NIEUWS- El ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. SIGGRNMARKT Zevende jaargang. Vrijdag 6 September. VARKENS- Oostburg burgemeester en wethouders DE ARBE1DERSW0AKGES, ENZ. OVER HET VERBETEREN DER WEIIK- HANSWOOASTEN. Dit Weekblad verschijnt icdercu Vrijdag.Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland f 1,15: voor de overige plaatsen des Rijksfranco per post f 1,30. Afzonderlijke Nummers f 0,10. Prijs der Adverteutien van 1-5 regels f 0,75 elke regel daarboven f 0,12*4 behalve het zegel van f 0.35 voor iedere plaatsing. Groote letters naar het getal gewone regels, die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens \d.vcrtcnliën en gewone Berichten of Mccledeclingen van Correspondenten, te bezorgen by detv Uitgever dezes, alles FRANCO, behalve de bekende Correspondentie!!. en te van OOSTIWBG ranken bij deze bekend dat, behalve op den lanlstenWoensdag,voortaan ook op den tweeden Woensdag van iedere maand, in deze gemeente Markt zai gehouden worden van VARKENS en BIGGEN. De ccrstinvallende markt zal mitsdien plaats hebben op den 12 September aanstaande. Ooslburg, den 31 Augustus, 18GG. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester. F. E. BENTEYN. De Secretaris. L. THËRI Mz. Onze arbeider, onze arme heeft in den repel peen te huis. Meermalen hebben wij er op ge wezen, hoo buiten onze landsteden en dorpen zich ccnigc groepen allerellendigste holen des ongcluks en der ellende verheffen wat zeggen wij? verheffen? neen! in den regel staan ze als paddestoelen even hoven den grond als om to conlrastocrcn mot het overige. Wilt ge iets wat aanschouwelijk, en werkelijk is, verplaats u dan midden in ons land. om iets bepaalds te noemen, op Schoondijkc. We willen nu deze plaats niet als voorbeeld noemen omdat hel gebrek daar het ergst is, verro van daar! overal elders vindt men dezelfde ellende, doch nergens is het contrast zoo groot als juist te Schoondijkc. Men oordeclc onpartijdig. Schoondijkc is een modcldorp van zindelijkheid. Rondom een vierkant plein, waar twee hoofdwegen elkander kruisen, gebouwd, strekt het naar die vier zijden zijne armen uit. Wat in groote steden soms zooveel to wcnschen overlaat treft men daar aan; breedo voetpaden (trottoirs) van vele klinkerstccnen zoo schoon en helder dat men, om een Kadzalidscn gezegde te bezigen, er rijstpap van zou eten; voorts net onderhouden© bchagclijk geverfde woningen, met breed© stoepen, vele nog met het gezellig bankje afwisselende beplantingen van olmen en populieren die ge- zegendo luchtvcrversclicrs, schetsen ons het beeld der wclvaronde plaats als een toonbeeld van Ncdcrlandschc zindelijkheid en nu de tegen stelling. Wij zwijgen van de zoogenaamde tragels, maar wandelen even het Groesche padje op; daar vinden we dan eene groep kolen, zooals de heide velden onzes vaderlands ons zelden te aanschou wen geven de gezondheidstoestand van het daarin opwassend of als paddestoelen groeiend opkomend geslacht openbaart zich al dadelijk (men vergeve ons de mcdedceling: voor zulke kwalen zulke middelen!) in de met talrijke ingewandswormen vervulde kinderuitwerpselcn Ge haait den neus op of wendt den blik af, gij dio daar voorbij wandelt, maar noem u dan nooit philantroop noem u vooral niet christelijk menschlievend, want wij zeggen u H is eene schande der negentiende eeuwdie vuiligheden rondomdie secreet- en zinkputten aan en bij die hokken; en dan de soms nog betere varkenshokken, geiten- en bok- kensiallen die konijnenhokken in don gang, zoo er die is of onder de ramen of onder de bed steden. Danwc kunnen gerustclijk zeggen kom en zio Dat wc ten dezen niet alleen staan zullen we straks aaniooncn dat do bedoelde verblijven alle, zelfs het geringste gcvool van schoonheid belce- digen, is nog het ergste niot maar dat ze de kweekplaatsen zijn van ontuchtdronkenschap diefstal en andere lage en gemceno ondeugden is erkend. Door het dicht bijeen hokken, is reeds het kin deroog in de gelegenheid om te zien, het kinderoor in de gelegenheid om te hooren wat de kinder ziel belccdigl en verontreinigt. Ziekten en zieken- behandelingook cu wc! voornamelijk dio der vrouw en moedereten en drinkenkweeken en plegen, rooken en smoken, slachten en wasschcn, alles geschiedt binnen vier enge wanden. De lucht wordt verpest, en zijn deze verblijven (dank zij hunne doorgaando ligging aan open void of water!) niet in den regel de haarden waar do smetstof wordt gekoesterd en gepleegdom ook eindelijk het overige der bevolking te besmetten, het daar wordend geslacht draagt de kiemen van ellendige besmetting naar het lichaam en meer dar. elders