BINNENLAND. St. Willebrordser werd onmiddellijk tot de be graving overgegaan. De heer Delen, veearts van Antwerpen, die aan do veeziekte eene bijzondere studie heeft gewjjd werd door den gouverneur der provincie ter plaats gezonden en gelastte diensvolgens hot af gemaakte beest op te graven. Het vleesch was echter verdwenenmen vond niets meer dan de ingewanden. 'Des nachts had men het beest ontgraven en wat met het vleesch gebeurd is, wordt lichtelijk begrepen. Het onderzoek bracht welhaast de waarheid aan het licht. Er zijn personeu die van het ontgraven rund stukken gekregen hadden doch een dezervreezende als medeplichtige te worden aangezienwierp het in de vaartwaar het dan ook later gevonden werd. De dader moet de slachter zijn geweest. Sedert het gebeurde is hij dan ook plotseling verdwe nen en heeft zelfsnaar men zegthet land verlaten om zooveel mogelijk de rechtvaardige straf te ontgaan. Alle maatregelen tegen het verder uitbreiden der ziekte worden niet alleen door het provin ciaal bestuur en vooral door het gemeentebe stuur van Merxem maar ook door den heer Bal genomen die overigens van over lang zijne stallen met «ijle mogelijke voorzorgen omringd bad. Op dit oogenblik zijn er ongeveer 300 stuks vee van de gemeente Merxem opgeschreven. Die gemeente heeft een aauzieulyken veestapelver scheidene boeren hebbeu er 18 a 20 stuks run deren in hunne stallen. Op dit oogenblik zijn 52 stuks aangedaan en veroordeeld om in den 'grond gedolven te worden. De heele stad bevatte 136 stuks schoone beesten. Alle zijn veroordeeld; gisteren werdcu er 90 geslacht vandaag zullen de overgeblevenen worden afgemaakt Het getal der gezonde beloopt alzoo 84, waar van het vleeschzonder het minste gevaaraan het gebruik kan geleverd worden. Op een einds afstand van de stokerij is een diepe put gegraven, waarin het vleesch der af gemaakte beesten geworpen wordt Wagens en karrengoed gestopt om het uitvloeien vau bloed en andere stoffen te beletten, brengen het vleesch naar den put. Het stroo waarop het wordt ver voerdwordt onmiddellijk op de plaats zelve ver brand. Het vleesch wordt met ongeblusehte kalk bestrooid. Soldaten houden de wacht en weren de nieuwsgierigen af. Die wacht is wel noodig, aangezien men in een dezer nachten nogmaals gepoogd heeft, om achter in de stokerij te geraken. Drie mannen doolden er ronddoch werden door de militaire posten, die de strengste orders hebben, verdreven. Ook de stokerij is bezet. Op ceno binnen plaats aan den stal grenzende, werken een aan tal slachters aan het afmaken, onder toezicht der veeartsen. De heer Delen is voortdurend aan wezig. Niet alleen burgerlijkemaar ook veeart sen van het legerwaren vandaag ter plaatse. Het is pijnlijk als men de slachting van zoo veel schoon vee nagaat. De binnenplaatsde stallingen hangen zoo lang zij zijn v©4 gevie rendeelde beesten: het schoonste, vetste cn sma kelijkste vleesch dat men zien kan. Overigens hel is vleesch van gezonde beesten, die enkel en alleen uit voorzorg worden afgemaakt. Het vee dezer stallen was tegen Pascheu leverbaar. Het toegebrachte nadeel wordt tot nu toe ge schat op ongeveer 60000 fr. Men schrijft uit Adeghem Een ontzettend ongeluk is in deze gemeente gebeurd. De zoon van molenaar Slandaert had voor eenige oogenblikken den molen verlaten. Hij moet bemerkt hebben dat eene koord van het zeil was losgegaan. Om de herstelling die hij noodig achtte aan de molenwiek te brengen, had hij den molen oogenblikkelijk stil gelegd was beneden gekomen en langs het hek op de wieken geklauterd. Op dezen oogenblik was zijn vader, Slandaert, bozig