mm BINNENLAND. Eene Opmerking. MARKTBERICHTEN. Internationale Vaart, SCHROEF- Jacob van STOOMBOOT Mcièrlani. ADVERTENTIEN. BRUGGE» 23 Februari. Verleden Maandag 'bevonden Lodewijk Bonifaes eu Désiré Bouve ■schippers te Nieupoort, zich met huu schip in de syaart van Raips<?a.pelle. Omtrent, den avond kre gen zij de naadjoilige gedaciite om een vuur van houtskolen aan te leggen in de kajuit, waarin zij sliepen. Dinsdag morgen klom de schipper Pieler Kasleleyn, niemand op het dek van het ■schip ziende komener op om zijne kameraden 4e wekken. Na herhaalde malen te hebben ge roepen en geen antwoord hekomen te hebben «peilde hij de kab.ien, en vond Bouve in eeneu ver gevorderden slaat van verstikking en Bone- faesgeen leeken van leven meer gevende. Wij $ijn gelukkig te vernemen, dql Bouve geheel hersteld is. Het kind van den huisschilder Karei Fontier t oud 7 jaren te Korlrijk is verl. Maandag op eeue smartelijke wijze schier omgekomen. Zich «aar school begevende, vond het niet ver van het hospitaal eene flesch inet zek°r vochtin de «ene hand een stuk lekkers houdende, ging het knaapje voort, doch onderweg drupten eenigo druppelen vochts uit de flesch en op hel lekkers; de jongen at van dit laatste voort, en werd da delijk door geweldige pijnen aangetast. Voorbij gangers ondervroegen hem en brachten hem in «en huis der benedenstad; hel was vitriool, dat het kind hid ingenomen, liet viel vau de eene bezwijming in de andere en verkeerde in ster vensgevaar. Doctor van der Espt kwam er ouder- tusschen bij, en diefde den knaap de noodige zorgen toe. Verdere verpleging van den geneesheer beeft het kiud buiten gevaar gesteld. SLUIS, 28 Februari. Z. M. heeft benoemd lot lid van het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche streomen voor het land vau Sluis en Hulst, den heer P. Graaf van Hogendorp, be taalmeester te Sas van Gent. Men schrijft uit Utrecht aan het Handelsblad Naar men verneemt, zullen de schouder-bedek kingen thans bij de infanterie in gebruik we derom door epauletten worpen vervangen. Aan het dagblad De Tijd wordt berichtdat de toevloed van vrijwilligers to Rome zoo groot is geworden dat de Pauselijke kasernen voor het oog.'ublik geen plaats hebbenoin al de aankomenden te huisvesten. Dientengevolge heeft men uit Rome last gegeven dat gedurende eene ijiaand lang geeue vrijwilligers naar die stad zul len worddu opgezonden. Zoowel in berichten onzer korrespondenten als door mededeelingen van hetgeen te dezer stede daarvau bleek, hielden wij het publiek op de hoogte van De eerste Nederlandsche Stro vleckterij, alhier opgericht; eene onderneming, die, bij de eerste pogingen lot hare stichting, onze warme belangstelling opwekte, omdat wij ons. na miauw- keurig ouderzoek, ten volle overtuigd hielden van hare deugdelijkheid. De grondstof toch is onkost baar en in ons land te keus en te keur voorhan den de verwerking eischt geen kostbare machi- neriën, geen uitgebreide fabriekgebouweumaar vraagt slechts de hand van vrouwen eu meisjes; het verbruik is hoogst aanzienlijk, want er wordt hier jaarlijks voor ruim ƒ400.000 ingevoerd. Ziedaar de grondslagen. De heer Dieudonné aan wien de eer der invoeriug dezer nijverheid bier te lande toekomt, heeft, hoe kort de zaak nog