Politiek Overzicht. echter raft het oog op ontspanning gevierd. Vroeger kwam de spulleman", do speelman voor den dansde koopman in eet- en drinkwaren op de kerkmis en jaarmarkt omdat iiij den regel kende waar voik is, is nering"; thans doet de koopman dit om dezelfde reden. Onze kermissen zijn echter niet meer wat ze waren ze zijn vervormd in volits- dagen van uitspanning en verdienen vaak de verlettering uitspatting Dat ze in 't algemeen zoo niet den handeltoch het vertier bevorderen is zeker doch dat ze geeno schaduw zelfs vertoonen van de dagen van weleeris even zeker: 'tkan dan ook geene verwondering wekken, wanneer de vragen worden gesteld: zijn ze noodig Behooren ze veranderd gewijzigd te worden Zoo ja Hoe Wil men ze beantwoorden, de lijd is uaar! Men beschoinvc derhalve de zaak met onpartijdigheid en nauwgezetheiduit een zedelijk en religieus oogpuntuit een huishoudkundig oogpunt Zeker is hetdat op dit punt veel te doen en te laten vultzeker is het dat liet Staatsbestuur in dezen in overleg met de Gemeenten het initiatief behoort te nemen. Yolksgedenkdagcn met volksver maken scheppen? Goed, maar hoe ze bewaard voor ontaarding, en de feilen voor vergetelheid zooais de kerkstichting en kerkwijdingsdag zoo als in onzen tijd reeds de 18.de Juni Maar dan ook geen halve maatregelen zooals tegenwoordig met de cholera het geval isgelijkstelling van liet kleinste dorp met de grootste stad. Vreest men de kermissen om de volksophooping en daardoor mogelijk te veroorzaken verspreiding der epidemie wij zijn de laalsten die de mo gelijkheid betwisten maar wat zai men doen tegen het bezoek van een kleine duizend Kadzautenaars te Brugge en dat wel op éen dag? Te Brugge, hekend om zijn voor drie vierden verarmde bevolking, zijne ellendige achterbuurten vol onreiniheid en gebrek? Zal men de Rotterdammer koop lieden dezer dagen reizendevan onze grenzen weren Daarom nog eensdege lijke, maar geen halve maatregelendaarom alles hij wet en reglement geregeldmaar in overleg met de direct belanghebbenden en dan ook dc maatregelen flink uitgevoerd Belangrijke lijdingen, die, helaas niet zijn be vestigd en dus een gunstig.en invloed op den vrede kunnen uitoefenenzijn vermeld. Ten gevolge van dc onderhandelingen, tusschen -Frankrijk, En geland en Oostenrijk aangeknoopt, zou die laatste mogendheid verklaard hebben, dat zij bereid was met Italië over den afstand van Venetro in onder handeling te treden. Ziet daar wat den toestand in het Zuiden van Europa zou ophelderen. In het Noordenzou Rusland aan den heer von Bismark door zijnen afgezant tc Berlijn hebben doen aanzeggendat indien Pruisen het eerst Oostenrijk aanviel Rusland zou gedwongen zijn de partij dier laatste mogendheid te kiezen. Zoo iets is wel iu staat om door het Pruisisch gou vernement, dat reeds het groolsto deel van Duilsch- land tegen zich heeft, goed overwogen te worden. Maar die tijdingen zijn te ernstig en ook te on zeker om er reeds eenige gevolgtiekkiug uit to maken. Door geheel Duitschland bereidt men zich tot den oorlog. De koning van Wurteinbcrg heeft prins Alexander van Hessen tot bevelhebber be noemd over het derde corps van het bondsleger. De zelfde vorst heeft met do groothertogen van Hessen en Baden den prins van Nassau en de vertegenwoordigers der vijf andore gouvernemen ten den 8 .Mei in een dorp van Wurtcmberg eene militaire conferentie