BINNENLAND. 2 SPÖORWEGEr boterhammen voorgezet! DetevrcdcnheiiHieersclile bij die schepselen, die binnen oeuige óogenblikken geslacht gingen worden en met eeu vriendelijk gelaat vroegen zijMaar moeder, waarom wor den wij vandaag zoo wel getracleerd"? En de wraakzuchtige moeder antwoordde: „Kinderen, t zon heden de laatste keer kunnen zijn.'1 Natuurlijk beseften do on gelukkigen de betee- kcuis dier woorden niet en hunne tevredenheid vermeerderde nog, toen eensklaps de booze geest zich van de moeder meester maakte. Het jongste kind werd het eerst aangegrepen het ontving eene snede in de keelhet schaapje worsLelde tegen zijne wreede moeder; het geraakte uit dc handen en liep naar huiten de handen onder de kin houdende, en terwijl het kind bui len huis was werd zijn broertje op het bed ge worpen en in eens onbarmhartig de keel afge sneden. Na de volvoering van dit gruwelstuk, liep het monster lot op eeneu afstand van 15 a 20 el het gewonde kind achterna, haalde het in op het veld bracht het terug eu wierp het ook o,p het bedwaarop zij het voor dood liggen liet na -het wederom gruwelijke sneden toegebracht te hebben. T Is in dien tijd dat de oudste knaap die 't huis waswelke ook reeds eene messuede aan da hand had, door het kamervenster ontsnapt is. Men verhaalt ons, dat de moordenares den landbouwer Uousselacrc van uit hare woning op zijn veld zien kon. Het pistoolschot heeft don tak van eenen boom getroffen. De justitie heeft dien tak doen afkappen en naar de griffie doen brengen als bewijsstuk dat het schot kracht genoeg had om van verren afstand den laudbouwer te dooden. Toen de veldwachter Ier plaats van het bloedig tooneel kwam, was de man verschrikt over de gruwelen die er gepleegd warenhij sidderde tocu hij de moordenares bond om ze naar 't ge meentehuis over to brengen ze zeiMaar garde, waarom beeft gij zoo"'1! Niettegenstaande de wreede euveldaden en het smartelijk verlies zijner lieve kinderen, had de man der moordenares nog medelijden inet zijne vrouw. Het afscheid in het gemeentehuis toen zij naar Brugge zou gebracht worden was hart roerend: Heuneman wilde nog eens zijne vrouw omhelzen, terwijl hij uitriep: „Ach, Bello, wat hebt gij gedaan 11 Henneman verkeert in een wanhopenden toe- slaud die aan zinsverbijstering grensten meu heeft hem nog geen oogenblik alleeu durven lateu. Donderdag morgen zijn de lijken der slacht offers ter aarde besteld de lijkstoet was zeer indrukwekkend heel de bevolking van Moerkerke was op de boen en van zes uren in de ronde waren eene menigte menschen toegesneld om de begrafenis bij te wonen. Men leest in den Antwerpschen Prêcurscur „Een geacht Nedcrlaudsch gezin, verscheidene jaren in onze stad gevestigd, werd voor ongeveer 'zes weken aangenaam verrast door de komst van een heer die niemand anders was dan een neef, welke op tienjarigen leeftijd vertrokken was naar Indië. waar hij fortuin had gemaakt. Daar hij in geregelde briefwisseling met zijueu oom was ge weest geschiedde de herkenning zonder moeite men ontving hom als een prins eu hij werd bij zijneu oom gehuisvest. De neef zcide. dat hij een vertrouwd persoon in ïndië had achtergelaten om zijne groole bezittingen te verkoopenen daar hij niet dan vreemde waarden bij zich had, stelde oom zijne beurs ter beschikking van neef. Deze maakte daarvan zeer ruim gebruik, maar later zou dit wel vergolden worden. De nieuw aangekomene had weldra een oog op