die zoo hemelsbreed verschilt van valsehe- lijk genaamde wetenschapals sterrekunde van sterrenkijkerij. Geschiedenis en ervaring, grondig onder zoek en ernstig nadenken zijn de gidsen des halven, om m den doolhof des levens den tempel der waarheid te vinden. De hcele van de nieuwe richting verwerpt daarente gen de geschiedenis als een gezag en ver vormt die dus met al hare feiten en op merkingen en gevolgtrekkingen op eene leest, zooals hij eerst voor haar heeft gevormd en waarna zij zich nu maar te schikken heeft. De heele van de oude richting geeft voor de ervaring geen centhet gezag is hem gemakkelijk en goed, een oorkussen waarop hij zich neervlijt en zachtkens indommelen kan. Wilt gij eens weten, hoe wij over onzen tijd met het oog op het gebied des geestes denken Wij zeggen het den gemelden schrijver volmondig na De halve denkt onwillekeurig terug aan den tijd der so- phisten, die cr eene eer in stelden, het ja en neen tegelijk te bewijzen. Hij ziet in de gansche moderne wereldbeschouwing dan ook niets andersdan eene variatie op hetzelfde thema van hetgeen er destijds in Griekenland voorviel, terwijl de voorboden er reeds zijn dat ook thans alles in scep ticisme (twijfelzucht) en mystiek (geheim zinnigheid) zijn volle beslag zul krijgen tenzij er ook nu Socratessen opstaan die den breeden stroom der veelweterij door het opwerpen van stevige dammen trachten te stuiten en in zijn dolle vaart tegen te houden." En verder Wij halven zijn de mannen der praetijk, geloovige dweepers evenmin als dweepzieke phantasten, zichzeiven noemende de mannen der wetenschap. Men versta ons evenwel goed. De halve is geen vijand der weten schap integendeel, ook waar zij, langs den weg van velerlei dwaling en onzekerheid de waarheid tracht deelachtig te worden juicht hij hare pogingen toe maar met al wat in hem isverzet hij zich en zal hij zich blijven verzetten tegen l'c dolzinnigheid van hen, die zich niet ontzien, om in naam der wetenschap alles uit te kramen, wat men dan de resultaten, der wetenschap ge lieft le noemen. O hoevele wetenschapkramers telt onze tijd niet! Populaire sterrekunde, populaire natuurkunde, volksgeneeskunde, volksboeken in óén woord in menigte, en waarin onder scheiden zij zich van iets anders, b. v. van de aristocratische boeken ten behoeve van onderwijzers leeraren en dergel ijken Waarin Ze zijn met kleinere letter ge drukt in grauwere omslagen ingenaaid, op grauwer cn grover papier. Ze kosten dus minder cn nu worden ze geijkt met den stempel volks of populairen de bock- verkoopcr speculeert niet zelden onder zoo- danigen titel op de eigenliefde der menigte met eene ellendige compilatie of opper vlakkig samenweefsel van van alles wat." Album van dit Album van dat Album van gindstot zelfs in Almanakken en vliegende blaadjes worden we met we tenschap overstroomd maar dan ook met wetenschap, die op den titel van het boek slaat gedrukt in deszelfs bladen niet te •vinden is. Wij eindigen met nog eene aanhaling van nicergenoemden schrijver: De on dervinding is den halve de beste leermees teres. Gij houdt niet van radicalisme. Eeuwig op dezelfde plaats te slaan, behaagt u evenmin als luchtsprongen le maken. Terwijl gij tegen het eerste u krachtig verzet bloost gij niet voor de belijdenis, het laatste niet te kunnen. Met ons is uw wachtwoord vooruitgangmaar niet hezadigden lang- zaïnen tred. En wat is dat anders dan halfheiddan transactie Berust op dat stelsel ook niet üwe landsregeeringuw huisgezinja uw geheele leven en werken, indien gij ten minste cenig goed gevolg wilt zien van uwe inspanning en moeite? WelnuBlijven wij getrouw aan dien geest eener langzaam voortgaande ont wikkeling. Wij mogen dan met minachting als halven worden ter zijde geschoven die minachting zal ons niet lot schande ver strekken integendeelons fier op dien schendnaam verheffendewillen wij onze tegenstanders kalm onder de oogen zien Naschrift: De Redactie heeft niet ge aarzeld deze hare overtuiging nogmaals uit te sprekenhopende velen harer veelsoor tige lezers daarmede geen ondienst te doen. Voor ditmaal genoeg cn onze beoor deelaren en veroordeelaren vragen wij be leefd maar dringendom antwoord en opmerking. Dagelijks valt men ons lastig met allerleiwaarover wij schrijven moeien zoodafc wc tot de conclusie gekomen zijn dat onze ruim driehonderd geabonneerden wel in driehonderd soorten verdeeld zijn. 