IH I I i:\S.A\2). zakelijke kan gerekend worden; Nedertandsche taal (de beginselen)hoogst wenschelijk wanneer menzooals door velen onzer onderwijzers recht loffelijk geschiedt, reeds lezen en schrijven daaraan dienstbaar maakt en de eigen opstellen der leerlingentevens lot schriftproeven bezigt; aardrijkskunde en geschiedenis han I aan hand, en de begin selen van de kennis der natuur, tegelijk lot leesboek ingericht mogen almede tot dat hoogst noodige gerekend wordenmits men leze wat er in de wet staat (kennis der natuur en dus niet natuurkunde). Houdt men dit op het oog, dan is degelijke lectuur over dit onderwerp in de plattelands volk school voor den landelijken stand hoogst noodig terwijl e zangin weinige uren almede zonder nadeel kan ontwikkeld en onderwezen worden. Maarziedaar dan ook de uren des onderwijzers vol gemeten, zal hij den aankomen 'en leerling, die slechts weinige jaren de school kan bezoeken, niet vermoeien en krenken en toch orde en regel in zijn onderwijs houden en it laatste nu welke degelijke hulp den hoofd onderwijzer ook geschonken wordekan hijzelfs met den besten geest bezield, niet, omdat de wet gcene schoolplichtigheid voorschrijft I 't Zou vermoeiend voor ons en onze lezers wezenandermaal het nut en de noodzakelijkheid en het recht van bestaan der schoolplichtigheid aan te tooncn; we deden liet meermalen we herhalen alleen in eenen staat waar de regeering het recht heeft om er een in weelde ha dend staand leger op na te houden zelfs jongelingen tegen zin en neiging en wil in, op de oorlogsvloot te plaatsenin zulk eenen staat heeft ook de regeering het recht den loekomstigen staatsburger te doen op voeden haar opvoedingsmiddel is de volks school, haar dwangmiddel daartoe de school- plichligheid met strafbepalingen legen schoolverzuim en het niet openstellen van ambten ofbe ieningen voor, en het onthouden van zekere burgerrechten aan degenen die niet kunnen bewijzen dat zij, gedurende een zeker te bepalen getal jaren het lager on lcrvvijs hebben genoten Ken op 't oogenblik dreigend kwaad is echter ten pk,tien landeen in de kleine stedenhet op dezelfde uren geven van lager en meer uitgebreid lager onderwijs. De gemeente A. durft f 900 voor ceu hoofdondervvijzersplaats uitloven, maar vor dert daarvoor eenen onderwijzer die bij zijne hoofdonderwijzers-akte nog die heeft voor de beginselen van het Fransch en de wis kunde terwijl kornis van Engelsch, soms ook van Hoogduit;ch tot aanbeveling zal strekken in den regel een zijdelingschc wenk voor hen die deze akten niet bezit ten, om maar te huis te blijven; in ieder geval ecne poging om voor dat geld zooveel geleerdheid te verkrijgen, als maar immer mogelijk iswant de zoon des burgemees ters moet opgeleid worden voor Bredade zoon des ontvangers voor Willemsla I de dochter des predikants voor de vrouwelijke handwerken, en wat gebeurt dan? Kan men dit te A. verkrijgen men zendt ook leer lingen uit het niet ver verwij lerde B. on C., die des noods telken avond of telken Zater dagavond huiswaarts kunnen koeren, en men vermijdt do kosten der kostschool fabriek of andere instelling van onderwijsiets meer dan 't lagere. Wat moet er nu van het eigenlijk lager onderwijs worden De onderwijzer is door de wet Verplicht, de vakken a tot i te on derwijzen de gemeenteraad kan echter gebruik maken van art. 16 (2de lid) en de vakken k tot p doen onderwijzen. Wij zeggen ronduit: met het onderwij zend personeel, it» den regel aan «ene kleine stads- of platlelandsschool verhonden en in die gebouwen zelve, bijna uitsluitend ten dienste van het eenvoudig lager ou derwijs ingericht, is zulks onmogelijk. Op eene school voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs, van 120 kinderen, is een persoon noodig, die zich uitsluitend met het meer uitgebreid lager ouderwijs bezighou den moest, terwijl het lager ouderwijs aan een drietal (zonder de