BINNENLAND. gewonden verloren terwijl verscheidene duizenden hunner gevangen zijn genomen. Ook daar hebben de Pruisen siechts 1COO man verloren. Dit alies kan gereedelijk aanleiding geven om verblijd Le zijn; jammer echter, dat er een bittere droppel ia den vreugdebeker moest vallentoen het bericht te Berlijn kwamdat de Hannoveranen de Pruisen onder generaal Flies dapper hebben ontvangen en hun een gevoelig verlies toebrachten, waardoor vooral in Berlijn de ontevredenheid werd gaande gemaakt, dat uien zoo verschoonend lot nog toe met het Haunoversche leger had te werk .gegaan. Omtrent al het bovenstaande zien wij nadere tijdingen te gemoet, ten einde met juistheid over een en ander te kunnen eordeelen. Het oproer te Madrid is streng gestraft gewor den. Een-en-lwiutig sergeanten van de opgestane regemenieu zijn door den kop geschoten; nog andere moesten dit lot ondergaan. Opmerkelijk is liet dat bij de talrijke militaire oproeren dié se dert jaren in dit land plaats hebben de onder officieren er steeds dc voornaamste rol in spelen, Tijdingen uit Brazilië, te Lissabon ontvangen, melden nat de Brazilianen en hunne bondgeuoo- teu eeue groote overwinning op de Paraguayan en hebben behaald. Doch in dozen insgelijks, zal men de bevestiging dier tijding moeten afwachten. Omtrent de geschiedenis van do Feniansche be weging wordt uit New-York gemeld Over het besteden der fondsen is onecnigheid ontstaan lusscbea Roberts en O'Mahony. Stephens behoorde tot dc laatste partij en was daarvan een der hoof den. Toen nu Stephens ontsnapt was en naar Amerika dreigde te komen vreesden Roberts en Sweeny, dat al de Feuianscho circles" hem, den held van den dag, zouden bijvallen. Als voor behoedmiddel tegen dit kwaad heeft Roberts ook Sweeny overgehaald om maar terstond met den inval in Canada een aanvang te maken. Deze zaak nam, gelijk bekend is. zoo qp, dat ü'Mahooy, het hoofd van de andere partij in Amerika, vreesde zijn partij te zullen verliezen nog eer Stephens in Amerika zou zijn. ïïij beraamde daarop een aanval op het eilandje Campo-Beilo, doch bedacht zich halfweg en Het het schip, dat de wapens en am munitie hadzijn tocht niet voortzetten. Deze geheele zaak deed nog meer zijn partij inkrimpen. 'Toen na Stephens in Amerika kwam, ruimde Ö'Mahony vrijwillig voor hem de plaats. Roberts en Sweeny wilden zich echter ook bij hem niet aansluiten maakten slechts nog meer haast met den inval in Canada?, en zoodra was het bezetten van fort Erie niet bekend of het gezag van Stephens was geheel te niet. Betrekkelijk het gevecht aan den Mincio zijn dc bladen met tal van bijzonderheden opgevuld zij verschillen echter in de opgaven van oorzaken en gevolgen al naar dat zij deze of gene partij zijn toegedaan. De Weener Prcsse meldt ten aanzien van den slag bjj Custozza uit Verona, 25 Juni, het vol gende Wij hebben eene balaiile gewonnenzoo hevig als een te leveren is. Het hoofdgevecht had plaats om het bezit van de hoogten bij Cus tozza. Driemalen werden zij door onze dappere troepen bestormd en eindelijk, ten koste van veel bloed genomen. De vijand was daardoor verplicht op deu Mincio terug te trekken. Van beide zijden werd met ongehoorde verbittering gestreden de vijand hield zich zeer goed; vooral zijne infanterie vocht met zeldzameu moed. Men zou getuige moeten zijn van de dapperheid cn het élan van den vijandom zich een begrip te kunnen vormen van de hardnekkigheid waarmede de onzen stre den. Bij geheele gelederen door de vijandelijke kogels tieder geveld, drongen de oozeu niettemin voorwaarts. De sterkste positiëa van den vijand werden met de bajonet veroverd. Het corps vrij willigers 110. 