Politiek Overzicht. daar wel te verschijnenal ware liet buiten den nieuwjaarsdag of Koningsjaardag alweer, om liet zoo eens te nomenofficieel en Voor dit maal Men roept zoo gaarne liet Voorbeeld van Belgie inwaar het verga deringen manifestation enz. geldt welnu wat gebeurt daar Do regeeringde bis schop verordend eene algemecne en of- ficieële kerkelijke plechtigheid eri zieals op een wenk verschijnen daar de krijgs macht in groot tenuede magistratuur in toga en ambtsgewaadde consuls in uni formen de geestelijkheid in plechtgewaad en 't algemeen isgetroffen door het in- ■derdaad indrukwekkend schouwspel 1 Wat men gewonnen heeft? De indruk van het oogenblik, bij velen de kiemen voor later •leven, meer dan gij of ik kunnen oordeelcn Maar er is meerveel komt er aanja bijna alles op de vraag: „zijn wij al of •niet afhankelijk van eene hoogcre macht? Erkent gij oen hooger wereldbestuur? Gij zult die vraag kunnen ontwijken. Ge zult (en ge meent zeer logischdaar tegenover kunnen stellen: kan, wat voor de loe- komstbopaald is Worden afgebeden AVij willen niet theologiseerenwij willen alleen dit zeggendat bidden niet altoos vragen isniet altoos vragen mag zijn zelfs. De zieke dic: vorderen zou dat de geneesheer hem in een uur van zijne lichaamskwalen geneze, is dwaas; toch zou hij nog dwazer zijn, indien hij den geneesheer niet verzocht, •niet bade hem te behandelen! Is het nu zoo dwaas, het Opperwezen te vragen, dat liet ons in behandeling neme? Is het nu zoo dwaas, onze pogingen aan te wenden om het gebed het openbaar .-' gebed, het officieel gebed zelfs, als middel I: te gebruiken <orn te trachten eene nadere g' gemeenschap te openen tusschcn het Op- penvezoh en Zijne verdwaasde kinderen? Worden wij spiritualisten Och, wij zullen 't licht even ver, en met meer vol doening voor'ons zeiven, storen dan onze naturalisten! Laat ze zich maar nedervlcien aan den boezem dier zoete, heilige natuur, dat nevelbeeld eener moederlaat ze van haar maar troost in zieleleed troost bij dc graven, genezing van krankheden, af wending of leniging van rampen zoeken de anno moeder is niet in staat eenen bedelaar voor den hongerdood te bewaren, laat staan een veelbelovend zoon, een geliefd kindeken aan bet graf te ontrukken. Wellicht biedt de eeredienst van liet genie, de kunsttncer voordeelen Beproef het hij ceno zenuwzinkingskoorts, bij eene typhus- i epidemie; laat de toonen van orgel of viool zaehtkens ruische», versier de wanden met de meesterstukken der schilderschool maar voeg er dan een lofzang bij ter cere van rijkdom en geld want in de kleihuUen en onder do stroodaken en op onze heiden worden geen orgeltoon gehoord geene schilderijen aanschouwd; de arme ligt er eenzaam (e verkwijnen op het stroo, of op de hei-plagge, met een potscherf water en een hard stuk roggenbrood bij zicli. Hij j heeft niets niets! Ja hij heeft bij al zijn gemis van genot en gemak zijn God! Wat wordt dat opstel weer realitischl 'I Is tijd lieve lezer Ons algemeen overzicht, kan voor zoover het buitenland betreft uit den aard der zaak ditmaal kort zijn, de oorlog is groolendeels op het papier overgebracht of wordt tegen de kassen der rustige burgers gevoerd: dés te meer kunnen wij ditmaal on/.e aandacht aan het binnenland schenken Den 29 Juli zijn de vredesprelïminaireri te Ni- kolsburgwaar zich de koning van Pruisen be- i vindt, onderteekend en is de wapenstilstand gc- i sloten. Bohemcn en Moravin blijven door "de Fruiscn bezet. ï)e wapenstilstand is voor onbepaalden lijd aan gegaan met eventueels opzegging. De vredesprcliminaircn worden alsnu opgegeven le zijn Ontbinding van den Duitschen Bond. Integriteit van hel öoslenrijksche grondgebied behalve Yenetie-, met waarschijnlijk voorloopig behoud van een onderpand voor de oorlogskosten. In DuitschlandOprichting vau een Noord- Duilschen bond onder do militaire aanvoering van Pruisen [aanwinst yau Sleeswijk-Holsteiu ea het tot stand brengen der verbiuding tusschcn de gescheiden deelen van Pruisen door voldoende gebiedsvergrootingwelke niet afzonderlijk .is opgegeven. De Zuid-Duitscke staten behouden hunne in ternationale onafhankelijkheid welke bondge nootschap met den iNoord-Duilschen Boud toelaat. De stipulatiën, die Duitschland aangaan, worden onmiddelijk met de üuitsche staten, waarschijnlijk le Berlijn vastgesteld. Tot aan de volkomen toestemming der betrokken partijen, alsmede lot aan de betaling der oorlogs kosten, blijven de Pruisen in de thans bezette landen. Bovenstaande komt overeen in de hoofdzaken