Politiek Overzicht. dingen; zal Middelburgs, Goes1 en Vlissmgens1 deel aan het groote wereldverkeer uitgebreid worden wij moeten de aansluiting vragen van spoorweg en telegraaf, van betere gemeenschaps middelen over de Schelde: geen halve maatregelen maar voldoende! Daarom, er zij leven, er zij opwekking, ten allen tijde; er zij handeling, wanneer de lijd van bandelen daar is In de eerste plaats meenen wij voor het be spreken van wat men eigenlijk noemt eene me nigte on dits, onzen lezers te moeten mede deelen het voorloopig vredesverdrag. Illl. MM. de keizer van Oostenrijk en do koning van Pruisen, bezield door het verlangen aan hunne landen de weldaad yan den vrede terug te schenken, hebben te dien einde en met het doel de grondpunlen van den vrede vast te stellen, benoemd lot gevolmachtigden te weten: Z. M. de keizer van Oostenrijk: graaf Oloys Karolyi en baron Adölf von Brenuer-Felsach; En Z. M. de koning van Pruisen: zijn raadsvoor zitter en minister van buitcnlaudsche zaken Othon graaf von Bismark Schoenhauscn, die na hunne volmachten uitgewisseld en dezelve in goeden vorm bevonden ie hebben, overeengekomen zija op de volgende grondpuutcn, als bazis van deu vrede, die zal gesloten worden voorjeen onbepaald ■tijdsbestek. Art. 1. Met uitzondering vau het Lombardisch- Veneliaansch koninkrijkzal het grondgebied der Oosteurijksehe monarchie ongeschonden behouden blijven. Z. M. de koning van Pruisen verbindt zich zijne troepen terug te trekken uit do üosten- rijkscho bezittingen, zoodra de vrede zal gesloten zijn, ouder voorbehoud echter van de schikkingen, die zullen genomen worden bij de sluiting van den delinitieven vrede voor dén waarborg der betaling van de-schadeloosstelling des oorlogs. Art. 2. Z. M. de keizer van Oostenrijk erkent de ontbinding van den Duilschen bond, zooals hij tol hiertoe heeft beslaan en geeft zijne toestem ming tot eeno nieuwe inrichting van Duitschland, zonder dat hel keizerrijk van Oostenrijk er nog deel aan neme. Z. M. belooft insgelijks te erken nen de innige vereeniging, die zal worden daar- gesteld door Z. M. den koning van Pruisen, ten noorden vau den Mei» en verklaart er in toe te stemmen dat de Duilsche staten, golegen ten zuiden van deze linie eene vereeniging aangaan wier nationale handen met de confederatie van het noorden van Duitschland het voorwerp zullen uitmaken van eene latere overoenkomst tusschen do heide partijen. Art. 3. Z. M. de keizer van Oostenrijk maakt aan Z. M. den koning vau Pruisen al de rechten over, welke de vrede van Wecnen vau 20 Octo ber 1864 hem had toegekend op de hertogdommen van Sleeswijk-ïïolstein, met deze voorbchouding dat de bevolkingen van het noorden van Sleeswjjk op nieuw znllen worden ingelijfd bij Denemarken, indien zij dit verlangen te kennen geven door eene vrij uitgebrachte stemming. Art. 4. Z. Al. de keizer van Oostenrijk verbindt zich le betalen aan Z. M. den koning van Pruisen de som van 40 milliocn thalersten einde een gedeelte der onkosten le dekkeu, welke de oorlog aan Pruisen heeft veroorzaakt Echter zal men van deze som hel beloop mogen aftrekken der ■schadevergoeding voor de oorlogskostenwelke Z. M. de keizer van Oostenrijk nog het recht •heeft te eischcn van de hertogdommen Sleeswijk- ïïolstein, krachtens art. 12 van hel voornoemde vredesverdrag van 20 October 1864, 15 mihioen Ihalcrs en daarenboven nog 5 millioen overeen stemmende met de onderhoudskosten van het Pruisische legergedrageu door het land van Oostenrijk, betrokken door dit leger tol op het loogcnldifc der sluiting van den vrede. Art. 5. OvereenUomsligJmet het verlangen, uit gedrukt door Z. M. den keizer van Oostenrijk verklaart Z. M. de koning van Pruisen zich bereid •om. behoudens de wyzigingea welke nog moeten ■plaats hebben in