13 (Ühlaneu) viel vier vijandelijke quarrés aan en wierp ze overhoop zelf daarbij natuurlijk groote verliezen lijdende. In hel algemeen zijn de door ons geleden verliezen aanzienlijk: in het bijzonder werden de regemeu- ten van'Benedok Köwig der Niederlande, Cren- neuille en de vrijwilligers (CJhlanen) zwaar getei sterd. Vele hoofdofficieren onder anderen de dappere kapiteins van de regementen Benedeken Kroonprins Rudolph, zijn gedood of gewo: d. T® luitenant-veldmaarschalk ïlartung is door een kogel aan den voet gewond. Het verlies van manschappen aan heide zijden is met geen mogelijkheid te he ramen, liet was echter zeer groot; iu het alge meen was deze balaiile een der bloedigste waarvan de militaire geschiedboeken sinds lang melding maakten. Omtrent het alliantie-tractaat lusschen Pruisen eu Italië wordt uit Milaan geschreven, dat dit ge sloten is met vooruitzichten, die uiet verwezenlijkt zijn geworden. Vooreerst had Pruisen staat gemaakt op de on dersteuning van een groot deel van Duitschland cn op de onzijdigheid van ccn ander deel. Italië., van zijnen kant, hield zich overtuigd dat Oos tenrijk afgeleid door de aanvallen vau het Prui sische leger, slechts Hauwen tegenstand ia en hij den vermaarden vierhoek zou hebben geboden, Aan beide zijden rekende men al/.oo op liet iso lement der tegenpartij; op (le binnenlandscheon lusten, waardoor zij verzwakt zou worden; op haren finantiëlen nood en daarenboven op de waarschijnlijkheid, indien niet meer, dat bet Fran- vsche leger'ten laatste zijn' gewicht in de schaal .«ou.loggen. De uitkomst heeft iunvddcls geloond, dat Italië en Pruisen geïsoleerd staan tegenover Oostenrijk en Duitschland dat de meest moge lijke eendracht in Oostenrijk wordt waargenomen; dat dc (iuanliëhï nood waarvan men in Oosten rijk zelf weinig bespeurt in Italië ten Loppuul is geslegeu, en zich ie Berlijn meer cn meer begint te doea gevoelen; dat het Oostenrijksche leger, moreel ca materieel bet sterkste is eu dat op de feitelijke ondersteuning van Frankrijkna de ia het wetgevend lichaam te Parijs afgelegde verklaringen minder dan ooit kan worden ge rekend. Volgens dat schrijven, zal de Veueli- aausche kwestie zonder moeite worden opgelost, ingeval Pruisen door Oostenrijk wordt geslagen. Alsdan zal een compensatie iu Duitschland worden gevonden en zal de oude republiek der doge's van Venctie weder iu het leven worden geroepen, gelijk die reeds iu breede trekken is omschreven in het traelaat van Zurich. 'Alleen Verona zal aan Duitschland verblijven en voor een bonds- vesting worden verklaard. Frankrijk, van dat plan onderricht, moet zich daarmede tevreden hebben betuigd en gezind om onzijdig te blijven. Do generaal Lain arm era wordt steeds beschouwd als een staatsman-, die zeer overhelt lot een vre delievende schikking met Oostenrijk. Wat nu Garibaldi betreftwij deelen over zijnen tocht eeuige bijzonderheden mededie zeer belangrijk zijn Het corps Garibaldianen, hetwelk in die richting opmarcheert, is verdeeld in tien regementen iu- lanlerie, elk van drie balaillous. Deze regementen vormen te samen twee sterke division die geeue andere ltavallerie hebben dan ecnigo escadrons van een regemeut guides benevens een vijftigtal lichte veldstukken. Deze strijdmacht was alzoo bestemd om eenen inval te doen op een grondgebied, hetwelk veler lei bezwaren oplevert. Het voornaamste dezer bezwaren is, dat hoe verder de troepen voorwaarts dringen hoe dieper zij zich ook wagen binnen den omtrek eeuer bevolking die de zaak van Oostenrijk is toegedaan. Iletzeildc is het geval met dc daaraan grenzende volken zoodat de Iroepen zich eerst dwars door eeue vijandelijke landstreek eenen weg zouden