BINNENLAND. ia de Halle, lijdeus het bezoek des'jKonings te openen. Men rael lt uit Oosten Te,'7 Februari In den nacht van Zondag tot Maandag hebben wij hier een hevigen s orm beleefd, die gelukk g geen:* ra-open heeft veroorzaakt aan onze visch- sloepetimaar aan land vrij erge schade be rokkend. De glasruiten werden ingeslagenplanken van deu zeedijk geruktnabij de statie werd een windmolen ten gronde geworpen. Nadien is het weder een wi-inig bedaard, maar de wind bleef hevig gedurende de laatste nachten en men vreest te vernemen daler rampen zullen gebeurd zijn op hel kanaal en op de Eugelsche kusten. De Belgische Koninklijke steamer la Perle kapitein Picarddie eergisteren avond op den gewonen lijd. 8 uur. uitvoer, is geraakt tot óp de hoogte van Galais maar moestaldaar gekomen, den boeg naar Oostende wenden en kiwam in onze haven weder o.n il', .uur. Om 7'/.» uur 's morgens nam boot, de reis weder aan. De loodsboot der statie van 0 is g!s e- ren alhier aangekomen de patroon iag ziek te bed. De Belgische maalbnot Saphir kapt. Claeys is gisteren avond als naar gewoonte vertrokken ondanks de omsluimigheid des winds. Een particuliere brief uit Louden meldt dat een afgrijselijke orkaan in hel kanaal heerscht. Al de schepen zijn verplicht eene schuilplaats te zoeken in de verschillende Eugelsche en Fransche havens. Op onze kusten heerscht de wind met helzellde geweld uit het N. W. naar NV. N. W. Bijna de gansche visschersvloot bevindt zich in onze haven. Men meldt uit Oostende dat bij Adinkerke vergaan zijn: de Eugelsche schoon-.-r Monarch varende van Hamburg naar Bristol met eene la- diug suiker, en een Fransche brik. De beman ning van den Monarch zou gered zijn. Volens aauteekeningengedurende bijna «ener eeuw gehoudenheeft men in 68 jareu zulk een zachien winter niet gehad als iu 1865 - 1866. Een heer, die dezen uaelitrond I 2 l,2 uur, naar huis keerde, werd, nabij de Borgerholsche- poortdoor eenen kerel aangesprokenwelke hem eerst vroeg hoe laat het was en vervolgens geld eischle, om, naar hij zeidete kunnen gaan logeeren. Op de weigering van den heer greep hij hem vast en alsdan kwamen nog twee andere bandieten toegesneld. Op de hulpkreten van den heer welke zwaar mishandeld werd hebben zij zich eindelijk uil de voelen gemaakt. Men schrijft uit Maldegem, 5 Februari Voorleden nacht is te Maldegem op het gehucht Kleit eene moordpoging begaan op Amelia Mar tens. oud 22 jareudochter van den landbouwer Karei Marlens. Omslreeks middernacht drong een booswicht langs het zoldervenster den huize b nneu tot in de kamer alwaar AmaLa Marlens te bed lag. Plotseling op haar toegesprong n, greep hij het meisje by de keel vast en poogde haar te verworgen. Eene hev ge worsteling ontstond tusschen deu dader en zijn slachtoffer. Om haar te belelteu te schreeuwen, zoeht hij haar zijne gesloten vu sl in den mond te duwen, doch hierbij beet Amelia heru een vingerlid af. Op haar geschreeuw kwa- meu haar vader en de naaste geburen toegeloo- pen terwijl de booswicht de vlucht nam. De eerste zorgen werden in der haast aan Amelia Martens toegediend door den heer de Buck, burgemeester en doctor te Maldegem. Zij ver keerde in eeuen deernUwekkenden toestand aan de keel had ze verscheidene wonden door de worsteling was zij gans- h uitgeput eu door den schrik gedurig huiten kennis. In deu namiddag werd de vermoedelijke dader vau .ezen laf har igen aanslag door deu burge meester de Buck binnen Maldegem aangehouden. Bij het slachtoffer gebracht door den heer Hulin. politiecommissaris