BINNENLAND. niel zendei- belang te weten welke rol Rusland zal spelen. Stellig schijnt het dat die mogend heid geen blind vertrouwen stelt ia dc belofte van onzijdigheid van Frankrijk. In een brief uit Parijs aan dc lndépendance Belgiëlezen wij daar over Er is gezegd geworden dat er mm of meer spraak was geweest van eene protestatie eener grooie mogendheid tegen den brief des keizers. Zonder iets te kunnen bevestigenzal ik hier bijvoegen dat die mogeudheid waarschijnlijk Rus land is. Ziet hier wat ik uit nog al goede bron weet Na de mecledeeling van 's keizers brief aan hetwetgevend lichaam, zou Rusland aan het Oostenrijkscli gouvernement hebben doen vragen of het niet goed ware zich te verstaan nopens de gebeurlijkheden die Napolon's brief deed voorzien. l)e onderhandeling zou een oogeublik zoo ernstig begonnen zijn dat er eene woonplaats voor prins Gortschakofi' te Weenen besproken was. Maar Oos tenrijk zou bepaald de voorstellen van het hof van Petersburg geweigerd hebbenverklarende dat het vast op de onzijdigheid van het Fransch gouvernement rekende en dat, in allen gevalle, zoo Rusland van nu af voor Oostenrijk partij trok in zijn geschil met Pruisen, het juist daar door aan'het Fransch gouvernement recht zou geven om, uit hooide dier tusschenkomst, op zijne beurt te handelen. '„Het schijnt niet dat die wijze en voorzichtige redenen Rusland ten volle hebben overtuigd want men weet dat het troepen in Polen saraon- trekt, en men beweert dat, zoo het uit zijne on zijdigheid treedthet Pruisisch Silesie in den rug zal aangrijpen. Er ware zekerlijk niet zoo veel noodigopdat het Fransch gouvernement troepen op zijne grenzen zou samentrekkenen hierdoor willen doen verstaan dat het tusschenkomst legen tusschenkomst zal stellen.1' Houding van Rusland ©n Frankrijk. Men leest lil eene bijzondere briefwisseling uit Parijs 20 Juni Ik geloof dat ik goed ingelicht wastoen ik u zeide dat Rusland zijne houding meer en meer afteekent. Men spreekt over oenen zendbrief van prins GortchakofF, in welken de minister van buitenlandsche zaken van Rusland zonder zijne persoonlijke toegenegenheid voor Pruisen le ont veinzen verklaart dat Rusland volkomen besloten is om Oostenrijk niet te laten verpletteren iudien de gebeurtenissen zich tegen die mogendheid keer den die het behoudend grondbeginsel vertegen woordigt. Ook wijst men op eene aanhoudende bijeen- hooping van troepen in de Srim. Rij die kentee- kenen voegt zich hel verschijnsel in hetEngelsch ministerie. In allo geval echter is er aan de ge wapende tusschenkomst van Engeland niet te gelooven, ten ware het vraagstuk van het Oosten in het spel kwarae. Het is ook niet min waar dat, indien Frankrijk in den tegenwoordigen oorlog zonder noodzake lijkheid voor zijne belangen tusschcn kwam, Europa beide geheel zou verdeeld zijn in twee kampen, en men zou eene ontzac&lijke mcnschenslachting zien die aan dio der laatste oorlogen van het eerste keizerrijk herinneren zou. Indien dc redding der democratie, indien de heldhaftige en geheiligde grondbeginselendie Frankrijk in 1792 tegen geheel Europa hebben doen worstelen het nog vereischlen voorzeker zou het keizerlijk gouvernement niet aarzelen die gevaren te trolseeren. Maar in het tegenwoordig geschil staan er maar twee vraagstukken op het spelde bevrijding van Venetie dat Oostenrijk stellig zal afstaan wanneer zijne krijgseer het zal toelatenen de zegepraal der persoonlijke denkbeelden van den heer von Bismaick. Nu, dit is geen doelwit dat de ombreugiug van ceuigo honderd duizend soldalen waard is. Overigens de houding van het Fransch gou vernement is thans zeer voorzichtig en op het oogen- blik dat men den keizer beschuldigt van