BINNENLAND. van do munitie geheel voor rekening van de ver- eeniging moet komen; 8. dat de voorbereidende oefening tot het schie ten en het schieten zelf met de meeste zorg zullen moeten worden geregeld, eu eindelijk; 9. dat alles zal moeten worden aangewend wat strekken kan om den lust voor die oefeningen aan te kweeken en levendig te houden. Verder machtigt de minister de bevelhebber om in plaatsen waar medewerking wordt verlangd en waar geen infanterie-garuizoen aanwezig is, een geschikt onderofficier of zoodanig ander personeel als noo.dig wordt geoordeeld, voorzien van de noodige geweren, derwaarts te deta- cheeren, om de bedoelde oefeningen aanvankelijk te Jeideu. De uitgaven daaraan verbonden, zullen echter Yoor rekening van de vereeniging moeten komen. De minister overtuigd zijnde dat de officieren over het algemeen gaarne zullen medewerken om deze voor de toekomst inderdaad hoogst ge wichtige aangelegenheid te bevorderen en dat zij dan ook met de meeste welwillendheid al die hulp zullen bieden, welke van hen door de leden van de hier bedoelde vereenigiugen met opzicht zoo tot het theoretisch, als het practisch onderricht mocht worden gevraagd, acht het overbodig ban de zaak ter behartiging aan te bevelen en een beroep op hunne belangstelling en bereidvaardig heid te doen. Wij betwijfelen geenszius dat een en ander de lust onder ons volk „om te leeron schieten" zal aanwakkerendoch wijzen nogmaals op eene jammerlijk verwaarloosde macht, die geordend en geregeld op het papier, geenerlei deel schijnt te mogen nemen aan de voortdurende beweging wij bedoelen onze ruslende schutterijen. Zoggen we nu niets van den ministerieelen maatregel dan alleen dat wij hulde brengen aan de hu maniteit des ministers in dezen, wij zouden dien maatregel heugelijk hebben toegejuicht, iudien hij op de rustende schutterijen ware toegepast ge worden in ieder geval hopen wij onze talrijker handboogschulterijeu, dat doellooze, middeleeuw- sche vermaakdat net zooveel overeenkomst heeft met de oude schutterijen als de ridders iu schullercorpseu met het vuurwapen te zien hervormen Van ons vaderland in 't algemeen gaan we over tot de bijzoudere belangen van ons gewest, waar omtrent wij iQ do Middelburg sche Courant bet volgende vonden Uil bel land van Cadzaud schrijft men ons „In de telegraafkwestie ziju wij in deu laatsten tijd weer wat vooruit gekomen, nadat van de ge meente Sluis verhooging van bijdrage in het tekort was ontvangenheeft de vereeniging van burge meester en wethouders besloten andermaal den heer minister te verzoeken een rijks telegraafkan toor te Ooslbupg te vestigen. Zal er nu eenig antwoord komen Gij weet dat op de vorige aanvragen nooit geantwoord is. Iutusschcn breidt het gevoel van behoefte om van deu telegraaf gebruikte kunnen makenzich hier meer eu meer uit, eu ik houd het er voor dat de voldoening van de aanvrage ook in 's rijks belang zoude zijn, indieu namelijk Oostburg met Goes, Neuzen of Vlissingen verbonden werd. In het laatste geval vooral beschouw ik dit als zeker, waut hoe zal men de schepen die te Vlissingen op de reede liggen wanneer het eens noodig mocht zijn spoedig bevel doen toekomen zee te kiezen, wan neer de kabel in het Sloe defect is? Hoe zal men het garnizoen te Neuzen de een of andere snelle operatie gelasten, wanneer men in België goed vindt uil willekeur of wel door force majeure gedwoDgen, de liju niet beschikbaar te stellen? Ik zoude nog meer kunnen vragen doch zal er voorloopig over zwijgenwachtende of er nu werkelijk een antwoord zal komen. Wij vereenigen ons geheel met dit artikel, doch waren wij vroeger beter bekend geweest met de vorderingen die ook de weleuschap op het gebied de