NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH - VLAANDEREN. Nn. n. Zevende jaargang. AM 800. PROVINCIALE GELDLEEMG 535.000.00 Vierde Gedeelte.) AANBESTEDING. ïets over onze vrije Polders. SMI SCH BmiKBLAD Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag.Prijs per drie Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels 0,75; elke reael maanden voor hel voormalig /ido district van Zeeland 1,15; Vriirlarv *^7 A nril daarboven 0,12%, behalve het zegel'van 0,35 voor iedere voor de overige plaatsen des Rijks franco per post f l.'iJ 1 IJuci^ w( ÜJJill. plaatsing. Groote letters naar het getal gewone regels, Afzonderlijke Mummers ƒ0.10. die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betrelTende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeclingeu van Correspondenten Ie bezorgen bij den Uitgever dezes, alles franco, behalve de bekende Correspondenliën. M°. -16. van DE GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELASD. Gelet op het besluit der Staten van den 8st.cn November 186*2, N°. 5, op het daarbij vastgesteld plan eener geldleeuing van ƒ525.000.00 ten lasle van de provincie Zeeland, opgenomen in het Provinciaal blad van 1863 ouder N°. 24 alsmede op de besluiten der Staten van den 8sten Jul ij 1865, M°. 11, van den lOden November I860, N°. 3. en van den Isten Maart 1866, N°. 9 opgenomen in het Provinciaal blad respectively); onder M°. 91 van 1865 en onder Nos. 7 en 40 In voldoening aan art. 4 van bovengenoemd plan van geldleeuing ter kennis te brengen van belangstellenden 1°. dat in genoemde geldleening kan worden ingeschreven voor een honderd acht en dertig aandeelen, elk van een duizend guldentegen eene jaarlijksche rente van vier en een half ten honderd, in te gaan met den eersten Mei 1866; 2°. dat de termijn voor het inleveren der in- schrijvings-biljetten is bepaald van af Don derdag den 26sten April 1866 tot en met Donderdag den 3d en Mei daaraanvolgende {zon- en feestdagen uitgezonderd), des voor middags van 10 tol 1*2 en des namiddags van 2 tot 3 ure 3°. dal de inschrijvingsbus en biljetten in het openbaar zullen geopend worden op Don derdag den 3deu Mei 1886 des namiddags ten drie ure in de raadzaal van Gedeputeerde Staten 4°. dat het bedrag der ingeschreven aandeelen voor zoo veel die zijn aangenomenmoet overgestort worden bij den heer Betaalmeester te Middelburgin het tijdvak van 19 tot en met 26 Mei 1866 op de gewone kantooruren, en dat de quitantiën van storting vóór of uiterlijk op den laatsten dier maand moeten overgebragt zijn ter provinciale griffie in handen van den commies D. Jeras, belast met de comptabiliteit, die daarvoor het in art. 7 van het plan bedoeld renversaal zal afgeven 5°. dat exemplaren van het plan der geldleeniug van ƒ525.000.00 waarvan dit onderwerpe- lijke deel maakt, kosteloos verkrijgbaar worden gesteld bij genoemden ambtenaar op franco aanvrage. Dit besluit zal worden geplaatst in het Provin ciaal blad van Zeeland; buitendien bij wijze van openbare aankondiging in de Staats-, Middcl- burgsche- Góessche- en Zierikzceschc couranten alsmede in het Sluissche weekblad en in het alge meen nieuws- en advertentieblad voor Zeeuw scli- Vlaandercn. Middelburg, den 4den April 1866. De Gedeputeerde Staten voornoemd R. W. VAN L IJ N DEN. Voorzlter. S. VAN DER SWALME Griffier. Op Maandag den 7den Mei 1866, des voormid dags ten 9 ure zalonder nadere goedkeuring, door den Commissaris des Konicgs in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een dol leden van de Gedeputeerde Stalen en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het tide district, aan bet lokaal van bet Provin ciaal Bestuur, te Middelburgworden aanbesteed liet verbeteren en tot 1 Mei 1867 on derhouden der gewone aarde-, kram-, rijs- en steenglooijingwerken aan de zeedijken der Calamiteuse polders van Zeeland, en zulks in 30 perceelen van aanbesteding. Deze aanbestedingen zullen geschieden bij in schrijving en opbod, voor ieder perceel afzon derlijk. Ilêt bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, aan dat van hel Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Middelburg, bij de Ontvangers-Griflier van al de Calamiteuse poldersen is voorts op franco aan vrage tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijiioff Raamstraat N®. 