BINNENLAND. n het voorstel Masserani. waarhij drie twaalfden werden voorgesteld, en het geheele wets ontwerp werd aangenomen met 168 stcmmeu tegen 72. Het was dus eene overwinning van het Italiaausch gouvernement op de oppositie. Men leest in een Parijzer-blad De toestand die aan de zijde van Duitschland verbetert, zou plotseling aan die van Italië schijnen te verergeren. Sedert twee dagen h ebben de Italiaansche dagbladen welke dikwijls te spoedig gewaagde lijdingen opnemen van invalleu op bet Oosten- rijksche grondgebied gesproken. De invallen welke wij zelfs de moeite niet gedaan hebben te sneldenzijn gelogenstraft. Thans hebben c'e dagbladen van Florence iels anders gevonden. Er is kwestie van aanzienlijke wapeningen door Oos'enrijk in Venelie en deze wapeningen zouden uitsluitend bestemd zijn, niet alleen om Italië aan te tasten maar ook zouden dezelve ten doel hebben het Oosten rij kscbe leger op oorlogsvoet te houdenin geval van nieuwe verwikkelingen in Duitschland. Wij denken de inlichtingen der Narione en Opinionig met de grootste voorbehoudiug te moe ten aannemen. Dezelve zijn overigens niet nauw keurig genoeg om de beschouwingen waarmede die beide dagbladen ze doen gepaard gaan te wettigenen overigens wellicht behoort bet minder aan Italië dan aan elk ander landop dit oogenblik in het openbaar gevoelen een nieuw element van onrust en woeling te werpen. Halie heeft zich niet te beroemen over de aan dacht welke men in de laatste lijden te midden der algemeene ontroering, door de zaken van Duitschland veroorzaakt, aan hetzelve verleend beeft. Het heeft er dus alle belang bij zich aan de bevrediging der gemoederen te léenen en niet onvoorzichtig lijdingen en gissingeu te doen ver spreiden wel lie slecht met den tegeuwoordigen toestand van Duitschland overeeukomeu. RUSLAND. De inzameling voor den pettenmakkersknechl die het leveu van den Keizer van Rusland gered hocttdoor den moordeuaar een stoot legen den arm le geven bedroeg in de eerste uren 300,000 roebels. Waarschijnlijk zal dit den braven borst meer genoegen doendan dat de Keizer hem tot edelman heeft verheven. ENGELAND. In de vorige week weid in Engeland een mis dadiger gestraftmet 25 geeselslagen. De beul was daartoe voorzien van een geesel uit 9 rie men bestaande. Aan het einde van eiken riem was een soort van kogel bevestigd, met scherpe punten voorzien. De ongelukkige was bij het einde half dood van smart; zijn lichaam geleek wel ééne wond. Eere aan de Engelsche mensche- lijkheid. DUITSCHLAND. Te Munchen is thans een proces aanhangig dat buitengewoon opzien haart. Het is gebleken dat eene zekere weduwe Rieg genaamd hare ITjarige dochter heeft verkocht aan een bejaard heer voor 200 fl. Bedoelde kooper gaf voor, een handelsreiziger te zijn, maar bij de instructie der zaak waarin hij als getuige a décharge optrad bleek het dat hij zich onder een valschen naam had voorgedaan. De gewaande handelsreiziger is de Prins von Wrede. De onlaarde moeder is veroordeeld tot 3 jaren tuchthuisstraf; de vroegere getuige a décharge wordt thans vervolgd wegens het afleggen van een valschen eed. Er hebben te Weenen verscheidene gevallen van vergiftiging plaats gehad ten gevolge van het dragen van groene zijden andere stoffen door vrouwen. Vele personen, die zich met het vervaardigen van kleederen en het opmaken van dameshoeden bezig houden, hebben daarvan