werd hij door haar herkend doch hij loochende de misdaad begaan te h bben. Hij werd onmiddellijk ter beschikking gesteld van deu heer procureur des Konings le Gent. De vermoedelijke dader is een weggezonden dienstknecht van den landbouwer Martens. De wraaklust zou dus de drijfveer tot dit schelmstuk ziju geweest. NOORD-A MERIKA. Op 15 Januari is le Boston aangekomen de Eugelsche driemastbark Frcdonia welke 273 passagiers en 33 man der ekwipagie aan boord had van de Eugelsche pakelboot Gratitude, welke dit schip ontmoet had met een lek in volle zee. De Gratitude was op 19 November vertrokken uit Liverpool met eene volle lading eraigrauten. Sedert haar vertrek uit Engeland was ze, om zoo le spreken als door storm achtervolgd ge worden en toen de Fredonia ze ontmoette op 1 Januari was het water reeds tot op vijf voet hoogte in het ruim gedrongen. Sedert 21 December hebben de passagiers zich in twee ploegen verdeeld de eeuen deden de pompen werken terwijl do anderen de lading langzamerhand in zee smeten. De kapitein dacht op dia wijze Halifax te bereiken; doch toen de passa giers op 1 Januari de Fredniain 't zicht kregen weigerden z:j hem nóg te gehoorzamen. Te vergeefs bood hij honderd vijftig hunner aan om aan boord le blijven om het vaartuig te redden; te vergeefs bood hij hun aan zelfs hier voor te betalen allen wilden het schip verlaten er viel niet meer te deuken dan aan de redding der personen. De kapitein der Fredonia was zoo edelmoedig van gedurende drie dagen met zijn schip bij de Gratitude le blijven liggen ten einde al de schipbreukelingen te reddeu en ze le huisvesten aan boord van zijn schip. Om dit doel geheel en al te bereiken was hij zelfs verplicht een gedeelte zijuer eigene lading in zee le werpenwelke voornamelijk bestond uit baleinen. Thans deed zich nog eene groote moeilijkheid op. De Fredonia bezat bijna geerie mondbehoef ten m« er. Het was dus meer dan noodzakelijk iedereen op rantsoen te stellen dat bestond in eene halve kan water en twee beschuiten per hoofd eu per dag Gedurende eene gansche week is men aan de/.ei regel onderworpeu geweest, en gemakkelijk kan men begrijpen hoeVeel «leze opeengepakte menigte, welke bijna verscheurd werd van den honger heeft moeten lijden op eene zee, welke immer door de woede vau den storm werd ge zweept. Eindelijk is hel reddende schip op 15 Januari le Boston biuneugeloopen waar het is binnen gesleept door een stoomer welken men ter zijner hulp bad algezonden. De schipbreukelingen zijn voorloopig gehuisvest geworden in de ruime zalen van eene rijtuigfabriekeo op de best.- eulielda- digste wijze zijn zij verzorgd geworden. Gedurende den overtocht waren vier passagiers gestorven en een matroos had den dood gevonden met uit den mast op bet dek te vallen. Men schrijft uit New-York, 22 Januari, De Zuidelijke legers zijn ontbonden de Zuide lijke staatkundigen erkennen dat hunne poging om de eenhe d des lands te verbrekeneene grooie fout was de wederspantiigheid tegen de regeering heeft grootendeels een einde genomen eu toch wordt de burgeroorlog voorlgeze' zoo al niet met de wap 'heildan toch uiet bet woord. Nog altijd vers beuren oneen ghe.ten het land eu loopeu de hoogste belangen gevaar in den strijd der me "iiitigen onder ie gaan. De 'neger blijft het groote struikelblok en het kan nog jaren duren eer men omtrent hetgeen er met en voor hem al dan niet geschie- deu moet lot eenstemmigheid is geraakt. Dat hel deu president dientengevolge gemakkelijk valt zijne plannen nopens het Zuiden