zijne nicht geworpen en reeds was er ter loops sprake van een huwelijk, toen jl. Zaterdag de neef verklaarde dat hij noodzakelijk naar Brussel moest vertrek ken waar hij eenige dagen zaken te verrichten had. Dezer dagen was men nog wachtende, toen een brief met Indisch postmerk al de schoone droomen kwam vernietigen in de laatste veertien dagen gevormd. De ware neef verzocht zijnen oom een landgeneot te wantrouwen, door wieu hij zelf bedrogen was gewordendie als -knecht hij hem gediend had eu naar Europa was vertrokken. Den plaatsvervanger heeft men sedert niet weer gezien in tijds heeft hij zijne rol opgegeven. SLUIS, 18 April. Voor de liefhebbers van den laudbouw is hier thans een zeldzaam voorkomend genot te smakennamelijk honderden bunders welgelukt koolzaad ia den Nieuwen Zwinpolder heerlijk te zien bloeien. Bezoekt men thans langs den, dien polder doorsnijdeuden grindweg, die zoo scbGone en lachende veldendan staat men verbaasd over den hier, sedert twee jaren geheel eu al veranderden staat van zakentoen toch was het zoo terecht elleudig genoemde Siuische veer niet te doorwaden dan met de broze boot '®f op den rug van den veermanen had men dc, voor de gozondheid zoo uadeeligo als vuile uit wasemingen van dien modderpoel op den hoop toe; thans is daar door de nijverheid des landmans alles schoon en prachtig te noemen en beslaat hot uitzicht op eene rijke inzameling. Bezoekt men verder den kapitalen zeedijk, dan slaat men daar echter niet minder verbaasd hoe 'Jb ons anders veelal vooruit zijnde Belgen dc in dat Rijk gelegene vele en uitmuntende schorren 1 zoo inproduclicf laten liggen, wat incn anders van hunne nijverheid en handelen niet gewoon is. Te minder is zulks begrijpelijk daar er van do Nederlaudsche zijde geen'o kapitale bezwaren legen dc aansluiting schijnen te bestaan en die bedij king ook wel in overeenstemming schijnt te kun nen gebracht worden met de nieuwe uitwaterings plannen naar den Kiovilenpolderwaarvan het begin maken eerlang te verwachten is. Geruste- Iijk durven wij dan ook ieder aanbevelen, een kijkje te gaan nemen, wat bedijkte en in cultuur gebrachte schorren kunnen opleveren, iotegenovcr- stclling van de onbedijkte schorren wier voort brengend vermogen onze Zuidelijke naburen zoo weinig schijnen te tellen. Waar de Nedórlandsche staat toch nog kort geleden ruim 41/» ton gouds trok ligt over onze grens zeker niet minder te trekken en in exploitatie te brengen. „Men kome, zie en oordeele!" - De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaaktdat vervoer van vee buiten de lijn vau afsluiting naar binnen is toegestaan van den 16 tot den 30 April e. k. ingesloten ouder de volgende bepaling: Biuuen de lijn gekomen, zal het vee vrij mogen vervoerd worden naar de plaats van bestemming, behalve naar weiden, hoeven of staileu met hunne aannoorigheJen waar do veotyphus heerscht, of in de laatste maand gcheerschl heeft. Men schrijft uit Groningen van 6 April Wij vernemendat blijkens eeu bericht van Z. M. gezant te Londen de lords van den Privy Council van oordeel zijn, dat voor het oogenblik niet kan worden getreden iu het dezerzijds ge daan verzoek, om opheffing van het gedaan ver bod van invoer van veevoor zoovèr betreft Friesland en Groningen. Echter worden door de regeering voortdurend pogiugeu aangewend om die ophelling le verkrijgen. (P. G. Ct.J De algemcene synodale commissie der Ncdcrl. hervormde kerk