telegraphie heeft gemaaktdan hadden wij de geheeleBbovenvermelde poging ontraden en onzeu landgenooten het „help u zelf' toegeroepen. "Voor cene betrekkelijk geringe som, kan eene telegra fische gemeenschap hier te lande worden geopend; deze som is niet te groot voor ceue maar eeuigs- Scins in guustigen toestand verkeerendo gemeente. Óm een voorbeeld te noemen: Aardenburg zou gemakkelijk cene telegrafische gemeenschap met Maldeghein op eigen kosten kunnen openen. Welnu dat zou met behulp van polders eu par ticuliere belanghebbendeniu een woord met onderlinge samenwerking lot Breskens toe kunnen «mheuren, iu iedere gemeente zouden licht een of meer persoucn kuDuen gevonden wordendie de kunst van tclegrafccreu aanleerden en voor eene matige bezoldigingdc lijn bediendenvooral wanneer men daartoe zulk personeel koos voor wie die bezoldiging eene vermeerdering van reeds genoten wordende wedde was! Wij willen nu, zooals men 'l noemt, geen spaak in 1l wiel steken, doch behouden ous voor dit op punt terug te komen. Sommigen hebben met onze ontwerpen den draak geslokenals met hersenschimmen deuzulken herinneren wij een oud spreekwoord eu een uicuw feit: ..Keulen' en Aken zijn niet op een dag ge bouwd" en „hel badhuis te Cadzaud staal er!" De berichtgever vervolgt: Ook in de zaak vau het uitwatcriogskauaal naar den spieriugpolderzijn we eeuigïzns ge vorderd. 31. Donderdag hebben de gecommitteer den der verschillende polders te Oostburg eene vergadoring gehouden cn besloten, dat men onder verband der bezittingen van de polders eene geldleening van f420UU0 in serieën van 20 mille en tot nicl hooger dan 5 pet. intrest zal aangaan; de eerste serie zoude opengesteld worden in Maart '07. Het is le hopen dat in dien lijd de liuaucieele hemel sterk opklare en alzoo de in schrijving gelukken zal, want het raakt ontegen zeggelijk voor ons district een algemeen belang. Bedroevend toch is het le zien, hoe de hoornen die aan de binnen iu het land gelegen, doch met de suatie van den kapitalen dam iu verbinding zijnde kreken, staan, tengevolge van het zoute water dat in, den winter binnen kwam sterven, en het is daaruit ook licht te begrijpen, dal de wei- en bouwlanden om dezelfde ooizaak achter uit moeten gaan. Dit loopt natuurlijk uit op schade voor de pachtersdaar de eigenaars in deu regel wel zoo wijs zijn om afstand te laten doen van de schadeloosstelling of afslag bij onvoorziene rampen." Ook iu dezen zijn wij het met hem eensdoch veroorloven ons alweder vragenwie veroorzaakt den eigenaren schade aan het boomgewas? Im mers bij of zij wien Sluis in zoo slechten toestand is: dezen zouden dus om schadevergoeding kunnen aangesproken worden. Overigens is het feit niet nieuw, maar eene herhaling met de Oostsluis toen bij Aardeuburg, een uur van die sluis, de populieren hoornen op den eigendom van den heer A. Vermero stierven. Apropos Yan de Oostsluis wij zijn in 't zekere onderricht, dat de directeuren der Slepeldamme watering, iu der tijd, dien wa terweg gerechtelijk hebben opgezegd en nog zijn ze in het bezit en genot (feitelijkYan het grootste gedeelte der oude Aardenburgsche buiten werken Men denke na! FRANKRIJK. Voor een paar dagen op den middag heeft le Parijs een zwaar onweder gewoed, waarbij het zoo donker was dat men ten 1 ure na den middag het licht moest opsteken. Hevige plasregens, een waren zondvloed ontlastten zich daarbij hoven de stad en herschiepen de straten in groote beken. Des middags om 4 ure was het nog zoo donker dat men eerst op 10 passen afstands iemand kou her kennen. Ofschoon do bliksem op verschillende plaatsen is ingeslagen heeft men geen buitengewone onge vallen vernomen. De politieke weerhaan draait zich