BINNENLAND. steerd heeft tegen elk denkbeeld om zich te Frankfort de wet to laten stellen. Overigens zijn er nog geene gevoelige wijzi gingen gekomen in de betrekkingen lusschen Pruisen en Oostenrijk. De kabinets-radeude beraadslagingen tusschen den Koning en deu heer vou Bismark volgen elkander te Berlijn van nabij ■opdocli tot heden toe weet men nog nietof dit tot eene bepaalde beslissing geleid heeft. Er bestaat wellicht in de Pruisische staatkunde een nieuwe stilstand die noch de oorlog noch de vrede isdoch die zich in een dier beide uitsla gen ontkuoopen moetindien Koning Willem in de gevoelens volhardtdie hem thans be zielen. De Krcuz-Zcitung geeft te verstaan dat de hertog van Saxen-Coburg en Gotha eene verzoe ning zou beproefd hebben door te kennen te geven dat Oostenrijk tot toegevingen zon gezind zijn, indien Koning Willem er in toestemde zijn ministerie te veranderen, in andere woorden, •Oosleurijk zou als voorafgaande voorwaarde de aftreding vragen van graaf vou Bismark. Het ministerieel blad voegt er bij dat Pruisen zich aan die vernedering niet zal onderwerpenen maakt te dier gelegenheid een schitterende lof spraak op den eersten minister van Pruisen. Al de inlichtingen, die thans uit Weencn komen zijn eenparig om eene reeks militaire feiten te logenstraffen, die te Berlijn worden vooruitgezet. Zoo zou Pruisisch-Silezien nooit bedreigd ziju geweest en geene versterking van troepen zou naar ïescheu eu ïroppau ziju ge zonden die twee steden zouden maar eene be zetting hebben van een balaillon en eene com pagnie in plaats van de division die men er zeide bijeen getrokken te zijn; ter uitzondering van het leger van Venelie, zou geheel het Ooslenrijksch leger maar drie bataillous van 380 man ieder per regiment telleuwat het vredes- effeclief is geeu eukel soldaat zou uil zijn ver lof geroepen zyn, en al de wapeniugea van welke men zulk een groot gerucht heeft gemaakt, zouden zich bepalen bij eeuige verzendingen ka nonnen en krijgsvoorraad iu de forteressen van .Jozefstadt en Theresienstadt in Bohemen. Naar men uit Dresden schrijftzou de Keizer van Rusland., bekommerd over de houding der twee groole Duitsche mogendheden, den Koning van Pruisen zijne goede diensten aangeboden hebbenwelke die zou hebbeu aanvaard. Eeu aide-de-camp van den Keizer zou zich gcvolge- lijk uit Petersburg naar Weeueu begeven. Men vraagt zich af, wat hij er zou voorstellen. De kandidatuur voor deu iroon der hertogdommen van den groothertog van Oldeuburg, die Rusland voor zijne eer niet zou mogcu opgeven Dit komt weinig aannemelijk voor. De poging van Rusland schijnt ons weinig ter oplossing van liet Sleeswijk-Holsteinsch vraagstuk te kunnen bijbrengen. De conferencie voor de Donauvcrstendommen zet in stilte haar werk voort.; zij heeft reeds vier zittingen gehouden. Niets is nog over den uitslag dier herhaalde beraadslagingen uitgelekt. Eeue andere conferentie heeft den 28 Maart to Parijs plaats gehad, om de acte te bekrachtigen opgemaakt door de Europeesehe commissie van den Donaugelast met de regeling der scheep vaart van dien stroom aan zijne mondingen. Die acte heeft de eenparige goedkeuring bekomen der vertegenwoordigers van de mogendheden onderteekenaars van het verdrag van 1836en maakt voortaan deel van het openbaar recht van .Europa. Er blijft nu maar de voortzetting meer over der bouwwerkeniu den arm der Sulina begonnenwerken., die heden het eenige doel uitmaken van do zending die do commissie van de mogendheden bekomen had. Volgens den Franscheu Monitcur zou baron .Saillard in zjjue zending bij het Mexicaansch gou vernement gelsaagd zijn; in drie maal, en dit van zes tot