Duitschland, hel grondgebied van het koninkrijk Saxen 1e laten beslaan in zijne tegenwoordige uitgestrektheidzich daarentegen voorbehoudende van in ai zijne bijzonderhedeu cc d<>or een speciaal vredesverdrag met Z. M. den koning van Saxen, de kwesliën le regelen, be trekkelijk hel aandeel, dat Saxen zal te betalen hebben in de oorlogskosten, als ook van de plaats welko liet koninkrijk Sax«n in dc toekomst zal innemen in de confederatie Yan het noorden van Duitschland. Daarentegen belooft Z. M. de keizer van Oosten rijk de nieuwe organisatie te erkennen, welke 'jj. M. de koning van Pruisen zal daarstellen in hel noorden van Duitschland, er in begrepen de wijzigingen van grondgebied, welke er dc gevol gen zullen van zijn. Art. 6. Z. M. dc koning van Pruisen neemt de verbintenis op zich Z. M. den koning van Italië zijnen bondgenoot, te doen besluiten zijne goed keuring te geven aan de grondpunlen van den vrede en van den wapenstilstand, op deze preli- minairen gegrondvest, zoodra, door eene verkla ring van Z. M. den keizer der Franschenhet koninkrijk Venclie ter beschikking zal worden gesteld van Z. M. den koning van Italië. Art. 7. De ratification van do tegenwoordige conventie zullen uitgewisseld worden te Nikels- burg, ten allerlaatste binnen bet tijdbestek van twee dagen. Art. 8. Aanstonds nadat de bekrachtiging van de huidige conventie zal bewerkstelligd en uitgewis seld zijn zullen HH. MM. de keizer van Oosten rijk en de koning vau Pruisen gevolmachtigden benoemendie zich zullen vereeuigen in eene plaats welke later zal worden aangewezen ten einde den vrede te sluiten op den grondslag van hel tegenwoordige preiiminaire-verdrag en zich te verstaan over de ondergeschikte voorwaarden. Art. 9. Ten dien einde zullen de onderhande lende stalen, na deze preliminairen te hebben vastgesteldvan do eene zijde voor de Oosteu rijksehe en Saksische legers, en van de andere zijde voor het Pruisische leger, ecneu wapenstil stand sluitenwaarvan de voorwaarden in 't bij zonder, ouder het militaire oogpunt, onmiddellijk zullen moeten worden vastgesteld. Deze wapen stilstand zal dagteekenen van 2 Augustus, dag tot welke de tegenwoordige wapenschorsing zal wor den verlengd. De wapenstilstand zal ten zelfden tijde hier wor den gesloten mei Beieren en de generaal baron von Manteuffel zal belast ziju met het koninkrijk van Wurtemburg en de groothertogdommen van Baden en Hessen-Darmsladt een wapenstilstand te sluileu zoodra deze staten dit voorstel zullen doen beginnende van 2 Augustus en gegrond vest op den toestand der militaire bezittingen van hel oogenblik trouwens welke do respectieve gevolmachtigden de tegenwoordige conventie geleekend en er het zegel hunner wapens hebben aadgehecht. Gedaan te Nikolsburgdeu zes-eu-twintigsten dag van Juli 1866. Yon Bismarck, g. in. Karolyi, g. m. Breuuer g. m. Bij hel sluiten van den vredo wordt Pruisen vergroot met 1228 vierkante mijlen grond, bewoond door 4,014,279 menscheuverdeeld als volgt: Hannover, 698'/a v. m., 1,923,942 inw.Keur- Hessen 173% v. m.745,063 inw.; Nassau, 85% v. m., 462,334 inw.; Frankfort a/.vl.V. m. 88,390 inw.; voegt men hierbij Sleeswijk-llolstein, 280 v, m. en 800,000 inw.aangenomen zelfs dat 1 Denemarken Noord-Sleeswijk terugkrijgt, dan zal het grondgebied vau Pruisen een oppervlakte van 6333 vierkante mijlen beslaan en die staat een bevolking van 23,266.642 inwoners tellen. Na dit alles is het noglaus zeker, dat lusschen Frankrijk en Pruisen alles nog niet is zooals het behoortde tijdingen bevestigen niet alleen ous gevoelenmaar wjjzeu er zelfs op dat do naaste toekomst voor Europa van groolcre verwikkelingen zwanger gaat, dan het nu zoo goed als geëiu- digde conflict tusschen de twee groote Duitscbo mogendheden in zich bevatte. Frankrijk