BUITENLAND. onderwezen wordenbeginselen die de deur lot zelfoefeningzelfontwikkeling en zelfonderzoek openzetten mogelijk is houden we ou reeds voor bewezen' Wij willen de plaats nog niet noemenwe willen het edele gemeentebestuur nog niet aanwijzen we willen de werkzame onder wijzers nog niet vermelden wij hebben daar vooralsnog redenen voorzijn wij wel onderricht, dan zal daarover eerlang iets openbaar worden wat ons de moge lijkheid der verwezenlijking onzer denkbeelden zal bewijzen dat op het platteland ook de handwerksman kan opgebeurd en opgevoed worden ter meerdere eere van zijnen stand in de maatschappijeen stand dien men ten platten lande naast den winkelier -en rustenden landman „den burgerstand" noemt. Dat de wet daartoein hare leervakken, het middel aan de hand doet, het doel op het oog had, is, na een blik op die vakken, duidelijk. De timmerman de metselaarde smid in één woordieder ambachtsman moet met oordeel des onderscheids kunnen lezen ■en zich in geschrift duidelijk en verstaan baar kunnen uitdrukkenin de rekenkunde moet hij minstens het stelsel der gewone en tientallige breuken en den regel van drieën in zijne toepassingen kunnen aan wenden hij moet de leer der vormen zich zoodanig aanschouwelijk kunnen voorstellen, dat hij zwaarte en hoogte met het oog leert melen, inhoud en kosten uit het hoofd leert berekenen en zooveel begrip -van hoek liniaal en passer hebben dat hij ten minsten de schets van een gewoon ■werlt kan ontworpen. Tot dat alles nu (bestaat in eene gewone lagere school waaraan een oordeelkundig hoofdonderwijzer met de gewone hulp, is geplaatst, gele genheid. Deze scholen bestaan overal deze onderwijzers worden meer en meer gevormd Welaan laat ons hopendat de verhou ding van het lager onderwijs tot den handwerksman geregeld worde en strekken moge om nevens de stoffelijke ook de zedelijke ontwikkeling van 't algemeen te bevorderen 0 Ora dou willö van de omstandigheden in 0 Üuitschland geven wij uit twee verschil lende goede bronnen een meer uitgebreid POLITIEK OVERZICHT. Do dagbladende briefwisselingende tele grammen uit Weenen en Berlijnblijven steeds de Oostenrijksch-Pruisische kwestie onder de somberste kleuren voorstellen. Iedere dag die verloopt verergert de toestand. O-p de wapeuin- geu van Oostenrijk, door middel van welke het op vier-en-lwintig uren lijds 80,000 man naar Saksen zou kunnen sturen zijnde 100,000 man nen met hel leger van dit land, antwoordt Pruisen deer andere wapeningen. Zelfcvolgens me» uit Weimar meldt, zon Koning Willem in den avond van Maandag laalsll. toeslemming ge geven hebben tot krijgsmaalregelen die alhoe wel maar voorbereidendden oorlog eenigerwijze onvermijdelijk maken. De taal van het officieus dagblad van Berlijn in overeenstemming met die van het gouverne ment geeft aan die maatregelen een louter ver dedigend karakter. Van een anderen kant pro testeert men ook te Weenen legen alle gedachte van aanranding. In geen geval, zect men, zal Oostenrijk het initiatief van den oorlog nemen tot welken het do heer von Bismarck door zijne inlijvende staatkunde wil verplichten. Er zou dus nog enkel aan Pruisen overblijven van dien mi nister af te zien of wel met de wapeneu in de hand zijne inzichten trachten te verwezenlijken. De kleine Duitsche stalen en de middelslaten vcrkceren natuurlijk in groote bekommering. Zij zullen gedwongen zijn eene partij te kiezen vooral na den zendbrief, hun door Pruisen toe gezonden. Tot hiertoe is nog niets over de nei gingen dier gouvernementen bekend In do wcstcrprovincien van het Truiusch Rijk schijnt, de oorlog tegen Oostenrijk weinig bijval t© ontmoeten. Dit is ook te begrijpen. Erijgs- ovcrwinningen builen do bekrachtiging der ka mer zouden hel ongrondwettig stelsel kracht bij zetten iets wat die provinciën met zooveel aan houdendheid bestrijden. In eene talrijke ver- eeniging van kiezers te Solingen gehouden en \velke door drie afgevaardigden werd bijgewoond, is een besluit genomen hetwelk verklaartdat die oorlog in de tegenwoordige omstandigheden noodlottig is. Eene andere vergadering, te Keu len gehouden onder voorzitterschap van den heer Clasen-Kappelman is nog verder gegaan. Zij heeft het volgende besluit bekrachtigd: „De vrede moet behouden blij ven. Een üuilsch par lement, uit vrije volkskiezingeu ontsproten zal over de hertogdommen heslissen na de weuschon der bevolking geraadpleegd te hebben." Men hoopt te Berlijn, in geval van oorlog, op do onzijdigheid van Frankrijk en op eou verbond met Italië. Die laatste mogendheid heeft er iu- derdaad belang bij die gelegenheid