BUITENLAND. dikt de door ons aangewezen dwaze meening kon billijken. Men moge wijzen op David, als den gezalfde bij uitnemendheid die van zijne waardigheid zoo overtuigd was dat hij in zijnen voorganger, tijdens diens leven, nog zulk een gezalfde zag en daarom tweemalen zijn leven spaarde't bewijst niets andersen gaarne stippen wij 't aan dan dat David een edel karakter bezat, d.at zich niet liet verlagenai waren kroon en scheptcr het loon, om eenen sluipmoord te plegen In Neerlands geschiedenis is het bevestigd, dat de Vorst (de regcering) om het volk is. De Vorstende graven zagen het nut in der standen; zij wenschten een evenwicht tusschen adel en stedeling, tusschen dezen en den landbouwer daar te stellen en vandaar hunne privilegiën aan stad en land Eenmaal geschonken was de opvolger des schenkers verplicht de schenking te handhavengeroepen als hij was om te waken en te strijden voor de rechten van zijn volk! Met gulden letteren slaan daarom de namen der Breidels, der de Conines, der Auteveldes, der Bar.ne- yeldën cn Groticssen en der de Witten in 's lands geschiedenissen aangeteekend. Is er veel in die bladzijden, dat we zouden vvenschen anders, reiner te zien, dat andere, slechtere, dat onreine is niet alleen aan de zijde der volksmannen maar evenzeer aan die der Vorsten en liet bedorven geslachte der hovelingen, door den hoveling Hmjgiiens roods gebrandmerkt. Ylaandercns graaf zou de hulde der Gentenaren ontvangen doch geen knie boog zich geen nek kromde zichgeen voet verzette zichvóór hij 'svolks rechten en privilegiën had bezworen, en, zietnauwelijks had hij bij dié plechtige handeling den naam van den Almachtige aangeroepen of de ijzeren mannen vallen op de knieën cn met opgestoken vinger onder aanroeping van denzelfden heiligen naam zweren zij hou en trouw aan den wettigen landsheer! Toen Philips II goddeloos 'svolks rechten en vrijheden ver trapte en zich de heerschappij aanmatigde over dat in den mensch, wat niets niets dan cene hemelsehc macht boven zich dudlt, over het vrije geweten toen hij de natie aantastte in goed en bloeddat ze hem anders willig ten offer bracht op zijne „beden maar bedendie hij verplicht was eerst af te biddencn waaromtrent het recht van inwilliging bij de wettige verte genwoordigers des volks berustte toen l>ij zeggen we, vermetel de oorkonden der vrijheid met voelen trapte stonden adel en burger en landman en handwer kersgezel als een cenig man op cn streden den strijd van tachtig bloedige jaren voor de volksvrijhedenGeen wonder dat na de overwinning de nalie zich hare iechten voorbehield en haren leider, haren aanvoerder, haren stadhouder koos maar opmerkelijk blijft het feitdat deze keuze de kiem werd voor het KoningschapDe beschaving, de verlichting, ging kalm en ongestoord haren stillen weg tot er een tijd kwam van schrik en beroerte, wijl eene valsche wijsbegeerte op eenmaal een licht ontstak dat door onzuivere inmengseisdoor een verdorven hof en eene hollende beschaving samen aangebrachtde maatschappij niet verlichtte maar deed branden. Het onweder der Fransche revolutie was het zuiverings proces van den staatkundigen dampkring opmerkelijke feiten dio ons toonen hoe die gebeurtenissen wat haar al of niet slagen betreftsoms als aan eenen jjijden draad hingenhoe noodlottig waan en onverstandbepaalde domheid en trots, vermetelheid en flauwheiddapperheid en lafhartigheid samen werkten om haar te ,]08ii gelukken. Deze feiten wijzen er op hoeonder toelating van een hoogcr we reldbestuur alles moet medewerken om Vorsten cn regeeringen en volken aan te toonen dat waarachtig licht en volksgeluk slechts mogelijk zijn onder een volk, onder een grondwettig Vorst, met andere woorden: in den constitutioneelen staat. Het geisolccrde, eigenaardige Zwitserland moge de droomen van een gemeenebest schijnen te voeden Zuid-Amerika Mexico ja de Yereenigde- Staten zelve toonen nu op den huidigen dag (de laatsten vooral in den moeilijken strijd tusschen president Johnston en de radicalen) dat het droombeeld der republiek eene hersenschim is. Het constitutioneele Briltanie Nederland Belgie het rijpend Italië