moeten banen eer zij meer oostwaarts een punt kunnen bereiken alwaar zij op de medewerking der bevolking kunnen rekenen. t Bovendienal zijn de Garibaldianen gecne vreemdelingen in de bergstreken, zoo veroorzaakt zoo'u terrein toch altijd veel gevaar voor een le ger op vijaudelijken bodem, inzonderheid is dit i het geval in Tyrol. Dat land is bezet met de bergketens, bekend ouder den naam van Rhctische Alpen,, welker reusachtige hoogten overal worden afgewisseld met lagere hoogten. Wel is waar, deze kaatsten worden op hunne beurt afgewisseld mot schcone vruchtbare vlakten, doch deze zijn wegens deu vijandigen geest der bevolking'evenmin verkieslijk ctot den doortocht als de verder gelegen bergwegen. Langs deze laatsten is de tocht voer eene groote macht vooral vermoeiend, zoo niet op vele piaatseu bijna ondoenlijk, wegens de nauwe wegen en bergpassen die juist voor de bewoners de boste gelegenheid opleveren om op verscheidene be langrijke punten de troepen legen te houden. Terwijl al/.oo de vijand in de gesleidheid van dien bodem alle voordeeien lot de verdediging op zijne zijde heeftkunnen de Garibaldianen er telkens "slechts met kleinere troepen te gelijk wer ken om hem vau daar te verdrijven. Vereïsclit dit onder gewone omstandigheden reeds een bijzonderen moedzooveel le meer tegenover een krachtig, dapper volk, dal fejzon- der goed met vuurwapenen weet om le gaan en waarvan slechts een betrekkelijk gering aantal manschappen achter de rotsenbergtoppen en hellingen voldoende Is, om de groote korpsen op te houden en door veel inspanning te vermoeien. De geschiedenis heeft dit genoeg geleerd. Nu is hel niet gezegd dat het plan waarnaar do Garibaldianen te werk gaan na de geleden nederlaag der Italianen onveranderd blijft. In dal geval laat het zich niet veronderstellen dat zij in Opper Tyrol zeer vaste operation zuilen ten uitvoer brengen. Xiaatste berichten van 3 Juli. De vereenigiug van het Pruisische Elbe- en Silezie-leger heelt plaats gegrepen, liet Iserdal is in de macht der Pruisen. Benedeks leger staal lusschen Josephstad, Köuiggralz cn Pardu- bilz. De weg naar Praag de hoofdstad van Bo- hemen ligt voor de Pruisen open en zoo de Oostenrijkers ook in den grooten slag, die nu geleverd zal wordenwijken moeten kunnen de Pruisen hun zegevierenden tocht naar Weenea voortzetten. LI et schijnt, dat de vuurwapenen der Pruisen dezen een overwicht geven op de Öosteurijksche infanterie, die, in weerwil van haar moed eu volhardingvaak naar hel schijut ook voor de overmacht, het onderspit heeft moe ten delven. Er is in de Laktïek van Beuedek iets raadselachtigs dat de tijd wellicht verklaren zal. Ook weel men zich geene rekenschap te geven van de werkeloosheid van sommige Oostenrijksche legercorpsen. In dc laatste dagen zwijgt de telegraaf uit Weenen bijna geheel, en dit zwijgen is onheilspellend. De berichten uit Berlijn laten zich niet wachten, doch zijn blijkbaar vaak over dreven. Toch valt het niet le ontkennen dat do Pruisen met talent hun oorlogsplan hebben ont worpen en liet met moed volharding cn geluk tot dusver hebben ten uitvoer gebracht. Een vrceselijko slag is lusschen het geheele Oostenrijksche cn Pruisische leger bij Köuiggratz geleverd, 'iet laatste heeft dc overwinning be haald, die hot, volgens eigen bekentenis ,°duur heeft moeten betalen. De Oostenrijkers zegevier den aanvankelijk op den rechtervleugel, doch daar hun linkervleugel bezweek moesten zij liet slagveld ruimen. Aan beide zijden zijn dc verlie zen ontzettend. FRANKRIJK. Be keizer en zijne satellieten zijn zeer Ier nedc-rgeslagen door hel vernemen der ilaliaansche nederlaag. De geest der Parijzenaars echter