zes maanden, zou het expeditiecorps naar Frankrijk tcrugkeeren. Het eerste vertrek zou in de maand November aanstaande plaats grijpen en in November 1867 zou de ontruiming voÜedig zijn. Die overeenkomst is zeer schoon op het papier, maar wat zal Frankrijk doen, indien bij voorbeeld, na het vertrek van een of twee derde der expe ditie de macht der Juaristen .aangroeide en het coverige der expeditie eens eene gewichLige ne derlaag toebracht? De Frausche hoogmoed zou ,cr zich stellig tegen verzetten in zulke .vernede rende voorwaarden Mexico te ontruimen. Wat de finaucieële aangelegenheden betreft, men zou over maatregeleu onderhandelendie ernstige waarborgen zouden geven voor de Frau sche schuldvorderingen eu de Franscho belangen, in de Mexicaanscke leeningen. De dagbladen van Parijs bespreken maar wcini.g de overeenkomst voor de ontruiming van Mexiko, waarvan de Frausche Moniteur de sluiting heeft aangekondigd. De Patr.ie en do Pays zeggen dat het Eransch .gouvernement zich.in die onderhandelingen vooral ■toegelegd heeft om waarborgen te bekomen voor -.de Fransche schuldvordering en de twee Mexi- .kaansche lecningen in Frankrijk gesloten. Maar, vragen wij indien na het vertrek der Frausche .bezettingskorpsen Keizer Maximiliaan zich op den Mexïkaanschen troon niet houden kan, waartoe ikunnen zijno gegevene waarborgen strekken? .De hervormingsbeweging in Engeland na in ijde provinciënen nog onlangs te Edimburg en .te Rochdale lot schitterende beloouiugeu aanleiding .gegeven te bobben, begint zich thans ook in de hoofdstad op te doen. Eene groote vergadering werd to Sint Martins-hall gehoudennaar welke al de werkmansmaatschappijeo van Londen af vaardigingen hadden gezonden; de daar genomen besluiten zijn het ontwerp van het gouvernement gunstig. Een feitmerkwaardig genoeg om vastgesteld te worden is dat bij de werkmanselementen, die bij de hervorming het meeste belang hebben zich ook de burgerij aansluitwelke die matigt door haar te ondersteunen, en die bijzonder ver tegenwoordigd is hetzij in de bureau der mee tings hetzij ouder de sprekers door leden van het Parlement of der municipaliteitenzoo was de meeting van Londen voorgezeten door den beer Potter, en te Ediuburg door een der eerste magistraten van de kroon de Iord-advokaat van Schotlanddie over de bill eene in alle opzich ten zeer merkwaardige redevoering heeft uitge sproken. Men weet dat de zoon van den iman van Mas- .eatc tengevolge eener samenzwering zijnen va der had doen vermoorden en hij zcih vervolgens van de voornaamste medeplichtigen van zijnen aanslag ontdaan had. De bevolking schoen het nieuwe gezag aanvaard te hebben en de nieuwe iman heerschte zonder betwisting. Doch sinds dien hoeft eene andere samenzwering den over weldiger omver geworpendie de vlucht heeft moeten nemen. De stad Mascatealsmede de niouwc bezit tingen van het imanaat, zijn dientenge volge aan waDorde en regeeringloosheid ter prooi. Men begrijpt dat de Engelsehen, die groole belangen ep de kusten der Perzische golf te be schermen hebben, zich over eencn dergelijken toestand van zaken verontrustenzij hebbeu er eene talrijke scheeps-divisie heen gezonden, be staande uit vijf schepen en eeu regiment onlangs uit Bombay te Aden aangekomen.. ENGELAND. De kleermakers van Londen eene woelige en aanrandende klas (wie zou het gelooven?