NIEUWS - EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH - VLAANDEREN. .V. 12. Zevende jaargang. A° 1806. Iets over de openbare gezondheid. GEZONDMAKING DER POLDERS. S I II IM H l)it Weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drif. Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels f 0,75; elke rege maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland 1,15"Vrnrlarr TVÏftflrf daarboven 0,l21/2» behalve het zegel van ƒ0,35 voor iedere voor de overige plaatsen Hes Rijksfranco per post f 1.3J IJJUci-^ £iO lTlclal l. plaatsing. Groote letters naar het getal gewone regels, Afzonderlijke Nummers 0^10. die. zij, heslaan. Ingezonden Stukken en'Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingeu yan Correspondenten te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles franco, behalve de bekende Correspondentiën. Zooals ieder weet behoort een ge deelte van „de polders", dat, uit zijnen aard en volgens de natuurlijke grens langs de zandstreek, tot Zeeland zoude behooren, tot de Belgische provinciën Oost- en West- Vlaandercn Wij bedoelen de landen noordwaarts van den óuden Grave Jansdijk beverscht cn aan verschillende takken en spranken van Schelde en Zwin ontwoekerd. De staatkundige verdragen van 1G18 wezen deze streken aan bet graafschap Vlaanderen toe en dezè toestand is een rechtstoestand gewordenwaarover niets te zeggen valt en waartegen ook niemand iets kan hebben; te meerdaar sedert de erkenning der zelfstandigheid van het Zuiden door het Noorden, Belgie eene schoono polderstreek bezit welke het tracht te waardeeren en waaraan het zorgen besteedt, die ons met leedwezen voor onze streken vervullen wanneer wij dezer toestand met dien der Belgische vergelijken, en waarom wij hopen, dat het werk bij Biervliet vorderen moge en met goeden uitslag bekroond worden. Dringend en vurig voegen wij bij dien wenscli eenen anderennamelijk dat het vertrek van den waardigen en kundigen ingenieur van Hoof geene vertraging moge brengen althans geene dan de volstrekt noodzakelijke, in den aanleg van het Kadzandsche uitwa teringskanaalWij vestigen er aller be langstellende aandacht op en sporen tot werkzaamheid aan opdat we niet langer door onze burentot onze beschaming zonder onze schuld op onzen gebrekkigen toestand gewezen worden Voor 't oogenblik moeten wij echter onze pen een weinig puntennaar aanleiding van een artikel van onzen Eeclooschen col lega in zijn nummer van 18 Maart, het welk hier volgt Wij bekennen dat het staatsbestuur machtig veel bijdraagt tot het uitvoeren van gezondheids-nuttigheids- en verfraaiings- werken maar dit alles toch wordt met het geld der belastingschuldigen, dat is: uit onze kasbetaalden daaruit volgt het recht, dat wij hebben, ons aandeel te eiscben in het plan van uitvoering der werken die het staatsbestuur gestadig onderneemt. Wordt dit ons recht erkend, en niemand zal het ons betwisten dan eischcn wij in de eerste plaats het gezondmaken van onze polders Jate zien dat er millioenen op millioe- nen worden verkwist (millioenen op milli oenen waarin wij bijdroegen) tot enkel werken van pralerij en ijdelen schitterglans, terwijl aile jaren een aantal onzer werklie den door den nood naar de polders gedreven om in lnm karig bestaan te voorzienterugkeeren met de polderkoorts op het lijf, om onder onze oogen weg te sterventerwijl zij vrouw en kindoren op onze armlijst achterlaten dit te zien brengt gansch ons gemoed in opstand. En dat is geen uitzonderlijk feit. In alle gemeenten van ons district is het een algemeene regel alle jaren richt er de polderkoorts eene reeks slachtoffers aan. De statistieken van den burgerstand zijn daar, om deze bedroevende waarheid te be wijzen; men ga het na, en in alle gemeenten van hel district Eecloo zal de statistiek der overlijdens u de aanteekening doen in het oog vallen overleden aan de polderkoorts." Sedert lang reeds, oneindig lang, moest deze zaak ter kennis zijn gebracht van het staatsbestuur. De oppe,rgezondbeidsraad des lands is toch daar om zijne aandacht aan dit belangrijk onderwerp toe te wijden. Dan wij maken het thans openbaar wij" richten daartoe de stem tot onze afgevaar digden