pas bestaat, in ruime male en. voldingend bewe zen voor zijne taak geheel berekend te zijn. Hij heeft in weinige maanden reeds véle han den aan het werk gezet, en zoowel iu het Paleis voor Volksvlijt als in Felix Mqritis, de Maatschap pij tot Nu( van 't Algememhier en elders, kon men zich van de spoedig vorkregeu vaardigheid zyner élèves overtuigen. Meer nog: de groote in voerders van huitenlandsche strooarlikelen hebben de stellige getuigenis afgelegddal de onder leiding van den heer Üieudonné door Nederlandsche vrou wen en meisjes vervaardigde artikelen, van Ne- derlaodsch strop., volkomen geschikt zijn,, om in konknrrentie te kunnen treden met de artikelen uit bet buitenland ingevoerd. By geachte sladgenoolen vond de heer Dieu douné dan ook dadelijk morele en materiële hulp «n ondersteuning ter invoering van dezen uienweu maar veel belovenden lak van volksnijverheiddie, behalve de lioanciële voordeelen die bij ontegen zeggelijk opleveren, nog dit heeft, dat hij een der meest eigenaardige werkzaamheden voor vrou wen en meisjes is dus bij uitnemendheid geschikt om te helpen voldoen aan een dringenden eisch des tijds, nu, door naaimachines enz.mouige nij vere Vrouwenhand naar anderen arbeid zoekt. Let op, dat hier voor ruim ƒ400.000 aan slrooartike- leu werd iugevoerd; artikelen, die wy, zooals nu voldingend bewes^eu is, met eigen hand even goed «naken kunnen, en van eigen grondstof; men be denke verder, dal, bij de uiterst geringe waarde der grondstof, die ruim ƒ400,000 groqleudeels ar- beidslppn vertegenwoordigen; dus: de Nederland- *ghe stro'ovlechtery kan aan Nederlandsche vrou- wep en njeiyes voof vier toason gouds arbeid varscliaflVn. Zóó teer was ook de overtuiging van hetgeen wij hierboven aanvoerden, bij velen onzer stad- genooten gevestigd, dat.een bedrag van 10,000, bij wijze van renteloos voorschot, aan den heer Dieudouné werd verstrekt, om de slroovlechterij in le voeren, en dat de heeren S. Sarphali, mr. Herman J. van Lennep, J. G. RijnJers, J. G. Ja ger en mr. A. J. Ilovy als commissarissen wilden optreden. Onlangs werd au verslag over de eerste periode der onderneming uitgebracht iu hel lokaal der maatschappij Tot Nut van 't Algemeens waarna de zaak grondig door de beeren J.BorskiMom- ma, de Clercq, van Rinsum, Goldsmil en Jiiger besproken werd. JMet algemeene stemmenna van de bevredigende resultaten keunis genomen te hebben, word door de belangstellendendie de genoemde 10 mille haddeu verstrekt, besloten de. pogingen van den heer Dieudouné, bijgestaan door den heer P. A. Guy de Coral voor de administra tieverder le schragen, eu werden de leden der commissie van toezicht uilgcnoodigd de slalluen eener naamlooze vennootschap, tot dat doel ep te richten vast te. stellen. Als hoofdbeginsel dier Maatschappij werd be paalddaL het kapitaal zou bedragen f 60,000, verdeeld in aandeelen van ƒ100, waarin de in schrijvers voor bet renteloos voorschot ad ƒ10,000 zouden participeren, zoodat het werkelijk beschik baar fonds op deze wijze met /5ü,0u0 zou worden vermeerderd: een cijler dat, met hel oog op de weinige kostbaarheid van de grondstof en de een voudige werktuigenvoldoende wordt geacht om le voorzien iu hel uit le betaleu arbeidsloon eu roulance vau hel kapitaalwelke