BUITENLAND. vau hare uitoefening in ons Vaderland. De proeven van stroobevverking waren midde lerwijl in vollen gang. Een paar grijsaards van 70 jaren waren bezig stroo te trek ken; twee kinderen van 11 jaren met stroo splijten terwijl 80 vlechtsters van 6,7, 8 en meer jaren oudonophoudelijk voort- werkten waren 20 naaisters bezig en een zestal bekwame élèves vervaardigden vlecht werk voor dames-nécessaires en andere soortgelijke bekende met stroo opgelegde voorwerpen. In de pauze hield de heer Dieudonné zelf zich bezig met stroo verwen in twee nuancen, rood en pensézoodat alles wat de bewerking betreftpraktisch aanschouwelijk werd gemaakt. Met warmte besprak de heer Dieudonné de zaak, die hij zoo ijverig voorstaatdat zij dan ook in korten tijd daar reeds zoovele vorderin gen heeft gemaakt. De reden dat zij eerst nu hier in het leven treedt zag spreker daarin dat er tot heden geen school in Nederland bestond, waar zij onder de hand werken geleerd werd; ten andere, dat b. v. Belgisch Limburg zijne etablissementen steeds zorgvuldig ontoegankelijk en voor vreemden als gesloten had gehoudenen dan ook inderdaad Nederland daardoor sedert 1830 de ruime, rijke voordeden, die deze tak van nijverheid oplevert, was blijven derven. Krachtig drong spreker er op aan dat de dames haar in bescherming zouden nemen; immers het was vooral de vrouwelijke hand waarvoor zij bij uitnemendheid geschikt was eene aanbeveling te meer thansnu men zich zoozeer beijvert om ook aan vrouwen voordeel en welvaart door geschiklen industriëlen arbeid te verschaffen. Spreker haalde eindelijktot staving van een en ander door hem aangevoerdhet rapport der kamer van koophandel en fabrieken van Hasselt over den jare 1861 aan en deed daarvan mededeeling. Van de stroonijverhcid in Belgisch Limburg sprekende wordt in dat officiële stuk hel volgende gezegd Onze handelsbetrekkingen met onze noor delijke naburen hebben eene zoodanige ont wikkeling bekomen dat wij hun land te genwoordig als ons voornaamste débouché kunnen beschouwen. Ons fabriekaat geniet er eene bijzondere en steeds toenemende gunst. Wij hebben er dan ook in het af- geloopcn jaar eene enorme hoeveelheid stroohoeden en vlechten geleverd." De heer Dieudonné hoopte dat de kamer van koop handel te Amsterdam ook welhaast van de Nederlandsche stroovlechterij zoo gunstig zou te spreken hebbenen haalde nog ver schillende bijzondere mededeelingen aan waaruit bleek hoevele duizenden vrouwen en meisjes in EngelandZwitserland en elders door de stroonijverheid een goed bestaan vinden. Wij twijfelen er niet aan of deze avond zal ook weder niet vergeefs zijn geweesten zeer in het belang van de vestiging en uitbreiding van den bespro ken tak van nijverheid in Nederland strekken. Is het stroovlechten reeds opgenomen onder de leervakken aan de Industrieschool voor meisjes opgericht door de Amster- damsche departementen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeendeze nieuwe industrie verdient zeker ook in deze streken de meeste belangstelling daareven als elders ook hier de verschaffing vod deze of dergelijke geschikte werkzaamheden aan menig huisgezin een eerlijk middel van bestaan verschaffen of eene meerdere welvaart in vele gezinnen verspreiden zoude. BELGIE. ANTWERPEN, 26 Januari. Gister namiddag he«R er op den HoIIaudschen spoorweg alhier een ongeluk plaats gehad, onder de yolgende onistaudigkedeu Kwart voor 4 ure kwamen er twee voerlieden met hunne ledise gruiswageus aangereden. Op het oogenblik dat zij de bariere voorbij waren en over de rails meeuden te trekken kwam er eene locomotief met eenen waggon, denkelijk om kolen te gaan halen. Het paard van een der karren werd lol op eeu 30tal stappeu afsiands door de locomotief meègerukt, alwaar het met afüehouwen kop en verbrijzelden romp nevens de rails viel. Op die uitgestrektheid was de grond geheel met bloed bemorst. Wat de kar betreftdeze was omgeworpen en nog al sterk beschadigd. De voern^iu was achter over geslageu en een tiental slappen verre mede- gerukt; evenwel had bij enkel ligte kneuzingen bekomen. Toen de locomotief voorbij was gere den heeft men nevens den spoorweg eeneu put gedolven