heeftkrachlens art. 59 van het algemeen reglementop uiluoodiging van den miuister van justitie, belast met de zaken der Hervormde eeredieuslenz.tegen den 18 dezer eene buitengewone synode beschreven ter zake van het koninklijk besluit van 9 Februari jl., eu bepaaldelijk van art. 6 vau dit besluitVolgens hetwelk de algemeeue synode drie Yau hare leden moet aanwijzenom zitting te nemen in het algemeen collegie van toezicht op de kerke lijke administratien der hervormden. Maandag den 23 April a. s. zal voor het prr.v. gerechtshof van Friesland worden terecht gesteld de persoon van Willem Tackles de Schaaf, oud 27 jaren verversknecht le Sncek. Uit de akte van beschuldiging blijkt, dat de besch. heeft be kend, dal hij iu den nacht lusschen 31 Januari eu 1 Februari jl. in heihuis is gekomen van Heiltje Visser, wed. IJetlinga wonende aldaar, met het oogmerk om diefstal le plegen hij heeft daartoe een vensterruit in de keuken uitgesnedeu is daardoor in de keuken geklommen en naar dc kamer gegaan waar dc vrouw sliep en een licht brandde, dat op de tafel stond. Verder blijkt, dat de vrouw toen dadelijk wakker is geworden de dekens opslaande om overeind te komen en hijuil vrees voor ontdekking van ziju bedrijf zich bij haar op hel bed bege\eu eii pogingen aangewend heeftom haar lc smoren, hetgeen hem, na een hevige worsteling, gedurende welke zij een paar malen heeft geschreeuwd en gegiid is gelukt, wetende hij niet, of hij haar alleen met de hand, dan wel door middel van den doek dien zij om den hals had heeft gesmoord dal hij, toen hij geen teekcu van leven meer bij haar bespeurde, haar gouden oorijzer heeft geuomen uit het doosje dat op de bedplank stond waar mede hij zich heeft verwijderd langs denzelfden weg, waarlangs hij was gekomen; dat hij, te huis gekomen zijnde, het oorijzer in den rcgeuwaler- bak heeft geworpen, waarna hij le bed is gegaan. Hij was tot dien diefstal gedrongen door zijne schulden en de op handen zijudc bevalling van zijne vrouw, waarvoor kleederen en linnengoed noodig waren; hij had echter geenszins het plan de weduwe ten huize waarvan hij dikwijls go- werkt had het leven te benemen. Mocht men zich tot heden verheugen dat de provincie Gelderland van dc veepest bevrijd bleef, thans vernemen wij dat die ontzettende ziekte in het dorp Rumpt, gemeente Deilbij den land bouwer K. is uitgebroken. De gclieeic veestapel van genoemden landbou wer, bostaande uit 23 stuks hoornvee, is afgemaakt. De runderpest in Rumpt uitgebroken op twee stallen, is uit het Sticht daarheen gekomeu. Een van dc landbouwersbij wien de typhus uilge broken is, A had kalveren gekocht te Kuilenburg aldaar en ook le Beusichem moeten, naar men beweert, nog al vrij wat stuks vee in den lantsten tijd ziju aangevoerd uit besmette streken. Zeker is het, dat van de overzijde der rivier de Lek vee is ingcsmokkeldoin het zoo eens te noemon en dat beestendie met ziekte in aanraking waren geweest en daardoor de smetstof iu zich hadden opgenomen dc rivier gepasseerd zijn Wie voordeel zochtvond nadeel. Vergelijk ons hoofd-artïkel. AARDENBURG, 16 April. Bespraken wij onlangs in een hoofd-artikel het onderwijs, ten opzichte van den handwerksmanwe zeiden daarbij later op een feit te zullen tcrugkecren. Dit feit wordt ons thans medegedeeld. In den afgeloopen winter werd iu deze gemeente eene leekenschool voor ambachtslieden opgericht, waaraan levens eene rckenschool verhonden