bij kamer en senaaten in den naam onzer 55392 inwoners, in den naam der openbare gezondheid, in den naam der menschenliefde, vragen wij recht: we vra gen bij middel van het gezondmaken onzer polders de uitroeiing der wreede ziekten welke eigen zijn aan onze streek polderkoortsscheurbuik typhus enz. In ons nummer van den 4 dezer drongen wij aan op de noodzakelijkheid van het voltrekken der Selzaetsche Vaart; dit deden wij vooral uit een landbouwkundig oogpunt. Welnu, ook en bijzonder uit het oogpunt der openbare gezondheid is dit werk hoogst noodzakelijk. De voltooiing der vaart van Seizaete naar de Noordzee is het best geschikte middel om onze moerasgronden droog te leggenom onze luchtstreek te zuiveren van de besmettende dampen der staande watersom de koortsen uit ons midden te weren en om op eenmaal onze polders gezond te maken. Om dit daadza kelijk te bewijzenis het voldoende den heilzamen invloed te herinneren dien het graven van het afleidingskanaat der Leije op den gezondheidsstaat van een deel onzer polderstreek heeft uitgeoefend. Overalin de noordelijke richting van ons district, te Seizaete, te Assenode,'te Bochaule enz.treft men kreken verpes tende poelen aanwaters zonder eenigen uitweg tot afvloeiing, die sedert eeuwen staande zijn gebleven. Is het te verwon deren dat wij aan ziekten lijden die men elders niet kent en dat wij onophoudelijk de straf ondergaan van de achteloosheid waarmede wij die plaatsen van besmetting voorbij stappen? Achteloosheid neen want al onze gemeentebesturen zien tegen dien toestond opmaar op zichzelvcn toch zijn zij niet in staat om daar iets aan te verhelpenen ziedaar waarom het staats bestuur het initiatief van het werk tot het gezondmaken der polders dient te nemen. Deze week lazen wij in de dagbladen De gemeenten Knocke en Westcappelle hebben zich tot de wetgevende Kamers gewend, om de indijking van het Zwin, de oude haven van Sluiste bekomen. Deze indijking is bestemd ten nutte der polders welke alzoo in de toekomst eene voordeelige opbrengst voor de schatkist zouden opleveren terwijl dat werk op de openbare gezondheid eenen heilzamen invloed zou uitoefenen." Uit dit bericht leert men dat de West- Vlaamsche gemeenten der polderstreek ons voorgaan om aan het staatsbestuur te vragen, dat de moerassen, die anders niets dan ziekten voortbrengen, herschapen mogen worden tot vruchtbare landouwen. De Nederlandsche regeering heeft zulks reeds boven Sluis bewerkstelligd. Waarom zouden wij ons niet aansluiten bij die vraag Dat al onze belanghebbende gemeentebe sturen in dien geest van eendracht welke de hoofdvereischte is tot het welgclukken van eene gemeene zaakaan eikanderen de hand Ieenen dat zij zich ten voorge stelden einde wenden tot het departement van openbare werken - tot den Senaat tot de Kamer der Volksvertegenwoor digers tot den Koning. De vraag is gegrond; de gelegenheid is geschikt. Anders wordt er niets vereischt om de kwestie door te drijven, dan een krachtdadige aandrang. Die aandrang is het welke van onze gemeentebesturen moet uitgaan. Wij dachten dat na het groote vertoog der heeren de Kanter en Dressf.liiuis, reeds in 1824in hun werk De Provincie Zeeland geleverdhet vooroordeel en de verkeerde gevolgtrekkingen en onnauwkeurige opvat tingen een einde hadden genomen doch blijkens het door ons medegedeelde Eecloosche artikel wachten we naar den duivel zijn dood en ziet hij is nog niet ziek met andere woorden geachte lezers het ver schrikkelijke spook de polderkoorts, bestaat nog! En de Eecloonaer wendt het aan om aan te sporen tot het gezondmaken der polders. In dit laatste willen we onzen Belgischen confrater de behulpzame hand bieden. Hij za! zien dat we dit met Dictsche trouwe en welgemeend doen, en zonder ons schul dig te maken aan het „sacrifier de Ia ma xime ,sit reverentia vero" h un patriotisme peut-ètre trop illimité (het opofferen der grondstelling de waarheid boven all>"5an" eene te ver gedrevene vaderlandsliefde) waarover de heer C. Vervier 'fAnnalcs Belgiques des sciences, enz., Jan. Ü$2Ö pag. 48) meende te moeten klagen; maar even min zonder het gevreesde spook de-polder-

Sluisch Weekblad | 1866 | | pagina 1