Politiek Overzicht. de kaart, gezochte natuurlijke grenzen, de grenzen van een rijk vormen; men gaat mank aan het euvel der gekunsteldheid men houdt geene rekening van de geschie denis en men vergeet dat wij er tegenover kunnen stellen, dat de grenzen van Frankrijk verder zuidwaarts zijn dan in 1S15 de staatslieden goed vonden te bepalen immers heeft Frankrijk in den loop der tijden den Nederlander een groot deel van Vlaanderen en Henegouwen en geheel Artois ontrukt Duitschland ontnam het Lotharingen enden Elzasom van vroegere en latere verove ringen in het zuiden zelve niet te gewagen! Houden we dit een en ander in het oog dan wordt het ons geen raadsel meer, dat Frankrijk het oog op ScheldeMaas e i Rijn gevestigd houdten daarin zijne na tuurlijke grenzen blijft zien dat het zijn ideaal is om eeumaai met de wapenen in de vuist die zoogenaamde natuurlijke grenzen te veroveren en zoo zijn gebied uit te breiden, niet krachtens den wil der bevolking, maar tengevolge van de stoffelijke overmacht of de verdeeldheid in het buitenland. Dat in onze dagen eerst en vooral het oog op den Rijn is gevestigd is natuurlijk. l)e onzalige daden van Pruisens beheerders; de offers daar aan ovqj heersching en geweld gebracht de fiere houding van Oostenrijkde ge lijkbetekenende staatkunde van Italië, alles doet het oog vestigen op Duitschland en bij den aanvang der verwachte worsteling is de Keizer gereed om een begin van uitvoering te geven aan de feiten die uit de verscheuring der tractaten van 1815 moeten voortvloeien en, eenmaal den voet op dat hellend vlak gezet hebbende, is het immer vooruit! Na de verovering van den Rijn, ligt Belgie aan de beurt: Belgie, in het oog des Franschmans niets anders dan eene aan spoeling van de Fransche rivieren in natuur lijk opzicht, niets anders dan een miniatuur- Fraukrijk door samenneiging. Frankrijk weet het toch dat zijne wetten in Belgie van kracht zijn en zijne schrijvers daar genatu raliseerd dat zijne taal daar bij voorkeur wordt gesproken en geschreven en zefls door de Germaansche stammen met voor liefde boven de schoone rijke moedertaal gesteld! Brussel, het kleine Parijs, worde de derde of vierde stad van Frankrijk, even als eenmaal Rome en Amsterdam. Wanneer dit alles nu erkend wordt (en wie durft met het oog op de feiten en woorden, onzer dagen gepleegd en gesproken dit ontkennen?), dan moet men immers tot de natuurlijke gevolgtrekking komendat hes begeerig oog der Fransche staatkunde zijn gezichtsveld uitbreidt tot Schelde en Maat. Wat toch zijn, althans volgens de Frauschen, LimburgNoord-Brabant en Zeeuwsch- Ylaandcren anders dan afspoelingen, neder zettingen der Fransche rivieren, wier delta's onnatuurlijk dus ten onrechtein Nederland liggen Vestigen wij nogmaals den blik op de kaartdan treft het onsdat Zeeuwsch- Ylaanderen (en zóó komen wij op het punt, waarop wy in onzen kring de aandacht meencn te moeten vestigen), dat Zeeuwsch- Ylaanderen zeggen wij, oogenschijnlijk vast gehecht is aan en dus natuurlijk behoort tot Belgie en ten onzent de noordergrens van dat rijk de Schelde is. De Fransche Republikeinen van het einde der vorige en het begin dezer eeuw begrepen het reeds zóó en weldra vereenigden zij door geweld van wapenen dat gewest met de tien ver overde departementen en behoorden wij door een machtwoordzonder redenen of uitleggingen tot het ci-devant Belgique De Belgen van 1830althans hunne aan voerders schoon eerlijk genoeg om bij hadden, toonden onzen Burgemeesters hunne monde te erkennendat zij zich vergist commissien waaruit bleekdat hun galast was het noorden van Ylaanderen te bezet ten en zij hielden daarvoor het zuiden van Zeelandkan het ons dan verwonderen dat, waar sommigen onder ons, andeten onder onze naburen dit denkbeeld koeste ren dat ook de oppervlakkige Franschman de kaart voor zich ontrolt en in studeer kamer of legertent de toekomst van ons gewest met eene potloodstreep zou bepalen? Immers neen? Daarom moet er onder ons ontwaken en leven zijn wij moeten Yorst en landgenoot de verklaring vernieuwen dat wij, volk van Zeeuwsch-Ylaanderen behooren tot den Noord-Nederlandschen tak; wij moeten aantoonen, dat