VINGERWIJZING. BUITENLAND. middel van het verdrag lusschcn Vorst cn volk dat de grondwet is. Welnu even zoo streeft onze tijd er naar, de tijd der vereenigingen om langs den wettigen weg maatschappijen te vormen die haren steun vinden in den vrijen wil harer leden en waarvan de onwilligen zich zeiven buiten sluitenmaar daarom ook boeten in de gevolgen dezer uitsluiting! Wij durven een beroep doen op het ge zond verstand onzer in- en opgezetenen. Juichten wij de onderlinge Brandwaarborg- Maatschappij van Zuidzandemet het oog op den landbouwersstandtoe (wij zeggen niet dat we dit van a lie onderlinge verze- kerings-maatschappijen doen) evenzeer zou den we het toejuichen wanneer men da delijk de hand aan 't werk sloeg en een onderling contract van verliesvergoeding sloot tegen de sterfte van het vee, onverschillig aan welke ziekte overleden. Men bepale b. v. de vergoeding voor een paard eene koe, een os, rund of kalf, schaap en zwijn, kortom voor ieder huisdiertot den vee stapel belioorende maar men beginne nu dit jaar nogmet zich een kapitaal te vormen onder een eenvoudig beheer welks renten tot het kapitaal konden ge voegd worden om hetzelve te vermeerderen en nieuwe winsten door belegging te be zorgen. Nu dadelijk zeggen wijvan Domburg en Antwerpen uit Zeeland en West-Vlaanderen kan de plaag naderen en worden wij verschoond welnumen verdeele aan de renteniers de gandeelen, in kas gestortnaar mate van de groote van ieders veestapel waaraan ook de eerste storting zoude moeten geëvenredigd zijn. Zóó en zóó alleen komt het help u zeiven in toepassingen achter dat help u zeiven moge men gerust en vertrouwend de ge dachte aan Iloogcr hulp voegendeze hulp toch gewordt niet hemdie machteloos met de armen nederzit. Men leest in de Eecloonaer Terwijl deze zijde der Schelde bepaaldelijk Zeeuwsch-Vlaanderenin eenen volslagen staat van afzondering blijft verkeeren worden langs gene zijde al de betrekkingen volledigd. Maar langs deze zijde ligt de bevolking, als 't ware in "eenen bestendigen winterslaap gedommeld terwijl zij langs gene steeds wakker en werkzaam is. Zoo'lezen wij weder nu in de Middelburgsche Courant van Donderdag 17 Januari. In de gister gehouden zitting van den ge meenteraad te Middelburg is besloten bij een adres Z. M. den Koning dank te betuigen voor de bekrachtiging der wel tot onteigening van perceeien ten behoeve van den spoorweg van Goeslangs Middelburgnaar Vlissingenen van een kanaal van Vlissingen naar deze stad alsmede tot indiening van een gelijk adres aan den minister van binnenlandsche zaken voor do krachtige verdediging dier wet bij de beide Ka mers der Staten-Generaal. Voorts is eene com missie benoemd om den commissaris desJKonings in doze provincie den dank van den gemeenteraad over te brengen voor de vele bemoeiiugen^door hem in deze zaak betoond. Naar men verneemt zullen ook door de kamer van koophandel eu fa brieken dergelijke adressen worden verzonden. „Mochten de Zeeuwsch-Vlamingennamelijk de Radzantenaars, uit bet vorenstaande een'moe dig initiatief opvatten om, naar bet voorbeeld hun ner buren langs de overzijde der Schelde zich bij de algemcene volkereubeweging naar voor spoed aan te sluiten l1' De laalste wensch is ook de onze en wij voe gen er vragen bij: Zijn wij ook geëne Zeeuwen? Komt de spoorweg van Walcheren ook niet tot ons nul? Behooreii Zeeuwsch-Vlaanderens beide deelen niet tot de Arrondissementen Middelburg cn Goes Verdienen Koning en