weder ten gunste van Oostenrijk. Hel was le denkeu dat de keizer, nadat zijne plannen schipbreuk leden, van batterij zoude veranderen. Nu hebben Enge land eu Rusland verklaard, geen congres over Duitschlauds handelingen te zullen bijwonen eu alleen tusschen beide le treden,, zoodra de tracla- teu van 1815 aangetast worden, tlet is te begrij pen dal ook deze verklaringen niet naar Napole ons smaak zullen zijn. De finantieële ramp, die Rijssel heeft getroffen» is thans van algemeene bekendheid. Het is het bankiershuis Joiro dat voor 1,500,000 francs valsche wissels heeft uitgegeven. De chet' vau het huis is gearresteerd. Zijn zoon heeft zich echter met aanzienlijke waarde door de vlucht welen te redden. Onlangs kwam een liefhebber bij een schilder en kreeg zin in een zijner stukken. „Wat moet gij voor dat stuk daar hebben", vroeg de eerste. „Voor dat stuk in olieverw, 200", antwoordde de schilder. „Hoor eens", zeide de liefhebber, „het stuk is voor mijne eetzaal bestemd. Mijne gasten kijken dan zóó 'nauw niet. Als gij nu iu plaats van olie, petroleum gebruikt, hoeveel is het dan minder"? Na ongehoorden tegenspoeden na haar eigene kinderen verloren le hebbenbleef mevrouw de B. le Parijsde ecuige steun van hare drie kiein-dochters", waarvan de oudste thans 20 jaren oud is, over. Zij bezat niet anders meer dan eene lijf rente van 2000 fr. betaalbaar in twee termijnen den 10 Januari eu 10 Juli van ieder jaar. Gedu rende vijf jaar ging alles wel. De grootmoeder verrichtte het huishouden en de meisjes werkten voor de magazijnen. Zij hadden een onbezorgd leven en logden geld over. Een jaar geleden werd mevrouw de B. ziek. Noch moeite noch geld werd gespaard. Kon ik slechts blijven leven zeide zij. Zoo lang ik leef zal mijne lijf rente betaald worden; kwam ik te overlijden wat zou er van mijne drie kinderen worden? Drie weken geleden, gevoelde de oude dame dat hare ziekte toenam eu haar einde aanstaaude was. Het was den 2 Juli. Indien ik voor den 10 Juli stierf, dacht zij zouden mijne arme kinderen zich op den dag' na mijn overlijden zonder een centiem bevinden, want ik weet hel, mijne ziekte heeft al het overgelegde geld doen uitgeven. De doctor gaf haar tc kcunen dat zij slechts nog twee dagen le leven had. Deze aankondiging verwekte hij haar doodelijkcn angst. Ik moet echter nog acht da^en leven', zeide zij. Van dit oogcnblik afwilde zij'nict meer aangesproken worden; zij gebruikte ook niets meer dan een weinig suikerwater; zij hield zich onbewegelijk op haar bed zonder bijna le durven adem halen. Eindelijk brak deu 10 Juli aan. Dc oogen van de zieke bleven op de klok "evestigd men hoorde haar zeggen nog eenige'urcn, o mijn God! Tegen den middag bracht haar een zaakwaarnemer do 1500 fres. Toen mevrouw de B. het geld on de tafel zag ljc»ffcü slaakte zij een diepen zucht en zeide: Nu mag ik sterven." Men naderde baar ziek bed Zij was overleden. BELGIE. Men schrijft uit Brugge Men houdt zich op dezen oogenblik in al de straten waar langs de koninklijke familie moet doortrekkenijverig bezig met het inrichten der versieringen, die zeer schitterend zullen zijn. De versieringen der groote markt zullen vooral prachtig wezen want de bewoners dier plaats leggen er zich bijzonder op toe om iels grootsch te scheppen ea den vreemdelingen te tooueu dat Brugge nog steeds om hare feestversieringen vermaard is. Te oordeelen naar de toebereidselen voor het Venetiaansche feest, zal nog nooit iets zoo prach tigs in Brugge te zien geweest zijn. Frankrijk Engeland en Nederland zullen er deel aan nemen. Ieder dier natiën zal er vertegenwoordigd zijn door eene boot, prachtig bevlagd en schitterend verlicht. Die wijze om idea koning der