wasen welke inrichting hel beWijs leverde dat ous gemeentebestuur de cischen des tijds kent en waar het mogelijk is aan die eischen voldoet. Milde bijdragen uit do fondsen der gemeente aanbod om bet onderwijs gratis niet alleeu te verstrekken, maar velen nog van de noodige teekenbehoeften le voorzien, hiel pen bijdragen om het wel opnemen der school te doen gelukken. De heer G. A. V. van Oijen hoofd-onderwijzer alhier gaf wekelijks 2 uren Leekenles en de heer J. W. Slager, wekelijks 1 uur rekenles. Gister avond had hier de prijs uitreiking, in het openbaar, in de Sociëteit „Spoor Lol Vriendschap'1 voor de eerste maal plaats. De heer burgemeester opeudo de zitting met eene aanspraak aan het talrijk belangstellend publiek, vele ambachtslieden, zoo meesters als knechts daaronder waarin Z.Ed.A. aan het pu bliek nut en strekking dezer te waardeeren instel ling aanwees en die met onverdeelde belangstel ling ontvangen werd. De teekeningen iu eene naburige stad door vreemde deskundigen beoor deeldgaven blijken van verbazende vorderingen in den korten tijd van 14 dagen (daartoe toch laten zich de weekuren herleiden) door do leer lingen gemaakt. De 1ste prijs werd behaald door J. J. Eekhout timmermansknechtde 2de door J, A. Bogaard idemde 3de door P. J. van den Driessche timmerman en de 4de en 5de door de gebroeders Joh. eu Jac. Trapman, schitdersknechls alhier en hestonden vogt ieder uit eene som gelds die lieu in staat stelt om zich de een meer de ander minder, teekeu benoodigdheden aan te koop en Na de toewijzing der prijzen schotste de heer van Oijen in korte trekken de inrichting met eeu blik op hare korte geschiedenis en nullige wenken voor de toekomst, door voorbeelden uit" het in Nederland, door de Maatschappij lot Nut van 't Algemeen in Belgie, door het Wil lemsfonds, verspreid werkje, uil het Engelscli vertaald: „Help u zelven!1' Moge deze inrichting bloeien en het bestuur der gemeente en het onderwijzend personeel in dien bloei, die de welvaart der leerlingen kan bevorderen hunne schoonste bolooning vinden! Aardenburg heaft getoond wat in Zeeuwsch-Vlaau- dereu ook in dezen, mils men den wil liebbc, mogelijk is Weersgesteldheid, waargenomen te Gr o ede, in de maand Maart 4866. N.t.W. z. t.w. z.t.o. N.t. 0. N. N.W. W z.w. z. Z.O. 0. N.O. •J p. W.t.N. Yv.t.Z. O.t.Z. O.L.N. a 03 CJP O 2 3 10 - 7 1 6 31 Regen Lucht onbewolkt's middags 10 GRAANMARKT te AARDENBURG. Verkoopprijs per Mudde. Tarwe Rogge Wintergcrst Zomergerst Boekweit Haver Paardeboonen Erwten DIN GS DAG. D1NGSDAG, 10 April 1866. l7 April 1866. LAAGSTE 7,50 5.40 5,90 5,40 0,00 3,00 7,00 7,00 HOOGSTE 8,00 5,60 6,00 5.60 0,00 3,10 7,20 7,40 ^AAGSTE 7,90 5,50 5,80 5,50 0,00 3.20 2,40 7,00 HOOGSTE 8,15 5,60 6,00 5,60 0,00 3.40 7,60 7,50 QOSTBITRG-, 18 April. Bij kleinen aanvoer bestond heden iets meer vraag voor Tarwe en Gerst en gingen die graan soorten, in puike qualiteiten goed van de hand, lot ruim vorige prijzen. Jarige tarwe 1 8.00 a f8.75, nieuwe dito f 7.00 a f 8.10, rogge f 5.50 a 5.75, wintergerst fo.75 a f 6.00, zomer dito f 5.50 a f 5.70, haver ('2.75 a f 3.75, paardeboonen f7.25 a f7.40, erwten fO.OO a fO.OO. van BlifJGGE naar GENT langs EECLOO Dienst van af 15 Maart 1868. Die van BRUGGE tot GENT of van GENT lot BRUGGE reist, mag met eeu kaartje van de 2de klasse in de lc gaan. eu met een kaartje van de 8e klasse in de 2e klasse.

Sluisch Weekblad | 1866 | | pagina 3