moet aan Pruisen onbewimpeld le kennen gegeven hebbendat bet niet tevreden is met den gang van zaLeuzooals die nu door von Bismark wordt geleid. Het wil en het zal ecuigc vergoeding hebben voor de bemiddeling aange wend lot verkrijging van den vrede; en die ver goeding bestaat in de eerste en vooruaamslo plaats in een wijziging van de Uijn-grenzcu. Pruisen echter wil daarvan niets weten en weigert toe te treden tol de Fransche voorstellen. Trou wens Pruisen kan den loon nu wat liooger aan slaan in het gevoel zijner nieuw verkregen macht en in de overtuigingdat geheel het Duilsche volk zich zoude verzetten legen de aanmatigingen van Frankrijk, zooals men het noemt. Volgens een andere lezing wordt daarentegen verzekerd dat men onverholen inet vertrouwen van een aanslaande triple alliantie spreekt lusschen Pruisen, Frankrijk en Italic, welke teu doel zou hebben om bij onderlinge overeenkomst in de kaart van Europa nog die wijzigingen te brengen waarin bij den legenwoordigen vrede wegens ge biedende omstandigheden nog niet is kunnen worden voorzien. Men ineenl te kunnen verzekeren dat builen een congres omten bate van het Europeesch evenwichtna een zorgvuldig voorbereid votum het VYaalsche deel van Belgie benevens hel honds- gebied van l^jxemliurg met Frankrijk zal worden vereenigd, terwijl Holland Limburg eu de Vlaam- sche provineien van koning Leopold II zal an nexeren. Napoleon III, heet het, die Duitschland beter kont dan een zijner staatslieden, weet zeer goed, dal men noch in het Saargebied noch in de Pallz zich voor inlijving hij Frankrijk zou verklaren. Nog weor andere geruehlen houden in behalve Luxemburgzou Frankrijk de oude Fransche enclaves Philippe-villcMarieuburg en Bouillon krijgen. In ruil voor dezen afstand zou aan Belgie Hollandsch Limburg en het noordelijk deel van het groothertogdom Luxemburg gegeven worden terwijl een gedeelte van het groother togdom OldeQburg cn van Hannover tol schade loosstelling voor Nederland zou dienen. Wat nu van een of auder zij Iaat zich voor alsnog niet gemakkelijk bepalen zooveel echter schijnt zekerdat niet alles zoo vredig is als hel zich voordoet. Er bestaat thans evenwel alle reden om te gc- looven dat de moeilijkhedendie tot dusver het sluiten vau den wapenstilstand tusschen Oostenrijk eo Italië belemmerden, uit den weg geruimd zijn; althans de llaliaanscho troepen hebben zich uit Tyrol en achter de Tagliamenlo teruggetrokken zijnde de demarcatielijn, die door Oostenrijk als voorwaarde tol het sluiten van den wapenstilstand was voorgesteld. Uit latere berichten blijkt ens, dat ook tusschen Italië en Oostenrijk eene voorwaardelijke Vrede is gesloten. De Mexicaausche kwestie levert telkens nieuwe gezichten op. Eene dépêche, uit Parijs aangekomen sprak do lijdingen tegen van den terugkeer van keizerin Charlotte in Europa. Die dépêche zal op een los gerucht verzonden zijn gewordenwant keizerin Charlotte is wel wezenlijk te Saint-Nazaire aau- geland en bevindt zich reeds Le Parijs. Zij is er Donderdag om drie uur namiddag aangekomen en in het Grand-Hotel afgestapt. Generaal Al monte, afgezaul van Mexico, bij dépêche verwit tigd, was Hare Majesteit te Saint-Nazaire te ge- moet getrokken. De keizerin van Mexico zegt de Patrie van Parijs, is vergezeld van den heer Martin Castillo, minister van buitenlaudsche zakenf, van den graaf del Vallehaar groolkamerheervan den graaf de Bouchelles, kamerheer, van mijnheer en mevrouw Neri del Bario en een klein getal andere persouen. Ziehier in welke woorden het officieel dagblad van Mexico van 8 Juli de beweegredenen en het doel dier reis doet kennen Hare Majesteit de keizerin vertrekt morgen naar Europa. Hare Majesteit gaat de zaken van Mexico bespreken en verschillende internationale z ;kcn regelen. Die