met hetgeen wij reeds vroeger daaromtrent hebben medegedeeld. Het wordt bevestigd dat dc tusschen Pruisen en Oostenrijk gesleten wapenschorsing zich niet lot het oorlogstooneel aan den Main uitstrekt. Omlreut de heldendadenvan von Bismarcks trawanten, in Frankfort, leest men in een geacht dagblad Wij ontvangen lijdingen uit Frankfort, welke wij, in weerwil dat zij uit eene geloofwaardige bron voortvloeien, nauwelijks kunnen gelooVendaar zij zoo zeer alle aangenomen denkbeelden om verwerpen en van de eenvoudigste begrippen van rechtzelfs bij de wreedë eischen des oorlogs afwijken. Zie hier, wal er dan ook van de zaak zijhet geen verhaald wordt. De leden van hel corps diplomatiquesecretarissen of geatlacheerden, die met de archieven te Frankfort gebleven zijn, niet alleen verontrust wegens dc oorlogsbelastingen waardoor deze vrijo en open stad zoo zwaar ge troffen is maar ook nog door duizend geruchten betrekkelijk vreemde eischen vau de zijde der overwinnaars, kwamen bijeen en stelden met algemeen overleg, een nota op. waarin zij eenige ophelderingen cischlen ten einde hunne landge- nooten gerust te kuuueu stellen. Een hunner, die uit Rusland naar ik meen wc.rd met deze lee- dere zending belast eu vertoonde zich in het hoofdkwartier. Bij afwezigheid van den opperbevelhebber, werd hij door een kolonel ontvangen aan wien hi) de vrees zijner landgenooten afschilderde, welke hij belachelijk en overdreven noemde. Maar do Prui sische officier antwoordde hem dat de eischen welke hij als verdicht beschouwde, officieel en juist waren en, ter bevestiging zijner woorden, sleldo hij hem de gedruklc order ter hand in welke tot de uitvoering bevel werd gegeven; terwijl hij hem verzekerde dat, indien zij niet aangenomen wer den zij dan met do meeste gestrengheid en met geweld zouden afgedwongen worden; en, behalve de 25 en nog eenige reeds gcëischte millioeuen, gold het niets minder dan eeuige duizenden paarden een aanzienlijke hoeveelheid schoenen, 12 sigaren per dag voor iederen soldaat en de voeding voor het occupatie leger. Deze zoo buitensporige als onrechtvaardige eischen hebben in de geheele stad verontwaardi ging en wederslaud verwekt en het militair gezag, bij zijne eischen volhardende, heeft gisteren den heer von Rothschild doen arresteeren eu naar men verzekert, zijn de villa's in de voorstad to Frankfort reeds meer of min geplunderd. Wij twijfelen niet dal al de onzijdige gouver nementen, hij het vernemen van dergelijke feiten, met de ernstigste verloogcn hunne tusscheDkomst 'bij de Pruisische regeeriug zullen aanwenden, ten eiude hel volkenrecht en de eerste beginselen van eerlijkheid waarop dc volken zoowel in tijd van oorlog als vrede recht hebben le doeu eer biedigen. Wij aarzelen niet te zeggen dat, wanneer men zal vernemen, dal de Pruisische soldaten zich niet ontzienjhebben, om een der aanzicnlijksleledcn van de familie Rothschild die aan het hoofd van hel Europeesche crediel in al de groot e hoofdstedon slaat, gevangen tc nemen, de verontwaardiging algemeen zal zijn. Men verzekerde heden, dat de heer von der Goltz door het Fransehc gouverncmeut zou uit— genoodigd zijn, aan zijn hof als zijn gevoelen over te brengen dat deze daden van dien aard ziju om de openbare meening in het harnas te jagen. til onze brieven vernemen wij, dat de bezorgd heid in de oude hoofdstad van den bond zeer groot is, en men vraagt elkander af, waar der gelijke onzen tijd zoo onwaardige haudelingen zullen ophouden. Eene correspondentie uil Havana, 4 Juli, meldt het volgende over eenen opstand op het eiland Cuba „Sedert gisteren morgen zijn hier geruchten verspreid, welke onrustwekkend zijn, indien men zich in hel Spaausehe oogpunt plaats.. De gemoe deren houden er zich zoodanig, mee bezig dat al de handelszaken stil slaan. Over een tiental dagen waren er wel losse ge ruchten betrekkelijk eenen opstand der blanke bevolking te Pucrlo-Principo verspreid, doch niemand had er geloof aan gegeven en zij waren reeds vergelentoen men vernam dat er aan de troepen van het garnizoen van Havana bevel ge geven was zich gereed te houden om zoo spoe dig mogelijk te vertrekken. Gisteren morgen werd er van niets anders ge sproken dan van eene dépêche welk het gou vernement zeer laat in den nacht uit Sancti-Es- peritu of Puerto-Principe had ontvangen welke meldde dal de blanke bevolking in opstand ge komen was en dat een gedeelte der troepen zich. met haar vereenigd had. In den morgen hadden er groole bewegingen van troepen plaats eu reeds van 4 