met eene levering vau graan le doen bij P. de Yliegher, ia de herberg de Roos, i'u de nabijheid. Op eenmaal zag vader Slandaert dat zijii molen stilstond. Misnoegd daarover, -wijl hij zeide overleid le zijn met werk liep hij met drift naar den molen én zette hem weder in beweging. Een ontzettend noodgeschreeuw deed zich hoo- rcn. August Slandaert, die op de molenwiek zat, ging cr mede in de hoogte; op het keerpunt viel hjj neder; zijn lichaam botste tegen de as en met verbrijzelde ledematen plofte hij op den grond. II y was dood op den slag: geestelijke en lichamelijke hulp waren even overbodig. De noodlottige omstandigheid die de oorzaak is van het ongeluk wordt als volgt uitgelegd de opgang van den molen is Noord-Oostdewijl nu de wind Zuid-West zat was het aan vader Slandaert oumogelijk zijnen zoon le bemerken in die tegen elkaar gestelde richtiugen was deze idoor den molen teeuemaal aan zijn gezicht ont trokken. Uit de berichten van veeartsen betreffende den loop der veetyphus in de week van 4—10 Maart, voorkomende "in de Staats-Courantblijkt, dat geen der aangewende middelen ter genezing der ziekte, noch zoogenaamde voorbehoedmiddelen, ge bleken zijn eenigen guastigen invloed op den af- oop der z iekle uit le oefenen, Rij Kon. besluit van den 8 Maart is de vcr- eeniging gemachtigd van het Belgisch gedeelte des polders Bewester Eede Bezuiden met den polder van Middelburg. Deze machtiging is on dergeschikt aan de voorbehoudiug dat er, des noodsmaatregelen genomen of werken uitge voerd wordenten einde de wateren van het Nederlandsch gedeelte des polders Bewester Eede Bezuiden te beletten met die van het Belgisch gedeolte te vloeien in het kanaal van Selzaete naar de Noordzee. Bij het zelfde besluit is ook gemachtigd de scheiding van de watering Pas- Sluis, der polders van Maldeghem cn Middel burg, der Belgische gedeelten van den Papen polder en des polders Bewester Eede Bezuiden Sint Pietersdijk. SLUIS, 21 Maart. Op non-activiteit gesteld, in atwachting dat omtrent hem nader zal worden beschiktde 1ste luitenaut H. J. Verboom van het 7de regiment infanterie. De Minister van Oorlog heeftbij resolutie van 24 Februari jl.bepaald: 1°. dat „voortaan de miliciensdie binnen 4 maanden na hunne inlij ving behept bevoaden worden met gebreken welke moeilijk zij.n waar te nemen of die moeten worden geconstateerd, opgenomen of overgebracht zullen worden iu de militaire ziekeniorichling in de hoofdplaats der provincie, waar zij het onder zoek bedoeld bij art. 116 der mililiewet, moeten oadergaau en 2°. dat bij uitzondering op dien regel, miliciens, als bovenbedoeld, uit de pro vinciën Zeeland, Drenthe en Overrijsel, respec tievelijk in de ziekeninrichting te Vlissingen Groningen en Kampen zullen worden behandeld. Naar men verneemt is door het bestuur der Middelburgsche Maatschappij van Stoomvaart be sloten tusscheu Rotterdam en Middelburg nog eene derde stoomboot in de dienst te brengen, opdatbij herstelling van een der beide audere de vaart beide plaatsen toch dagelijks zou kunnen plaatsjhebbeu. Door Waltheer en Cn. le Gorincliem is conces sie gevraagd voor het oprichten eener stoomboot- dienst lusschen die plaats en Middelburgmet een raderstoombootgenaamd Admiraal Tromp voor personen- en goederenvervoer. Allengskcus ziet men ook op de Zeeuwsche stroomen de zoo genaamde beurtschepen verdwijuen. Uit Neuzen meldt men dat de richting van den spoorweg Mechelen—Neuzen thans definitief bepaald is. De concessiöönaris is aldaar bezig met de opname van het terrein yoor de plaatsing van .gebouwen. De heer A. E. Slubbé te Sas van