te baat te nemen om zich van de Venetiaansche staten meester te maken. Ook beschouwt men eene over eenkomst als op het punt staande tusschen Berlijn en Florence gesloten te worden, en do aankomst te Berlijn van eenen aide-de-camp van Kouing Victor-Emmanuel, generaal Savoiroux, bij de zending van generaal Covone gevoegdzou aan dit gevoelen wel doen geloof slaan. Maar van eene andere zijde echter kan Italië zich van Frankrijk niet afscheidennoch zich blootstellen om zich alleen tegenover Oostenrijk te bevinden zooals het gebeuren zou indien dit laatste land het eensklaps met Pruisen eens werd. Beter ware het, zoo het de Venetiaansche staten langs vredelievenden weg bekomen kon, waarloo Frankrijk, zoo het schijnt, op dit oogeublik po gingen aanwendt. Terwijl men io Engeland bezig is aan het be- raadslageu over de kieshervorining, bedreigen de Feuiaus in Amerika de Engelsche kolonie Canada met eenen inval. Ongetwijfeld, zoo de Vereenig- de-Statec wilden, zouden zij dit kunnen beletten; doch zullen zij zulks willen Dit is het vraag stuk. De Amerikanen van 'hel Noorden hebben een zekeren wrok tegen Canadaten gevolge der invallen die gedurende den burgeroorlog van dit grondgebied werden gedaan, alhoewel zij daarvoor herstelling hebben bekomen. ludien zij hij geval de Fenians van Amerika vrij laten tegen Canada te doen wat zij willen, dan zouden daaruit ernstige verwikkelingen kunnen ontstaan tusschen het Engelsch gouvernement en dal der Vereeuigde- Slaten. Tot op hedeu heeft men in Engeland het vertrouwen dat de pogingen der Fenians zullen worden tegengewerktdit vertrouwen is echter niet volstrektdit blijkt uit de taal der dagbladen, die de ernstigheid van den toestand niet ont veinzen. Wat er ook van zij, er worden in Canada maat regelen genomen en eene proclamatie van den gouverneur-generaal heeft er de vrijwilligers onder de wapens geroepen. Wij ontvangen uit Weenen zegt het Journal dc Bruccelles, èene tijding, die wij slechts opuemen onder alle voorbehoudalhoewel zij, zoo schrijft men ons, zeer geloofd wordt te Weenen: er is kwestie van het huwelijk van Z. K. II. den graaf van Vlaanderen met de Prinses Louisa Francisca Ameiie van Saxeu-Coburg dochter der Prinses Clementine van Orleans en bij gevolg bloedver wante van den Belgischen Prins. Do Prinses zal in de maand October aanstaande haar achttiende jaar bereikt hebben. De Prins en de Prinses van Saksen-Coburg bevinden zich thans te Rome. even als de graaf van Vlaanderen. De krijgsmaalregelen van Pruisen blijven aan- houdend* voortduren. Men spreekt van de kriegs- bereitschaft der negende divisie van het vijfde legerkorps die zich te Glogau bevindten van geheel het zesde legerkorps dat insgelijks in Silezie garnizoen houdtalsmede van de 5c7e en 9e divisien voetvolkvan vier regemewten der lijfwacht en van de divisie, welke zich in Slees- wijk bevindt, alsook der artillerie bij die korpsen gevoegd. Daarbij zou nog hel bevel gegeven zijn van de wapening Yan eeuige vestingen. Die kenteekenen zijn zeer dreigend echter is het nog de oorlog niet. Zoo als de groote belan gen, die hier op het spel staan, het medebrengen, helt de weegschaal te Berlijnvooral in de hooge kringen, nu eens naar oorlog en dan eens naar vrede over. Na de onderteekeniag der maatregelen tot oor- logsberciding zou er nog te Berlijn spraak zijn geweest, om generaal graaf vcu Munster met eene buitengewone zending naar Weenen te be lasten. Doch welke onderrichtingen hadde men hem kunuen toevertrouwen? Welke toegevingen zou men hebben kunnen eischen of beloven, daar Oostenrijk van geene inlijving der hertogdommen hooren wil, terwijl die inlijving in den geest van deu heer von Bismarck vast besloten is? Dit was eene moeilijkheidvoor welke men is terug ge weken en op dit oogeublik is Yan die zending geene spraak meer. Uit Londen meldt men dat de heer von Bis marck ten zelfden tijde dat hij zich tot de Duilsche hoven wendde om hen met den toestand bekend te maken hetzelfde deed bij de groote mogendheden en vooral over de wapeningen van Oostenrijk. Streng genomen kan die handel wijze eene diplomatieke tusschenkorast laten hopen, die do vervorming van het geschiL in een open lijken strijd zou kunnen tegenhouden. In het vooruitzicht van eenen oorlog blijven al de oogen to Berlijn natuurlijk op Frankrijk en Italië "gevestigd. Zij die lot een oorlog aanzetten, geloovcn dat het Fransch gouvernement onzijdig blijven zal. Wat ftaiie betreft, men denkt dat het. de gelegenheid zou te baat nemen om in troebel water te visschcn. Generaal Covone bevindt zich nog altijd te Ber