Belgen het welkom toe te wenschen zal hel tijdstip her innerenwaarop de schepen van al die natiën kwamen varen naar het Venetië in 't Noorden. Men schrijft uit Coolkerkc: C. Debreeknecht bij de landbouwster de we duwe Wintein leidde een wagen met stroo ge laden eu was op die lading gezeten loen een bos stroo van achter op de twee paarden rolde die verschrikten en op hol geraakten. Debree werd van den weg geworpen en een der wielen ging hem over hel hoofd. Men nam slechts een lijk op. Een ongeluk is bij Balgerhoucke op den spoor weg van Gent-Eecloo gebeurd. Een dronken persoon zekere Louis van der Bruggengepeu- sionneerd douanier eu herbergier te Eccloo, werd door de locomotief van den laatsten trein bereikt die zich den 22 Juli laatst uit Brugge naar Gent begaf. De dood was oogenblikkelijk. In ziju voorgaande nummer heeft de Eecloonaer gemeld, dat de heerschcnde ziekte zich ook had vertoond le Bassevelde Twee inwoners man en vrouw, waren er door aangetast en na 't verloop van drie uren bezwe ken. De schrik, door dien dubbelen dood veroor zaakt, was zoo groot, dat niemand uit het dorp in het sterfhuis dorst dringen tenzij de pastoor, die er kwam biddenen de kloosterzusters die zich, in afwezigheid van al de andere personen, met de aflegging hadden belast. Toen de lijkeu naar het kerkhof moesten ver voerd worden kou dc burgemeester niemand vinden om dit werk le doen. Hel zijn twee kloos terzusters en de twee onderpastors der parochie die de kisten hebben opgenomen en naar de rust plaats der dooden gedragen. Do pastor volgde dien rouwstoet. Dit schoon gedrag dei geestelijk heid verdient allen lof. SLUIS, 2 Augustus. Men verneemt dat de wets-ontwerpen op de schutterijen eu de inkwar tieringen iu het zittingjaar 1866-67 op nieuw zullen worden ingediend. Naar men verneemt, is bij den raad van state aanhangig een wetsontwerp lot verhoogiug van het Vlllsle hoofdstuk der slaalsbegrooting voor 1866 (dep. van oorlog) en wel ten gevolge van het onder de wapenen blijven van een meerder aantal militieus van de lichting 1865 veroorzaakt door de heerschende veeziekte. Bij besluit van den koning van Belgie van 24 Juli houden met den 31sten dezer de Nederlandsche guldens en rijksdaalders op wettig betaalmiddel te ziju. G. Ct. Uit Vlissingen wordt aan de Middelburg sche Courant geschrevenSedert eenigen lijd heerscht het roodvonk zeer uitgebreid in deze gemeente. De meeste huisgezinnen hebben kinderendie door deze ziekte zijn aangetast. Mocht de volks- raeeniug juist zijn, dat geen twee epidemicn zich te gelijk vertooaen in eene plaats, dan mo gen wij ons met deze uitkomst geluk wenschen daar de ziekte, tot hiertoe, slechts in goedaardi- gen vorm voorkomten in ieder geval minder te vreezen isdan de verwoestende cholera. Te Rotterdam heeft men dezer dagen een hitje waarop een jongen gezeteu was eu daarna voor «ea wagen gespannen, de straten zieu doorrijden: het beestje liep alleraardigst, vlug, maar in p'aats van op de poolen, bewoog het zich op 3 wielen. Het was een mechanisch paard. Het schijnt zóó tc bevallendat men van dezelfde fabriek in Noord-Araorika een aantal paarden vau verschil lende grootte zal doen overkomen,met wagentjes, die er bijbehooren. Het paardje loopt harder of zachter, naarmate men op de stijgbeugels drukt, en wordt eenvoudig met de leidsels gcslucrJ. De vinding is opmerkelijk. LI. Donderdag nacht heeft onder de gemeente Roozendaal een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De bijenhouder C. Jansen, aan wiens bijeukonen reeds' eenige malen baldadigheden gepleogd waren, Ja,T in do nabijheid dier korven met eeu gewet r gewapend, om le beproeven den moodwillige te

Sluisch Weekblad | 1866 | | pagina 3