} be reiden zich om hun werk te staken ten einde een hooger loon te bekomen. Van zijnen kant bereidt het genooLschap der bazen dat bestuurd wordt door den vermaarden hoer Poole deSaYile Row (de zelfde die laatst aan deu verbannen Prins Louis Bonaparte belangrijke sommeu leende en die iu de Tuilerieu middagmaalt telkens dat hij te Parijs komt) om eeneu weerstand te bie den. Eeu gewoon werkman wint heden 6 pence (60 c.) per dag nu willen zij een middelbaar loon hebben van 7 penceen om er in te slagen staken zij hun werk. De bazen hebben eene overeenkomst voorgesteld die zou bestaan in de vermeerdering van het tarief per stuk. Maar do werklieden hebben ze verworpen en de werk huizen van den heer Poole verlaten. Deze om den aanval tegen te werkenheeft maatregelen genomen ora onmiddelijk werklieden van het vaste land te doen komen. Eene werkstaking van dit soort had reeds over eeuige jaren plaats en v/as eene bron van ellende geworden voor do werklieden. De bazen hadden een groot getal Duilsche werklieden ontbodendie in het land bleven na de beslissende zegepraal der kleerma kersbazen. Ditmaal nogtans verklaren do werk- liedeu dat zij hunne maatregels genomen hebben om le beletten dat vreemdelingen of werklieden der provincie hunne plaatsen komen innemen. "Wat er van zij daar do bazen wel besloten zijn niet to wijken, zullen er met eenige da gen vau 25 tot 30,000 werklieden zonder werk zijn. In het begin van de-lente, op net tijdstip dat een ieder van kleederen verandert is dit zeer ontrustend voor het publiek. BELGIE. KGRTRIJK, 4 April. De gunsteling en raads heer van Prins Couza, Librecht, benoemd tot het ambt van bestuurder der posten en telegrafen der moldavisch-wallachische provinciën; en terzelfder tijde als ziju vorst en bestuurder aangehouden isdoor de jury voor ontrouwe geldbehandeling veroordeeld geworden tot lOjaren gevangenis en 3,160,000 ft', boete. Die Librechtnu eene histo- .rische personage gewordenis de zoon eens her bergiers van Aelbcke bij Korlrijken was dieustjongen in een hotel te Oostende van waar hij frver eenige jaren door Prins Couza naar Bucharest werd medegenomen. WILLEBROEK.3 April. De heer Canoy Landbouwkundige te Mechelen, heeft te Willebroek .eene couferencie gehouden over de runderpest. Even als vele andere reeds hebben aangetoond deed de heer Canoy zien., dat die ziekte niet nieuw was in onze streken eu zij in 1773 op eene ontzaglijke wijze in den omtrek had geheerscht. .Omtreut denzêlfden tijd heerschte zij in de noor delijke provinciën: van 1769 tot 1770 stierven er in Ncord- en Zuid-Holland 162,276 stuks vee in Friesland 98,000 stuks, te samen 260,270 stuks, terwijl er 62,555 stuks genezen werden. In onzen omtrek waar de veestapel op verre na zoo aan zienlijk niet is was echter de verwoesting be trekkelijk groot. Zalurdag middag liet zich een schrikkelijk ge rucht hooreu ia de brouwerij van den heer X. aan den Dam te Gend. De in aanbouw zijnde kelders waren ingestort en hadden eenige werk lieden in den val inedegerukt. Dewijl men dade lijk de poorten van het gesticht sloot, om de menigte huiten te houdeu en de ougelukkigeu ter hulp te komen .verspreidde zich welhaast het geruchtdat er twee werklieden gedood wareq en zeven zwaar gokwestt waren geworden. Wij zijn gelukkig te kannen melden dat het ongeluk, zioh hier bij bepaaltdat slechts twee werklied- den lichte wonden bekomen hebben en eene stof-^ felijke schade van ongeveer 40,000fr. veroorzaakt is, SLUIS, 11 April. Op Zondag namiddag, 22 Aprilhoopt de WclEerw. Z. Gel. Heer H. V. Hogerzeil, Predikant alhier, een woord Yan af- schoid te spreken tot de gemeente. Herbenoemd tot kantonrechter te Ylissingen mr, P. J. Callenfels. De plechtige ter aarde bestelling Yan mr. F, baron van Hall, heeft deze week te 's Graveuhage plaats gehad. Vele staatslieden en buitenlandsch© gezanten hebben het lijk grafwaarts begeleid. De overledene heeft in de gebeurtenissen der laatste jaren eene