lijn waar hij zeer gevierd wordten om die zendiug te beantwoorden heeft de Koning van Pruisen kapitein voa Burg aan het. gezantschap van Florence gehecht. Renter-Agence kondigt eene dépêche af uit Bombay van 26 Maartluidende dat het budjet van finaulien van Indie een te kort aanbiedt van 72,000 pond sterling. Het recht op de salpeter is met 3 ten honderd verhoogd geworden, doch meu zal geene andere nieuwe belasting invoeren. De openbare inkomsten zijn in bloeienden toestand. De balans der schatkist beloopt tot 12 millioen pond sterling, waarvan 2 milloea pond aan open bare werken zullen besteed worden. Men meldt uit Weenen 29 Maart De morgenbladen kondigen onrustbarende tele grammen uit Berlijn af, die den staatkundigen toestand als zeer netelig beschouwen. Zij stellen echter vast dat Oostenrijk niet zal aanvallen. Ijverige onderhandelingen worden tusschen Oostenrijk en de middenstaten aangeknoopt. Men zegt dat de minister Wensdorff aan den heer Werther, gezant van Pruisen, stellige onder richtingen heeft gegeven nopens de wapeningen der Ooslenrijksche krijgsmachtenzonder zich te ontveinzen dat Oostenrijk zich bereid houden moet tegen alle gebeurlijkhedendie zouden kunnen voortvloeien uit de uiterste besluiten van Pruisen. in uitvoering van art. 4 van hel Oostenrijksch- Engelsch handelsverdrag heeft de commissie zich gisteren in het ministerie van buitenlandsche za ken vereenigd om de tarieven vast te stellen. D.c heereu Mensdorff, Wullerstorfi en de hof raad Gagern hebben er in naam van Oostenrijk deel aan genomen en de heeren Blomfield ge zant van Engeland, en Morrierin naam van dit laatste rijk. Men meldt uit Weenen Vrijdag, 30 Maart Volgens de morgenbladen zullen de meeste Duilsche gouvernementen op de Pruisische dé pêche antwoordendoor zich te beroepen op art. 9 van de bondswet, die het gedrag der bonds staten voorschrijftwanneer een geschil tusschen de groote mogendheden van Duitschland uitbarst* Baron von der Pfordten minister van buiten landsche zaken van Beieren heeft op de Prui sische nota geantwoord, door zich te beroepen op do art, 11 en 1$ der bondswet, waarbij bepaald wordt, dat ieder lid van den hond, dat een ander bondslid aanvaltaan schending der bondswet schuldig is. De vorstenrij is in de afgeloopen week met twee ouden van dagen verminderd. De oude Koningin van Frankrijk Marie Ameiie, weduwe van Koning Lodewijk Philips is in hare balling schapin den ouderdom van bijna 84 jaren overleden. Haar dood brengt echter geeuerlei verandering in de regeering van eenig land, want de tijd barer heerschappij was lang voorbij. Niet alzoo is het door den dood van den landgraaf Frederik van Hessen Homburg, die in den ouder dom van 80 jaren overleden is. De groothertog van Ilessen is daardoor in het bezit vaii de titels en regeering vau den landgraaf getreden en het groot-hertogdom is er door in omvang uitge breid. FRANKRIJK. Te Tïrschtiegelnabij Posen werd in het be gin dezer maand eene diamanten bruiloft gevierd. De bruidegom was 96, de bruid 93 jaren oud. Uit hun huwelijk waren verscheidene kinderen in leven; de oudste is 72, de jongste 42 jaar oud. Aangezien het bruidspaar in hulpbehoevende omstandigheden verkeerdewerden de uitgaven voor het feest door de gezamenlijke bevolking van Tirschliegel gedragen boveudien werd eene som van 600 tb. bijeengebracht en een bruidskrans Yan myrlhen zilveren en gouden bladeren met diamanten versierd, aan het feestvierend paar geschonken uit naam der inwoners van gemeld dorp. De schrijn werkersknechts te Lyon hebben den arbeid geslaakt en eischen vermindering van het aantal werkuren aan welken eisch reeds door vele patroons is voldaan. Dezer dage» bood een boer den graaf de Nieu— werkerke een portretje te koopwaarvoor hij 500 fr. vroeg. De intendant der schoone kunsten betaalde de gevraagde som, nadat hij ontdekt had dat het bedoelde portret een prachtig email van Limoges was, de tweede Yrouw van,Frans I in allegorische kleeding voorstellende. Een kuusl- kooper. heeft reeds 10,000 Ir. voor het stuk gebo den, dat echter voor het museum van de Louvre is bestemd. Ziet hier een buitengewonen trek van eerlijk heid Over 2 jaar, op het tijdstip der jacht, had de heer barou de J. die in den zomer een kasteel in Touraino en des winters zijn hotel in de St- Dominicusstraat te Parijs bewoont, verscheidene zijner vrienden uitgenoodigd om op zijne goederen te komen jagen. De jacht was builengewoou goed afgeloopen en terwijl de heeren hunne zegepralen aan "t be kronen waren door een heerlijk avondmaal, kwam

Sluisch Weekblad | 1866 | | pagina 2