eu daarin al de stukken van het paard begraven. Men schrijft uit Verviers, dat Zondagmorgen een meisje van 20 jaren alleen te huis zijude en gelast koflij te zettende noodlottige gedachte hadpetrolie op het vuur te werpeu om het te doen aangaan. Nauwelijks was dit gedaan of de vlam sloeg naar omhoog en stak de kleederen van het meisje alsook eene wieg, die daaromtrent stond t waar een kind in lag. in brand. Aan de burenop het geroep van het meisje toegesneld, gelukte hel het vuur uit te dooveu maar het onvoorzichtig slachtoffer van die ramp had zulke erge braudwondeu aan deu buik bekomen dat zij naar hel hospitaal is overgebracht. Het kind heeft geen leed bekomen. Een particulier stelde dezer dagen aan de ka mer voor om de speelkaarten mei eeue belasting te treffen. Nu stelt de Economie van Doornik voordat het gouvernement de visitekaartjes zou belasteudoor gezegelde enveloppen-kaarten iu omloop te brengen van vijf oi tien centinieu dat het eenige middei zou zijn om die kleine be leefdheden lo verzenden. Die gedachte is niet slecht waul die belasting zou maar eeu praehl- voorwerp treffeu. NIEUWPOOlir21 Januari. Dezer dageu voud meu eenen brandbr ief bij bet pachthof van M. van lloulle schepen te Ramskapelle. De politie zoebt den schrijver op toen 's avonds een begin van braud plaats greep iu het wagenkot van "L gemeld pachthof. Het gelukte, bet vuur uit te dooven. Gister morgen werd men vuur gewaar in een' hooiberg, op 100 meters van het pachthof gelegen ook daar kou men de vlam blusschen. De bedreiging was dan verwezenlijkt. De gen darmerie van Pervyse heeft eenen achltienjirigen jonkman aangohouden als plichlig aan deze mis daad. Hij loochent niet de schrijver te zijn van den brandbrief en van de dubbele brandstichting; dit, zeide hij was hem door den duivel inge geven. CHARLEROI21 Jauuari. Op verschillends linien ouzer spoorwegen kan men schoten van fruitboomen zien in de plaats van doornstruiken; thans is er een genootschap ingericht met het doel zulks iu te richten op verscheidene linien. De spoorweg van het centrum heeft het recht toegestaau dit uieuw middel vau sjhutting te gebruiken. Vrijdag is er een ongeluk op de jacht voor gevallen in de gemeente Lombarlzijde. De heer G. Werry grondeigenaar te Doornik op wilde konijnen jagende, had zekeren Philip de Wolf, werkman in die gemeente hij zich om de fretten te plaatsen op het oogeubl k dal de heer Werry ziju schol loste stond de Wolf op en ontving een weinig hagel in hel hoofd. Zijn staat boezemt noglaus veel onrust iu. De Be'gique Judiciaire vermeldtdat den 24 November 1853 te Gent, in 97 jarigen ouderdom is overleden de heer Ferdinand Otlcvaere laatst in leven gebleven der advokaten die hij den ouden raad van Vlaaudereu waren toegelaten In dieus papieren werd gevonden het eedsformu- lier voor de advocaten hij dieu raad. Hel was van den volgenden inhoud „Eed van de advocaten geadmitteert in den raede van Vlaanderen." I. Gij sweert te zijn in de gemeenschap van de Heilige Roomsche KaLholique Kerke ende geen gemeens l1 hebben met eenige ketters ofte heresien 11 Dat gij altijd gehoorzaam zult zijn ende getrouw aan Zijne Majesteit, als aan uwen ua- turelijken Oversten, ïleere endo Prince. III. Dat gij aan alle degene bij u komende ora raed ende ad vijs t' zelve geven zult naar uwe beste wetenschap ende couscienlie. IV. Dal gij wetens ende willens niet en zult aaunemen vervolgen ofte defeuderen eenige zae- keu, die gij wel weten zult niet gefondeerd te zijn. V. Dat gij d'Ordonnanlien van deu IIovc zult wel ouderhouden. VI. Dat gij aan 'i zelve Hof zult draegeu alle EereRespect eudo Reverentie. VII. Ende voorts al ta doen dat een goed ende getrouwe advocaat schuldig ende gehouden is te doen." Voor verschillende kosten werd bij gelegenheid per eed-aflegging betaaldniet tuinder dan 74 gulden8 stuivers. Men verzekert dal de minister van justitie bin nen kort de afschal'fiug der doodstraf aan de ka mer zal voorstellen. Te IJperen is overleden ridder de Sluers die eene langdurige militaire loopbaan eervol afgelegd heelt (ook bij ons bekend als eigenaar der hof- slede „Spreeuwenburg" te Heille) eu die zich steeds