BINNENLAND. verlieten om hunne respectieve Ooslenrijksche regcmenten weder op te zoeken. De gemeenteraad van Wèenen heeft den Oos- tenrijkschen vice-admiraai TegothoÖ', wegens zijn in het zeegevecht bij Lissa betoonden moed en zijn beleidhet coreburgcrschap van Weenen aangeboden. Vrijdag, den 3den dozer, deelde de burgemeester Zelinka in ene openbare vergade ring van den raad een van den vlootvoogd ont vangen telegram mede, waarin deze „zijne oprechte vreugde en zijuen trots" tc kennén gaf over de hem te beurt gevallen eervolle onderscheiding en den burgemeester verzocht zijnen levendigen dank deswege aan de leden van den raad over te brengen. FRANKRIJK. De proefnemingen, die te Parijs met een pistool dal 6ü schoteu per minuut lost, zouden plaats hebben, zijn zeer gunstig uitgevallen. Door die proefnemingen is echter nog niet beslist welke diensten het nieuwe pistool op het slagveld kau bewijzen. Ook spreekt men zeer veel in militaire kringen van een werptuig, dat op dit oogeublik te Meudon door de artillerie wordt beproefd en in eeuige seconden eene ruiinte van 100 vierkaule ellen met kogels als overdekt. Het werptuig heet .,de maaister." Behalve de opgeuoemde wapenen heelt de regceriug uiet minder dan 47 modellen van nieuwe gelijksoortige uilvindingen ontvangen De wandelaars in de diergaarde te Parijs werden de afgeloopen week als één man naar de plaats gelokt, alwaar de olifant zich bevindt. Dat ko lossale dier stond gedurig te draaien en maakte zulke vreemde sprongen, dat de toeschouwers elkaar verwonderd vroegen: „Wat zon dal toch heteekenen?" Weldra werd hunne vraag beant woord. Een rat was namelijk in den snuit van den olifaut gekropen enhinderlijk als dit hem scheen le zijn wist het dier niet wat te doen. Eindelijk begaf hij zich naar de in zijue nabijheid geplaatste kom met waler, slurpte den geheelen snuit vol en nieste, waardoor de rat, eindelijk geen weg meer wetende met het water uit den snuit te voorschijn kwam. Toen de lastige be zoeker op den grond lag, trapte de olifant hem met zijne dikke pooteu dood, en vervolgde daarna, even statig als te voren, zijn weg naar het hek, waarvoor zich de toeschouwers hadden geplaatst. Tot belooning ontving do kolossus een aantal klontjes suiker. BELGIE. ANTWERPEN10 Augustus. Dezen morgen ten 8'/> ure, is er brand ontslaan in het magazijn van petroleum van don heer Haine, op 't Burcht- pleiudaarin lagen 3,000 vaten petroleum. Er was geen blusschen aanen men ijverde maar om de aanpalende gebouwen te redden. Ten9'/2 ure stortte het dak in. De pompiersdie op dé naburige huizen zaten, moesten door die hitte deze plaatsou ontvluchten. De vlammen sloegen nu over tot het nieuw magazijn van den heer Haine, waarin 600 vaten petroleum en 2800 balen wolle lagen. Om le beletteu dat het vuur in de kelders sloeg, wierp men daar gedurig zand in. De sol» daten van het garnizoen waren hiermee belast. Te vergeefsten lO'/j ure stond alles in brand er waren 28 spuiten en 1000 soldaten werkzaam zonder de pompiers en pontonniers le rekenen. Men schat het verlies op 2 en een half miljoen francs. Alles was verzekerd. Ten 3 ure duurde de brand nog voort. BRUGGE10 Augustus. Bij don heer Lulzen- rath uitvinder der mecanieke horlogiewerken, op den hoek dor Simon-Stevinplaatsalhier, staat thans eene pendule, die, als zo geheel zal opge maakt zijn, 3J,000 fr. zal kosten. Zij zal alles wijzende uren de minuten en seconden van den tijd, het op- en ondergaan van zon eu maan, de lengte van dag en nachtde zon- en maan- cclipsen de maanden van 't jaar, de dagen der week en nog meer andere teekons. Deze pendule zal elk uur en half uur slaan. SLUIS, 16 Augustus. Iu het vorig noniiuer van dit Weekblad kondonder dagtcekening