MARKTBERICHTEN. Internationale Vaart. Jacob van Maerlanl. Correspon den t '.en. De paarden, die een oogenblik te veren nog volkomen welvarend zijn vallen om zoo to zeg gen omen zijn in zeer korten lijd een prooi Yan de verraderlijke ziekte. Er is bij den Gemeenteraad dezer stad van Z. M. Commissaris in Zeeland eene tijding ontvan gen inhoudende dat op hel eilaiid Walcheren onder de Gemeente Domburgde heerschende veeziekte is uitgebroken. De ziekte heeft zich vertoond onder hel vee van B. Verhage ter genoemde plaatse. Van de twee en twintig stuks vee moeten cr een en twintig zijn aangetast. Alle maatregelen zijn ge- nomeu om de uitbreiding tegen te gaan. Bovenstaande berichten mededeelendeachten wij het niet ondoelmatighet volgende opstel dal om de eenvoudigheid van het daarin behan deld middelwel der overweging waardig is onzen lezers mede te deelen. Gebruik van het zout in de spijzing van het vee. Alhoewel het gebruik van het zout als votto ot als prikkelmiddel voor het vee, sinds lang ge kend is-, is het niettemin waar dat de landbouwer liet zout te lang ter zijde heeft gelaten. Als vette is hel zout de goedkoopste waar, welke men zich kan aanschaffen ter verbetering van den mest en wel uit hoofde der kleine hoeveelheid welke en. Even als de andere [heden, indien men het bezigtis hel uitnemend iq het zonder oordeel en wordt een gevaarlijk ver en schrander landbouwer, raan moet dragenver- gstmaakt de graankor- het stro,o zwaarder en corps diplomatique te Madrid afgelegdiia het vernemen der plaats hadden. Minister van Marineden dezelfde is geblevenge- wel. Rusland Actiën 5 pCt. Gr. M. pCt. 1882 68, M&. de omzet tot hetere koersen voor buitenl. rekening. Passagiers. per Maria Elisabeth k'wijk met echtg. en 1 kind, voordeeleu voor de wor- eideu van slechte hoeda- engt met kalk vernietigt men en het vormt eene s, waarin de witte klaver rten in overvloed wassen, wasdom dat de planten en men moet er uit op liet plaulenstelsel dezelfde t als in het dierlijkgestel hillende wijze werkende) vergemakkelijken van de au met welke het gemengd water eene der zelfstan- ueest noodig zijn voor de toont de ondervinding aan der uitwerksel heelt de iter door de wortels en ve eeu behoorlijkeu trap ïrhoudendieom zoo te ls uitmaaktdat goed te ii eene langdurige droogte bevonden dat eene plant geplaatst, in drie dagen iörptterwijl eene andere 3, geplaatst in water, be er maar 56 deelen iuzuigt, tzelfde tijdsverloop. Dit dat hel zoutop de gra- 0 korter en kloener maakt, water inzuigt, de stengel 1 gelijker lijd, en dan be llen te vreezen. Het zout net beste middel, dat tegen koorn aan te wenden is ,welk het op 't stroo uit- Dut in het veevoeder is in noeg in gebruik. Terwijl Frankrijk in Duilsclilaud hel vee toegediend ruim bedraagt, besteedt Enge- kilogr. voor dezelfde be en andere rijken van het verbruiking steeds toe; in rl 1853 verdrievoudigd. Wij vestigen dal Fraukrijk eu VU8I.WUMJ» onbruik van het zout ver schuldigd ziju, dat ze van de runderpest gespaard werden, maar stellig is hel dal diegenen ouder de Engelsche dierenkweekersdie de wijze voorzorg hebben genomen van zout aan hunne heesten te geven, bevrijd worden van de ziekte, aan welke hunne nalatige naburen zulkeu duren lol hebben betaald. De dieren weten instinctmatig dat het zout voor hen het beste behoedmiddel tegen de ziekte uit maakt. In de pampas vau Zuid-Amerika leggen de wilde paarden, hoornvee eu de andere graau- en grasetende dieren verscheidene uren wegs al om de zoutlagen te hereiken en er de hoeveel heid le nemen, welke voor hunue gezondheid is benoodigd. „Maar, zegt zekere Memorie, mei onze huisdieren is het anders gesteld; wij sluiten ze op in weiden of stallen, waar zij niet anders te nemen hebben dan datgenewat wij hun geven en wij