kweekelingen) behoort te zijn toevertrouwilzullen, bij het me nigvuldig schoolverzuim en daardoor ver oorzaakt ongeregeld schoolgaanbij het verschil in jaren en kunne der leerlingen de onderwijzers eenige vruchten van hunnen arbeid kunnen inoogsten. Wij zeggen vruchten; want een enkele vlugge geest, een zooge naamde voorlooperkan niet als vrucht beschouwd wordendezulken zag en ziet men onder de mingunstigste omstandigheden zich toch ontwikkelen en zich zeiven vormen. Ziedaar de kwaalmaar nu het genees middel 't Js eenvoudig en overal te beproeven stel eeue school met hoofd en hulponderwijzer en kweekeling laat hem zijne wekelijlisclie werkzaamheden ver- deelenlaat hem dagelijks van 9 tot 12 ure en van 2 tot 4 ure school houden dat de laagste klasse dagelijks een uur vroeger verwijderd worde en men is er. Wil men nog gebruik maken van. art. 16 (2de lid) men bestemine daarvoor den avond van 8 tot 7 of 8 ure naar mate er van k tot p vakken onderwezen worden en wil men er nog herhalingschool voor het lager onderwijs hij. men zondere dit her- halingsonderwijs dan streng van het overige af. De arbeider, die te veel hooi op den vork neemt, te veel graanschoven op de wagen tast of op den dorschvloer spreidt, veroorzaakt schade. De onderwijzer is de landman de arbeider op den kostbaren akker des geesteshij wordt ten platten lande, in de kleine stedenmet werk over- kropt of hij belast er zich vrijwillig mede, en berokkent het algemeen onberekenbaar schade Ziedaar wat ons onze ervaring, gedurende het in werking zijn der bestaande schoolwet, geleerd heeft. Wij hebben nu nog niet eens gesproken van den onzin om Burgemeester en Wethouders ah zoodanigin de meeste gevallen tot schoolcommissie te scheppen, van het ongelukkig stelsel der willekeurige be- looning van het onderwijzend personeel, van de vrijheid om al of niet schoolgeld te hef fen en zoo meer. Ons dunkt, een onder zoek naar de werking der wet op liet lager onderwijs ware noodig! Noodig, ook buiten de officiële (ook gelijke?) rapporten en ver slagen ons dunkt, dat hel door ons aan gewezene in 't algemeen zou opgemerkt worden en de regoering tot de overtuiging zou moeten komen dat er In dezen voorzieningvoorziening bij de wet noodig is en Nederland ten opzichte van het on derwijs eenen ouden roem te handhaven heeft! FRANKRIJK. Volgens oene opgave van le Monde telt de Je- zuïlen-orde Ihans 76 6 leden. De verknoping van de verzameling nagelaten werken van Troyon heeft meer dan 500,000 francs opgeleverd. Men herinnert zich zeker nog wel den moord onlangs te Toulouse gepleegd waarvan men het slachtoffer zon er hoofd vond. l)e Aigl van Toulouse zegt dat hel hoofd van Marie Guabomet, die op I Januari laatstleden is ver in ooi i geworden, is terug gevonden in fre: ztjkan.aalop ongeveer 9-0 meters afstand van de Tweelingsbrtig. Ken timmermansbaas, de heer Kieux, welke ju et eenige werkliedeu langs dezen kaut aan ;arbeidea was, zag oen voorwerp drijven op het waterhetwelk hij met eeüen gaffelhaak tot zich trok. Hij zag alsdan dat het een niensehenhoofd wasen gaf er aanstonds konnis vau aan het gerecht. Dit menschelijk overschot ontbonden door het lang verblijf in het water, was ijselijk om te zien. Het haar van den hoofdschedel was geheel en al verdwenenhet vleesch was in lappeu gescheurd en de wezenstrekken waren om zoo te zeggen uitgewischt. De oogen schenen heler behouden gebleveu te zïju dan het overige. Op den hoofd schedel heeft men galen en sneden tneeuen te bemerken als zichtbare sporen van de misdaad. Op hel bevel van het gerecht is dit hoofd naar de Morgue overgebracht. Men twijfelt er niet aan of deze vond is het hoofd en de hals van het verminkte lichaam dal men in Januari ontdekt heeft aan den boord van het Zuidkanaal. Wat deu veronderstelden dader betreft, deze blijft hardnekkig voortgaan in zijne oulkenningeu. De gierigaard en zijn schat. Onder dien titel