Gent is aan nemer geworden van hel uitdiepen der Westelijke buitenhaven te Neuzen voor eene som van f 9700. De Minister van Finanlien heeft vastgesteld de 260sle Staatsloterij zij bestaat uit 20.000 loten 10,000 prijzen en 2 premiëo, De collectie wordt geopend op Maandag 9 April en gesloten op 21 April 1866. De trekking van de eerste klasso vangt aan op Maandag 7 Mei.; de laatste 100 nummers worden getrokken op Zaterdag 28 Juli 1866. Den 31 Maart zal er eene bijzondere eclips plaats hebbenvau achlends ten 3 ure54 mio. tot 5 u. 3*2 min. zal de maan geheel door de aarde worden overschaduwden eerst nadat zij ge heel ondergegaan is jteu 5 a. 44 m.J zal die scha duw weder verdwijnen. Daar nu de zon ten 5 u. 42 m. zal opkomen, zal men, bij helder we der, de beide hemellichamen aan den gezicht einder kunuen waarnemenhet eene ten Oosten, bet audere ten Westen., met eene schijf waarop gedeeltelijk de schaduw der aarde zal worden afgeworpen. Het getal gepensionneerde officieren van ons leger bedroeg, in het afgeloopen jaar 1865, 968 en3 de somdie zij jaarlijks als pensioen genoten, was f 1,052,980, Een 2de luit, werd gepensioneerd in 1808; een 1ste luit. iu 1806 eeu lste luit. in 1807; twee lste luit. in 1808; twee kapt. iu 1806; een kapt. in 1808; een majoor in 1808. In het vorige jaar overleed te Groningen een 2de luit. die gepensioneerd werd iu 1795, cn dus 70 jaren pensioen had genoten. Naar wij uit het Wesliaud vernemen, staan de graansoorten het koolzaad en andere gewassen vrij voldoende. Met den veldarbeid zou meer voortgang warden gemaaktindien de akkers minder van water doortrokken warenten gevolge van veelvuldigen regen. Tegen dat in Januari veel begon uit te loopon is thans, door de koude weersgesteldheidweinig groei te bespeuren. Van appel- en pereboomcu is, voor zoo ver kan worden nagegaan, de verwachting niet groot ook de botten van den wijustok die het vorige jaar een zoo ruim en schoon gewas heeft voortgebracht, zijn ijl en schijnen weiuig te beloven. De abrikozen en perziken beginnen te bloeien en doen, vooral do laatste vele vruchten te gemoet zien. Van gunstig lenteweder hangt, echter zeer veel af, wanneer, omtrent het ooft in het algemeenook meer met zekerheid zal kunnen worden geoordeeld. (L. C.) Men leest in den Eecloonacr van 18 Maart: Naar wij uit de beste bron vernemen na dert de kwestie van den aanleg der spoorbaan llouselareThielt, Eecloo met eene vertakking van Capryk naar IJzendijke, hare bepaalde op- lossiog. Dit zoo grootsch als nuttig ontwerp» dat wij iu belang van onze streek met kracht Deze maatschappij is reeds in onderhandeling en klem hebben voorgestaan, is thans in de handen van eene machtige Belgische maatschappij, met het Departement van openbare werken ten einde de waarborgsom te bepalenwelke ter bekomiug der concessie dient gestort te worden. Met eenige dagenwij hopen hetzullen wij in staat zijn gesteld over dit alles nadere inlich tingen af te kondigen.'* Ook wij verlangen naar die inlichtingen. Zoo als bekend is hebben de gemeentebesturen van Eede cn Aardenburg zich lot den minister van Binnenlandsche Zaken gewend, met verzoek om kennis van een dergelijk ontwerp te mogen be komen ten einde onze belangen te kunnen, voorslaanzal nu het land van Kadzand cn Zeeuwsch-Vlaandereus Westhoek stil zitten, waar terzijdestelling dreigt? Zullen wij nog langer a.s ongeluksprofeten en plannenmakers begroet worden die hersenschimmen zien De lijd zal alles leerenmen wachte zich Voor het his torisch berucht gewordene te laat Men meldt uit Nunspeet10 Maart. Heden morgen heerschte aan het station