ins gelijks zeer ernstige gevolgen ondervonden. Do oorzaak hiervan moet gezocht worden in het bezigen van arseuicum (zoogenaamd rattenkruit) ia de verfstoffen; vooral zijn de licht groene kleuren zeer schadelijk voor de gezondheid. HONGARIJE. Nu twintig jaren geleden werd te Odenburg een kind van het vrouwelijk geslacht zonder han den ter wereld gebracht. Datzelfde meisje trekt thans de algemeene aandacht te Berlijn. Ont breken haar de handenhet is de mond die daarvoor in de plaats treedt. Met hare tong naait en borduurt zijbrengt daarmede de prach tigste handwerken ten uitvoer, steekt zelve deo draad in de naald en legt knoopjes, en dat alles zonder eenige raoeijclijkgeid of hulp van iemand ter wrereld. De door haar vervaardigde werken zijn bestemd voor de openbare tentoon stelling. BELGIE. De vrouw van een schoonmaker te Lier is voor een paar dagen van niet min dan vijf meisjes bevallen. Moeder en kinderen zijn welvarend. Overigens schijnt Lier een buitengewoon vrucht bare streek te "zijn: Verleden jaar beviel te Berlaer, bij die stad, eene vrouw van vier kin deren. Zij zijn thans acht maanden oud en alle vier frisch en gezond. De ambtenaar van den burgerlijken stand le J^uik heeft Donderdag een huwelijk gesloten waarvan men weinig voorbeelden tek en dat een groot getal nieuwsgierigen had uitgelokt. De echtgenoote is in 1786 geboren en telt hijgevolg 80 jaren zij is weduwe sedert 38 jaren, eu hij die zich met haar iu hel huwelijk verbon den heeftis slechts 45 jaren oud. Een groot ongeluk is verleden Donderdag Da- middag bnilen het station van Gent gebeurd. De excentriek wachter had een trein met zavelwagons eu werklieden doorgelaten en schijnt nadien verwaarloosd te hebben de sporen weer goed te plaatsen, waardoor de trein, die om 1 ure 25 m. uil het station naar Brussel rijdtop hetzelfde spoor kwam en met vervaarlijk geweld op den slilstaanden zavellreiu liep. Zoo geweldig was de schok dat de tender van liet eerste konvooi in volle snelheid van deloko- molief werd gerukt en er bovenop vloog; een zand wagon waarin 25 werklieden waren en die onmiddellijk op de lokomotief volgdewerd door '1 geweld omhoog gerukt en boven op den tender geslingerdde verschrikte werkers vielen en sprongen naar beneden 15 hunner werden ge kwetst waarvan 2 tamelijk erg. De stokers en machinisten der beide treinen hadden den tijd om van hunne machine te springen doch do treiugeleider is met gebroken schouder opgestaan. De toestand dier ongelukkigen was verschrik kelijk; men mocht vreezen voor hel springen van den ketel der machine maar de hoofdmachinist Ri- velotdie zich Ier plaats bevond sprong moedig op de lokomotief en opende de veiligheidsklep. Op hetzelfde oogenblik snelde de luitenant Remy, van het 7de linie toe, nam eeneladder, klauterde op de overblijfselen van den wagonwaar de werklieden in zaten en trok aldus een goed getal der ongelukkigen uit hunnen akcligen toe stand zoodal zij er konden afspringen; ook. in afwachting der aankomst Van doctor Hensmans deed hij de gekwetsten verplegen en de treiuge- leidcrs boden hulp waar zij kouden. Van den reizigerstrein zijn insgelijks een groot deel rijtuigen verbrijzeld. In de rijtuigen van de eerste klas zat maar een reiziger, wiens kaart juist door den treinwachter Geefs werd afgevraagd deze, den schok voelende, rukte den reiziger met zich door de geopende deur, en