Politiek Overzicht. van den Bp.oeckej, otwe Maertensen onze Büijses waardig waren met lien in dezelfde gelederen als wachters op onze grenzen te staanaan het hoofd of in de rijen der trouwe scharendie het vaderland ver dedigden. En vraagt ge meer Liever vertoeven wij dan bij de Meidagen van 1864, parelen aan de kroon der gedenkdagen van Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen Wielen KI ver scheen in ons midden 1 We zagen in hem ja den geliefden afstammeling der Vorsten uit het huis van Oranje-Nassau Koning in tijden van rust en vrede, maar ook Koninklijk helper in brand en watersnood Maar we zagen in hom ook den gror.d- ■wettigen Vorstdie het gebouw door den grootvader aangelegd door den vader zoo ridderlijk voltooidhelpt steunen cn in stand houden en diewij twijfelen er geen oogenblik aan, de overlevering zijner vaderen getrouwop hun voorbeeld niet aarzelen zouzoo ons volksbestaan bedreigd werd het zwaard uit de scheede te halen en met zoon en broeder te strijden voor 's lands recht! Willem III verscheen in ons midden ongewapend zonder ander gelei !e dan zijne wapenloozo eerewachten, do juichende volksmenigtede benden muzikanten en zangeis! Met volk wil hetHet volk is zich zijner afkomst en geschiedenis bewustde Zeeuvvsch-Ylaming is Noord-Nederlander niet door recht van overwinning, (Maurits en Freoeuik Hendrik veroverden slechts den grond!), maar door het recht van geboorte op den gewonnen grond door de wapenen aan den Nederlandschen staat gehecht, vestigde zich de Zeeuw en breidde zijne grenzen uit door verovering, niet met oorlogswapenen maar met spade en schop, niet op den vreemden krijgsman maar op den ongetemden oceaan Het volk wil het en het heeft dien uitgesproken in al d feiten; geen vreemd ovérheerschér vermag, zonder het volk te verbreken zijnen wil te buigen I Het volk wil het! Daarvoor zijn twee inwendige bewijzen in onzen lijd voorbanden. Nergens, wij zeggen bet met roem, nergens in ons vaderland weet men staatkunde en godsdienst scherper van elkander te scheiden, dan in Zeeuwsch-Vlaanderen; nergens echter vinden ook onbekookte en ondoordachte nieuwigheden minder bijval, 't Is waar, er was eens een tijd, toen enkele Zceuwsch- Vlamingen bedwelmd door do vaische richting die de revolutie namde nieuwe denkbeelden zonder onderzoek aangrepen, de nieuwe vreemde leerstelsels predik, zonder zich rekenschap van hunne konsekwon telen, verstrekkende gevolgen te kunnen geven wij telden eenige weinige patriotten in ons midden, doch zonder de rooversbenden der Franschendieom de zonden van weinigen, allen meenden te moeten straffen, zonder de hulp dier benden hadden ze niets vermochtWel gevoelde men hier levendig wat liet zegt verwonnen land (generaliteit) te zijn, doch geen partijzucht deed ons den goedaardige!) Willem V verwerpen en verbannen noen onder ons was men overtuigd van het gebrekkige onzer staats instellingen onzer wetgeving, onzer kiein- heerschappij van stad- en schependom, van heerlijkheid en vrije. De strijd tusschen stad en vrije maakte den Sluizenaar warsch van die overdreven aristocratieden Aar denburger afkecrig van dat vreemde bal juwschap, in dén woord: er waren, en hiervan was men volledig overtuigder waren verdorven elementenmaar men wenschte die te zuiveren te verbeteren langs den wettigen vreedzameh weg. Wil men bewijs? Welnu, toon ons eene plaats, waar die burgerwapeningen dat soldaaljcsspel op de Zondagnamiddagen plaats hadzooals hij onze naburen. Docli waartoe woorden verspild Lees het beleg cn de verdediging van Sluis ga de ovennacht der Franschen na en de feiten zulien 't u leerendoor liet vaderland verlaten, zelf te zwak, werden wij de prooi der woeste veroveraars. Wat deden wij later Vraag het den Heeren van Eik en Fokker, onze volksvertegen woordigers, of zij zich hunne kiezers be hoeven te schamen. Herinner u de vreugde bij het afkondigen der nieuwe grondwet, na de wettige oppositie, bij mond en pen onder ons gevoerd in de dagen van het behoud Wij herhalen hetde Zeeuwse!)