uur werden er inschepingen gedaan; dit deed gelooven dat de dépêche een zekeren ernstigen aard had. Ziet hier overigens wat een brief meldtdie hier uit Puerlo-Principe is aangekomen: Den 29 der verledeue maand verwittigden d& burgerlijke en militaire overheden van Puerto- Principe den kapitein-generaal van Havana, dat er sedert eenigen tijd oproerige redevoeringen in het publiek werden gehouden en dat er voor eenen opstand te vreezen was. De overheden van Havana sloegen geen acht op dit bericht, tol op den dag dat zij vernamen dut een gedeelte der bevolking in opstand was gekomen en zich onafhankelijk verklaard had. Den 1 Juli werd het garnizoen van Puerlo- Principe vijf compagnien sterk tegen de op roerlingen gezonden. Er volgde een gevecht waarin de kolonel sneuvelde en twee officieren doodclijk gekwetst werden. Drie compagnien schaarden zich aan den kant der oproerlingen. Die laatslen wier getaldank aan die verster king, 7UÜ0 man beliep trokken in het gebergte. Toen men die tijding op Havana vernomen had, werden er drie stoombooten met troepen ge zonden dech voor haar vertrek (den 3 Juli), had men het bericht gekregen, dat vier stoombooten, de Chiliaansche vlag voerende en 2900 soldaten aan boord hebbende voor Pueritas waren ver schenen en eene landing bij die plaats bewerkt hadden. Eene menigte misnoegden hadden zich mot do Chilianeu vereenigd, en men dacht dat dc opstand zich over het gansche eiland zou uit strek ken. Onder de oproerlingen telt men een TOOOlal negers, welke door hunne eigenaren gewapend zij n. Zachtjes aan vooruit! ook Spanje schijnt deel te nemen aan de algemeene beweging. Opmerkelijk is het dat deze weer 't sterkst zich in de over- zeescho gewesten laat hooreu. Het schijnt dat sommige vorsten het er op toeleggen om de handeu die hem aan 'tvolk binden moedwillig los le maken Werpen wij thans een blik in ou9 eigen lan- deko dan stuit hij op het volgende Bekend is het, dat zich iu den laatsten tijd vereenigingen hebben gevormd, met het doel om door vrijwillige oefening in den wapenhandel enz. zich voor te bereiden, om iu tijden van gevaar het vaderland ten dienste te staan. Thans nu de oprichliug dier vereenigingen uitbreiding on dergaat, heeft de minister van oorlog aan de be velhebbers iu de militaire afdeelingen eene circu laire gerichtwaarin hij zegtdit lofwaardig streven met de grootste ingenomenheid te hebben vernomenen gaarne alles te willen aanwendon wat kan strekken om deze zich zoo gelukkig ont wikkelen de geestdrift le steunen en levendig te houden. Reeds is aan eene dier vereenigingen di« van dc Utrechtsche studenten namelijk, dadelijk de gevraagde medewerking verleend. Daar echter locale omstandigheden bij die medewerking van grooten invloed kunnen zijn en somtijds wijzigin gen vorderen, die de beoordeeliug vereischen van de plaatselijke en andore autoriteitenheeft de minister vaifi oorlog aan Z. M. den koning het voorstel onderworpen om hendie zich tot de bedoelde ondersteuning en medewerking mochten aanmeldento verwijzen naar de bevelhebbers in de militaire afdeeiingeu en dezen te machti gen de zaak te regelen op den voet zooals te Utrecht heeft plaats gehad. Naardien Zijne Maje steit zich met dit voorstel heeft vereenigd heeft genoemde minister de bevelhebbers gemachtigd om wanneer door vereenigingen als bovenbedoeld ondersteuning of medewerking wordt gevraagd die alsdan lo vorleeuenmet inachtneming van het volgende 1. dal iu infanlerie-garnizoensplaatsen van de geweren, bestemd voor het recruten-ouderwijs, des- verlangdeenige zullen worden afgezonderd voor het eerste onderricht in de behandeling van het geweer 2. dal dit onderricht do.or daartoe le beslemmen militaire onderwijzers zal worden gegeven 3. dat dc bovenbedoelde geweren na elke oefe ning behoorlijk zullen worden ingenomen 4. dal bij het onderwijs zoowel als bij het uitreiken- eii innemen der geweren van de zijde der militairen met de meeste welwillendheid eu voorkomendheid worde le werk gegaan 5. dal de leden der vereeuiging niet langer dan volstrekt noodig met zoogenaamde exercitiën worden bezig gehouden, en dat zij dau ook zoodra mogelijk tot het schijfschieten, de hoofdzaak waarop vooral alles neerkomt, overgaan; (i. dal zoodra de oefeningen iu hel schijfschie ten aanvangen, lot dat einde een tiental getrok ken geweren Ier beschikking van de vereeuiging: kunnen worden gesteld; 7. dat ook deze geweren onder toezicht der militaire autoriteit bljjven, terwijl het aanschaffen

Sluisch Weekblad | 1866 | | pagina 2