heiden vielen langs den weg hierdoor is de reiziger, anders gewis een slachtoffer, mei den strik er van af gekomen de treinwachter heeft zich aan hel been bezeerd een rijtuig van de 2de klasse is dwars door een van de. 1ste klasse ingedrongen. Iu de waggons van dc ^2de en 3de klasse be vonden zich een aantal reizigerswaarvan een zestal min of meer gekneusd zijn geworden. Vele ingezetenen van Ledebergalsook een geestelijke brachten onnaddelijk hulp en troost, aan de gekwetsten. De schade aan het materieel is zeer aanzienlijk t De opruiming, onmiddellijk begonnen, was eers. om 10 uur des avonds geëindigd. De Vlaamsche landdag le Gent gehouden is op eene betreurlijke wijze gestoord geworden. Een aantal scheurmakers hebben gepoogd de zit— tiug te doen mislukken. Mei dit doel werden de redenaars onderbroken geschuifeld uitgejouwd. Maar iu hun opzet zijn de anti-Vlamingen niet geslaagd j want al de punten van het dagorde werden afgehandeld. De Staatscourant van Woensdag bevat het volgende bericht „Sedert het bericht, geplaatst iu de Staatscourant van den 21 dezer, zijn te Rotterdam nog 13 ge vallen van cholera bekend geworden, van welke 8 doodelijk afliepen. „Een persoon, uit Rotterdam naar Katwijk reizende, werd onder weg ziek en stierf, kort na zijne aankomstaan de cholera, „Te Utrecht zijn twee gevallen bekend gewor den waarvan één met den dood van den lijder eindigde. „Te *s Gravenhage is eene vrouw, uit Rotter dam komendedoor cholera aangetast en in het gasthuis overleden. „Een geval kwam voor te Charlois bij een persoonuit Rotterdam gekomen." Hel nommer van gisteren deelt het volgende mede „Sedert het begin der ziekte zijn te Delfshaven 16 personen door de cholera aangetast van welke 8 zijn overleden. „Eene vrouwuit Delfshaven te 's Herlogen- boseh aangekomen, is aldaar aan cholera overleden. „Te Rotterdam zijn 9 gevallen bijgekomen waarvan 4 met doodelijken afloop. „In laatstgenoemde gemeente zijn in het geheel 29 personen aangetasti6 overleden.'1 Men schrijft uit Deventer 22 April De huisknecht van den heer S. alhier, die gisteren avond wegens plichtverzuim zijue dienst verlaten moestscheen besloten te hebben zich daaruit te laten dragen. Hij heeft althans, onder zeker voorwendsel"eene hoeveelheid arseuicum weten machtig le worden en zich daarmede ver giftigd zoodat hij kort voor den tot het vertrek bepaalden lijd in zijne slaapkamer is overleden. Door het hoofdbestuur van de tentoonstelling van bloemen, enz. die in het Paleis voor Volksvlijt tc Amsterdam heelt plaats gehadis aan de beoordeelaars eene zilveren herinnerings medaille uitgereikt. In de vorige week des avonds omstreeks 5 ure werden le Amsterdam de bezoekers der Prinsen gracht en nabijgelegen straten zeer verontrust door een osdie aan zijne begeleiders had weten le ontkomen en op hol ging. Nadat het woedende dier ongeveer een uur lang onderscheideno stra ten en grachten had door2erend, werd het op de Schans bij de Raam-Barrière opgevangen. Naar men zegt heeft het dier eene vrouw eu twee kinderen lichte verwonding toegebracht. Een ingezetene van Venlo vierde dezer dagen zijn gouden bruiloft te gelijker tijd met de zilve ren bruiloft zijner dochter, terwijl twee zijner kleindochters dienzelfden dag iu het huwelijk traden. De vier bruidsparen werden door een grooto menigte feestelijk kerkwaarts geleid. Als een zeldzaam voorbeeld van buitengewone