't Iedereen van pas te maken En van elk te zijn bemind, Zijn de moeielijkste zaken Die men op de wereld vindt, zegt een oud rijmpje, en wij zeggen 't ook Nog een woord bij ons artikel Realiteit van t laatst vorig nummer Daarin zeiden we, dat van Lennep nog een man van den ouden lijd was en geen goedkoope volks uitgave van Klaasje Zevenster zou geven. Denk eens wat een vreugde wij nu be leven van Lennep de volger van het diehtwonder," van Bilderdijk, den eenige, is ecu halve geworden Klaasje Zevenster is voor f 1,50 per deel verkrijgbaar dat is ƒ10-,, minder dan de groot octavo uitgave, maar toch wij altoos geen 00 Cent, zooals de NegerhutLeve de halfheid van Lennep R. en einde onzen lezers aan le looncnhoe moeilijk hel valt uit de menigte elkander kruisende berichten de waarheid le vernemeudaar in onzen lijd van snelle gemeenschap cn openbaar heid zich het verschijnsel voordoet dat we eerst na verloop van eenige dagen tot de waarheid kunnen geraken zetten wc aan "t hoofd van ons overzicht het volgende staaltje van de vele valsche berichten die worden medegedeeld Een groot industrieel in Rijubeijeren gaf een diner, hij welke gelegenheid hij onder het gesprek mededeelde dal, indien er een corps van 200,0 Beijeren op do grenzen kwam, hij waarschijnlijk 259 man in kwartier zou bekomen. Do knechtdie aan tafel bediende, hoorde dit en deelde hel mede aan den kok, een Pruis uit Saarbrück. Deze haastte zich om aan het bestuur aldaar te doen weten dat de komst van 2000 Beijeren te St. Ingberl was aan gekondigd. De landraad dit vernemende, meldde per telegram te Berlijn dat een Beiersch corps de, Pruisische grenzen bedreigde. Onmiddellijk werd uit Berlijn bevel gezonden om de troepen naar Saarlois to zenden hetgeen den 18 en 19, Juni geschiedde. Daarna werden twee bataillons Pruisische landweer naar Saarlois gezonden met een detachement lanciersdal patrouilles naar Rentrich en omliggende dorpen zoudom bij bet veischijnen der Beieren daarvan kennis te geven. Men verhaalt zelfs, dat twee Beiersche gendarmen die, zooals dagelijks, naai de grenzen wandelden, aangezien worden voor de voorhoede van het corps van 2Ö0Q man, te St. Ingberl aangekondigd, en dat le Saarlios op het bericht hiervan het garnizoen ouder de wapenen kwam. Voorts geven wij weder een overzicht der feiten uit verschillende bron. Vooreerst: In de gevechten, die den 27 en 28 te Nachod en den 28 hij Traulonau en Munch en- gratz plaats hadden, eigenen de Pruisen en de Oostenrijkers zich elk de overwinning toe. Van een cn ander schijnt cr iets waar te zijn inder daad in den beginno dier gevechten waren de Oostenrijkers overwinnaars, maar de Pruisen schij nen weldra hunne weerwraak genomen te hebben, eu de beslissende uitslag dier ontmoctiugen zou geweest zijn de nederlaag der Oostenrijkers. Immers, le Berlijn zijn deze tijdingen door groole vreugdebetoogiogengevierd geworden, omvat groe ten schijn van waarheid aan deze tijdingen geeft is dat de telegraaf uit Weeaen over deu ailoop dier krijgsverrichtingen stilzwijgend is gebleven. Ten anderedie gevechten hoe bloedig reeds ook, ziju nog maar de inleiding van de groole operation die voorbereid worden. Het gros der Oostenrijkscho cn Pruisische legers rukt op den bodem van Bohemcn Silezic en Saksen legen elkander op cn weldra zal een veldslag mogelijk de schaal duidelijker ten voordeele van eene van beide partijen doen overslaan. Eindelijk ook komt er beweging aan de Meiu- oevers. Het federaal leger, ouder bevel van prins Karei van Beijerenheeft Donderdag do omstreken van Frankfort verlaten cn is noordwaarts beengelogen. De Pruisische legermacht was niet ver verwijderd zoodat men daar een veldslag te gemoet ziet. Wij hebben reeds gisteren gemeld dat de Ilano- verschou te Langensalza groote verliezen hadden doen ondergaan aan de Pruisen. Deze gelukkige kans is niet" van langen duur geweestlangs allo kanten ingesloten