alhier eene buitengewone drukte. Ruim honderd personen uit Oldebroek Elburg Doornspijk, Nunspeet en Elspeet waren bijeen, om per* spoortrein naar Rotterdam en verder naar de Vereenigde-Staten van Noord-Amerika te vertrekken. De zucht tot landverhuizing werkt in deze streek als eene koorLs. Reeds hebben verscheidene gezinnen be sloten om tegen September heen te gaan, terwijl eeu tal van armen gaarne zouden volgenzoo zij maar met een voorschot daartoe werden geholpen. Voor personen, die als landverhuizers naar Amerika willen vertrekken, wordt de reis tegen woordig zeer gemakkelijk en goedkoop gemaakt. Zoo is daarvoor siats korten tijd ook te Amster dam eene gelegenheid geopendonder het be stuur van den heer F. Breuker. Een agentschap voor Friesland Groningen en Drenthe is alhier gevestigd bij den heer A. Zwanenburg Hz. Op 15 April vertrekt het eerste vaartuig dier onder neming waartoe zich reeds vele personen heb ben aangemeld. De prijs van den overtocht voor passagiers binnendeks is f 60de anderen naar rato. Het volgend*, niet onaardig voorval wordt omtrent het nog altijd in vele streken heerscheude bijgeloof medegedeeld. In het vlek Wouw nabij Breda, woont op de hofstede Vinkenbroek eeii bouwmanwiens vrouw sedert lang ongesteld is. In den avond van S dezertoen al de huis- geneoten, behalve de zieke, aan den disch gezeten waren, werd er aan de huisdeur geklopt* men opent die terstond en ieder is verschrikt een geheel in het wit gekleede gedaante te zieu bin nenkomen die voor de bedstede der zieke ue- derknielt en met eenige gebaren de aanwezonden noopt zijn voorbeeld te volgen. Na ruim anderhalf uur in die raoeielijke positie gelegen te hebbenverwijdert zich de gewaande geest een ieder waarschuwende dien avond of nacht niet bniten te komen, indien men verlangde dat de zieke zou herstellen Daags daaraanvol gende bleek weldra de ware reden van dit raad selachtig bezoek men had 39 zakken aardappe len die op de werf gekuild lagengestolen. In jaren zoo lezen wij in het Dagllad van 's Gravcnhageheeft zich geeue zoo ongunstige lotingslijst der militie voorgedaanals dit jaar. Zij bedraagt een zestigtal nummers minder dan in het vorige jaar; het te leveren contingent is daarentegen een zeventigtal grooter. Onder de lotelingeu komen alleen voor over de honderd vrijgestelden als eenige zoons; bij een groot ge tal van andere vrijstellingenwegens eigen° of broederdienstvoegt zich een zeer belangrijk getal vrijstellingen wegens lichaamsgebreken zoo dat zij, die op grond van vroegere lotingslijs- tenwellicht vermoeden dat ook thans of ten minste 1/2 gedeelte der lijst, bestaande uit de hoogste nummersvrij, zouden zijn vau dit denkbeeld zullen dienen terug te komen en zich verzekerd houden dat de geheele lijst dienst plichtig is, en dan nog niet het gevraagde con tingent zal kunnen geleverd wordeu. De aan dacht der belanghebbenden wordt bij dezen op die onaangename omstandigheid gevestigd ten einde in tijds voor het stellen van nummerverwisseJaars of plaatsvervangers tc kunnen zorg dragen. Te Hoorn stierf iu de afgeloopen week de zwaartste mensch wellicht van geheel Noord- Holland een man in de kracht van zijn leven, die nog voor korten lijd het enorme gewicht Yaa ruim 326 oude ponden woog. IJZENDIJKE, 21 Maart. Laatstleden Zaturdag den 17 dezer maand had de gemeente Biervliet een geheel feestelijk aanzien. Het bericht dat de bedijkiugsaangelegenheden geregeld waren was daarvan de oorzaak. Van Jvele woningen wapperde de driekleur en in de geheele ge meente heerschte eene vroolijke sLemming.

Sluisch Weekblad | 1866 | | pagina 3