Yan 3 en 4 Augustus, eeu bericht uit Breskens voor, dat aanvangt met de verklaring, dat het publiek, door hetgeen iu de laatste dagen mot „de Zeeland" is voorgevallener iunig vau overtuigd isdat dit vaartuig ongeschikt is voor hel veer Breskcns- Vlissingen. Zoo er nog iets aan die overtuiging mocht ont breken dan leze men hel volgende en oordeele. Op Donderdagnamiddag9 Aug., kwam „de Zeeland" met een stijve koelte van Vlissingen aan boord hebbende onder auderen een aantal personen uit deze gemeente, die le Middelburg voor de rechtbank waren geroepenon meer anderen. Zeven vrouwspersonen hadden plaats genomen op het dek op ééne bank. Nauwelijks een eindje de havcu van Vlissingen uit zijnde, begon het bootje geweldig te schommelen, lulusschen kwam do hofmeester om de kaartjes der passagiers op te halen. Een der zeven bovengenoemdedie dit iu hare portcmounaio gestoken had, was bijna niet iu slaat, door het hevig schommelen der boot, dit er uil to halenen juist toen zijop het dringend verzoek van den ophaler dit 'toch nog ens beproeven wilde, dook de boet met den kop onder en stroomde ér zooveel water over, dat de bauk omsloeg en do zeven vrouwspersouen letter lijk op het dek in het water lagen le zwemmen r allen tot halverwege de knieën nat. „Al de vrou wen naar benedenluidde het hevel en nu werden zij meer dood dan levend naar beneden geleid, gedragen of gesleept waar sommigen zich van eeu ot twee doornatte rokken outdedeu terwijl de overige onderkleedereu zoo nat warendat dat men ze uitwringen kou. Hoe die personen daaronder gesteld waren, laat zich licht begrijpen; velen, die het daarenboven doodsbenauwd hadden, meenden dat haar laatste uur geslagen was. In- tusschen schommelde de boot maar voort en dook zoo diep onder (wij teekenden dit uit den mond eener ooggetuige op), dal het water driemaal door do raampjes der kajuit naar binnen stroomde hetgeen den doodsangst dergencu die nog ge noeg bewustheid bezaten om dit op tö merken niet weinig vermeerderde. De portemenuaie waarvan we boven sprakeqwerd later, met een verlies vau twee guldenteruggevonden en aan de verschrikte eigenares ter hand gesteld. Wat zegt gij van het bovenstaande, lezers? Eu toch moesten immers (zie Bijv. Midd. Courant, Donderdag 12 Juli, kolom 6, Yan hoven) de pas-f sagiers niet aan zulke onaangenaamheden zijn blootgesteld? Dit verwachtte ten minste de Heer de Jonge van Ellemeetzoo zijn voorstel, om de boot niet in de geregelde yaarl te brengen, wierd aangenomen. Wij zien nu, waartoe de aanneming van dat voorstel geleid heeft, zeker wel (wie twijfelt er aan (tcgeu den wil van den voorsteller; doch juist daarom betreuren we het, met het oog op het voorgevallene, ten sterkste dat het voorstel vau de Zeeuwsch-Vlaamsche leden van de Prov. Stalen niet is aangenomen, om het stoomschip in het geheel niet in de vaart te brengen. Dat verscheidene der pasagiers nog den anderen dag de gevolgen van hun overtocht ondervonden, zal wel niemand betwijfelen, ja nu nog ziju er, die lijden aan de gevolgen van den geleden angst; en dat het publiek, dat hen te Breskens bij hunue aankomst opwachtte, van het onaangename (om niets ergers te noemen) van den tocht overtuigd wasbleek wel daaruitdat men hun toeriep Vertel nu maar aan de Sluische Heeren hoe mooi het met „de Zeeland gaat!" Maar dit moeten de Sluizenaren niet alleen, dit moeten alle Zeeuwsch-Vlamingen weten, opdat zo zich voor leed eu schade wachten en opdat door hen die daartoe de macht bezitten, gezorgd worde, dat „de dienst niet door de Zeeland worde vervuld dau alleen (let welbij goed ivedcr gelijk zoo we ons niet vergissen de bedoeling was van den heer de Jonge van Ellemeet. En wie nu meenen mochtdat we in het bo venstaande