ongehiu- derd door te zetten behoeft geen beloog. Deu radicalen deed hij reeds te veelden democra ten nog niet half genoeg, en terwijl deze beiden strijd voeren over de beste gedragslijn ten op zichte van de Zuidelijke staten, is hél zeer be zwaarlijk om langs eenige gedragslijn geregeid voort te gaan. Tot rust in het binnenland zijn wij dus uog lang niet gekomen eu wat het buitenland be treft Zoo als gij weet heeft onze gezant aan het hof van St James eene rekening te bedisselen met John Bull, die uiet veel lust schijnt le hebben om zijne portemoiinaie le openen en ons een millioeu of wat ponden sterling uit le keeren tot schadevergoeding voor de dieverijen en brand stichting door de zoogenaamde geconfedereerde zeeschu mers op onze scheepvaart gepleegd. (NB. Gisteren failleerde de Columbian Marine Assurantie-Compagnie met eeu passief van zes millioeu dollars; men zegt dat er na genoeg gelijk acti f tegenover staatmaar dit baukroel is voornamelijk le wijlen aan bovenge noemde neutraliteit, een bewijs, dat die rekening niet zoo geheel onrechtvaardig is.) Het diplo matische wisten tusschen dpi» gezan Adams en lord Russell hee:l maanden geduurd zonder lot iels te leidenen hel gevolg was dat enkele vrienden van broeder Jouathau dezer dagen boos werden. De bewoners van Canada zullen ten minste verleden week een schrik op het lijf hebben ge kt egen toen zij vernamen wat senator Chandior van Michigan in den senaat der Vereeuigde- Stalen voorsteldenamelijkom onzen gezant uit Engeland terug te roepen en alle verkeer met dat rijk te staken. Gelukkig konden zij onmid dellijk daarop vernemendat djl voorstel mei groote meerderheid was verworpen. In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika is de winter met zulk eene ongemeeue strengheid ingevallen, dat men iu de laatste eeuw zich daarvan geen voorbeeld herinnert. Den 8sb°n Januari stond de thermometer 12 graden ouder nul. Tengevolge dier buitengewone koude heerscht dan ook in de Zuid lijke Staten eene jammerlijke ellende. Ruim een raillioen blaukeu eu negers in die Stalen zijn, naar meu berekent, van voedsel en woning ontbloot. De vereeniging welke zich het lot der vrijgemaakte slaven aan trekt ondersteunt 2)0,001) behoeftigen. In Ala bama lijden, luidens de opgave van den gouver neur van dien Slaat 130,000 meuschen gebrek aan al het noodige; in Arkansas 2)0.000, dat is hijna de geheele bevolking in Virginia 80,000 en zoo is liet overal. Hoe al die ongelukkigen ia het leven moeten blijven (schrijft de berichtgever), weet de Hemol, want honderden en duizenden hunner kan zelfs de bestgezinde liefdadigheid niet hereiken. SLUIS, 12 Februari. Naar wij vernemen, is op heden door den kerkeraad der Hervormde ge meente alhier toezegging van beroep ge laan aan deu Weleerw. Zeer Gel. Heer Moquetpredikant te Julphaas bij Utrecht. H A heeft Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin behaagd, de Koninklijke Kantwerkschool alhier bij vernieuwing le verblijden door Hare jaarlijksche gift vau f «50. SLUIS. 