schijnt gunstiger omtrent Oostenrijk te zijn, daar uien voornemens is indien de ^Pruisen het onderspit delven de woningen te illumineren. Het gerucht liep te Parijs dat het wetgevend lichaam iu zijne laatste zitting eene nieuwe mode- deeling van deu keizer zuu bekomen hebben. Men zegtdat koning Victor-Emmanuel aan keizer Napoleon heeft getelegrafeerd: Binnen acht dagen zal ik revanche hebben genomen of men zal weten dat ik niet zal wederkeereu. DUITSCHLAND. Tijdingen uit Bucharest, van 23 Juni, melden dal veel ïuweuers van Giurgewo eu andere steden eenen aanstaanden inval der Turken vreczcu. Ömer-pacha is te Routchouk aangekomen. De conferentie der lïougaarsche geestelijkheid heeft geweigerd aan den staat eene leening van 20 miliioenen toe le slaan. Eeuige persoonlijke bijdragen zijn ingeschreven. ENGELAND. Blen meldt uit Londen 29 Juni Gisteren heeft graaf Derby eeu gehoor bij dc koningin gehad. Na dit gehoor heeft hij de onaf hankelijke wliigs uilgeooodigd om tot de vorming vau een nieuw kabinet bij te dragen, Tot hier toe is die uitnoodiging niet gunstig onthaald ge worden. Te Londen heerseht een zekere opschudding, cu sedert tweo dagen zijn do werkende klassen zichtbaar bekommerd. Op do revue der vrijwilligers zijn graaf Gros- venor cn lord Elcho, hoofd-officieren van hot vrijwilügcrs-corps, uitgejouwd en gelloleu geworden door het volk en een groot gedeelte der vrijwil ligers van hunne respeclieve corpsendie daardoor hunne afkeuring hebben wilieu te kennen geven van het gedrag dezer officieren iu de kamer der gemeente uopeus de kicshervorming. Te Constitulion-Hilllusschen Jaraes-Park do Hyde-Park alsook op het plein rechtover eu Hörse-Guardszijn de betoogiugeu- tegenover lord Elcho zoo geweldig geweest, dat zijn persoon, gedurende een oogenblïk in groot gevaar heeft verkeerd. SLÜ1S 5 Juli. Z. M. heeft benoemd tot kan tonrechter te Sluis inr. J. 11. L. van Buren, thans griffier bij het kantongerecht le Briclle. Naar wij vernemen, heeft zekere A. d B., wonende tasschen' Schoondijke en IJzendijke, zich,{verleden Maandagmorgen als onder het oog van zijno vrouw en eeuige andere personen, door een pistoolschot van het leven beroofd. Tegenspoed schijnt niet vreemd le zijn aan deze wanhopige daad Een onderofficier der infanterie die Woonsdag II. met twee zijner kameraden op het strand builen de Rammekeiispoort te Vlissingen was gaan baden, schijnt zich to ver gewaagd le hebben, zoodal, hij, hetzij uit gebrek aan krachthetzij doordat hij niet goed zwemmen kouverdronk. In het N. Amer. blad dc Grondwet van 6 Julij leest men JI. Woensdag namiddag had er te Michihan een allerdroevigst ongeluk plaats. Mr. Poelman, eenigc maanden geleden uit Waarde, prov, Zeeland, Nederlandnaar hier overgekomenwas dien namiddag bezig met boomen hakken in het bosoh, aan' den Grand Haven wegop eenigen afstand van de brug, en werd door een door hem omge- hakten boom die eeue verkeerde richting in het vallen nam, dermate aan het hoofd en voorhoofd gewonddat hij oogenbiikkelijk ineehzakto en een lijk was. De overledene was 29 jaren oud cn stond bekend als een stil, vlijtig en oppassend mensch. Hij Iaat eene vrouw na, voor wie dit verlies dubbel zwaar is, daar zij op reis twee kinderen verloren heeften zich nu alleen in het land harcr vreemdelingschap" bevindt. Donderdag 11. had ie Wijk bij Duurstede een treffend voorval plaats Zeker persoon heeft do onvoorzichtigheid gehad met een wagen, bespan nen met twee paarden, zonder een der wielen te remmen dc pont aan het Wijksche veer in te rijden. Door 'L sterk aanloopen van den wagen scholen de paarden de pont in maar even spoo-

Sluisch Weekblad | 1866 | | pagina 3