lichaamssterkte deelen wij mede dat een vrouw van Driesum, op zevenenzevenligjarigen ouderdom, verleden week de reis uit Dokkumerwoude tot aan Dragten nagenoeg vijf en een half uur af- standste voet heeft afgelegd op den eenen dag, en den anderen dag te Beelsterzwaagde plaats barer beslemming, in goeden welstand is gear riveerd. JI. Maandag is voor het prov. gerechtshof van Friesland terecht gesleld de persoon van "YV. F. de Schaaf, verversknecht te Sneek beschuldigd vau moedwiliigen doodslag, vergezeld en gevolgd door diefstalgepleegd bij nacht in een bewooud huis, door middel van uitwendige braak en in klimming, en gestrekt hebbende om dien diefstal gemakkelijk te makeu en de ontdekking daarvan te voorkomen van welke zaak wij in een vorig nummer melding hebben gemaakt. De beschul digde, die bij de voorloopige instructie een volle dige bekentenis van schuld had afgelegd, ontkende haar thans halsstarrig. De procureur-generaal oulwikkclde in het breede de schuld van den terechtgestelde en rekwireerde mitsdien toepassing der doodstraf. Dinsdag heeft het hof uitspraak gedaau en den beschuldigde veroordeeld tot de straf dos doods, AARDENBURG 3 Mei. Naar wij vernemen worden door de volgende polders, in twintig jaren, voor den straatweg van Sint Kruis naar Aarden- burg de volgende sommen bijgedragen. Beooster Eede eu Hoogeland van St. Kruis 4800,,- of ƒ240,,- 's jaars; Isabella Benoorden Aardenburg 1000,,- of 5ü„-'s jaars Groolen Boom en Goodsvliet 4500,,- of 235,,-; Kleinen Boom 2000,,- of 100,,-^' Zamen 12,3D0„- of 615,,- 's jaars. Dus een goed begin. Zoo voortgaande komen de buurtsteeuwegen tot standen mogen we weldra op aansluiting van Sint Margriete hopen, wanneer Aardenburg en IJzendijke iangs een korleren weg met elkander verhouden zijn. BIERVLIET, 1 Mei. In den nacht van 28 op 29 April II. is de aanlegdijk voor de verschkaai doorgebroken. De doorbraak had plaats op 40 a 50 ellen van den Kapitalen Dam recht op het Gat aan. De schade hierdoor ontslaan zal plus minus drie honderd gulden bedragen. Verleden Zondag is de schade aan den dijk hersteld en is hij voor verder doorbreken ge vrijwaard door een zoogenaamden vingerling om de doorbraak te leggen. Wat de praatjes omtrent het vechten en niet willen werken van het werkvolk betreftwij kunnen desaangaande verzekeren, dat allen zonder eenige moeite lol heden ijverisvoortgearbeid hebb en Heden werd door den gemeenteraad alhier de heer P. van der Meulën van Heille met alge meene (zes) stemmen lot hulponderwijzer benoemd^ GROEDE 1 Mei. Als eene bijzonderheid ver dient opmerking, dat op den 26 April 11. de thermometer aanwees's morgens 8 ure59° fahr. 7 12° réaumur, en 's middags 2 ure* 71° fahr. 7 173° rêaum.terwijl op heden het kwik niet hooger steeg dan 's morgeus 8 ure 36° fahr. 7 2° rcaum.en 's middags 2 ure 47° fahr. 7 6,65° réaum., Twelk dus een verschil van temperatuur oplevert van ongeveer 24" fahr. of 10,6° réaumur. IJZENDIJKE, 2 Mei. Benoemd tot hulponder wijzer de heer W Moerdijk van llilland. Weersgesteldheid, waargenomen te Gr 0 ede, in de maand April 4868. N.t.W. Z.t.W. Z.l.O. N-t-O. 03 N. N.W. W Z.W. z. Z.O. O. 03 5' W.t.N. W.t.Z. O.t.Z. O.l.N. O C- CM N.O. O CS - 2 3 8 - 8 3 G 30 Regen Lucht onbewolkt's middags7 Hoogste ihermoraeterstand den 26sten, 71° fahr. 7 17,3° réaumur, 'snamiddags te 2 ure.

Sluisch Weekblad | 1866 | | pagina 3