Pruisen bij te zullen springen, geloof ik le welen, dat Z. M. met iof gesproken heeft over den gemachtigden vorm van het manifest van den keizer van Oostenrijk. Dit manifest verdient dan ook trouwens aller aandacht: Daar waar, Pruisens machthebbers den naam van het Opperwezen gedurig misbruiken daar spreekt de Keizer van Oostenrijk op een toon van kinderlijk vertrouwen tot de Godheid en beroept zich op'de rechtvaardigheid zijner zaak. "VVij sympathiseeren op den duur niet met de Tijd Noord-Hollaudsche Courant, maar wij zouden op weinig uitzonderingen na het hoofdartikel, in een zijner jongste nummers, waarin hel keizerlijk Oostenrijkscli manifest werd besproken, durven oii- derleekcnen. Onderscheidene dagbladen bespraken ook onze Ncderlandsche positie. Ware het niet om Limburg, wij zouden Luxemburg niet in aanmerking nemen. Wij herhalen het, hel Groot-Hertogdom gaat ons volstrekt niet aan; men moge alhier of daar de Ridderorde van hetzelve ontwaren, dit is en blijft eene vreemde orde; het besluit dat haar verleent is niet door den minister gecontrasigneerd; daarom is het lot van Luxemburg waarover onze vorst Groot-Hertog is ons niet onverschillig en achten wij het weuschelijk dat, behoudens onze waar digheid, Nederland en deszelfs vorst, bij de ge beurtenissen in Duitschland eene sterke en eerlijke onzijdigheid kunnen bewarenDaarom vermelden wij hier met genoegen het volgende Uit. Frankfort wordt, omtrent het vcrrachlo be hartigen van de belangen der Óostenrijksche on derdanen in Italic, aan den NcJerlandschen gezant te Florence nog het volgende geschreven liet bericht, dal Oostenrijk het Ncderlandsche gouver nement verzocht heelt zijne gezanten le Berlijn ea le Florence aan tc schrijven om de belaugen der Óostenrijksche onderdanen in Pruisen en Italië te behartigen,zal bij ute lande zeer zeker met genoegen zijn vernomen, en daarvoor bestaat dan ook wel re den wanthoe eenvoudig dit bericht op zich zelf ook schijnen moge, het feit is op dit oogenblik voor Nederland van overwegend belang. Uit den spoed, waarmede uw gouvernement gemeend heeft aan hel verlangen van Oostenrijk tè moeten vol- doeu meen ik ook te kunnen opmaken dat het Nederlandsche kabinet het gewicht van dit feit dadelijk heelt begrepen. En dit is inderdaad dan ook met te ontkennen. Oostenrijk heelt daardoor toch stilzwijgend de geldigheid erkend van de verklaring, door uwen gezant bij onzen bond, in do zitting van den 14 afgelegd, dat Nederland een strikte onzijdigheid wenscht in acht te nemen bij den strijd, die lusschen de verschillende bond staten op het punt slaat uil te barsten. Dit nn is, wanneer ik wel ben ingelicht, door Oostenrijk aan Nederland gemakkelijk gemaakt, daar men van die zijde hetllollaudsehe gouvernement niet zal noodzaken tot het mobiliseeren van net contingent, dat Nederland voor Limburg verplicht is tol het bondsleger te leveren. Er zal van Oostenrijks zijde daartoe volstrekt geen dwang jegens Holland worden uitgeoefend. Ook het volgende is weer der vermelding waardig Volgens de officiëele staten bedraagt de mobi lisatie welke krachtens het besluit van den hondsdag moet plaats hebben187,871 man in fanterie 28,854 man kavailcrie22,241 man artil lerie eu 2,663 man genie. De verhouding dei- stalen die vóór het Óostenrijksche- voorstel hebben gestemd tegenover die welke daartegen hunne stemmen verhieven is als volgtBeijeren 64,268, Wurtemburg 25,585, Hessen 11,357, Keurhessen 10,413, Hertogdom Nassau 6.713, de 16de Curia 3,000 man; in totaal dus 157,000 mail vóór Oos tenrijk terwijl Pruisen slechts ongeveer 57,000 man beschikbaar krijgt. Jbaatst© berichten. 