batende gloed nam haud over hand toe, eu ieder oogenblik vreesde men dat de vlammen uit het schip zouden slaan. De kapitein zette koers naar Tontolic hopende deze plaats nog te kunnen bereiken'en daar hulp te vinden. Gedurende twee dagen verkeerden nu de schepelingen iu den meest doodolijken angst, als zijnde zij door een driedubbel levensgevaar bedreigd: hetzij in de vlammen, hetzij in het water om te koinenhetzij in handen der zeeroo- vers te vallen. Het schip iutusschen Tontolie bereikeudo vloog in lichtelaaie vlam. De equi page kou ter nauwernood het levenmaar ook niet meer dau dat redden, en stond daar haveloos, van alles beroofd, aan wal. Gedurende acht da gen werd zij door den toenmaligen posthouder van Tontolieden heer J. F. Schenkhuizen zooveel mogelijk verpleegd, tot zij per „Stavoren" gelegenheid vónd huiswaarts tc komen, waar zij dezer dagen is gearriveerd. De bemanning beslaat', met inbegrip van den kapitein cn twee stuurlieden, uit 41 personen die in den erbarmelijkslen cn deerniswaardigsten toestand verkeeren. Uit Maastricht wordt geschreven. Uit een gis" teren avoud alhier aangekomeu telegram blijkt, dat bij de regeering hot voornemen bestaat', de vestingwerken van Maastricht en Venlo to slech ten of allhans voor hun onderhoud niet dan de hoog bcnoodigdc gelden op het budget van 1867 uit te Irekkcu. Deze lijding is door de ingezetenen met blijdschap begroet; door dc ontwikkeling onzer industrie en het toenemen der bevolking is eene uitbreiding der stadbuilen den kring der ves tingwerken noodzakelijk. IJZEND1JKE, 4 September. In eene op heden gehouden raadsvergadering is tot wethouder herkozen dc heer J. van Hijfte, en tot wethouder in plaats van deu heer J. C. O. Btuleiju beuoemd de heer E. C. F. van Lcschcu terwijl op huu verzoek eervol ontslag is verleend als secretaris, aau deu heer J. E. Carpreauen als gemeente ontvanger aan den lieer F. J. M. Beyia beide iu te gaau met 1 October aanstaande.

Sluisch Weekblad | 1866 | | pagina 3