zelfs toonen ons de vruchten en bloesems, wassende op den boom der vrij heid, onder de Wet, wier ware hovenier en verzorger do grondwettige Koning is. Willem III Leopold II Victoria Victor Emmanuel mogen roemen op de liefde des volksdat hunne grondwettige kroonen en Iroonen vrucht en naast de vrucht nieuwe bloesems biedt, als eene vrijwillige schatting, opgelegd door de liefde en toegenegenheid van het volkliefde en toegenegenheid die zoo gemakkelijk te verwerven, zoo hoogst moeilijk, ja! (maar getuige het Pruisen!) eenmaal zeker! te verliezen zijn FRANKRIJK. Ia de nabijheid van Nimes heeft men een dief op de daad betrapt, die wegens zijnen stand in de maatschappij als een der grootste zonderlingen beschouwd worden kan. Reeds sedert ecnigen tijd bemerkte een tabakshandelaar, dat hem nu ecus gelddan weder tabak en sigaren ontstolen werden, zonder dat hij een spoor van deu dief ontdekken kon. Eindelijk besloot hij buitengewoon waakzaam te zijn, en hield zichvcrseheidene nachten in zijnen winkel verscholen. In den derden nacht hoorde hij de deur van zijnen winkel met een valschen 'sleutel opeqgn en zag hij iemand bin nensluipen, die- regelrecht naar de geldkast ging. In een oogwenk was hij op deu dief toegespron gen en na eene korte worsteling waarbij lijj den indringer met een mes aan den schouder ver wondde behaalde de koopman de overhand en herkende, tot zijne overgrooto verbazing, in den ter aarde liggenden tegenstander den heer commissaris van politie in eigen persoon, die met hem iu hetzelfde huis woonde eu waarmede hij op den vrieiidschappelijkstcn voet stond. De wachtmeester der gendarmerie werd geroepen die den dief in arrest nam; later werd hjj door den rechter commissaris naar do gevangenis ver wezen. Onder de wonderendie op do iuternationalo tentoonstelling te Parijs zullen te zieu zijn, be hoort een aquarium, dat 30 ellen breed en 20 ellen diep is. Daarin zullen, even als in het aquarium van deu tuin van acclimatatie, vele be woners van deu oceaan vereenigd zijn, die zich te midden der onderzeeschc planten en gewassen bewegen. Men zal zichwanneer men dit aqua rium in oogcnschouw neemt, kunucn verbeelden den bodem der zee lo aanschouwen. De ver schillende vischsoorteu zullen zich in afzonderlijke bassins bewegen, zoodat men de haaien kabel jauwen tongeu tarbotten bruinvisschen euz. in hun natuurstaat zal kunnen gadeslaan. Werd vroeger gewag gemaakt van den boos wicht Dumolard, die door zijne veelvuldige moor den ecu zoo treurige beruchtheid heeft verworven, hij wordt -nog overtroffen door een zekeren Phi lippe, te Parijs, van wien de voorloopige instruc tie reeds zestien inoordeu aan het licht bracht. Zestien vrouwen namelijk ziju door hem van het leven beroofd ais vijf in Algerie drie in Italië en acht in Frankrijk. Het was zijue gewoonte, om haar door middel van een scheermes de keel af te snijden. Men zou schier denken (lat dit bij dien man een soort vau monomanie geworden is. Ilij is hoogst onbeschaamd. Wanneer hjj voor den rechter staatverwondert hij zich alsdan niet te mogen rooken. Wanneer men wat talmt met zijne boeien los te maken, roept hij met een grijnzênden lach uitMaak wat haastopdat ik mijnheer den rechter zou kunnen begroeten! Er zijn reeds vijfenveertig getuigen opgeroepen. La Fic d la Campagne bevat een overzicht van den sport; waarin de markies de Cherville de volgende inlichtingen geelt over eene ver schrikkelijke worsteling tusschen een pikeur en een wild zwijn De markies de Courceval jaagde met verschei dene zijner vrienden in het bosch van Ardenne een wild zwijn worstelde legen slechts vier honden, iu "t diepste eener kleinevallei en aan den boord van eenen waterloop. Een 2Üjarige jongen Renc genaamd pikeur van den heer de la Ville-Cochoud kwam toege sneld om de honden te ondersteunen; op het oogenblik dat hij zich op eene onbeplanle plaats vertoonde, verliet het dier zijue eerste tegenstre vers en wierp zich zoo onstuimig op deu nieuw aangekomene, dat, in weerwil zijn schouder door eeueu kogel verbrijzeld werd het zwijn niet bleef stilstaan en de jongeling omver ge worpen werd alvorens hij deu