die zooge naamde natuurlijke grenzen eene dwaling die oppervlakkig beschouwde aardrijkskundige ligging leugen zijn Tot vervelens toe wellicht hebben wij dit punt besproken doch die verveling zal voorzeker slechts het deel geweest zijn van den lafhartigen onverschillige Wij gelooven anders, daarom spreken wijen maken ons gereed om dwa ling en leugenook in dit opzicht te bekampen. (Vervolg in een volgend Nitmmer.J Het ontwerp om een Europeescb congres bijeen te roepen dat op vreedzame wijze de geschillen oplossen zou, die den algemeenen vrede bedrei gen, een ontwerp waaraan de openbare denkwijze aarzelt een wezenlijk belaug te hechtenschijnt diplomatisch ernstig opgenomen te worden en de pogingen der groote onzijdige mogendhedenom er de verwezenlijking vaü 'c verzekeren, hebben ïieh sedert eenige dagen met eene onverwachte kracht vooral van wege Frankrijk gekenmerkt. Over den gang van dit congres worden uit Londen gewichtige bijzonderheden gemeld. Oos tenrijk aan wie het programma vertrouwelijk zou 'bekend zijn gemaakt zou geantwoord heb ben dat, wat Sleeswijk-Holstein betrof, het niet het algemeen stemrecht wilde maar enkel de raadpleging der staten wat de bondshervor- miog aangaatOostenrijk vraagt de uilsluiting van de Pruisische basis (parlement door het al gemeen stemrecht en rechtstreeks gekozen par lement); eindelijk wat Venelie betreft, het verlangt voorshands de vergoedingen van grondgebied te kennen die men het zou kunnen aanbieden. Devertoogen der Pruisische gemeenteraden ten voordeele van den vrede vermenigvuldigen zich. Die vau Breslau herinnert den Koning dat, om do geestdrift te doen geboren worden die ontbreekt het noodig is het inlandsch geschil te doen ver dwijnen. De tijdiugen uit Italië blijven altijd oorlog zuchtig. Koning Victor-Emmanuel moet binnen kort uaar Plaisance vertrek keu ten einde het opperbevel over het leger le aanvaarden. Hel programma voor het congres, dat echter weinig kans van welslagen heeft, en hetwelk men 'zegt door den Keizer der Franschen opge steld te zijn luidt als volgt lo. De oplossing der kwestievan Sleeswijk-Holslein over te laten aan de bevolking, op zekere te be palen voorwaarden van hijzaken. 2o. Onderzoek der hervorming van den Duilschen Bond voor zoover die het algemeen evenwicht raakt. 3o. Afstand van Venelie aan Italië, mits eene ver goeding, Oostenrijk aan te bieden, en ouder voor waarde van de'erkenning en de waarborg door Italië van het wereldlijk gebied van den Paus in zijne tegenwoordige grenzen. Do Patrie verzekert dat de grondslagen door Frankrijk voorgestelddoor Engeland en Rus land zijn aanvaard geworden en dat de heer Drouyn'deLhuys gelastis eene gemeenschappelijke depêche op te'stellen, die aan de kabinetten van Berlijn,Florence en Weenen zal gezonden worden. Waartoe zal dit echter baten? Oostenrijk heeft reeds laten welen dat het van geen congres op zulke voorwaarden hooreu wil. Ook wordt het meer en meer, zoowel uit Berlijn als uit Florence bevestigd, dat er een verdrag tusschen Pruisen en Italië beslaat. De inhoud er van is bekend. Pruisen verbindt zich geen vrede le sluiten, eer Italië in het bezit van Venelie zij gesteld, en llalie verbindt zich insgelijks de wapenen neer te leggenwanneer Pruisen op Oostenrijk een grondgebied zal veroverd hebbenvan gelijke grootte als Venelie. Het verdrag is verplichtend van den dagdat de oorlog uitbarst tusschen Oostenrijk en do eene of de andere der yerbin- tenissluitende mogendheden. Generaal Govonc die de onderhandelaar van het verdrag is ge weest is reeds to Florence terugmaar de dag bladen van Berlijn hebben het stilzwijgen over zijn vertrek bewaard. Te Berlijn even als te Weenen schijnt men spoed te maken voor eene onmiddellijke oplossing. Maarschalk Benedek heeft zijn eerste dagorder aan het noorderleger afgekondigddat een we zenlijk oorlogsmanifest is. De Koning van Pruisen zou den erfgenaam der kroon het opperbevelheb berschap der ode en 6de legercorpsen (Posen en Selezie) hebben opgedragen eu de groothertog van Mecklenburg zal het bevel over de voor hoede voeren. Hij is reeds naar Silezie ver trokken. Men weet dat Nederland sints lang de