gehouden, ten einde zicli te verslaan over de samentrekking en de schikking hunner contingenten. Be wapeningen van Beieren worden met spoed voortgezet; men spreekt van do aanstaande vereeniging der kamers, aan welke dit gouvernement buitengewone kredieten zou Le vragen hebben. De vrees voor oorlog doet zich ook reeds op de geldmarkten van Engeland gevoelen. Eene groolc onrust heeft zich op ds Londensche beurs ver klaard ten gevolge van het bankroet van een groot huis dier stad, en wellicht ook ter oorzaak der groote verhooging van het escomptedoor de bank van Londen aangekondigd. Men verzekert dat het gouvernement zou geneigd zijn om het privilegie der bank van Londen op te schorsen en de facultatieve uitgaaf te machtigen van bank noten mits do waarborg van ecu depot van openbare fondsen. De onderhandelingen daarover worden op dit oogenbük tusschen den heer Glad stone en eene afvaardiging van financiers voortgezet. Men meldt uit Bucharest dat do kamer aldaar is geopend geworden met eene boodschap van het nationaal gouvernement, hetwelk op de nood zakelijkheid dcrvcreeaigiug aandringt. Deslemmiug des lands is nu in handen der afgevaardigdeu dewijl na de aanvaarding van den prins van Ho- henzollern en de verklaring der conferentie, het aan do afgevaardigden behoort nogmaals den wil der natie uit le roepen. Het. gerucht loopt, dat het luitenantschap van het gouvernement eenen brief van Fuad-paoha ontvangen heeft, zeggende dat indien de Roma- nen er blijven iu volharden om eenen vreemden vorst le willen niettegenstaande de conferentie Turkije het geweld der wapenen ?:il moeten ge bruiken. Lit Ko.nstanlinopel wordt gemeld dat de Porie bevolen heeft dat al de regementen voltallig zou den gemaakt worden en dal '12,000 'man dei- reserve onder de wapens zouden werden geroepen. De kansen van den oorlog, die aller gemoe deren bekommerengeven een levendig belang aan de volgende plaatsbeschrijvende aanduidingen: Volgens alle waarschijnlijkheid zullen de legers van Pruisen eu Oostenrijk eerst iu Saksen elkan der aanvallen. Saksen 'strekt zich uit tusschen Pruiseu en het Noordwesten van Oostenrijk. Zijne grootste breedte gaat de veertig uren niet to boven. De Elbe, uit Bohcmen komende, snijdt het door, bespoelt Dresden, de hoofdstad van het kleine ko ninkrijk en treedt eenige uren verder in de provinciën van Pruisen. liet bezit van Dresden is voor Pruisen van een hoofdzakelijk belang uil een krijgskundig opzicht. Een oogopslag op de landkaart laat tóe er zich gemakkelijk rekenschap van te geven. Bohcmen, waar de Gostonrijksche troepen bij eenkomen, vormt een groot natuurlijk verschanst kamp al zijne zijden zijn met bergen omringd, echt bolwerk dat alle de naburige gewesten oyer- heerscht. Indien de Oostenrijkers, meester van al de wegen die naar Saksen geleiden vóór de Pruisen le Dresden aankomenis de toestand duidelijk gevaarlijk voor Pruisen. Dresdenmet Bohcmen door eenen spoorweg verbondenkan gemakkelijk omringd worden met veldv.ersterkin- gen zooaJs Napoleon in 1813 .gedaan heeft en tot grondslag van werking dienen. Nu, van Dres den naar Berlijn zijn >e.r slechts 160 mijlen, clen ijzeren weg volgende eu op die 1.60 mijlen is er geene belangrijke rivier,, noch natuurlijke hinder paal noch versterking iu staat om den vijand tegen te houden. Berlijn zou dan de prijs wezen yan den eerst verloren veldslag. Indien de Pruisen integendeel het ee?