PUÉÜÜCATIE. NIEUWS - EB ADVERTENTIEBLAD VAK WESTELIJK ZEEUWSCH - VLAANDEREN. Zevende jaargang. A° 1860. Vrijdag 1 Juni. Ue linkeroever der Schelde. \T» 22 SM ISIII Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per diiie maanden voor het voormalig ide district van Zeeland f 1,15; voor de overige plaatsen des Rijksfranco per post f 1.3J Afzonderlijke Nummers f 0.10. Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels f 0,75 elke rege daarboven f 0,12/2, behalve het zegel van ƒ0,35 voor iedero plaatsing. Groote letters naar het getal gewone regels, die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingeu van Correspondenten te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles franco, behalve de bekende Correspondentiën. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van OOSTBURG maken bij deze bekenddat door den Ge meenteraad besloten isom op de KERMIS dezer Gemeente invallende op Donderdag den 14 Junij aanstaande, niet toe te laten Kra men Stallen of Tenten Draaimolens Draaiborden en wat dies meer zijdan van personen van wie het blijkt, dat zij wonen ■in de Provincie Zeelandterwijl van die KERMIS geweerd zullen worden alle bedelende Per sonen, Straatmuzikanten en Zangers, als mede haroscooptrekkers. Oostburg den 25 Mei 1806. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester F. L. RENTEIJN. De Secretaris L. THERI Mz. ii. „Frankrijk verlangt Belgie Zeeuwsch- Vlaanderen behoort krachtens zijne aardrijks kundige ligging tot Belgie, ergo: Frankrijk verlangd ook Zeeuwsch-Vlaanderen dus de Schelde als uiterste Noordergrens." Zie gesteld: Frankrijk hadde recht op Belgie, wat wij echter moeten en mogen ontkennen, omdat een groot deel van het echte Waalsche clement en het Vlaamsche bijna zonder uitzonderingdit niet willen Frankrijk zeggen wij, hadde recht op Belgie, dan nog, stellen wij er nevensheeft Frankrijk geen recht op Zeeuwsch-Vlaanderen op den linkeroever der Schelde! De bevolking enkele dwazen mogelijk, vreemdelingen in de geschiedeniszonder vaderlandsliefde en alleen eigenbelang en eigen glorie raadplegende, uitgezonderd,-wil niets van de Franschen weten en het land behoort niet natuurlijk tot Vlaanderenal valt het niet te ontkennen, dat het eenmaal natuurlijk vele eeuwen voor Guido van Dampiere en als door Vlamingen bewoond tot 1604, daartoe behoorde. Er zijn dus drie punten voor ons recht om te behooren en te blijven bebooren tot het koninkrijk der Nederlanden zooals dat bij den jongsten vrede met Belgie is inge richt 1°. Hot volk wil het. 2°. De maatschappelijke toestand sedert 1648 gebiedt het, en 3o. liet is niet in strijd met deszelfs natuurlijke ligging, zooals die in de lid° eeuw was en nog in de 19'le eeuw kan aangewezen worden. Bij dit laatste punt moeten wij opmerken datkon er sprake van uitbreiding zijn, waaraan wij in de verte zelfs niet denken dan onze grenzen Zuid waarts zouden moeten verlegd worden, in het Westen tot Sint Pietersdijk, in het Zuiden tot dien van Grave Jan doch wij denkeu daaraan zelfs in de verte nietde waterlanden (Sint MargrieteOudeman WatervlietAssenede) en de polders van Calloo Doel enz. in 't Zuiden Sint Anne ten Vrijen in 't Westen behooren sedert 1648 tot Belgie en zijn daarmede zoo vereenzelvigd, dat wij in den toestand onzer grenzen slechts weinige en dan nog wel enkel vredelievende veranderingen zouden wenschen en hadden wij bij den vrede met Belgie eenigen invloed op de staatszaken kun- nqii uitoefenen zouden voorgesteld hebben, ten éinde, door aan Belgie bij Middelburg in Vlaanderen en Lapsjhuere kleigronden af te staan -bij Sint Anne en Sint Kruis de onzichtbare en allergedrochtelijkste grens scheiding tot wederzijdsch gemak en gerief te verbeteren. Gaan wij thans over tot de beschouwing onzer drie vooropgezette pun ten. 1«. Het volk wil zijne blijvende ver- eeniging met Noord-Nederland. Wilt gij de bewijzen, raadpleeg nogmaals de volksstem! Wij