24 Juni. De Italianen zijn over den Mincio jte- rug geworpen. De Oostenrijkers hadden hen ouder" Durando laten doortrekken lot tusscheu Peschiera en Verona, twee sterkten van den be kenden vierhoek. Do slag was bloedig. 2000 Italianen werden gevangengenomen. Prins Arae- deus en eenige Itaiiaansche generaals zijn gewond. De Oostenrijkers hebben het slagveld reeds gedoopt: voortaan zal in de geschiedenis de veldslag van Custozza genoemd worden. Do Oostenrijkers er kennen dal de zege duur gekocht is. Benedek, door sommigen dc Zwijger genoemd, omdat men zijn taktiek vergelijkt met die van den stichter der Nedcrlandsche republiek laat maar niets van zich hoorenalleen werd bericht dat drie Pruisische corpsen steeds voorttrokken naar Boheme. De jonge koning van Beieren, hoewel een man des vredes en beoefenaar der schoone kunsten, is insgelijks naar zijn hooldkwartier ver trokken. Ludwig do 11 zal niet alleen zijnen troon maar bet Duitsche vaderland helpen verdedigen. De vertegenwoordigers van Luxemburg, Brunswijk en Schauenburg-Lippe verschijnen met meer ter bondsvergadering. Brunswijk is tot Pruisen over gegaan. De Hanovcranen hebben getracht 25 Juni tweemalen door de Pruisen heen tc slaan, doch zijn met verlies afgewezen. Het leger van Hano ver was toen dus nog niet krijgsgevangen, hoewel ingesloten. FRANKRIJK. Bij arrest van het hof van Assises van het de partement de l'ilórault is een gewezen raadsheer in het keizerlijk gerechtshof te Nimesthans voortvluchtig, 'schuldig verklaard aan valschheid in onderhaudsche geschriften ca in geschriften en van het gebruik maken van die valsche stukken wetende dat zij valsch waren tijdens hij lid was der rechterlijke macht, en le dier zake bij verstek veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf, eene geldboete van 100 francs eu tot vervallenverklaring van het recht do hem geschonken ridderorde van het legioen van eer te dragen. DUITSCHLAND. Als een bewijs van de algemeeue verbilLcring welke te Weenen tegen graaf von Bismarck heerscht wordt gemeld dat de Allg. Medicinixchc Zcüung een beioog bevat, waarin men tracht in volleii ernst het bewijs le leveren dat genoemde graaf aan zinsverbijstering lijdt. Een inwoner van Berlijn liet vóór ecnige dagen zijn dochtertje doopen en verlangde dat haarden naam van „Kriegsrike" zou worden gegeven. De geestelijke maakte den vader op het dwaze van dien naam opmerkzaam. Ja antwoordde hij ik bcsei dit; wurm moest eigenlijk naar hare moeder, Frioderike" heetcu, maar aan vrede valt uiet meer tc denken cu derhalve moet het zoo blijven. Tc Darmstadt had eergisteravond het volgende onheil plaats. Een jongman poogde in een waggon van den reeds in beweging gezellen trein te slappen, llij struikelde, viel op de rails en werd dierlijk in tweeën gescheiden. Den Gdon dezer maand is in een huis te Weenen een ijzingwekkend looncel voorgevallen. Een aldaar wonende schrijnwerker, op genoemden dag van een langdurige reis huiswaarts gekeerd, vond zijn vijfjarig kind dood, zijne vrouw zieltogende en zijne oproeping, om zich naar het leger le begevenop de deur vastgehecht. De arme man, zoo zeer door het ongeluk bezochtwerd door eene beroerte getroffen cn was plotseling een lijk. Dc vrouw op het sterfbed blies eeuige oogenbli'k- ken later den laatsteu adem uit. ENGELAND. In do Victoria steenkolenmijnen nabij Dukinheld heeft 11. Donderdag eene ontploffing plaats gehad, terwijl 73 arbeiders aan hel werk v/aren in den achtermiddag had men 30 mannen en jongens uit de 500 diepe mijn aan hel daglicht gebracht waarvau vele deerlijk gebrand men vreest dat de overigen uiet meer levend zullen worden opge haald. SPANJE. Uit Madrid meldt menEr is een vreeselijke aanslag gesmeed op al de ministers. Zij hadden zich dezer dagen naar