-Vlaming, wetende de godsdienst van de staatkunde te scheiden, is in de regelmatige volksont wikkeling den vooruitgang langs wettigen wegmet hart en ziel toegedaanHij verlangt geene staatskerk met eenen natio- nalen God; hij verlangt geene geestelijke overheersching op burgerlijk gebied, en dat hij warsch is van onbekookte nieuwigheden, van stoomvooruitgang, van de nieuwe ecre- dienst der kunst, de. aanbidding van het genie, waardoor zich elders maar al te vaak onze eeuw kenmerkt, is geen wonder: hij ziet daarin, en terecht, den dooJsteek aan het waarachtig geestelijk leven Hij toch is overtuigd, dat bokrompone onwaardige godsdienstige denkbeelden de Avare vrijheid en den rechten vooruitgang vermoordenmaar hij is er tevens van overtuigddat hel andere uiterste liet materialismede vereering en vergoding van het stof een andere moordenaar is die even zeker zoo niet gemakkelijker dan de eerste zijn doel bereikt - zijn doelvernietiging der ware beschaving der Christelijke humaniteit Voor hem gaat iii al dat nieuwedat ons door allerlei apostelen gepredikt wordt, de ware dageraad niet op! Hij gunt den Belg zijne solidairen maar heeft eerbied voor zijne liberalen en reikt dezen de broederhand over do grenzen Hij ziet met leedgevoelhoe de Fransch- man zich kromt onder de ijzeren greep des Caesarsmaar hij weet hoe do wufte natie hem eenmaal vernietigde dubbel en dubbelto om en breidel haar nuttig is en zij die ijzeren greep verdiend heeft. Hij schenkt den Franschen hunnen wapenroem en hunne Itenans, met al hunne Fransche wetenschap, maar hij verheugt zich in de vruchten die de vorderingen in de natuurkundige we tenschappen onzer dagen opleverenomdat hij er liet nut op menig gebied van heeft Iceren inzien hij acht in één woord ge matigden vooruitgang wenschclijk hij ziet die in Nederland levendaarom is hij Nederlander met hart en ziel cn wij hebben recht om te zeggen liet volk wil het De Fransche Monitcuravonduitgaafbeves tig dal de dépêches nopens het voorstel van een con»res. die naar Berlijn. Frankfort, Florence eu Weenen moesten gezonden worden nog niet verzonden zijn zelfs werd hun bepaald opstel no" niet vastgesteld, flet blad voegt er overigens bij?, dat de overeenstemming der drie mogend heden zich niet lang meer zal laten wachten. De Paysdie inlichtingen aanvullende zegt dat die 'overeenkomst wel op het einde dezer week een feit zou kunnen zijn, cn dat het congres tusschen den 5 en 10 Juni zou liunuen bijeen komen. De Pays voegt er bij datindien men ernstige redenen heeft oin een gunstig antwoord van Pruisen cn Italië te verwachten dit echter het geval met Oostenrijk niet isen dat eene weigering van zijnentwege noodwendig de slakiug van° al de tegenwoordige onderhandelingen tot uitwerksel zou hebben. "Do diplomatic zou niet temin hare pogingen ten voórdeelc van den vredo voortzetten, doch in dit geval zou de oorlog zeer nabij het uitbarsten zijn. Alhoewel uit Herlijn wordt gemeld dat het Pruisisch gouvernement een congres wenscht te zien tot stand komen blijft hel niettemin zijno wapeningen krachtig voortzetten. Een artikel der Provinciale Correspondcnz tracht die houding te rechtvaardigen door de moeilijkheid om de grondslageu der ontworpene beraadslagingen vast te stellen, waardoor de goede uitslag er van mag in twijfel getrokken worden. Het officieus blad had er kunnen bijvoegen, dat de krijgstoe- bereidseleu van Oostenrijk, eu de geneigjïiedea der andere staten van Dnilschland Pruisen noodzaken om ouder de wapens te blijven, in afwachting vau den uilslag der vreedzame po gingendie men te Parijs, te Louden eu le Pe tersburg in het werk stél!. Eene dépêche uil Florence verzekert dat gene raal de la Marmora verklaard heeft, dat hij met volle vertrouwen het voorstel van een congres zal aanvaarden, en hij zeer geneigd is om zooveel mogelijk de taak der bemiddelende mogendheden le vergemakkelijken. Des niettegenstaande, wa pent llalie zich meer dan ooit en handelt men er alsof de oorlog niet meer te vermijden