vermeerderen de kwaal tot eeu zeker punt, door in warm water de zoutachtige zelfstandig heden te doen oplossen welke hun voeder zou kunnen behelzen. Hot is zeker dat de meeste ziekten, welke do paarden, het hoornvee en de schapen treffeu, zoudeu vermeden zijn, indien men eene voldoende dosis zout onder het bereik dezer dieren stelde. Het weefsel waar zich het vleosch en hel vet be vindeneven als de kleeflijra, behelzeu aanzien lijke hoeveelheden zout. Dit zout werkt als yer- ■a Vieter te 's Hage. leringsmiddel doer de uitwerping van speeksel le vermeerderen en drinklust gaande te maken. De hoeveelheid water welke, zij alsdan opslorpen, draagt krachtig bij tot de oplossing en de loe- eigeuiug van zekere zelfstandigheden, die anders niet zouden verleerd worden, eu voert do voch ten, die bron van ziekten, mede." Dg NEDERLANDSCHE GEMEENTE- ATLAS cn de KAART VAN ZEE LAND van HUGO SURINGAR, te Leeuwarden. Sedert ons jongste verslaghebben wij van den Heer Suriugar eenige gemeente-kaarten ontvan gen welke nog niet publiek gemaakt zijn, en waarop dus vau onze weinige opmerkingen ge bruik gemaakt kau ziju. De volgende kaarten komen ons voor 't eerst onder 't oug De gemeente Sluis. Eeue 'zeer fraaie miniatuur- afbeelding der stad en omstrekenwaarop wij geeue enkele aanmerking hebben (de richting van den giindweg kan niet veranderd worden om dat onze opmerking eerst na het afdrukken der kaart verspheeu) zij wijst dien nog ovor het kasteelveld aan, wat echter voor 't gebruik geens zins schaadt. Wij durven het Bestuur dezer ge meente aanbevelenze op school le bezorgen ten einde als teekenvoorbeeiden le dienen eu alzoo de jeugd de eerste gronden der Aardrijks kunde in te prenleu, daar ze zeer geschikt is om op grootere schaal (dour middel van ruiten, hier waar geeue scherpe hoekeu, stroomen of bochtige zeekusten dit verhinderen) overgebracht te wor den deze opmerking is ook geldig voor Aardenburg. Bij eene microscopische juistheid geelt deze kaart ons de wijk stad oude stad, de huurt ömedekensbruggeËlderschaus de Draai brug en het Ballekol te aanschouwen zelfs de hoschjes in de nabijheid der stad en verder de Polders, tol haar grondgebied hehoorende. Even zoo is hel met Iletrauchemcut eu ter II .f.stede waarop hosschen schorren slikken en oude ves tingwerken, eu het groudgebied tot Sluis toe, zijn algebeeld. Maar mei het grootste genoegen verwijlen wij bij de voortreffelijke kaart van Zeeland. Deze behoorde het studeerverlek of kantoor van ieder wien de voortreffelijke kaart der Hoeren Brandt Michielsen le kostbaar valtle versiereu. Zij kan concurreren met de werken vau Peterman eh Justus Perthes, eu dit zegt nog al iotskortom zij behoort tot het beste, wat van dien aard in Nederland werd uitgegeven, eu is goedkoop f 1,25). liet is eene ware afbeelding onzer Provincie, de boutkleurigheid is er op vermeden, alles is zwart op wit, behalve het water, dat licht blauw ge kleurd eu twee grenslijnen die groen en car- mijnkleurig zijn. Door de vele wateren blauw te Uleureu vallen de eilanden zandbanken en schorren uitnemend in 't oog. Zij is ook goed op de hoogte des tijdsblijkens liet aantal nieuwe bedijkiugen daarop vermeld, de spoorweg lot Goes daarop aangewezen. Onze aamnerkingeu zijn dan ook weiuig, en schaden over 't algemeen niet, 't ziju de volgende: De dam over do slik— - keu der H.