provin cie Limburg verlangt vau de banden te ontslaan, die haar aan den Duitschen Bond hechten. De ge legenheid schijnt nu gunstig en onze diplomatie werkt op dit oogenblik in dien zin. FRANKRIJK. Te Parijs, zegt de Charivari is eene vereeni- ging van jonge lieden tot stand gebracht lot het houden van maandelijksche diners diners voor ledigloopers. De lijst van de oprichters dezer ver- eeuiging wijst aan in welke qualileilen men daar aan slechts kan deelnemen. De oprichters zijn n. I. een jongmensch dat niets uitvoert. Een doctor zonder patiënten. Een advokaat zonder praktijk. Een minister zonder portefeuille. Een dich'er zonder uitgever. Een journalist zonder dagoiad. Een diplomaat zonder missie. Een man van de wereld zonder vooroordeelen. Een philosoof zonder beginselen. Een beeld houwer zonder marmer. Een schilder zonder atelier. Een muzikant zonder instrument. Een bankier zonder kas. Een tooneelspeler zonder rol. De gasten werden bediend door jongens zonder servetten, zij alen zonder appetijt en het diner liep zonder opgewektheid af. Algerie lijdt geweldig onder de plaag der sprink hanen. Geheele wolkeu dezer dieren trekken over de velden heen, zoodat het zonlicht verduisterd wordt. De verwoestiug daardoor aan den oogst aangericht, moet zeer groot zijn. ENGELAND. In alle deelen van Ierland neemt de landver huizing ontzaggelijk toe. Het schijnt dat men iu plaats vau Ierland feitelijk aan Engeland te ont- rooven het land ontvolken wil. De midden- en lagere klassen verlaten het eiland met al wat zij bezitten. Alle jonge en krachtige mannen begeven zich uaar Amerika; slechts de ouden eu zwakken blijven achter. Uit Cork alleen schepen zich elke week 15ü0 landverhuizers iu. Cheshire heeft in vijf maanden tijds 65,000 stuks runderen door de veepest verloren vertegen woordigende eeuewaardevan 900,000 p.st. (10,800,000 gulden) behalve de schade, die de landlieden ge leden hebben, door duizenden stuks van hun vee uit vrees voor de runderpest tot lage prijzen te verkoopen. Daarbij komt nog de groote daling in de prijzen van het hooi en strooen het stil staan van alle verdiensten der melkboeren (de voornaamste lak van beslaan in deze streek) een stilstand van handel in de marktplaatsen, waar zij anders hunne waar verkochten. De Times zegtdat de runderpest in Engeland meer eu meer afneemt en schijnt uit le sterven en is er geen omstandigheid bekendwaaruit het ontstaan der runderpest io Ierland zich laat ver klaren. DUITSCHLAND. Als een staaltje hoe men in Pruisen reeds rondspringt ten einde de oorlogloebereidselen voort te zettenkan dienen dal op last der regeering allerwege de paarden in beslag worden genomen. Tot zelfs het paardenspel van Renz heeft aanzegt ging ontvangen om al zijne paarden tegen ver goeding af te leveren. Hij heeft per telegraaf te Berliju om genade verzocht, maar men vreest te Keulen dal hij geen vrijstelling zal verwerven. Hoe weinig populair de oorlog is blijkt ook uit hel feitdat de manschappeudie uit Keulen en omstrekeu onder de wapens geroepen zijn niet hebben willen vertrekken omdat men hen bij gebrek aan genoeazarra spoorwegmaleriaal in' beestenwagens heeft willen vervoereD. Nu zijn beestenwagens zekér niet zeer aangenaam om mede te reizen maar waar het de verdediging yan het vaderland geldt, ziet men gewoonlijk zoo nauw niet. Genoeg, de manschappen weigerden r waarop de gendarmerie bevel kreeg hen te dwin gen, in de'beestenwagens te stappen. De gendar merie weigerde aan dit bevel te gehoorzamen. De linielrocpen kregen toen last om geweld te gebruiken. Maar de linietroepen weigerden nog hardnekkiger dan de gendarmerie dit gedaan had. Ten einde raaddeed men een beroep op een regement Polen uit Posen herkomstig, dat zich na eenig aarzelen belastte met de weerbarsligeo in de beestenwagens te drijven. Welk eene tref fende geestdrift! Men verdenkt daarbij de Poleü bovendien dat zij blijde geweest zijn, de Duitscher& eens ongestraft te kunnen afrauselen. Daar de weerbarstige soldaten ongewapend waren wertB niemand gekwetst; zij zwichtten voor het gewelé en vertrokken per boêstenwageu naar hunne be stemming.

Sluisch Weekblad | 1866 | | pagina 2