overdreven hebbendien vorklaren wij, dat we nog de helft niet gezegd hebben van 't geen we zeggen konc'tn daar we ons in het bovenstaande bepaald hebben tot hetgeen aau eeu zevental vrouwelijke passagiers is wedervaren die elk oogenblik bereid ziju om aan al wie 't ver langen mochthet voorgevallene te verhalen. Ons bericht moest daarenboven geene schildering zijn, moest geen jacht maken op effectdoor op het gevoel eu de verbeelding te werkende een voudige onopgesmukte voorstelling derfeilen spreekt hier reeds zoo duidelijk en zoo overtuigend lot het koele verslanddat dit als onwillekeurig het doodvonnis over de Zeeland uitspreekt. Uit Vlissingen schrijft men Eene commissie ter inspectie van de fortifica tiën op de Westcr-Schelde is jl. Woensdag van hier naar Breskens en gisteren van hier naar Neuzen vertrokkenom heden terug te keercu. De overtocht van hier naar Breskens geschieddo met den rijksschooner „Frans Naercbout", naar men beweert, omdat do luitenant-generaal van den grooten staf J. W. Blanken ongenegen was de reis met de Zeelandte doen. Voor den overtocht naar Neuzen is echter van de „Zeeland" gebruik gemaakt. M. C., Zat. 11 Aug. Behalve de bepalingen omtrent het verkeer met Amerika langs den Atlantischeu kabel die in de Staats-Courant van den 29 Juli jl. werden mede gedeeld, zijn nog de volgende regelen door de Allautische'Tclegraafmaatschappij bekend gemaakt: Op berichten in geheim schrift wordt het dub bele tarief toegepast. Om zich van de juiste overbrenging te over tuigen kunnen de afzenders de herhaling of terugc'sehing hunner berichten verlangen. Voor het overbrcugeu van het oorspronkelijke telegram eu van de herhaling wordt de dubbele tariefprijs geheven. De Maatschappij vergoedt geene schade, door het verminken vertragen of verloren gaan van berichten op hare lijnen veroorzaakt. Alleen iu geval do beambten der Maatschappij in gebreke blijven een bericht door den kabel over le seinen, wordt het aau de Maatschappij toekomende aandeel in de seinkosten terugbetaald. Do Middelburgsche Courant schrijftAan het billijk verlangen van de bewouers vau het voor malig Staatsch-Vlaandercn, om in het lelegraafucl le worden opgenomen, schijnt na aanhoudende heloogen van hunne zijde eindelijk te zullen worden voldaan. De eerste maatregel daartoe zal bestaan in het leggen van eeneu dubbelen kabel iu do Wcster-Scheldetusschen Walsoorden en den Zuid-Bevclandschen wal, waarmode binnen kort een aanvang zal worden gemaakt. De Siaats-Courant vermeldt het volgende Op eene nota vau Zr. Ms. gezant te Londen strekkende om van het Eugelsche Gouvernement vergunning te bekomen voor den invoer van hoornvee en schapen uit de onbesmette provinciën van iNederland heeft lord Stanley het volgende geantwoord Foreign Office 3 Augustus 1866. Ik heb de eer u te berichten dat ik van de Lords van den Geheimen Raad bericht heb ont vangen op de mcdedeelingdie ik hun deed na het ontvangen van «we nota van den 19 Juli waarin werd aangedrongen op verzachting van het verbod van invoer van hoornvee on schapen uit Nederland, en hel is met leedwezen dat ik u mededeeldat hunne lordschappen huns ondanks tot het besluit zijn gekomendat zij voor het tegenwoordige het nog niet geraden achten om op welke wijze dan ookde verbodsmaatregelen tegen den invoer te verzachten. (get.) Stanley, De Staats-Courant vermeldt o. a. dat het Prui sisch telegraafkantoor te Luxemburg is opgeheven Volgeusde officieele opgaven der regeering nopens den slaat van het onderwijs in het Koninkrijk der Nederlandenwas op 15 October 1864 het getal leerlingen dat de openbare scholen bezocht 295,676, dat der bijzondere gesubsidiëerde scholen 5549, en dat der bijzondere niel-gesubsidiëerde scholen 