49 te 's Gravenhage, eu door zijne tusscheukomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Zullende van den 9den tot den 4den dag vóór de besteding, met uitzondering van den Zondag, de noodige aanwijzing in loco worden gedaan voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat G. Brcnixgs te Middelburg voor de werken in het algemeen alsmede bij de dienstdoende Ingenieurs te Goes, te Zierikzee te Brcskens eu te Neuzenvoor de werken tot elks arrondissement bchooreude. 35T.B De gegadigden worden verzocht, over eenkomstig de voorwaardenvolledige biljetten in te leveren aanduidende de namen en voor namen (voluit), hot beroep en de woonplaatsen van beu en van hunne borgen, hel nummer van het perceel eu de som in cijfers en in schrijfletters. Gedrukte billetten zijn te bekomen bij den drukker van het Gewestelijk Bestuur U. F. ACER. Reeds geruimen tijd geleden ontvingen wij van eene welmeenende hand een stuk over onze dusgenoemde vrije polders. De geachte schrijver hesprak daarin een on derwerp dat menigmaal onze aanlacht trok en zeker voor Zeeuwsch-VInanderen geheel uit polders bestaande, van het uiterste gewicht is. Onze geachte schrijver verkeerde echter in eene groote, doch licht mogelijke dwaling ten aanzien van dit belangrijk onderwerp, wij willen zijne zienswijze mededeelen omdat ons gebleken is, dat velen in den lande die zienswijze deelen en er van hooger hand" wel eens pogingen, 't zij dadelijk't zij van ter zijdeaangewend werden om in dozen tot algemeenheid te komen getuige de bestaande en ontworpene reglementen van administratie, de pogingen tot het scheppen van waterschappen en dergelijken. Wij zullen des schrijvers punten hespreken en wij moetende waarheid huldigende, die tegenspreken en vcroordeclen. Men besprak dan het feit, dat Zceuivseh- Ylaanderengeheel uit polders gevormd, daaronder eene menigte tuide die als zoovele kleine staten en graafschappen in den staat, ja in de gemeente, eigen bestuur ba lden Aan het hoofd van lederen polder of watering staan een dijkgraaf, een of meer gezworens en een ontvanger-griffier of wel een polder wordt (bij de kleine is dit het geval) bestuurd door een beheerder. Dit geheele personeel vormt zoovele besturen, ieder reken- en verantwoording-schuldig aan de vergadering van stemhebbende in gelanden envan wege hooger bestuur nog geleid door een reglement van admi nistratie dat ais 't ware de grondslag dier polders is. Al deze besturen nu kosten gelddijkgraven geworens ontvanger griffiers beheerders en dijkwachters zijn zoovele bezoldigde ambtenaren. Iedere polder heft, als dijk- en watergeschot zijne eigene grondbelasting, om deze trac- tementen, het onderhoud van dijken, wegen en waterleidingen, enz., te kunnen voldoen Wanneer nu een aantal polderszoowel vrije als Calamiteuse, of tot één waterschap, oftotdehuishoudingder gemeente waartoe de polder geheel of voorliet meerendeel behoort, werden gebracht, dan zouden, in het eerste gevalhet meerendeelin het tweede al die posten en postjes moeten vervallen en de tractementen uitgespaard worden. Daarbij komtdat vereende krachten beter werk leveren. Steenwegen en kanalen zouden door de gemeenten zeiven in leven kunnen worden geroepen suatiepenningen kunnen worden afgeschaft en de grondeigena ren zouden gelijkmatig belast kunnen worden. Dus redeneerde men Wij vragen nu op onze beurt Houdt die redencering steek of streekOns antwoord is ont kennend. Ten einde zich rekenschap to kunnen gevenmoet men zich afvragen wat zijn de polders? Hoe ontstonden zij? En dan moeten we opklimmen tot de voor- en middeneeuwen. Van den voortijd weten wij weinig Friezen Batavieren Toxan- driers en Marezaten zijn waarschijnlijk vóór en tijdens de heerschappij der Borneinen op hunne wijzevrij goede bedijkers ge weest doch wij weten daaraan weinig enkele grachten en dijken, hooge heerhanen en houten wegen en bruggenwaarvan de afbeeldingen op onze bekende tegels (haard en wandleitjes) schijnen ontleend te zijn zijn zoovele sporendie ons wijzen op vrijwillige vereenigingen tot het gemecne bestde vliedbergen zijn dit vooral en wellicht het oudstde natuur nagebootst. Eigenlijke bedijkingen vinden we eerst onder de regeering der Hollandsche cn Vlaanasche graven vermeld. Ondor de laatsten leeft in aller herinnering Jan van Namen met zijn Grave-Jansdijkdie van de Noordzee tot bij Antwerpen strekte en waartegen zijne waterlanden aanwiesen. Zet hierbij in uwe gedachten 1285 en gij aanschouwt in de landen of polders benoorden Goensdike of Grave-JansdljlcMicft werk van bijna zes eeuwen. .t'-iSf-

Sluisch Weekblad | 1866 | | pagina 1