brengen vooraf in herinnering de daden van ons afgezonderd volk in 1813. Schit terend in luidklinkende feiten waren ze niet! Maar met genoegen wijzen wij op den stillen werkkring der Hennequins der van den Broeckes der van Casteels der Risseeuws, voor wat West-Zeeuwsch-Vlaan- deren betreft en, misschien schande genoeg dat wij de namen van de Neuzenaars Axelschen, Hulsterschen en Sas van Gente naren, wegens tijdelijk gebrek aan bronnen, niet noemen kunnenook op dezer daden en handelingen onder het hoofdbeleid van den Generaal de Jonge als Commissaris Generaal in wat men toen reeds noemde het voormalig Staats-Vlaandcren. Wij zouden dank zij dezer overleg geen wingewest meer zijn! Daar verhief zich in krachtige betoogingen de volksstem. Van waar kwamen zoo spoedig die geliefde vaderlandsche kleuren op Bede- en Raadhuis? Eene Fransche driekleur in Nederlandsche te herscheppen, viel niet moeilijk; maar dat Oranje Wij zullen 't u zeggen die zelfde vader, wieu men de Fransche kleuren onder doodsbedreiging op de borst gehecht had, om met onze moeders om den onzaligen vrijheidsboom te dansen en de dwaze feesten van de rede en de vrijheid en de jeugd en den ouderdom te vieren, bezaten een stil vertrekjeeen oud vadcrlandsch „kamenet", waarin verborgen lade o( kast, de geliefde teekenen van vroeger dagen werden bewaard, en in de stille zondogsuren of zomeravondstonden den zonen en dochteren als heilige herinneringsteekenen werden ver toond met een gevoel van eerbied en liefde dat de vreemdeling en nabuur vopr eeuwig uitgewischï -en verstikt waande Wij herinneren ons die grijsaards, die ons verhaalden, hoe de kaart van Europa, met het reusachtig Fransche rijk, in het kantoor hing en hoe de mondelinge lijdingen van buur tot buur, van vriend tot vriend over gebracht, geheel in tegenspraak met het schand- en leugenblad des overweldigers werden besproken hoe de bevende band bevende van hoop en aandoening, met het potlood gewapendnauw zichtbare lijnen op die kaart trok, te beginnen van Moscou, Dresden, Leipzig, Groningen Amsterdam vol gende; hoe zij ook rustte in het verre Spanje, waar een vaderlandslievend volkdoor last en tirannie geperst en gedrukt, nogtans gezworen had nimmer den vrijen nek te zullen krommen onder het juk van den gevloekten heiligschennenden veroveraar en dan fluisterden die Zeeuwsch-Vlaamsche huisvaders hunne geliefden cenen naam en die naam was Willem van Oranje de kleinzoon van hunnen goeden Prins wiens dierbare kleuren van den 8 Maart als heilige relikwieën bewaard werden. Nog bezetteden Frankrijks scharen Ylissingen en Breskenstoen reeds hier de landzaat de vrijheidsboomen verbrandde en de Oranje- boomen oprichtte. Daar was geen wraak in hunne harten de dwingeland vielbe vrijding des vaderlands was hun eenig en edel doel geworden maar aan die vrijheid wilden zij deel hebbenzij zonden hunne zonen naar de velden van Waterloo en ze zetten hunne met eere gedragen namen onder het verzoekschriftom met Noord- Nederland vereenigd te blijvenen een deel der provincie Zeeland te vormen en de Souvereine vorst deed rechttoen hij den volkswensch verhoorde Zullen wij gewagen van de jaren dertig Ieder kent daarover het oordeelhet feit der scheiding betreuren wij nietde wijze waarop het voltrokken werd weloverigens beeft de geschiedenis reeds uitspraak gedaan Die donkere dagen zijn vergetenwij werpen den sluier der vergetelheid daarover en we reiken over (le grenzen henen onze Vtoamsche broederen de hand des vre- des; maar als daar sprake is van volkswil en volkswenschdan wijzen wij eenvoudig op de borst onzer mannen naar het toeken van dien wil en dien wensch, het metalen kruis. Het metalen kruis! De Bommes, de Serlés, de Si'rengers, de Sliciiers do Gofijjjs^jf. en de Fouws, in één woord, dojbewonerj'^vS der Zeeuwsche eilanden konden^en 'kbrmen -i nog getuigen of onze Risskwws^- opra-- P

Sluisch Weekblad | 1866 | | pagina 1