14 February. Het hee t Z. M. behaagd, bij besluit van den 9 dezer, no. 49. op liet daar toe door hen gedaan verzoek, eervol ontslag te verleenen aan de heeren: Mr. J. R. Thorbecke, als minister van binnen- laudsche zaken, eu Mr. N. Olivier, als minister van jusülie, tevens tijdelijk belast met het beheer van hel departement van financiën, met ingang van den 10 dezer, on der dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door heu aan hoogstdenzelve en aan den lande bewezen. N'iet aau le nemen het insgelijks aangeboden ontslag van de heeren: I. D. Fransen \an de Putle, als minister van koloniën Mr. E. J J B. Cremers, als minister van bui- teulaudsche zaken, eu W. J. Blanken, als minister van oorlog, thans ook tijdelijk belast met het beheer van het depar tement, vau marine. Z. M. heeft voorts bij besluit vau dezelfde dag- leekening, no. 50, mei ingang vau den 10 dezer, benoemd tot minister vau financiën, Mr. P. P. van Bosse, lid vau de tweede kamer der stateu-generaal lot minister van binneulandsche zaken Mr. J. H. Geertsema Czu., lid vau de tweede kamer der slaten-geueraalen tot minister van justitie, Mr. C. J. Pickó, kan tonrechter le Tiiolen. Wijders heeft Z. M. bij besluit van gelijke dag- leekening, no. 54, benoemd tot minister van staat Mr. J. R. Thorbecke, minister vau biunenlandsche zaken, als zoodanig met den 10 dezer eervol ontslagen en bij besluit van voormelde dagleekeniug, ne. 52, benoemd tot kommandeur der orde van den Nederlaudschen leeuw, den lieer Mr. N. Olivier, minister van justitie, tevens lijdelijk belast mei het beheer van hel departement van financiën, mede met den 10 dezer als zoodanig eervol out- slageu. De ministers van binneulandsche zaken en van finauliëu hebben aan de tweede kamer eene nota van inlichtingen gezonden betreffende de advie zen tol het nemen van maatregelen tegen het misbruik van sterkeu drankzij komen daarbij lot de conclusie, dat het bestaande kwaad slechts kan uitgeroeid of beperkt worden door zedelijke en godsdienstige ontwikkeling. Met leedwezen verneemt men het lang gevreesde bericht, dal de heer Huijssen van Kallendijke minister van marine overleden is. De overledene was niet alleen iu de betrekkingen die hij vroeger en later vervulde, om zijne talenten geacht'en geëerd, ma'r ieder die hem kende, had hem liefom zijne vele beminnelijke hoedanigheden. In 1816 geboren, werd hij reeds in 1831 aan het instituut voor de marine i.' Medemblik als adelborst geplaatst. Hij doorliep met vruc-hl den bepaalden htudietyd, klom daarna spoedig tol hoogere rangen op, zag zich meer dan eens vereereude lasten opgedragen en in 1861 werd hij lot minister van marine benoemd. Hoe men over zijne ministe rieels loopbaan oordcelen moge, want ook als zoodanig bad hij natuurlijk zijne tegenstanders ieder zal hem gaarne den lof geven dat hij zijn vorst, en zijn land mei gemoedelijke trouw hoéft gediend. Groot voorstander van schoone kunsten was hij oi)k op dat gebied nuttig eu ijverig werk zaam. In vele opzichten wordt daarom zijn verlies gevoeld en niemand die niet instemt in de klacht, dat bij uog in de kracht des levens aan het va derland, aan zijne betrekkingen, aan zjjue vele vrienden is ontvallen. Omtrent bet verdachte schip van Terneuzen schrijft men uit Vlissingen, 9 FebruaryDezen morgen, omstreeks 11 ure, zagen wij den schout bij-nacht alhier aan boord van Zr. Ms. schroef stoomboot Frans Naerebout terugkceren van zijn bezoek aan hel Peruaansch ramschip. Wat zijn Hoog Edel Gestrenge daar verricht heeft, is ons onbekend. Aangaande het Peruaansch schip, dat, zonder te salueren, ter sluiks onze reede is gepasseerd en op de reede van Neuzen ten anker ligtspreekt bet Dagblad van Z.-H. en \s Grav. aldus: „Be doeld Peruaansch oorlogschip, Independancia, moet n.l. lot kaper in deu oorlog tusschen Peru en Spanje bestemd zijn en een nieuw schip wozon, dat in Engeland op stapel gezet maar nog niet geheel voltooid door de regering van Engeland is verwijderd, on nu herwaarts hoen geleidt met

Sluisch Weekblad | 1866 | | pagina 3