-eue, is doorgebroken en Sint Philips- land dus weder eeu eiland. De verklaring is minder juist. Axel, Hulst, Sas van Gent, zijn te groot Philippine veel le groot afgebeeld dit is ook hel geval met Zierikzee en Goes, in vergelijking mot Middelburg. Oostburg eu Aar denburg zijn daarentegeu veel te klein afgebeeld; het aanzienlijk gehucht Kruisdijk, tusscheu Schooo- dijke en Breskens wordt gemistwaar den Uoo- deuhoek en Scharre-bier (met de wanspelliug Scherpbier) worden aangewezen hel riviertje de Eede is terecht weggelatendoch daareutegeu heeft de Aardeuburgër'-haveu te veel water en te weinig dijk in 't Zuiden ontbreekt er een heel stuk doch dit zjju slechts vlekjes op het vele schooue Aardenburg, 15 Jauuari. G. P. ROOS. GRAANMARKT TE AARDENBURG. Verkoopprijs per Mudde. Tarwe Rogge Winlergerst Zomergerst Boekweit Haver Paardeboonen Erwten D1NGSDAG, 16 Jan. 1865. laagste hoogste 8.20 6,00 5,50 5.30 0,00 3.00 7,30 7,00 9,00 6,10 5,60 5,40 0.00 3.40 7,50 9,00 DINGSDAG 9 Jan. 1866. laa gte Hoogste 8.00 6,00 5,30 5,00 5,0.0 2,50 7,00 0:00 9.00 6,10 5,40 5.30 5,10 3,00 7,25 0,00 OCSTBTJRG17 Januari. Bij ruimen aanvoer bestond heden weinig vraag voor Tarwe en Rogge, doch waren Haver, Paar deboonen en Gerst zeer begeerd en als voren gemakkelijk te plaatsen. Jarige tarwe t 8.00 a f 8.50nieuwe dito f 7.00 a f 8.25, rogge f 6.00 a 6.20, wintergerst f5,23 a f 5.70. zomer dito f 5.00 a f 5 30, haver f2.00 a f 3.75, paardeboonen 17.30 a f7.60, erwten fO.JO a fO.OO. SCHROEF- STOOMBOOT WINTERDIENST van 16 October tot 1 April. Van SLUIS: Maandag, 's morg. 7,/2ure. Dingsdag, 's morg. 6 ure en 's namiddags 2 ure. Woensdag, 'smorg. 5% ure eu 'suamiddags 2 ure. Vrijdag, 's morg. 10 ure. Zaturdag, 'gmorg. 7ure. Van BRUGGE: Maandag, 'snam. 4 ure. Dingsdag, 'smorg. 8 uro en 's namiddags 4 ure. Woensdag,"smorg. 7 ure eu 'snamiddags 4 ure. Vrijdag, 'snam. 4 ure. Zaturdag, 'snam. 4 ure. föüP* Gedurende deze dienst zal de Stoomboot ééns in de Maandeu wel des Woensdags vóór of op Volle Maanin plaats van bdes namiddags 4 ure. des avonds 6'/2 ure uit BRUGGE vertrekken. De Kaartjes worden afgegeven aan het Bureau le SLUIS, en te BRUGGE bij den Heer LURQU1N aan de Dampoort. Alle Goederen en Commission moeten een half uur vóór het vertrek der Boot aan he Kantoor bezorgd of opgegeven worden. In 1864 zijn 8393 passagiers- vorYoerd en ia 1865, 8953. Het schrijven uit W.over den spoorweg ia West-Zeeuwsch-Vlaanderen, kan niet geplaatst worden. Men beschuldigt ons daarin vau par tijdig voor Aardenburg te velde te trekken. Deze beschuldiging werpen we vei re van ons; lage Sluis of IJzendijke in dezelfde richting als Aardenburg van Maideghem(het naaste punt aan onze grenzen) wij zouden Sluis of IJzendijke iu de eerste plaats aangeprezen hebben. Men moet of willens blind zijn of door onedele drijf veren gevoerd worden om het, in 't oogvallend voordeel der door ons aangewezen richting, niet iu te zien. Wij doen bij dezen een beroep op het gezond verstand der Sluizenaren en der lJzendij- kenaren, kortom op het gezond verstand van ieder denkend Zeeuwsch Vlaming Dat men ons open lijk overtuige. In plaats dat do schrijver uit W. dit doet, levert hij eene beschuldiging van par tijdigheid iu. Wij verklaren hem niet ontvaukc- UjkRed, ADVERTENTIEN. De ONTVANGER DER REGISTRATIE EN DO HEIN'EN te Smis, zal, op Maan dag den 22 Januarij 1866, des voormiddags ten 10 ure, op zes maanden crediet of tegen contante betaling, publiek verkoopen: G700 stuks STRAATKEIJEN, verdeeld in li kavels, en eenig PUIN, alles liggende in de gemeente Sciioondijke, aan den Rijksweg, tusschen den Tol N°. 2 en het Dorp. De verkoop geschiedt ter plaatse waar de goederen liggen en zal beginnen bij den kavel die het naast aan den Tol ligt. De Ontvanger voornoemd, HEMSING. De ONTVANGER DER REGISTRATIE EN DOMEINEN le Sluis, zal, op Maan dag den 22 January 1866, des namiddags ten 1 ure, le Breskens, in „het Hof van Holland", in bet openbaar voor den tijd van zes jaren verpachten a. Ingaande 1 Mei 1866: Het GRAS cn RIETGEWAS, in en om het fort Frederik Hen drik en het Havenfort cn bij den Toren Nassau, te Bres kens, benevens de VISSCHERIJ in de grachten dier forlcn.

Sluisch Weekblad | 1866 | | pagina 7