Politiek Overzicht. BINNENLAND. bondgenooton cn verscheurd door twisten en partijschappen (b) Frankrijks legermacht zoo geducht als toen, noch ooit legermacht te velde was verschenen; geducht, minder nog door hare getalsterktedan door de nitmuntendheid der troepen en door het genie der aanvoerdersde zwakheid van ons eigen leger, zoo klein in getal, zoo ordeloos zoo slecht samengesteld, zoo el lendig aangevoerd; de vestingen, waarop men zijn vertrouwen had gesteld, in menigte be zwijkende bijna op het enkel gezicht van heirscharen „Toch is ons vaderland, toenbehouden gebleventoch heeft het zonder daardoor afbreuk te lijden dien storm doorstaan die het een wissen ondergang scheen aan te brengende woedende golven hielden soms het staatsvaartuig geheel overdekt en schenen het te hebben verzwolgen maar de krachtige hand des bekwamen stuurmans wist dat vaartuig ongedeerd in de veilige haven te brengen. Hebben wij dan niet liet recht wij die alle waarschijnlijk heid voor ons hebben dat bij latere oor logen de kansen voor ons nooit zóó ongunstig zullen zijn als in 1G72, hebben wij dan niet liet recht om te hopen, dat die oorlogen ons niet ten ondergang zullen brengen daar fellere aanvallen vroeger, ons niet hebben doen bezwijken I5n rust dan op ons niet de plichtom doordrongen van die van overtuiging do sterkte onzes landsde toekomst rustig tegemoet te gaan en een oorlog, dien wij niet kunnen vermijden onbevreesd aan te van gen en vol te houden vertrouwende op de natuurlijke sterkte van ons landop onze eigene krachtsinspanningen bovenal op de beschermende hand van liet Opper wezen Het verhaal van de gebeurtenissen van 1672 en 1673 leert ons hoe groot de sterkte van ons vaderland is dat verhaal Seert ons ook, wat het voorbeeld, de werking de leiding van een groot man (c) vermag op den loop der gebeurtenissen Wat dunkt u, lezer! waar zulk een man spreektbehoeven wij daar nog vele woor den om te waarschuwen tegen gedachte- inoze oppervlakkigheid en onkunde, tegen zwakheid of kwade trouw Zwakheid is het, te wanen, dat we de prooi moeten worden van den eersten vijand den beste, die door eenc machtspreuk ons bestaan wil vernietigen; lafheid is liet, dat jammeren over onze zwakheid en beide samen verraden onkunde. Men spreekt wei eens van de heertjes onzer Militaire Academie: maar dezen zijn de zonen van onze mannen en menige hunner namen prijkt naast die van hen die bij leger of vloot zijn opgevoeden leger cn vloot lellen menigeti naam die Neerland mag opnemen in de breede cn lange reeks zijner helden Neen alles waar het op aankomt ook in dezen is: eendracht die macht maakt, en de wil, 0111 onze macht te gebruiken: Mochten deze opstellen eenige oogen- hlikken van nadenken geschonken hebben, dan is de vaderlandslievende schrijver, ruim 'beloond. (a) Nederland in 1672 en 1673. Krijgskundige ■beschouwingen door W. J. Ivkoop, (toen) kapitein der Infanterie aan do K. JU. Akademie. To's Her togenbosch bij Gebroeders Mcller lSöi. (b) Do schrijver zinspeelt bier op het jaar der in de Nederlaudsche aesciiiedenis beruchte it. K, 11. toen hot Bestuur radeloos het Vuik redeloos en het f.atid reddeloos scheen. (ej W11jim III. Lord Palmerston zeide op het einde zijns levens: „Het vraagstuk der hertogdommen zal de toorts zijn die het vuur in Europa ontsteken zal," Do groote Engelsche staatsman zag helder in de loekomsl; wat hij als een profeet voorspelde, ziet raen thans wezenlijkheid worden. Een telegram uit Hamburg toch heeft het binnenrukken der Pruisen op het grondgebied van het hertogdom llolstcin vermeld, tevens, dat zij het voornemen hadden oin Rendsburg en Kiel te bezetten, alwaar zich Oosteurijksche garnizoenen bevindenalsook de stad Itzehoealwaar de Holsteinsche staten vergaderen, ilet zou dus wel knuueu gebeuren dat de Oostenrijkers zich hier gewapenderhand zullen verzetten en dat de oorlog dus in llolstein aanvangt. Een artikel der Provinciale Correspondent doet zien in hoe verre de tegenwoordige crisis op deu binnenlandschea toestand van Pruisen werkt. Het ministerieel blad antwoordt