BUITENLAND. B1NNI Paarden en Veeziekte. SPANJE. De staalkundige weekkroniek "wordt bijna gan- schelijk ingenomen door de tijdingen uit Spanje. Sedert lang rezen er donderwolken op aan Spaujes gezichteinder. Uit zijnen oorsprong is er T koning schap onvolmaakt cu lelt er veel vijanden; de ko ningin had cr zich hatelijk aangesteld bij het volk; toen de cholera onlangs uitbarsste te Madrid, haastte zij zich uit deze stad te vluchten; toen zij er terugkeerde, werd ze begeleid door eone sterke krijgsmacht, ten einde haar tegen de uiijouwin- gen van hel verbitterde volk te beschutten; de kroon heeft er allen eerbied verloren; het open baar gezag verdeeld onder een aantal eerzuch tige sabelmanneuis er tot minachting vervallen de magistratuur is er verlaagd het geldwezen uitgeput, het vertrouwen vernietigd, en het leger verkeert er in bestendige gisting en opstand* Thans is een militaire opstand in Spanje uit gebarsten, welke in verband schijnt te staan met •eene breedvcrlakte samenzwering legen den troon der Koningin, wellicht tegen de onafhankelijk heid des lands. Aanvankelijk brak de opstand uit onder twee regcmcfilen ruiterij, in bezetting te Aranjuez en te Ocaua. Door eenige officieren raedegeslueptbe gaven de muiters zich naar verschillende garni zoenssteden; 'het gelukte hen veel- troepen in de 'Oproerige beweging mede te slepen. Die beweging werd bestuurd door generaal Prim. Deze rukte iu de zuidelijke richting van Madrid op met het inzicht de aldaar gekanlo nee rde troepen over le halen hem te volgen. Het zijn meestendeels die troepen welke Prim aanvoerde in den oorlog tusschen Spanje en Ma rokko ten jnre I860. Uit dien hooide mag gene raal Prim rekenen op hunnen bijval. Tegenover den opstand heeft Spanjes staatsbe stuur eene krachtdadige houding aangenomen. Terwijl het ministerie de Provincie Madrid in staat van beleg verklaarde en strenge maatrege len nam tegen de dagbladpers, stelden generaal Zabalaminister van het zeewezen en generaal Concha zich aan het hoofd van een legerkorps en snelden de muiters achterna. Hier loopen de lijdingen zeer uileen. Dit komt door de terughouding aan de Spannscho dagblad pers opgelegd. Al de berichten uit Ma rid komen uit oflicieele bron voortgeeue andere mogen over den opstand afgekondigd worden dan die welke liet staatsbestuur zelf mededeelt. Welnu terwijl deze berichten den opstand voorstellen als verstikt te zijn in zijne geboorte en verzekeren dat Prim nergens ondersteuning aantrof; dat hij verplicht was naar de gebergten en vervolgens naar de grenzen van 'Portugal le vluchten, nage zet door de kolounen onder Zabala en Concha eri dat do rust heerseht in al de Spaauseke hoofd- steden, luiden de bijzondere tijdingen geheel an ders. Volgens deze laatstcn was Prims krijgs macht aireede aangegroeid tot 7,000 man en had generaal Zabala, niet langer steunende op de trouw van zijne krijgsbende, bet vermeden do opstandelingen verder na te zeiten; was generaal Cóncha bij eene eerste botsing legen ben ge klopt geworden cn hadden er oproerige be tooningen plaats gehad le Sarragossa en le Bar celona. ENGELAND. Men meldt uit Londen 8 Jauuari 118.000 pond sterlings zijn uit de bank van En geland gehaald voor den uitvoer naar Brazilië. Op Dingstlag 3 Januari heeft er op de linie van North-Eastern een zonderling toeval plaats gehad doch dank aan den moed van eenen machinistheeft hetzelve .geen ernstig gevolg gehad. Omtrent 2 of 3 uur stonden een stoomtuig en zijn tender aan de vertakking van Leamsideop de. linie van het centrumterwijl de stoker en de machinist in do werkhuizen gebezigd werden. Op ditoogenblik verscheen er een koopwaren trein ■en de stoker, dit ziende., snelde naar bet stoom tuig on, het vooruit le doen gaan; doch de trein liep op de machine en door liet geweld der op eenlooping werd de sloom klep geopend. De ma chine liep toen. met volle snelheid op do linie van Newcastle. De beambten van Leamside voor de mogelijke gevolgen van dit toeval verschrikt, telegrafeerden liet feit aan al de statiën van den weg. liet stoomtuig reed door cu de machinist wachtte eenigen tijd, toon hij met een expresse locomotief op het tweede spoor hetzelve inhaalde voor het