tijd had zijnen toestand te begrijpen. Het geweer viel aan den rechterkant, terwijl zijn eigenaar aan den linkerkant roldeRené werd gedwongen zich met natuurlijke wapenen te verdedigenhij verweerde zich zooveel hij kon terwijl het dier hem vertrapte en zijn vest eu broek verscheurde. Gelukkig verliet hem zijne koelbloedigheid niet in dit gevaarlijk oogenblik. Den dag te voren had een zijner kameraden verhaald dat hij zich in eene dergelijke omstandigheid van een wild zwijn had ontslagen door het met zijn mes de oogen uit le steken hij poogde van die uitmun tende les gebruik le maken doch op het oogen blik dat hij op het punt was den eersten steek aan zijnen tegenstrever toe le brengen, werd hij zoo hevig door dezen geschud dat zijn mes hem uit de hand viel en iu het water rolde. Hij was ten tweeden male ontwapend eu ware verlóren indien hij minder krachtdadig ware geweest hij omvatte het dier met de twee ar men plaatste zich op zulk eene wijze dat hij niets van de slagtandeu te vreezen had eu het gelukte hom zijnen vinger in het oogbol van T zwijn le steken en er het bebloede oog uit te rukken. Renc. zegt de heer de Cherville, zal er met eeuigc kneuzingen afkomen. DUITSCIILAND. Met laatste nummer van den WurLemburgscheu Staats-Anzeiger bevat een koninklijk besluit, krach leus hetwelk voortaan vrouwen eu meisjes kunnen worden aangesteld tot het verrichten van werk zaamheden op de postkantoren spoorwegen en telegraafkantoren. Zij zullen twee derde gedeel ten van de traclementen genieten, welke voor de mannelijke ambtenaren ziju vastgesteld. Wanneer deze meisjes in het huwelijk treden, zullen zij, behoudens zeldzame uitzonderingen haar ontslag moeten nemen. Men leest in de Pï-esse van Weenenonder dagtcekcuing van 1 Maart: Stoutmoedige dieven zijn gisteren nacht in de villa gedrongen vau den baron de Sina, en heb ben, behalve vele andere kostbare voorwerpen, ook het prachtig costuum vau den Hongaarschen magnaat medegenomen 't welk de beroemde bankier bezat. Deu volgenden dag reeds heeft men de hand op een der dieven gelegddie in de herbergen rondliep met de laarzen met gouden sporen aan van den baron. Een gedeelte der gestolene voorwerpeneeno waarde vertegenwoordigende van ongeveer 40 duizend gulden is teruggevonden geworden in eenen bornput op de wapenplaats vau Schmelz.*' BELGIE. In deu Nouvelliste de Gandvan den 1 dezer leest men het volgende Zoo als wij reeds gisteren hebben medegedeeld, heeft het hof in zijue zittingen van Maandag en Dingsdag zich bezig gehouden met de zaak van den heer Siandaerlburgemeester van Capryck beschuldigd vau Eduard van Damme, broodbak- kersknecht, die hem had beleedigd, door hem een* spotnaam toe te roepen welke oplichter en dief beleckent, naar schotschriften, overvloedig in bet kanton Caprijck in 1854 uitgedeeld ouweltig en willekeurig le hebben aaugehouden op den 20 Juli 1865. De debatten hebben eenige merkwaardige bij zonderheden geopenbaard. De procureur des konings had beurtelings den vrederechter van Caprijck eu een rechter van instructie van Gent gelasttot eene instructie over te gaan. Dit gedaan zijnde, vorderde hij van de raads kamer een bevel lot gevangenneming legen den burgemeester vau Caprijck en de verzending van de processtukken aan den beer procureur-gene raal bjj hel hof van appel. Dergelijk bevel werd dadelijk gegeven. De heer Dumont, plaatsvervanger van den pro- cureur-goueraal, bemerkte, bij het lezen der stuk ken dal de procureur des koniugs en de raads kamer gedwaald hadden en vorderde, dat de ka mer van inbeschuldigingstelling geheel ds proce dure zoude vernietigen. Eene uitspraak van den 4 November 186» vernietigde haar, met verzending van de stukken naar den heer procureur-generaal. Het wetboek van instructie wildatals een officier van justitie (zooals een burgemeester i beschuldigd wordt van eene misdaad, de instructie geschiede door den procureur-generaal eiiden eersten president van het hof van appel. De reden van deze uitgezonderde beschikking is. dat de wet vermeent, dat een procureur des koniugs minder bedachtminder kundig isdan

Sluisch Weekblad | 1866 | | pagina 2