belangrijke rol yervuld. Reeds geruimen tijd gejeden hebben wij mede gedeeld dal de heer Groen van Prinsteren voor nemens was zich in Juni a. s. op nieuw kandidaat voor de Tweede Kamer te stellen. Men heeft thaus vernomen dat dc heer Hoffman afgevaar- digde uit Gouda eu die dit jaar aan de beurt van aftreden is, voor een herkiezing zal bedanken en dat de heer Groen in zijne plaats kandidaat zal worden gesteld. (L. D.) Door J. Krijger, tuinman te Naaldwijk, zijn de eerste nieuwe aardappelen, op den kodden grond, geteeld aan Z. M. aaugeboden. Naar wij vernemen is de persoon van L. W. Mulder tegen het arrest van het Proviuciaai ge rechtshof in Zuid-Holland waarbij hij is vcroor- deeld tot de doodstraf, uit te voeren binnen Delfs- haven in cassatie gekomen. Het verbod van invoer in Engeland doet zich reeds merkbaar in onzen haudel gevoelen. Do vette kalveren, die Yoor weinige dagen te Go- rinchem tegen 26 en 27 ets. vlug van de hand gin gen kunnen nu nauwelijks tegen 21 en 22 ets. liet halve Ned. pond verkocht worden. Dinsdag nacht heeft in het kleederinagazija „de Concurrent,1' van den heer Vriesland aan de Weezenbrug te Rotterdam, een brutale dief stal plaats gehad. Een aanzienlijk getal kleeding- stukken, waaronder ruim dertig jassen, een groot aantal broeken, zijden en andere vesten enz. zijn door de daders gestolenals ook het geld uit dé ,ade der toonbank bedragende p. ru. f 17. 1 Een Fransch hoefsmid heeft eene nieuwe mer thode van hoefbeslag uitgedacht. In plaats van liet ijzer onder den hoef te leggen eu door in branden daarvoor eene plaats iu het hoorn to maken snijdt de Fransche smid eeu soort van sponning óf gleuf in den buitenrand van den hoef, van omtrent een hal ven Eng. duim diep, zoodat het ijzer dat zeer dun kan zijn, in die gleuf past; de zool van den hoef wordt met den onderkant van het ijzer gelijk gesueden zoodat de geheele voet op den grond rust, iu plaats van op het ijzer, zooals bij de gewone methode. De voordeden dezer nieuwe manier zijn de volgende.: er behoeft weinig of niets van het hoorn te worden weggesnedenhet ijzer kan veellichter zijn, het paard glijdt nimmer uit, de straal van den hoef kan vrij werken en wordt niet gedrukten eindelijk is het beslag goedkooper eu duurt althans even lang als het gewone. Als een staaltje van valseh fatsoen diene hqt volgende. Bij een parapluie-maker in Amsterdam werd door een juffertje van den burgerstand een briefje gezonden waarin zij vroeg tegen hoeveel per uur zij eene parasol kon huren, (historisch) Zij begreep dusniet fatsoenlijk voor d.en dag te komen zonder parasol., maar geen geld hebbende om er eene te koopen, wilde zij haar fatsoen houden door huur later bejammerde zij hetniet eene partij op keur te hebben gevraagd en er dan eeq te hebben gebruikt. AARDENBURG 10 April. Lo opende gerucht toq, gisteren en heden, 10 April, alhier verspreid, melden, dat in het naburige Moerkerke (Belgie) eene moeder haar talrijk kroost heeft willen vau 't leven berooveu en daarin ook bij twee kinde ren haar doel bereikte. Een der schepseltjes moet zij het hoofd van het lichaam gesneden hebben. Een meisje van twaaft' jaren.het ontvluchtende, deed door haar geschreeuw de buren toesnellen en verderen gruwel verhoe den. Tot eere der menschheid hopen wij dat het er bijvoegende gerucht dat de ongelukkige moeder krankzinnig wasin dezen waarheid moge bevatten. AXEL6 April. Bij de op gisteren plaats ge- had hebbende verkiezing vau een lid van den gemeenteraadin plaats van den heer P. J. Kruijsseoverledenis gekozen de heer H. J. van den Bergemet 74 van de 115 geldig uit gebrachte stemmen.

Sluisch Weekblad | 1866 | | pagina 3