82,550, zoodat het getal leerlingen op do openbare scholen nog niet viermaal zooveel beliep als dat der bijzondere van beide klasseu. Het getal leerlingen dat kosteloos onderwijs ontving was respeclivelijk 150,491, 678 en 27,051. Het ge tal der gratis onderwijs genietende kinderen be loopt op de openbare scholen dus bijua de helft van het geheele getal, dat der bijzondere seholen bijna een derde. Een nieuw bewijs voor de geschiktheid van het lood op den nok der daken en gootrauden tegen T gevaar van bliksems zag men Zondag morgen omstreeks tien uren bij een hevig onweder le Schiedam. Toen is de bliksem ingeslagen in de spits van den toren der Onze Lieve Vrouwe kerk van de R. C. gemeente aan de Nieuwe Haveu aldaar. Hierbij is een stuk metselwerk wegge slagen en heeftblijkbaar aan de nagelaten spo ren de electrieko stroom een loodeu waterkoker gevolgd en is hij gesmoord in eeu waterput, waarin deze'koker uilliep, die met een ijzeren deksel gesloten waszijnde hiervan de stcenen rollaag beschadigd. Gelukkig is geen brand veroorzaakt vele meuschcnjuist op het punt zijnde de kerk le verlaten, eu zich daartoe beneden iu den toren bevindende waren door den geweldigen slag vrceselijk verschrikt en ontstelddoch ziju allen ongedeerd gebleven. Als een bewijs dat eeu hond het lang iu het water kan houden, wordt uit Delfzijl het volgende gemeld: de heer V. aldaar, eigenaar van een grooten Ncwfouudlandschen hondwilde zich we gens verregaande onreinheid en somtijds kwaad aardigheid, van dit anders trouwe heest ontdoen. Hij besloot het dier iu de Eems le verdrinken. Eenigo mannen namen den hond aan boord eu toen zij ver op de Eems waren, bonden zij den hond aau het scheepszwaard vast eu lieten hem zoo over boord vallen. Het beest zonk naar de diepte, maar worstelde onder water het heet het sterke touw stuk, waarmede men het aan het zwaard had gebonden, eu zwom een lijd lang het zeilende schip na, dat zich spoedig wendde, zoo dat het dier door den feilen stroom niet meer kon volgen; het zwom dus stroom afwaarts uaar zee, zoolang totdat de vloed invielwaarna het weder voor den stroom terug zwom en des avonds, na eeu tocht van zeven uren zwemmens aan den Oterdummer zeedijk aau wal kwam. Schoon doo- delijk afgemat, herstelde de hond zich toch en had weldra zijue woning weder gevonden, alwaar hjj wegeus zijne trouw en volhardende kracht weer is opgenomen. Sedert geruimen tjjd is men te Veghel druk bezig met het graven van ijzererts, dat veel in de bouw- eu wcilaudcn gevonden wordt. Men ver voert het naar de ijzergieterijen in Belgie eu Duitschland, waar het voornamelijk gebruikt wordt tot het gieten van spoorwegrails. De werkzaam heden dier vergravingen verschaffen aan vele ar beiders brood. Ook worden de hooge gronden daardoor lager en derhalve vruchtbaarder. ZAAMSLAG 10 Augustus. Heden middag woedde boven onze gemeente een ontzettend on weder. De bliksem sloeg dientengevolge in den toren der kerk en richtte eene vrecselijke ver woesting aau zoomede aan het kerkgebouw zelvewaarvan op onderscheidene plaatsen de muren gescheurd zijn terwijl het dak veel heeft geleden. Gelukkig liep het zonder brand af. De toren die vroeger reeds naar het zuiden over helde doet zulks nu nog veel meer en zal hoogst waarschijnlijk, hetgeen tevens zeer wenschelijk is, door eeu nieuwen moeten worden vervangen. De kracht van den bliksem blijkt hieruitdat groolo stukken hout en eene menigte leien tot op meer dan 50 ellen afstands werden weggeslingerd. Zondag 12 Augustus zal er geene godsdienst oefening worden gehouden gelijk hoogst waar schijnlijk mede niet op den 19dcn den dag des afschsids van onzen, uaar Koudekerke verlrek- kenden leeraar.

Sluisch Weekblad | 1866 | | pagina 3