op een centraal stationwaar het schrikbarende on gevallen had kunnen veroorzaken aankwam. Zijne snelheid, niet gevoed, nam af. De machinist sprong van zijne locomotief op de andere over en deed deze stilstaanterwijl zijn helper de zijne stopte. StatistUi van Londen. l)e laatste optelling te Londen gedaan, geeft eene bevolking van 2.803:034 zielen. liet middencyfer der sterfgevallen per week is 1300, dat der geboorten 1800. Men lelt er 378,000 bewoonde huizen; 832 ker ken en kapellen 150 zieken- cn liefdadigheids gestichten; 40 gerechtshoven; 14 gevangenhuizen 31 museums: 23 schouwburgen; 51 klubsen 12 kazernen en 24 markten, alles verdeeld op 12,000 straten en stegen en 70 wijken. Om le voorzien in do behoeften der bewoners van Londen, bezit de stad 30,000 bakkers40,000 kruideuiers, 24,000 kleênhakers, 42,000 naaisters, 29,000 schoenmakers en ,470,000 koks, kameniers en dienstboden. 13,000 koeien voorzien in de noodige melk. Jaarlijks worden er heen gezonden 36,000 var keus, 20.000 kalveren, 250,000 ossen en bijna 2,0.10,000 schapen. De hoeven van Engeland en die van den vreemde leveren 4,651,000 mud koorn235,000,000 eieren en 5,000,<100 stuks gevogelte. De wouden, bosscheu en parken brengen 6,000,000 stuks wild op. De vissehers voeren iu de haven aan 3,000,000 zalmen en een onberekenbaar ge tal visschen van allerlei aard. Londen verbruikt daarenboven nog 2,000,000 vaten porter, 950,000 vaten sterken drank en 2,660,000 vaten wijn elk van 100 Ned. kannen. De stralen zijn verlicht door 400,00!) bekken gaz. die op 24 uren 122 kubieke meiers ver branden ten prijze van i1/., schelliügs de duizend Eugelsche kubieke voelen. In de haardsteden verbruikt nTen omtrent 6.000,000' ton steenkolen. De grootte'van Londen is nagenoeg gelijk aan de ruimte tusschen Eede en Schoondijke Sluis en IJzeudijke. ITALIË. Er wordt in de diplomatieke wereld veel ge sproken over een geval in het Vatikaan op nieuw jaarsdag. Ziet hier hoe de dagbladen dit mee deden. De heer Meyerdorff', afgezant van Rus land kwam even als dc andere ambassadeurs den H; vader zijne hulde op dien dag brengen. Iu plaats van met eerbied het antwoord van den Paus aan le hooren, liet de heer -Meyerdorff bittere beschuldigingen hooren tegen de lagere en hooce geestelijkheid in Polen en betreurde dat de H. stoel zoo slecht was ingelicht over de volgens hem-gewaande" vervolging der katho lieken. Pius de IX. antwoordde kalm maar met die fijnheid, mei dal doorzicht, Mem zoo eigen, dat behalve de bijzondere berichten in het Vati kaan ontvangen de Keizerlijke ukasen genoeg zaam die vervolgingen bewezen en inderdaad hoeveel van die willekeurige wetten opzichtens de ongelukkige Polen zijn er niet reeds door de dagbladen van alle kleur aangehaald en afgekeurd! De heer Meyerdorff voelde zich geslagen doch in plaats van hel hoofd le hukken liet hij zich driftig ontvallen „hel katholicismus is de revo- I lulie." Pius ÏX., getroffen door zooveel onbe schaamdheid liet er met eene krachtige stem op volgen: „Ik eerbiedigden czaar als monarch, maar ik verzoek zijnen ambassadeur zich ouraid- delijk van hier le verwijderen." De juiste opgaaf van het gebeurde zou aan 't hof van Petersburg kenbaar zijn gemaakt. Wat is er van dit alles waarheid? Dat zal de tijd loeren. BÉLGIE. JEMELLE, 10 Januari. Nabij het station van Jcmello ligt een stuk gronds van omtrent 2 bun ders en half, door de ingezetenen aangeduid on der den naam van morts-lit, of bed der dooden. De grond draagt zijnen naam goed want 'l is een uitgestrekt kerkhof, dat dagteekent van den eersten inval der Franken in BeUisch-Gallië. Men beeft er dezer dagen eene menigte ge raamten uitgedolveu alsook aarden polten wa pens, enz. Die potten stonden tusschen de knieën van elk geraamte, en bevatten noch munt, noch asch. De lijken op 2voet diepte geplaatst zijn als "t ware onder 4 of 5 groole steeneu ver pletterd. Al de geraamten zijn in dezelfde rich ting geiegd hel hoofd naar de Noordzijde. De putten zijn op 4 of 5 voel van elkander gegraven. In de nabijheid van het slation van Jcmelle zijn ook twee grotten waarvan de eene bewoond is geweestnaar men meentten tijde der invallen van de Noordsche barbaren iu de Xde