-st Dres den bczettc-nv/urdt hun toestand veel minder gevaarlijk. Volgens wil kunnende werken op de twee oevers der Elbe, is het hun mogelijk de Oostenrijkers tegeu te houden op de uitwegen der hergen van Bohem-enen in allo gevallen zullen dézen moeten strijd leveren om Dresden te bezetten vooraleer Berlijn kan berend worden. Dresden schijnt dus het voorwerp te zijn op 't welk zich de eerste pogingen der oorlogvoerende legers gaan richten. De Pruisische grenzen zijn sléchts 32 mijlen van Dresden, terwijl de Oosten- rijksche grenzen er 64 van verwijderd zijn. Saksen, men weet hetis de bondgenoot van Oostenrijk bij maar dc troepen van Saksen gaan niet bóven de 23,0.00 man van alle wapens en zijn gevolg buiten staat een Pruisisch leger op de grenzen vergaderd en dal een enkele tocht naar Dresden kan geleiden, te weerstaan. Men mag verwachten het teeken der vijande lijkheden le zien geven door de intrede in de hoofdstad van Saksen van een dor beide legers. Gelijk het belang van dit punt Pruisen levendig voorkomt, is het zeer waarschijnlijk dat het het iniatief zal nemen. Öc troepen van Saksen zou den zich dan voorzeker naar de sterkte van Ko- nigstein begeven, gelegen aan den uitgang der engten Pirnadoor welke de Elbe, zich eenen doorloch openende tusschen de kelen van 't Erz- gebergle in de velden van Saksen treedt, "t Is aan den voet van die sterkte dat de spoorweg loopt die naar Praag geleidt, hoofdstad van Bo hemen en van daar naar Weenen. De troepen van Saksen zouden zich daar in oenen goeden toestand bevinden en de hand kunnen loenen aan het Ooslenrijksch leger. In Italië, is het waarschijnlijk dat de Oosten rijkers zich zullen onthouden Lombardije te over weldigen. Do inval in Lombardije en de tocht naar Turijn zouden sedert de verplaatsing der hoofdstad naar Florence hel zelfde belang niet racer hebben als eertijds, en onder uitsluitend militair opzicht gewichtige hinderpalen kunnen aanbieden. Het Ooslenrijksch leger kan naar Milaan niet gaan zonder gevaar ie loopcn van ter zijde aangerand en van zijne forten afgescheiden te worden. Het is dus meer clan waarschijnlijk dat hel dc Po tusschen Mantua en Ferrari zou'over trekken öh zich naar Bologna zou pogen le begeven. Dg stemming van de Bondsvergadering te Frank fortnopens het voorstel van Saksen'heeft eens le meer geloond dat Pruisen weinig bondgenoo- len heeft onder de groote en kleine Duitsche vorsten. Ziet hier in cijfers de beduidenis van die stemming Voor het Saksische voorstel verklaard tegen Pruisen: Oostenrijk, dat een leger van meer dan 600,000 man kan leveren; Beieren, 200,000 mau Saksen 26,000 man Baden 18,500; groot-her togdom Hessen 12,000 man Saksen-Meiningeu 2,000 man; Wei maf, 3,500 man; Altenburg, 1,800 man; Lichlenstchi, 1,500 man; Hessen-Homburg, 300 man; Schaumburg-Lippe300 man; Lippe- Delmold 1,500 man; Waldeck, 1,000 man. Al deze vereenigde contingenten zouden een totaal van 941.850 man vormen. Tegen het Saksische voorstel"t is le zeggen voor Pruisen Pruisen 500.000 manMeckleu- barg-Schwerin 6,000 mau Meckleuhurg-Slrelilz, 2,000 man; Keur-Hcssen15,000 man; Olden burg 4,000 man Anhalt-Bernburg 800 mau Schwarzburg-Souderhausen 880 man Schwarz- hurg-Rudolstadt1,000 man JLubek 800 mail Frankfort, 1,200 man; Bremen 800 man; Ham burg 2,200 man le samen 536,000 soldaten. Zooais men zietzyu de strijdkrachten