Minister en Volksvertegenwoordigers ook niet onzen dank. Onlangs maakte men ons nog de opmerking omtrent het net eens spoorwegs Maldeghcm- Breskens men had namelijk het oog op het tarief van justitiekostenÉn inderdaad, kou het gou vernement eene hulpsom yoor dat werk afstaan we zijn zeker dat het die gelden weldra zou in winnen en wij zélvcnzonder ons nadeel bij slot van rekening, de teruggave dier kosten zouden doen, door zoodra de spoorweg er lag, voor al die gemeenten de gelden voor getuigen cn amb- ënareü to veruiindfren de spoorweg toch zou dezen allen spoediger en goedkoopor vorvoerea en uit de vermindering dier uitgavenkreeg de staat zijn voorschot terug. BELGIE. De Kamer heeft het bepleiten aangevat van het budget des ministeries van binnenlandsche zaken. Deze gelegenheid werd waargenomen door den heer Rodeubach om de spelen te Spa aan te tasten; de heer Rodeubach wil die onzedelijkheden maar op eenmaal afschaffen, en tot dit doel voerde hij zeer gegronde redenen aan. Het bestuur dézer spelen zeide hijheelt dit jaar daaraan eene woekerwinst gedaan van twee millioenen franksen ten welken prijze Ik heb twee brieven bij mij die daarop aulwoordende eerste werd mij toegestuurd door eene weduwewier zoon te Spa al het geld verloren had dat bestemd was voor den aankoop van eene notarisstudie die ongelukkige jongeling is zinneloos geworden: de tweede geeft eene beschrijving van de eer- en schaamlelooze kerels welke het spel naar Spa trekt. Het Staatsbestuur aldus besloot de acht bare vertegenwoordiger van Rouselare, moest een onderzoek openen ofwel eene nieuwe over eenkomst met de stad Spa aangaan, waarbij de spelen aldaarwordenalgeschaften voor deze het ver lies schadeloos wordt gesteldaangezien ze nu groote verfraaiingswerken heeft ondernomen teu einde de vreemde bezoekers uit te lokkeu." Door den mond vau den heer van den Peere- boomminister van binnenlandsche zaken, kwam het Staatsbestuur tegen het voorstel van den heer Rodeobach op en toch erkende deze mi nister dat de spelen te Spa een slecht iets zijn maar hij meende dat ze niet kunnen afgeschaft worden zonder de stad Spa voor hetgeen zij daardoor verliezen zouschadeloos te stellen. Welnu dan, schaf die onzedelijkheden af eu stel de stad Spa schadeloos: het geldt hier eene zaak van openbaar nuten als gijStaatsbestuur zelf het erkent, dat de spelen te Spa een slecht iets zijn waarom dan langer uitgesteld dit slecht iels uit te roeien? Laat ons hopen dat de heer Rodeubach ziju voorstel niet zal lateu steken eu dal, onder 's lands toejuiching, dit voorstel weldra moge aanvaard worden. In de zitting van Donderdag werd het voorstel van den heer Rodeubach met kracht ondersieund door een vertegenwoordiger, de heer Kervyn de Let- tenhove. Deze spreker riep de aandacht der Ka mer in op het onbepaalde dat men in T antwoord des ministers van binnenlandsche zaken opmerkt. Het was de kwestie van grondbeginselzullen do spelen van Spa afgeschaft worden ja' en neen" welke de heer Kervyn wilde beantwoord zien. Gedurende vier zomermaanden van 1861, zeide hij, heeft men aan de speeldrift, aan de goud dorst eene winst gevraagd van een millioen 834 duizend franks dat is de helft van hetgeen hot palent geeft op al 's lands nijverheidsslukken gedurende een vol jaar. Hoeveel armoede hoeveel smarten hoeveel familierouw verbeelden die twee millioenen niet! En het Staatsbestuur is daaraan medeplichtig; want het deelt, het on dersteunt, en dit met