ware. De hinenenrukking. van twee legers, een Russisch en een Turksch iu de Donauvorslen- dommeu eeue zeer ernstige gebeurtenis, omdat zij het vraagstuk van het Oosten weder zou op het tapijt brengen, is lot heden toe niet bevestigd geworden. Te Parijs loochent men er stellig dc echtheid van en eeue dépêche uit Berlijn meldt dal in die hoofdstad noch in het ministerie van builenlandsehe zaken, noch. iu de gezantschappen der groole mogendheden bericht van die gebeur tenis is gekomen. Een telegram uit Bucharest gedagteekend van 23 Mei maakt de redevoering bekend die prins Karei van Hohenzolleru heeft uitgesproken, toen hij in de Romaansche wetgevende vergadering verschenen is. Die korte, doch krachtige en be hendige redevoering laat geenen twijfel bestaan nopens het vast bepaald besluit van den jongen prins om tot op het einde toe de zending" te vervuilen hein door hel Romaansche volk toe vertrouwd. Eene briefwisseling uit Berlijn bevestigt dat de Fransche dépêche, betrekkelijk het congres. Donderdag is verzonden geworden om Maandag of Dinsdag aan het kabinet vau Berlijn te worden overhandigd. Gelijke dépêchesde'eene voort komende van Rusland de audere van Engeland zulleu deu zelfdeu dag aangeboden rijn. De zeilde briefwisseling meldt dal er zich eerst eene voorafgaande confereucie vereenigen zal samengesteld uit de gewone vertegenwoordigers der groole mogendheden te Parijseu ten taak zou hebben den grond voor het aanstaande con gres voor te bereiden ten einde eene vooraf gaande verstandhouding over de vraagstukken van liet programma te doen ontstaan, in dit geval zal de couferencie gevolgd worden van een congres op hetwelk de mogendheden zouden vertegenwoordigd zijn door hunne ministers, van builenlandsehe zaken. Indien dit gerucht zich bevestigtdan zou de couferencie zonder verwijl kunnen optreden. Do'Morning-Post is van gevoelen, dat het con gres zich maar zal kunuea vereenigen ia de tweede helft der maand Juni; dit verklaart zich natuurlijk door de voorafgaande werkzaamheden cencr couferencie ad hocten ware de gebeurte nissen luider spraken dan de diplomatiewat zeer wel mogelijk is eu wat wij dezer dagen nog in de Donau-vorstendommen zagen gebeuren., immers hel is moeilijk aan le nemen dat de mogendheden zoo lang hunne legers werkeloos op oorlogsvoet zulleu houdenom den uitslag van eeu congres af te wachten waarin niemand vertrouwen stelt. Moet het geschil door het zwaard heslist worden hoe spoediger de oorlog aanvangthoe voordeeliger voor de strijdende partijen, want iedere dag uitstel kost milli'oenen. Het Ilaliaansch leger onder anderen kost drie milliocu franks daags. Bovengemeld Eugelsch dagblad hoopt dat de Duitsche Bond van het congres niet zal uitgeslo ten worden. Dit zou ook niets meer dan billijk, zijnwant men moet op het congres over de dierbaarste belangen vau den Duitschen Bond handelen, en door zijne laatste houding ic dc Bond rechtslreeksch gemengd in de geschillen tusschen de groole Duitsche mogendheden. Men had gesproken van de onrust, iu Zwit serland ontstaan door de mogelijkheid van eenen oorlog tusschen Oostenrijk en Balie. Men meldt du uit Berndat de twee mogendheden het Zwilersche gouvernement hebben gerustgesteld en zij de ófficieele verbinttenis hebben aange nomen de onzijdigheid van den Zwitserschen Bond te eerbiedigen. Volgens de Nord zal de gezant van Turkije prolcsieeren legen de troonsbestijging van dén prins van Hohenzollernin overeenkomst met het voorloopig gouvernement cn in strijd met de voorafgaande beslissing der confereucie. De Europe gelooft dat Frankrijk zich voor de erkenning van het feit verklaren zalen {dat Pruisen Italië en wellicht zelfs ook Rusland. Bij gebrek aan alle laking der gouvernementele dagbladen van Parijs van het gedrag van prins Karei, blijft de Patrio de zaak zijner erkeuniug voorstaan. Een telegram uit Bucharest meldt de samen stelling van zijn -eerste ministerie. Wij vinden cr mannen in van verschilleedc denkwijzen v

Sluisch Weekblad | 1866 | | pagina 2