Aranjuez begeven om den ministerraad bij te wonen welke door de koningin werd gepresideerd, en zouden le mid dernacht naar Madrid terugkeeren. Toen de laatste trein, komende van Alicante, was gepas seerd bemerkte de wachter die in de nabijheid van de rivier Jarama was geposteerddat er eeüige lieden bezig waren op den weg. Hetzij uit voorzichtigheid hetzij uit angsthij verborg zich totdat de personen zich hadden verwijderd. Daarna begaf hij zich naar de plek waar zij bezig geweest waren en ontdekte dat men alle maat regelen genomen had om den trein le doen deraillecren Ware bet helsche plan gelukt, dan moesten de locomotief en do waggons noodzakelij kerwijze in de rivier zijn terecht gekomen. Ge lukkig evenwel schoot den wachter nog lijas genoeg over, om dezeu aanslag op hot leven der ministers te verijdelen. -Het getal overledenen aan de cholera in Ne derland beliep op 2 Juni 2,650. Uit Groede schrijft men ons van den 27 dezer Heden morgen werd de bevolking van ons dorp reeds vroegtijdig in (rep en roer gebragt door het bericht, dal in den zoogenaamden parochieputin het park rondom de Hervormde kerk, het lijk ge vonden was van een persooii van het vrouwelijk geslacht. Na onderzoekdaar de trekken zeer misvormd warenbleek dat het lijk was van een 28jarige dienstbode, alhier woouachtig. Nader bleek uit H een en ander dat zij het huiswaar zij bij eene bejaarde weduwe inwoonde, 's nachts, weiligt om 1 oi' 2 uur, stil had verlaten door de achterdeur en zich toen in den nabijliggenden put schijnt geworpen tc hebben; hare muilen werden op deu kant gevondeu. Do oorzaak van dien zelfmoord schijnt niet bekend. Als om de bewogen gemoederen een weinig afleiding tc verschaffenbrak heden middag om streeks 2 ure een hevig onweer vergezeld van eene soort van windhoos, over ons dorp uit: on gelukken zijn, geloof ik, niet te betreuren alleen zijn eeu paar flinke boomen op eene nabijgelegcno weide omgeworpen. Uit Zwolle schrijft men dat de gevolgen van den oorlog zich daar reeds doen gevoelen. Do verzending van visch naar Duitschland heeft geheel opgehouden. Dien ten gevolge wordt de paling, die in dc vorige weck ƒ60 de 100 pond opbracht, nu voor 35 verkocht, en de snoekdie toen 40 gelden kon, vindt nu lot 25 nog geen aftrek. In de Haarl. Cour. wordtvoor het huisgezin van een predikant op een dorp in Zeeland eeno jufvrouw gevraagddie niel minder dan de vijf tien volgende eigenschappen in zich vercenigeu moetgeschiktheid voor huishoudelijk werk talent van linnen en wollen naaijen stijven strijken, wasch behandelen, met kinderen om te gaan, hen spelende leeren; voorts moet zij zijn van deP. G., vriendelijk en innemend, vrolijk van hu meur, gezond, net, hoogst beschaafd, 25 a 30jaren oud,' ën liefst nog begaafd mei muzikale talen ten. Van het salaris voor zoovele talenten cn eigenschappen wordt niet gesproken. Misschien zal eene vriendelijke behandeling alles moeten goedmaken. Een Pruis die te Rotterdam in een logement logeerde, heeft zich door een pistoolschot in den mond van het leven beroofd. De man meende zeker, dat het beter was dit maar zelf te doen, dan op verzoek van Bismarck de Oostenrijkers daarmede tc belasten. OOSTBURG, 27 Juni. Op dc varkensmarkt, op heden alhier gehouden, waren le koop gebracht 810 biggen en 14 grooto varkens. De laatstge noemde'bleven meest onverkocht om den hoogon vraagprijs terwijl van dc biggen ruim zal zijn ocplaatsi tegen i'3.50 tot f8.00 per stuk. Het getal koopers was niet naar evenredigheid van den aanvoer; van da; r dal de prijzen, vooral van het afwijkende goedlager waren. GHARLOIS 21 Juni. Door verscheidene per sonen is hier gisteren voormiddag, on strccks

Sluisch Weekblad | 1866 | | pagina 3