zendiug, door onze vorstin met eene ware vaderlandsliefde aanvaardis bet grootste bewijs van zelfopoffering die de keizer aan zija nieuw vaderland heeft kunnen geven, des te meer daar de keizerin de pestziekte deu vomito ge naamd gaat trotseereudie op de kusten van Vera-Cruz heerschten gedurende het regen- jaargetijde zoo gevaarlijk is. Als vervolg op deze mededeeling nog dit Men had de tijding gelogenstraft dat keizerin Char lotte van Mexico zich naar Europa had ingescheept. Die tijding was echter waar: keizerin Charlotte is voor acht dagen met den stoomer VImpératrice Eugenic le Saint-Nazaire aangekomen eu onmid dellijk naar Parijs vertrokken alwaar zij Don derdag verwacht werd. De postmaal vau Mexico met denzelfden stoomer aangekomenbrengt de tijding aan dat het Belgisch-Mexicaausch corps afgedankt is tin dat de Mexicaausche generaal Almonte van zijn ambt afgezant bij hel hof van Frankrijk, is terug geroepen. Meu verwacht in Mexico de terugkomst van deu heer de Saligny. De postmaal brengt ook de Lijding aan der her overing van Matamoros. De Impératricc Eugénic had veertien honderd duizend piasters in geld aan boord. Men is nieuwsgierig om te wetenof het afge- daukte Belgisch corps op kosten vau het Mexi- caansch gouvernement naar het vaderland zalwor den teruggezonden. Zoo niet, dan zal bet Belgisch gouverneineut wel genoodzaakt ziju de kosten der overvaart le bestrijdenwil het zijue arme land- genooteu niet aan ontbering en èlieude overlaten. Doch eene mededeeling geeft over bovenver melde uit Belgie afkomstige tijding, meerder licht Naar luid van berichten door den Moniteur uit Mexico ontvangen, heeft keizer Maximiliaan, ten einde den landbouw in zijn rijk te bevorderen besloten aan de Fransche Belgische en Oosten- rijksche militairen wier diensttijd verstreken is en die dit mochten verlangenstukken grond af te staan op voorwaarde dat zij gedurende vijf jaren zeiven hun land zullen bebouwen. Na dien tijd wordt de grond het eigendom van den kolo nist en kan deze daarover naar welgevallen be schikken. De kolouislen zullen bovendienge durende twee jaren verplicht zijn de wapenen op le vatten indien de regeering dit voor de verdedigiug van het land noodig acht. Ten einde gelijktijdig de belangen der inlandsche kolonisten te üevorderen, heeft de keizer onder de inwoners van verscheidene dorpen zekere geraeeute-gron- den verdeeld waarvan tot heden slechts weinig partij getrokken werd en die zelfs meerendeels nog 'braak lagen. De armen en gehuwden zullen bij die verdee- ling het eerst worden bedacht. De Fransche vulkaan is buitengewoon stil. De komst van maarschalk Mac-Mahon hertog van Magentale Parijs, slaatvolgens sommigen, niet in verbaud met de politiek. Hij kwam slechts om do begrafenis bij te wonen van den hertog de Castries oom zijner vrouw en bij wien zij hare opvoeding genoten heeft. Wat men als stellig be richten kan is dat, in weerwil van alle vredes-ver- zekeringeuFrankrijk zich aanhoudend wapent. OOSTENRIJK. De Weener bladen maken zich niet weinig vroolijk oyer het mislukken van eene door den Ilongaarschen generaal Klapka in de laatste dagen der vorige maaudnaar men wil in verstand houding met de Pruisen, gedane poging om Hon garije in opstand te brengen. Hij was tot dat einde met een afdeeling „vrijwilligers1' (die echter meerendeels uit door hel Pruisische leger gevan gen genomen Hongaren bostonden}, ter sterkte van 9UÜ0 man, den Jablunkaucr-pas doorgetrokken, met het doel om een inval in hel Waagdal eu hel Trentschiner comitaal le doen. Al zeer spoe- óig evenwel had men zich gedwongen gezien, den terugtocht aan le nemen daar. zoodra hij den voet~op Hongaarsch grondgebied had gezet, verre het uieereudcel der manschappen hunue vaan

Sluisch Weekblad | 1866 | | pagina 2