naar den geest in zich om, en wie waarborgt u dat het de besmetting niet voortplant in de rijen van hen die zich meer beschaafden noemen en die dus op hunne beurt hunne bijdrago leveren tot het fictsoogigbleckwangig en dik buikig kindergeslacht, dat wij maar al te vaak aanschouwen als toonbeelden van verval en cllcndo. Wij staan niet alleen, zeiden wij hoogcr, in dezó onze beschouwingen. Welnu, alvorens wij nog Mederlandscho rnenschenvrienden van elders laten optreden, zien wo bij onze naburen in Belgiëzien we wat de Eccloonacr van 2 Sep tember ons geeft Tegenover de ziekte welke onze meeste steden teisterten ook onze gemeenten bedreigtblijft het onderwerp Wcrkmansivoningcn eene kwestie van dadelijk belang. Reeds veel cu lang, doch nooit meer dan thanswerd deze kwestie be sproken. Op eene treurige wijze heeft de ondervinding geleerd dat de koerenalwaar 't werkvolk in de ongezondste omstandigheden is opeengehoopt zoovele broeinesten zijn van typhus en cholera. Overal wordt dit bewezen en vastgesteld, te Gent en te Antwerpen, te Luik en te. Brussel. „Men hoeft slechts de dokters en de liefdadige personen te ondervragen zegt een Anlwcrpsch blad die zich hebben aangemeld om het lijden van hunnen cvênmensclï te verzachten en te lenigen, de personen welke in deze werkmanswoningen bezoeken hebben gebrachten zij zullen u een pijnigend, een hartverscheurend tafereel ophangen van hetgeen zij hebben gezien en bijgewoond. Op den oogcublik dat wij onze liefdadige burgary begeesterd zien om zooveel goeds mogelijk lo stichten zullen wij dan ook niet te vergeefs aan haar edelmoedig hart kloppen wanneer wij haar gezonde en lucht© woningen voor den werkman vragen.1' Meer dan ooit is er spraak, gezonde werkmans woonsten te bouwen. Overal worden de kapita listen opgeroepen om dit werk te ondernemen, zoo niet uil mensehenmïndan uit speculatie. Daarbij wijst men op het hoek van dokter de Bohcii- ghave Question sociale. Amelioration de la vie domestique de la classc Guvrière. Gand et Bruxclles Muquardt1865. Maatschappelijke kwestie. Ver betering van het huïslcven der werkende klas Gent en Brussel, Muquardt, 1864.) In dit werk wordt voorgesteld Eene maatschappij te stichten met het doel om gezonde en goedkoop© woningen te bouwen en aan den werkman de middelen te verschaffen om zijn huiselijk leven te regelen en door geringe stortingen eindelijk eigenaar van zyne woning te worden. Al goed voor groote sleden inderdaad; doch de kwestie der werkmanswoonsten betreft ook de kleine, ook de buitengemeenten. Men zal niet ontkennen, dat er op dit kapittel ook in de kleine bevolkingskringen veel op te merken valt. 't Is daarop dat wc willen neerkomen. Bij ons is de huurprijs der kleine huizen be trekkelijk veel duurder dan die der groote. Uit dien hoofde bouwt men schier niets anders dan kleine huizen en dan nog zoo klein mogolijk. „Van burgerhuizen kan men gcenen voldoenden intrest trekken11: dit gezegde is tot een spreek woord gewijdhet staat dus vast, dat een klein huis betrekkelijk meer opbrengt dau een groot. Dan nog komen de armbesturen en moedigen zonder het te wetenhet bouwen van kleine huizenvan koeren aan. Op hun jaarlijksch budjet brengen dio besturen telkens ccuo som onderstand van huishure." Uit die som wordt de huishuur betaald van menigen armlastige. Aldus is do eigenaar van kleine huizen, van koeren. zeker van zijn geld. Is dat gecne aanmoediging tot het houwen van kleine huizen, van koeren? De onderstand van huishuur dient van hel arm- hudjel te verdwijnen. Dit zou ingaan togen het bouwen dier hokken welke krielen van overbe volking en waarin eene pestlucht hcerscht die ziel en lichaam aandoethet zou leiden tot eene betere bouwwijzebet zou den afslag van den huurprijs der kleine woningen voor gevolg hebben. Om aan do armen 't verlies te vergoeden van alle hulp op hunne huishuro, zou elk armbestuur hen naar gelang wat moer bededen in natura. Dan toch zou die hulp rechtstreeks op den be hoeftige, niet op den eigenaar komen, welke duur verhuurtomdat het armbestuur goed be taalt. Onzo aanbeveling wordt te Eecloo gevolgdjaar lijks vermindert er de onderstand van huishure en, zijn onze inlichtingen echt, te Assenedó dio gemeente welke onder de leiding van een zorg zaam bestuur zoo sncllijk vooruit stapt, heeft het weldadigheidsbureau dien onderstand op eens afgeschaft. Ziedaar het middel om do werkmans woonsten te verbeterenen als men in de steden zich zooveel mei deze kwestie bezig houdt, waarom zou men in de buitengemeenten het middel niet toepassen dat lot dcnzelfden uitslag leidt?"

Sluisch Weekblad | 1866 | | pagina 1