leest men in den Droit: De policie-eommissaris der wijk Picpus gisteren verwittigd zijnde dat de heer G.oud 73 jaren ongehuwd, wouende op deu boulevard Reuily sedert twee dagen niet meer gezien was, begaf zich naar zijne woning waarvan hij de deur door eenen slotenmaker deed openen. Hij bevond zich in een logementsamengesteld uil twee kamers welke op de ellendigste wijze geraeubeleerd en onbeschrijflijk vuil waren. De heer C. lag gansch uitgestrekt op een ar moedig bed omringd door zes komforenwelke half verbrande kolen bevatten. De schouw en al de andere openingen waren gestopt. De heer C. leefde alleen en ontving niemand. Hij maakte zelf ziju eten gereed. Bleek, gehavend en slecht gekleed klaagde hij aanhoudend over zijne armoede en zeide dat hij vreesde van hon ger te zullen sterven. Men had medelijden met hem en bewees hem somtijds kleine diensten. Den dag voor zijnen dood had hij twee francs van eene arme werkster, zijne buurvrouw gele- ad en had haar dezelve des avonds teruggegeven zeggendedat hij een weinig geld getrokken had. Bij het opzoeken der papieren om de identiteit van den overledene le bevestigen, ontdekte men eeue oude kast nevens het bed; dezelve was met I pakken oude vodden opgevuld. De policie-eom missaris bemerkte dat de grijsaard met het ge zicht naar dien kant lag. Er was langs daar inderdaad iels aantrekkelijks, waarop C.in ziju laatste oogenblik moet gedacht hebben. Zij be vatte titels van re men waarden in actiën en obligation van spoorwegen en verder eeue som van 15,000 fr. in goud en zilver geld en andere muntstukken. Al deze waarden werden zorgvuldig ingezameld aangeteekeud. C. laat slechts eenige bloed verwanten als erfgenanieu achter, welke verre waren van zulk een geluk te vcrwachleu. BELG1G. De jongste stormenbegonnen den 6 dezer maand hebben zich meer gekenmerkt door ge regelde beweging, dan door de geweldige afwis selende windstootenzoo gevaarlijk voor d n zeemanvandaar dal die rampen en schaden daardoor veroorzaakt ook niet zoo erg zijn als soms bij kortere stormen doch met heviger rukken en tooien wel het geval was. De volgende bijzonderheden deelen wjj mede: ANTWERPEN 7 Februari. Ten gevolge van den buitengewoon hevigen stormwind welke se dert een paar dagen voortdurend boven onze stad waait zijn er gisteren avond op onze Schelde ongelukken gebeurd. Rond 7 Va uur is de Hollandsche stoomer Telegraaf, bij zijne aan komst te midden der Scheldeop den kotter Fe'-ix geloopen. Dit schip had, door dn hevigen wind en het holle water, het gevaar niet kunnen vermijden en de schok was zoo hevig, dat het na ecnigeu tijd voortgedreven te zijn aan den Katlendijk gestrand is. De Telegraaf hield on middellijk stil en slaagde er in den schipper Ch. de Grave zijne vrouw en het overige scheeps volk le redden. De Ftlix voer naar het bas sin. om de lading in te nemen toen het ongeluk plaats had. De schade wordt op 7 0 fr. berekend. In de monding der St.-Jausiliel is eene ledige schuit gezonken. Omtrent op hetzelfde uur werd een ander binnenschipwaarover patroon Simons het bevel voerde en dat uit Holland aankwam, geladen met gerst, door den wind tegen de kaden geslagen en liep den grond in recht over de St.-Jansvliel. De bemauuing is gered geworden door de over zetboot. Een ander schip dat den stroom opvoer naar Brugge werd ter hoogte van het Melk huis1' door eeneu rukwind het onderste boven geworpeu, en oogenblikkelijk verdween hetzelve. Van do vijf mannen der equipage ziju er twee kunnen gered worden. Men verzekert dal de drie anderen den dood hebben gevonden iu do Schelde. BRUGGE, 8 Februa i. Onze regeering is voor nemens deu 'aanstaanden zomer de Koninklijke familie op eene zeer luisterrijke wijze te ontvan gen. Do gemeenteraad heeft het grondbeginsel gestemdom de versieringen der concertzaal te herstellen eu eene tentoonstelling van schilderijen

Sluisch Weekblad | 1866 | | pagina 2