heeft het ilauoversch ieger de wapens moeten nederleggen. De Fransche Moniteur bevestigt dat de Italianen, van hun eerste aanvalsplan afziendezich bij Cremone en Plaisauce samentrekken. De vreese- lijke verliezen, op den 24 ondergaan, maken mer kelijke veranderingen in liet plan des veldlochts noodzakelijk. Over Garibaldi en zijne corpsen is er geen woord nieuws ontvangen. De senaat van Hamburg naar het voorbeeld der vrijsteden Lubeck en Breinen', heeft zich be reid verklaard tot het aangaan van een verbond met Pruisen. De vertegenwoordiger dezer gansche stad bij deu Duilscheu bond te Frankfort heeft last gekregen zijnen post te veriaten. Ten tweede Op den eersten veldslag tusschen de Oostenrijkers en de Italianen (24 Juni) is den 26 de eerste nog al ernstige ontmoeting tusschen de Oosteurijkers en de Pruisen gevolgd. Deze namen 7 officieren eu 509 man van den vijand gevangen, en leden een verlies van slechts 124 dooden eu gekwetsten, waarvan 9 officieren (2 ge sneuveld en 7 gekwetst). Boveudien zijn du Pruiseu en de Oostenrijkers ik Bohemeu Haags geweest op den weg tusschen Neustadt eu Nachod, doch daar hebben de eerstgenoemde een groole nederlaag geleden zoo meldt Heaters office in een' telegram uit Pardubilz, maar in een ander uit Nachod worden de Pruisen overwinnaars genoemd. De twee Pruisische legercorpsen van de Elbe co van Silezië zijn overigens lot Dinsdag in Bohemen steeds voorwaarts geruktzoudcr dat de vijand hun dit belette. De spoorweg van Werdon (in Saksen) naar Leissnitz werd kden 25 door hen vernield. De namen van de bevelhebbers der Pruisische legercorpsen zijn de volgende: het eerste corps, gerekruteerd eu gelicht in het eigenlijke Pruisen, staat onder bevel van generaal von Boimihet 2de of Pommersche corpsouder generaal von Schmidt; het 3de of Braudeuburgsche corps en hel 4de of Saksische hebben op dit oogeuhlik nog geen bevelhebbers en men (gelooftdat zij ouder de onmiddellijke controle staan van prins Frederik Kareihet 6de of Silezische corps onder von Mutins het 7de of Weslfaalschc bevindt zich in Hannover onder generaal von Falkeustciu het 8ste of Rijüsche wordt gekoinmaudeerd door ge neraal Hêrwarlh von Bitlenfeld. De kavalerie slaat onder prins Albrechteu het corps der garde wordt gekoinmaudeerd door prins August van Wurtemberg. De twee of drio reeds geleden nederlagen ver getende welke zij hebben oudergaan heerscht bij de Pruisen in hot algemeen en bij de Berlijners iu het bijzonder een buitengewone vreugde wegens een deu 28 op de Oostenrijkers behaalde over winning. Een talloo/.e menigte, zoo luidt de dépêche uit Berlijn, heelt zich voor het koninklijke paleis vereenigd eu de hoofdstraten zijn met vlaggen ge looid. Een adres van felicitatie aan deu koning wordt in gereedheid gebracht. Trouwens, wanneer een andere dépêche, uit Berlijn af komstig, doch waarvan de bijzonderheden nog van geen enkele andere zijde ziju bevestigd waarheid behelst, dan hebben de Pruisen voorzeker wel reden lot vreugde, daar zij niets meer of minder bevat dan dat hel gardecorps het Oosten- rijksche 10de legercorps, onder den generaal vou Gablenz, na een hardnekkig gevecht, totaal heeft geslagen. Daarbij zouden verscheiden duizenden gevangenengeschut eu eeu aanzienlijk oorlogs- malerieel buit zijn gemaakt. Nog zoude de armee van prins Frederik Karei, vereenigd met liet corps van Herwarthna een voorspoedigeu strijd Munchengratz genomen en 800 man gevangen gemaakt hebben. De vijand trok daarop naar Fürsleubrück terug, met een verlies van 200Üpman; dat der Pruisen was veel geringer. Bovendien heeft het 5de Pruisische corps onder Steinmelzdat op 27 dezer het Oostenrijksche corps Hamming uaar Jósephstadl terugdreef, mede den 28, na een tweede hevig gevecht den vijand voor zich uitgejaagd eu weder belangrijken buit gemaakt; het verlies moet zeer aanzienlijk zijn. Het corps van Gablenz heeft 300Ö dooden eu gewonden verloren, terwijl cr 29 'O inan gevangen genomen zijnhet verlies van het garde-corps bedraagt ongeveer 1000 man. De Oostenrijkers hebben bij Traulcnau, tegen over prins Frederik Karei, 3 a 4000 dooden ea

Sluisch Weekblad | 1866 | | pagina 2