als handelsarti kelen voor hel produkt zal noodig blijken, Geen enkele poging wordt gedaau om van de winsten boog op te geven. Zelden zagen wij eeue zaak bescheidener en eenvoudiger voordragen, en dit stemt ons nog gunstiger. „Uit den aard der zaak en de omstaudighedeu lezen wij in den prospectus, „moet meu stellige cijfers voor winst- berekening op dit oogenblik builen overweging lateu. De hooldvraag kan slechts zijn, of de uieüwe industrie gezonde grondslagen jieefi om haar wel- slageu te doen verwachten. Waarom zou helgecu overal elders goede vruchten afwerpthier te lande falen! De prijzen der groudstof de kosten van fahrikage eu de gewone verkoopprijzeutot nu toe in "den handel bedongen, geven vrijmoedig heid die vragen geruststellend te beantwoorden." Wij komen lot dezelfde slotsom als die welke in den prospectus gemaakt wordt, en wel deze: „dal de slroonijverheidgoed bestuurd, doelr- matig ontwikkeld, als geldbelegging aanbevelens waardig mag worden geacht." Volgeus de statu ten zullen de aandeelhouders, vóór alle verdere winsiverdeeling o pet. eu vau hetgeen daarbo ven wordt verkregen 50 pel. ontvaugeu. Maar ook, afgescheideu van hel geldelijk voordeel, waarop wij iuiussehen vaslelijk gelooveu dat ge rust rekening kun worden gemaakt, is de deel neming iu deze kleine, maar toch zoo hoogst belangrijke maatschappij aanbevelenswaard om dat meu daardoor hier een vruchtbaren tak vau nijverheid helpt invoeren, die, gelijk wij hierbo ven deden uitkomen, niet hel altijd gewaagd overbrengen van eene uilheemsche plant is, maar hier even goed als elders bloeien kau en duizeu- dea vrouwen en miesjes brood verschaffeneen tak van nijverheidwaarvoor wtj alle vereischleu cq gegevens bezitten eu waarvau wij ons dus hier alle direkle eu imiirekte, morele èu mate riële voordeelen mogen beloven. Wij hopen dat de ruim f 400,099 gulden thans nog hiev ingevoerd, eerlangdank zij der Ecrsle 'Nederlandsche Stroo vlechterij,hier door Nederlandsche vrouwen eu meisjes zullen verdiend worden. A. C. Met de beste bedoelingen kau mon soms dwa len: Wanneer meu de voorwerpen in de natuur gadeslaat, komt men daardoor tot de overtuiging, dat alles op zijne plaats is dat niets in den grooten schakel der uaiuur gemist kau worden. Wij herinneren onseenen vrolijken Schoondijkschen landbouwerdie als zijn buurman hem om raad vroeg, tegen de vernieling door de bunsiugen aau- gerichl, hem eenvoudig ried. ziju hoenderhok voor dit gedierte ontoegankelijk te maken; hij beroemde zich geene ralten of muizen de ver nielers van het koreniu zijne overigens bouw vallige schuur te hebben omdat hij geeue jacht maakte op den bunsing die de ratten en muizen verslond! 't Is eenmaal zóó, zeide hij: eeu menseh moet iets hebben die nu ratten heeftheeft geene muizen, de ralten verslinden die, en die buusings heeft, heeft noch ratten, noch muizen. Deze logika werd proefondervindelijk bewezen goed te ziju. *t Is toch erkend, dat liet ouweder, treft het soms schuur of molen de lucht zuivert. Deze gedachten kwamen ons voor den geest toen wij hel Hulslerblad van 24 dezer inzagen. In eeu ingezonden stuk over de Hulster vesten gaf helmet het oog op de openbare gezondheid en de visscbery, nuttige wenkenmaar trekt on.r barmhartig le