door moed eu getrouwheid onderscheiden heeft. Geboren le Roermoude in 1784trad hij op 17 jarigen leeftijd in dienst der Bataafsche republiek eu werd als cadet toegelaten iu de school van Zuipheu. In 1899 maakte hijals luitenant der garde van Koning Lodewijk Napoleon deu veldtocht tegen de Eugelschen die le Vlissingen geland waren. Zijne dapperheid gedurende den Russischeu veldtocht verschafte hem den rang van majoor en hij werd commandeur der orde van hel Legioeu van eer. Iu 1817 werd hij luitenant— kolonel in Nederlandschen dienst en later kolonel der 16e afdeeling infanterie. Na de omwenteling van 1839bood het voorloopig bewind hem den rang van geueraal aandoch' hij weigerde zijn eed le schenden. Het volk wreekte zich hier over door zijn huis te plunderen. Hij moest vluchten en liet achter al wat hij bezatbehalve hot vaandei van ziju regiment'hij uam het van deu stok eu bond het om zijn lichaam. Na het sluiten van den vrede, begaf de heer Stuers zich naar 's Gravenhage, om hel vaandel aan den Ko ning der Nederlanden ter baud te stellen en hem levens zijn ontslag te vragen. Sedert leefde hij als burger. ENGELAND. Do Globe is zeer tevreden met de jongste troourtde van Keizer Napoleon het blad ziet daarin voor niemand iets zorgwekkends dan alleen voor deu Keizer van Mexico. Ook de Morning Post bevat eene zeer gunstige beoordeeling vau de troonrede van Keizer Napo leon. liet blad laat hierbij inzonderheid uitko men dat de politiek van liet Fransche gouver nement tegenwoordig beter begrepen wordt dan iu de eerste jaren van het Keizerrijk en dat de Keizer, hoewel hij iu sommige opzichten als een autocraat kan beschouwd worden, toch iu zijne politiek geleid wordt door de openbare opinie even zoo goed als de raadslieden der Engelsche kroon, wanneer zij aan de Koningin hare'trooa- rede dicteereu. Volgens een brief van den te Washington ge- vestigden correspondent van den Times, getlag- teekend 9 dezertelt de Fenians-broederschap iu de Vereeuigde-Slalen op dit oogenblik ruim 380,000 leden. De vaste maandelijksche ontvang sten bedragen 200,000 doliars, en naar men zegt. heeft ü'Mahouy verscheidene millioenen in de bank belegd. Uit Australië eu uit bijna alle lan- deo der wereld waar Ieren wouen komt geld. De broederschap ouderhoudt allerwege spiouueu, voornamelijk in de groote hotels. Volgens den bedoelden berichtgever begint men zich iu Ame rika en waarlijk uiet zonder reden, over de ont werpen van deze reusachtige samenzwering ern stig bezorgd te maken. Schipbreuken op de Engelsche kusten. Blijkens eene onlangs openbaar gemaakte officieel© opgave ziju er in 1851 langs de kusten van Groot-Brittanje 1390 schipbreuken en andere zeerampen bericht tegeu 1864 in het voorafgaande jaar. Het gemiddeld cijfer over de tien laatste jaren tot 1864 is 1343. Het aantal schepen in 1864 vergaan of bescnadigd, bedraagt 1741, gezamelijk van 350,000 ton. Ouder deze 1741 bodems waren er 14.34, die hier le lande te huis behoorden 246 zijn opge geven als vreem ie schepen terwijl van de overige 61 niet hekend is gewordeu waar zij te huis be hoorden of waarheen z\) bestemd waren. Ouder het aantal zeerampen wareu 331 aauzeilingen. Bij de overige 1039 zijn 339 schepen totaal ver gaan en 633 beschadigd. FRANKRIJK. We zullen zienOver eenige dagen had de vrouw van eeneu notaris van X. (Marue) aan ha ren man verklaard zich te zullen verdoen, indien hij baar niet eenen sjaal van 12H) franks, dieu zij in een magazijn gezien had voor een nieuw jaarsgeschenk gat. Daar de notaris zich niet haastte aan den wensch van zijn vrouwke gevolg te gevensto;.d deze zekeren nacht op wekte haren mui en zeide: Ik ga mij verdoen Goed antwoordde de notaris; maar maak uiet veel gedruisch. Ik ga naar den tuin; zet u aan het vensteren ge zult zieu. Ze ging naar beueên; de man ging voor het vens er staan. Toen zij in den tuin gekomen was. riep ze hein toe Zult gij hem koopen? We zulten zien antwoordde de notaris. Ze naderde deu pulboog zich over de ieuoing en riep nogmaals Zult gij hem koopen? We zuilen zien was het antwoord. Alsloen een heldhaftig gebaar makeode, sprong zij i.D den put.

Sluisch Weekblad | 1866 | | pagina 2