volle kennis, een kwaad dat niet wordt geloochend. De zedelijke orde moet de Staal handhaven: kwijt het Staatsbestuur zich van die zending? Neen, het vernietigt allo dagen die zedelijk ordeDe wet bestraft alle kausspelen en 'hier deelt het iu de winst van een groot kausspel. Met vertrouwen richt ik mij tot de Kamer van ons land, bekend om hare goede zeden op dat zij verklare dat wij allen in gemoede afkeuren die woekerspelen en het aan deel dat de Staat er in eischt. De heer Kervyn de Letteuhove loonde vervolgens met cijfers het toenemende getal spelers aan die alle jaren de stad Spa bezoekenaldus bewijzende in welke male de speeldrift aangroeiten het zijn niet al rijken, zeide hij, veeltijds is het ar beidsloon der week 't welk de werkman er ver speelt gedurende den Zondag die een dag van rust zou moeten ziju en die aldus een dag van opgewondenheid en van rampspoed wordt. En al ware 't nog anders aldus ging spreker voort in eene beschaafde en wel geordende sa menleving maakt het spel geen deel des rijkdoms uitde rijkdom is de prijs van het eerlijke werk; en is de rijkdom slechts het deel vau eenige en kelen, dan mag er anders uiels iu gezocht worden dan de gelukkige en zeldzame gaaf om aan al de edele ingevingen die men gevoelt te voldoen voor het goede en voor hel schoone voor het goede met te voorzien in de behoeften van den nood, voor het schoone met de letteren en de kunsten en alles wat de ziel veredelt aan te moedigen. Ziet daar hoe men den rijkdom moet verstaan ditdit zou men gelijk stellen met de baatzuch- ligsle en de laagste der driften Nog ondersteunden verscheideue andere spre kers het voorstel om de spelen van Spa af te schaffenen aldus gedrongen verklaarde de mi ster van binnenlandsche zakendit vraagstuk te zullen onderzoeken en in bel volgende jaar aan do Kamer den uilslag van dit onderzoek mede te deelen. (Wij steramen niet altoos in met de gevoelens- uitingen der kamerleden van de Katholieke partij in Belgic;maar, eere wien eere toekomt; de Heer Kervyn heeft gesproken als man en Christen en wanneer we nu 'toog vestigen op onze Staats loterij, dan gelooven wij ook dit hazardspel te brandmerken, dat ook ten onzent zijne agenten zendt om het geld des werkmaus in de waagschaal le zetten eu zoo de onzedelijkheid te bevordereu Wel gevoelen wij de moeilijkheid die ze den Minister van Finantiën oplegtmaar kwaad is kwaad. Wie de loterij wil Ieeren kennen leze daarover de Nederlandsche Staats-Ioterij van den edelen Zeeuw Mr. Fokker hij heeft ze gebrand merkt zoo als ze verdienthij onzen bloeieuden Finantiëlen toestand wordt het tijd de Neder landsche maagd van dit schaodjuk te ontheffen SPANJE. Eene dépêche van 18 dezer uit Madrid aan den Franschen Monüeur gezonden, meldt: „liet is mogelijk dat Prim zich naar Audalusie begeven zal daar de Koninklijke troepen den weg naar Portugal onderschept hebben." De bergachtige dis!rieten van Tarragona worden door eene gewapende bende doorloopen, die de Koninklijke troepen volgen. Men voorziet dat zij binnen kort zal uiteeu gedreven worden. De Frausche Moniteur meldtdat de oprocrliu- gen onder generaal Prim, den 16 te Zalamea een dorpje óp de grenzen van Portugalwaren aangekomen. Men meldt uit Madrid Woensdag avond De oproerlingen zijn gisteren uit Ilava in de richting vau Portugal vertrokken. De Koninklijke troepen maken talrijke krijgsgevangenen in weêrwil van de versuelde 'marscheu der op roerlingen. Volgens de laatste tijdingen