aan degenen en hun getal is grootdio eene verandering van ministerie eischeu dat op dit oogenblik een li beraal kabinet, weinig met de Joopeude zaken ingewijd een gevaar voor het land zou zijn en dat het voor de aanstaande kiezingeu van belang isenkel naar de kamers mannen te zenden, die het tegenwoordig bewind zonder voorbehouding willen ondersteunen. Men vraagt dus niets min der dan slaafsche onderwerping! In afwachting bereidt het ministerie zich tot eene hardnekkige worsteling en om alles uit den weg te ruimen wat zijne vrije werking zou kunnen belemmeren. Men zegt zelfs dat het bereid is om, zich van een artikel der grondwet bedienende, de voornaamste waarborgen der grondwettelijke vrijheden te schorsen. Op de verkiezingen zou die maatregel echter zonder uilwerking blijven, want het schijnt zeker, dat de oude meerderheid van de kamer der afgevaardigden geheel zal terugkeereuwat bij don toestand der gemoede ren ook niet anders zijn kan. De Freic Press van Weenen schrijft aan keizer Alexander van Ruslaad dc volgende woorden toe: „Met is tijd een einde te stellen aan de daden waardoor een enkele", al de grondbe ginselen van recht eu zedelijkheid miskennende, beweert de grenzen der Eiiropeesche staten te veranderen cn te wijzigen naar don wil zijner begeerten die hij Europa als souvereine wet wil opdringen." Elkeen zal begrijpen wie hier be doeld wordthet is Napoleon III. Zijn die woorden eelit Wij kuuncn dit noch bevestigen noch ontkennen maar echter ver klaren zij de stoutmoedige, uitdagende houding, die Oostenrijk dezer dagen aangenomen heeft. Daar de Pruisen Holstein zijn binnengerukt, zoo scheen een gevecht in die omstandigheden met de Oostenrijkers onvermijdelijk. Doch deze Iaatsten zijn op Altona afgetrokken op hunne beurt proiesteerende, en verklarende, dat zij do bevelen van don keizer zouden afwachten. De eerste daad van Pruisen zal wellicht zijn om de vereeniging der staten te schorsen, mits in overleg met Oostenrijk eene latere bijeenroeping te aanvaarden of wel eene vereenigde vergade ring der nationale vertegenwoordiging van de twee vereenigde hertogdommen tot stand te brengen. Met latere gedrag van het hof van WeeneiU en zijne volharding in de thans gevolgde staatkunde, zullen over de betrekkingen tiisschen de twee groote Duitsche mogendheden beslissen. Wij zien ec.htor weinig of geene kans om die zaak in der minne lusschen Oosteurijk en Pruisen te zien verelTend worden. De officieuse dagbtadeu blijven eenparig hij de verklaring datzoolang de oorlog zich bij zijn uitbarstingspunt bepaalt, cn niets de rechtstreeksere belangen van Frankrijk treft, het Fransch gou vernement de volstreklste onzijdigheid behouden zaleu er voor het oogenblik geene spraak van militaire bewegingen is Die officieuse beweringen boezemen echter weinig vertrouwen in en men houdt er zich algemeen van overtuigd dat Na poleon hij die zegt de verdrageu van 1815 zoo zeer te haten al spoedig een middel zal vinden om eenc gewicliLige werkzame rol te spelen. SLUIS, 1*2 Juni. Ten gerieve van hen, die tijdens do vacatie voor hunne gemeente, verzuim den hunne Maten en Gewichten te laten herijken, zal eene nazilting worden gehouden te Oostburg, op Vrijdag deu 22 Juni a. s.des morgens van 8 tot 12 ure. Maandag jl. heeft te Wissenkerke in Noord- Beveland een treurig ongeluk plaats gehad Het löjarig knechtje van den landman M. moest een paar mudden graan naar den molen te Cam- perland brengen, met eene driewielskar, bespan nen niet een nog vurig schoon niet jong paard. Nog Ji.iet ver Yan de bolstede varwijdenl', schrikte het paard door hat eon of nader toeval en gin;? op den loop, met dat ongelukkige gevolg dat het knechtje van do kar viol en do kar en do mudden graan op hom neerkwamen waar schijnlijk heeft hij ook een slag van 't paard ge had. De ongelukkige is nog levend Le huis ge brachtdoch overleed spoedig daarna, onder herhaalde bloedspuwingen. Een jonger broertje van hem is mede van de kar gevallen, doch schijnt er behalve dat hij wat suf is ongedeerd afgekomen. Men schrijft uit Colijnsplaat