velde legen de meerkollen (alias raarollen) deze sieraden onzer vaak eeutoonige kreken De arme dieren verslinden het vischkuif. Wel zeker, even als de menseh de visschen eet! De raarollen moeten ook ieven. Alleen men zorge voor zuiver helder water en het instinct, de natuurdrift der visschen, zal wol 2Q.rg.eo dat niet al de kuit verloren gaal l zee't is waar ,-is grpotdoch iróliioênea millioenèn in getal schiet de haring kiiit', die tot voedsel voor anderen dienten millioencn komen terecht die in jeugdigen leeftijd aan kaheljaauw en. andere .gr.opie visschen tot spijs verstrekken daarna komt de menseh en neemi nogmaals zijn deel; en 't eiken jare wordt haring gevangen! En ze is nog niet uil onze zeeën verdwenen Daar leeft een vischje waarop duizenden jacht maken, en toch wordt hel niet vernield, want in zij no vleugelen werd het voorzien van de middelen om zich aan de woede zijner vervolgers le onttrek ken! Wij herhalen "het, er is niets le vergeefs in de natuur, ieder neemt zijne plaa's in en doet er zijn nul. Meu wachle rich dus vooral voor hel uitroeijen van het gevogelte, van den «neer- kolf, van de musscken de kraaijen koriotn van alles; want pene geheele vlucht meerkolven kan geeue kreek ledigen eene gansche vlucht musschen geenen oogst vernielende raven do sperwers de arenden zorgen voor de te groote uitbreiding der kleiue roovers en het leger der groote roovers telt zijne individus bij weinigen! GRAANMARKT TE AARDEMBURG. Verkoopprijs per Mudde. DINGSilAü. 27 Febr. 1866. I DINGSDAG 20 Febr. 1866 LAAGSTE HOOGSTE LAAGSTE HOOGSTE Tarwe Rogge Wintergerst Zomergerst Boekweit Haver PaardeboGüen Erwten f 7.8 5.8' 5.8») 5,6' 0,00 3.40 7,00 7,00 t 8,50 5,90 5,9.1 5,70 0.00 3.60 7,30 7,30 \f 7,30 5.90 5,7-1 5,60 0,00 3.00 7.50 7,00 f 8.00 6,00. 5.8') 5.70 o.oa 3 20 7.70 7,50 OOSTBURG, 2S Februari. Bij kleinen aauvoer was heden iets meer vraag le bespeuren en konden de he.ste qualileilen gemakkelijk vorige prijzen opbrengen. Tarwe eu Gerst iets hooger betaald. Jarige tarwe 1 8.09 a f8.75, nieuwe dito f 7.00 a f 8.25rogge f 5.50 a 5.80winlergerst f 5.6') 4 f 6.00. zomer dito f 5.25 a f 5.50, haver f 2.00 a.f 3.75, pnardeboonen f7.00 4 f7.60, erwten fO.O0afO.0O. WINTEïtDIENST van 18 October tot 1 April. Van SLUIS: Maandag/s morg. 71/2ure. Dingsdag, 's morg. 6 ure eu 'snamiddags 2 ure. Woensdag, 'sraórg. 5% urej en 'snamiddags 2 ure, Vrijdag, 's morg. 10 ure. Zaturdag, 'smorg. 7ure. Van BRUGGE: Maandag, "snam. 4 ure. Dingsdag. 'smorg. 8 ure en 's namiddags 4 ure. Woensdag.'sniorg. 7 ur<s eu "snamiddags 4 ure. Vrijdag, 'snam. 4 ure. Zaturdag, 'snam. 4 ure. Gedurende deze dienst zal de Sloomboo* ééns in de Maanden wel des Woensdags vóór of op Volle Maanin plaats vat* des namiddags 4 ure, des avonds 6Va ure uit BRUGGE vertrekken. De Kaartjes worden afgegeven aan hel Bureau te SLUIS, en te BRUGGE bij den Heer LURQU1N aan de Dampoort. Alle Goederen en Coinmissiën moeten een half uur vóór het vertrek der Boot aan het Kantoor bezorgd of opgegeven worden. Die iets te vorderen heeft van of ver schuldigd is aan J. DINNEWET, Timmer man te Aardenburggelieve .daarvan- opgaaf of betaling te doen vóór IS Maart 1866, aan den Notaris Vebdoohen te Aardenburg.

Sluisch Weekblad | 1866 | | pagina 3