uil Spanje is gene raal Prim niet op het grondgebied van Portugal getrokken. Op de grens gekomen heeft hij zich naar het Zuid-Oosten gekeerd, eu vijftig kilome ters op eeuen dag doorloopende heeft hij den nacht van den 18 Januari te Zalamea op 15 ki lometers der Provincie Corduadoorgebracht. Onderweg heeft hij gedeeltelijk den in aanbouw zijnden spoorweg van Ciudad-Ueal naar Badajoz vernietigd. Het is dus te veronderstellendat zoo Prim aldus op zijnen weg terugkeert, zijne onderneming zoo wanhopig niet is als het dezer dagen de ofliciëele dépêches zeiden, maar dat hij ten minste nog de hoop heeft om die lot een goed einde te brengen. In afwachting dat de toestand eene bepaaldo houding aanneme, is het Fransc.h gouvernement zoo gerust niet over het stillen van den opstand in Spanje als het wel zou mogen zijn, indieu het een goed geloof stelde in de tijdingen die het Spaausch kabinet doet afkondigen. Na de voor Spanje ongunstige feiten in Chili gebeurd hebben de kabinetten van Frankrijk en Engeland begrepen dat eeu wat levendig aan dringen van hunnentwege voor het oogenblik le Madrid en waarschijnlijk ook te Valparaiso slecht zou gekozen zijn gevolgelijk hebben zij van alle bemoeiing afgezien. Daar echter de ge beurtenissen dreigen eene nog al ernstige wending le nemenzoo gaan de twee gouvernementen gelijktijdig hunne scheepsmachten iu de Zuid zee vermeerderen. FRANKRIJK. Men is in slaat de juiste bijzonderheden lo doen kennen van de regeling der aangelegenheid van het Pauselijk leger, welke eindelijk tusseheu Frankrijk en Rome is tot stand gebracht. De groote 'hinderpaal, welke de verwezenlijking dezer zaak tot heden in den weg stondwas dat de Frausche soldaten weigerden tegen dezelfde soldij iu Romeinscheu dienst le treden als die welke aau de ingeboren krijgslieden werd uitbetaald. De soldij is echter thans voor al de manschappen, van weiken oorsprong ook tot een booger en gelijk cijfer gebracht. Het Fransch contingent zal 1200 man bedragen, Tegelijker tijd wordt het Romeinsche leger ingericht. Van de zes batte rijen zullen drie worden opgeheven. De over blijvende manschappen worden in twee escadrous dragonders eu vier escadrous gendarmen le paard verdeeld. Daarentegen zal de infanterie, die uit linietroepen en gendarmeu bestaattot 12,600 man worden gebracht. Naar ipen weetwerd na 1815 het door Napo leon 1 gestichte „Maison impérale de la Legion d'honneur" van Ecouen naar St. Denis overge plaatst. Niettegenstaande de uitmuntende opvoe ding, welke aldaar aan dochters en zusters van ridders van hel Legioen van Eer wordt gegeven heeft men vooral in de laatste jaren groote moeilijkheden ondervonden, om de toekomst der verpleegden behoorlijk le verzekeren. De Keizerin heeft thans aan het bestuur dier inrichting doen mcdedeelen dat door haar toedoen jaarlijks een zeker aantal plaatsen hij den telegrafendienst voor die meisjes zullen worden opengehouden. Wij lezen in de Echo de Cévennes Eene ijselijke gebeurtenis, welke gelukkig zeld zaam in'hare soort is, heeft plaats gehad op Zon dag, tusschen 12 en 1 uur, lusschcn Naut en Saint-Jean-du Bruelop 5 of 6 mijlen afstand van Vigan Een reusachtige wolf wierp zich eensklaps op eenen man, die bezig was met in de aarde te wroeten om er truffels te zoeken. Na hem af grijselijk verminkt en half verscheurd le hebben, liet hu hem eindelijk liggen, om een jong meisje aan to randen dat een weinig verder eenige

Sluisch Weekblad | 1866 | | pagina 2