van 2 Juni: Eenigo kinderen speelden hedeu op straat en liepen rondom een wagenmet een paard bespanneu. Op aansporing van een zijner kameraden gaf het 12 a üjarig zoontje van den timmerman S. het paard een tikje waarop hot achteruitsloeg met dat ongelukkig gevolg, dat deu jongen het horst been zwaar gekneusd en een arm gebroken werd. Ofschoon dien tengevolge zeer lijdendegeeft de knaap toch hoop op herstel. Dinsdag is op de stoomboot de Raafvarende tusschen 's Hertogenbosch eu Helmond, ter hoogte van Berlicumeeu vaatje buskruitdat geluk kig op het dek stond en wegens de andero ladiug niet door passagiers kou genaderd worden, plotseling in de lucht gesprongen in zijne vaart eenigo goederen medenemendede uitbarsting bracht aan de boot veel schade toe. Men schrijft het ongeluk, dat geene meuschen deerde, toe aan deu hofmeester die onbewust dat er bus kruit in zijne nabijheid stonddaar langs ging met eene schopwaarop vuur was waarvan zeker vonken zijn gesprongen. Aan het volgende gevoelen wij ons gedrongen eene plaats iu lo ruimen. Verschrikkelijk is het wanneer men den redelijken mensch zich zelveu, door zinnelijkheid, tot een dier ziet verlagen: wanneer onmatigheid in wat opzicht ook "zijn beheerschende hartstocht is. Maar daar de verre gaande brooddronkenheid in eene plaats waar de cholera heerscheude is, plaats heelt, vervult het ons met diepe droefheid, dat ouze ua- tuurgenooieu, spijt waarschuwingen, spijt voor beelden zoo roekeloos met hun leven spelen. Dat ieder onmatige van welken aard ook be denke dat men door buitensporighedenzoowel in spijs en drank als iu audere opzichten het eerst bloot staat voor de zoo zeer gevreesde ziekte. De gezondheids-commissie gevestigd in do gemeente Katwijk acht het zich tot plichthet publiek te wijzen op een sprekend voorbeeld helwelk aantoont hoe dringeud noodzakelijk het is, vooral gedurende het heerschen eener cholera— epidemie de matigheid te betrachten. Vrijdag jl. heeft een vijftal personen, waarvan drie uit onze gemeente, gedurende de lammeren- markt, in de stad uwer inwoning gehouden, zicli aan een bovenmatig gebruik van eijeren schuldig gemaakten wel met het noodlottig gevolg dat van dat vijftal iu den nacht van Zaterdag op Zondag jl. allen, voor zoo ver onze gemeente be treftaau de cholera zijn bezweken. Moge deze mededeeling aan anderen tot waar schuwing strekken. Namens de commissie voornoemd Katwijk, 4 Juni 18%. De Voorzitter J. Sghadde van Doorn." Omtrent boven bedoeld voorval meldt men uit Katwijk nog het volgendeIn den nacht van den 2;len op den 3den dezer zijn drie personen (twee van Katwijk aan Zee en één aan den Rijn) aau de cholera asiatica overleden. Naar men vernoemt hebben bedoelde personen op Vrijdag bevorens, bij gelegenheid der lainmerenmarkt to Leiden aldaar met elkander eene weddeusokap aangegaanwie de meeste eijeren zoude eten helwelk het gevolg haddat door hen gezamen lijk I2J hard gekookte eijeren werden geconsu meerd, terwijl zij daarna nog cenig zuur (augurk jes; gebruikten. Verregaande onmatigheid in het gebruik van voedselwaarop dat van geestrijke vochten is gevolgd schijnt alzoo de ziekte waaraan zij zijn overleden le hebben opgewekt. Opmerkelijk is het bovendien dat zich sedert dieu tijd nog geen ander geval van cholera in die heide dorpen (hebbeude eene bevolking van p. m. 5400 zielen) heeft voorgedaan. Men schrijft uit Arnhem van 10 dezer het vol gende Gisteren woedde te Haaften eeu ver- 9 hrikkelijke Lraud waarbij ongeveer zestig hui zen in de ascli zijn gelegd. Verdere bijzonder heden ontbreken." Uit Zall-Bommel wordt ouder dezelfde dagleekening omtrent,deze ramp het volgoude gemeld: „Heden ochtend zijn de puiuhoopen nog smeulende 05 huizenruim van het dorp meestal in het schoonste gedeelte gelegeuwaaronder het schoolgebouw eu het gemeentehuis, zijn afgebrand. Het archief en de gemeentekas zijn gered. Ilet geheel levert eea treurig schouwspel op. Met krachtsinspanning zijn de oude lieden gere i. De bewoners namen de vlucht naar tie kerk, de bosschen eu heft

Sluisch Weekblad | 1866 | | pagina 2