waarop Oostenrijk kan rekenen bijna dubbel tegen dege nen die zich bij Pruisen zouden scharen in geval van oorlog maar men moet er rekening aan houden dat Oostenrijk een deel zijner troe pen in Italië moet houdenóm Venelie te be schermen. FRANKRIJK. Het militaire feestden 6 dezer te Lyon ten voordeele vau het werk der jonge soldaten-doch ters gegeven, word door eene betreurenswaardige gebeurtenis gekenmerkt. De paard.cuioopeu waren eerst goed afgeloopen, toeu het d.e beurt der officieren werd, waarvoor er zes mededingers waren ingeschreven. Deze jonge en moedige officieren vlogen als een storm voorbij en in een oogenbük zag men hen met slof en bloed overdekt. Er was eene bank tegen den dijk der rivier ge- pi aalst, waar zij met hunne paarden moesten overspringen. Zij waren reeds de rivier overge- togen eu nog twee hinderpalen le boven gekomen, toen zij over die noodlottige bank moesten. Het eerste paard struikelde op de helling en rolde over zijnen ruiter. Als toen vielen al de andere over elkander, behalve twee welke den schok konden vermijden en den loop voortzetten. Den eerste der officieren was de borst ingedrukt en hij gaf nog slechts eeuige teekens van leven. Zijn paard was stokdood gevallen. Een tweeden officier was de schedel verbrijzeld en hij werd op den slag gedood. De twee anderen hadden won den of kneuzingen bekomen. ITALIË. De studenten van Turijn hebben de volgende proclamatie gezonden aan de leerlingen der andere hoogescholen met het doel om eeu universitair legioen te vormen*t welk onder de bevelen zo u staan van Garibaldi: Aan de studenten vau Italië „Oorlog! oorlog! „Van het eene uiteinde van het schiereiland lot het andere is een kreet opgegaan een grootsche oorlogskreet. „Begeesterd Lot krankzinnig wordens toe, heb ben wij deze gelukkige lijding ontvangen. „Ons hart is gloeiend geworden door de vader landsliefde. „Italië, de moeder der helden, vaagt heden hare tranen weg. bekleedt zich met staal, om gordt den zegepralenden degen en doet een edel moedige oproeping tot al hare kinderen. Onze moeder zal in hare zonen liefde aantreffenen als de grootste en odelstc echo, zeggen wij: wio hieraan twijfelt is eeu lafaard. „De jongelingschap welke zoo schitterend vrucht baar is in cdelo gedachten zal van daag woude ren voortbrengen van edelmoedige ontwerpen eu onverschrokkene daden. „Vau daag studenten, morgen soldaten! „Overwinnen of sterven. Verbinden wij ons door dien heiligen eed en geven wij raalkanderen de hand. „Dat Garibaldi ons opneme onder zijne dapperen. Snellen wij aan om ons in te lijven bij het universitaire legioen! „Studenten van Italië! Houden wij goed voor oogen dat onze geest drift de vrucht' niet zijn mag van de opgewonden heid des oogenbliks, denken wij aan de vermoei nissen, het -waken en de gevaren welke wij zullen ontmoeten. Maar denken wij vervolgens aan het vader land donken wij aan het geluk, dat wij zullen smaken, wanneer' wij, nadat wij do wapens hebben neergelegd eu onze studiën hervat, met lieren hoogmoed mogen zeggen wij ookwij bevonden ons in de rangen der dapperenwij ook hebben de stem onzer familiebetrekkingen doen zwijgen, bij den oproep door het vaderland gedaan. „Snelt talrijk aan om het vaderland tc redden, en' gezamenlijk zullen wij roepen met de stem onzer ziel „Leve Italië! Voor het comité L. Qüetti.''

Sluisch Weekblad | 1866 | | pagina 2