eeuw. Boven deze grotten rees een kasteel, op waarvan nog .eenige sporen worden aangetroffen cn dat men voorgeeft tot den Gallischen tijd op te klim men. Daar rechtover ziet men puinen van een Romeinsch kasteel., welks gewelven uit lava ziju gebouwd. CHARLEROI, 11 Januari. Het onderzoek be trekkelijk den diefstal van bankbillctten wordt vlijtig voortgezel, niet alleen in de stad, maar ook te Luik en le Geut; nog niets in deswege aan bet licht gekomen. Naar men verzekertzou de diefstal neg aanzienlijker wezen dan men in den beginne had gezegd. Het getal manschappen voor het Pauselijk leger geleverd door het bisdom Gent beloopt 129, Onder dit getal komt de dekeny Eecloo voor met 14 mannen, als volgt: Adegem 3; Cluizen 1 Eecloo 1; Erlvelde, 1; Zelzate 1; Leinbeke 1 Maldéghem 1 Oostwinkel1 St.-Laureias 1; en Wacrschool, 3. In eene gemeente van het district Eecloo zegt de Bextizen-Courantis een vader zijne drie zonen komen aanbieden om dienst le nemen bij het Pauselijk leger. De man betreurde, dal zijn vierde zoonuit hoofde van ziekelijkheid voor den krijgsdienst ongeschikt, en bij zelf daartoe te oud geworden was. Eene Weldaad. Den 30 December 1853 woedde te Brussel een orkaan van sneeuw enijzel; in de stralen zag men eeu jongeling in eenen raau- lel gewikkeld, de Koninklijke plaats opstappen. Weinige menscben waren op de straat, en zij. die er zich bevonden, waren als verblind door d sneeuw die de draaiwind hun in het aangezicht joeg. Op dezen oogenblik liep eend vrouw met een kind "t welk zij poogde met de uiteinden van een armoedig sjaalife, dat zij aan had, le be dekken en in hare armen droeg, legen den jon geling. Deze bleef staan, wierp de hogen op hot dun katoenen kleed en het versleten sjaaljle der vrouw en zeide Ge moet wel koude hebben vrouwke onder dat lichte kleedsel, dat nauwelijks uw kind legen den wind en de sneeuw kau beschutten. Helaas mijnheer antwoordde de vrouw met schaamte, de winter is hard en streng, en wij zijn dikwijls verplicht le kiezen tusschen de koude en den honger, en de lommert van barmhartigheid laat ons nauwelijks toe brood voor onze kinderen le koopou. Een traan kwam de oogen van den jongen heer bepaarlen. Hij ondervraagde de vrouw en vernam dat haar man een goed decoratie-schil der, doch sedert twee maanden zonder werk was. Dan had men eenige kieêren iu den lommert gezet en eenige raeubeleu verkochten nu ging de arme moeder haar laatste kleed uaar de Capucij- nerstraatin den lomrneri brengen De onbekende heer cnrat nnrr met de jonge vrouw dcu lommert van H.Ho zijn van gemaakte vri Korten tijd nadien magazijn komengehe met eenen warmen i eenen dikken- sjaal g gaf nog zijne welgevul en de moeder bedank liiig, maar deze trok omhoog en verwijdert aan hare onuitsprekel Deze jonge heer w thans Koning Leopold Volgens de Patrie heeft het hij den heer O'Donnell een bezoek gebeurtenissendie op den 4den Hoewel de toestand van de heer Huyssen van Kattendijke voelt de zieke zich echter red Ten einde aan hel b waarover, in het aig het in de armenwet ve klaagd wordt, hebben van Noord-Brabant h dat tusschen de geini overeenkomst wierd genees- heel en ver onder ook te begrijpe behoeve van armlastig! ning te brengen. Dit bijval gevonden, zooda de gemeentebesturen deputeerde Stalen blij meenten van Noord-B lijk bereid hebben verli zoodanige .overeeukoms De vermaardste der Gallait, is voornemens uit het dramatisch eic Jan en Cornells de Wil zelve alwaar de teilei doen heeft de schilder van zoo menig ander n gen tijd naar 's Graven da t hij kostbare aaudu de colJectieu prenten va aan de heeren van S dat die heeren zich gel! schikking van den gro< EEDE. 15 Januari. Bossche op het laatst di eeuer verdachte verkh recht te Sluis afgeleg( genomen, is heden op in deze Gemeente aai des reehtsgedings is n< schijn lijk zal deze zaak ren legen hel ongelukk gevaugenis. Amsterdam. Efl ZONDAG, 7J Spanje 3 pCt. Binnenland 33% Portugal 3 pCt. 1856/63 441^6 Spoorw. 186% Vereen. Staten Alleen in Spanje 3 pCt. wa tamelijk levendig. Er was veel vi Aangekomen Te. Brouwershaven van kapt. Bonjerde heer A. van K benevens zes militairen. Snelpersdruk van J. A. 1 ST. KRUIS, 11 Januari. In deze Gemeente ontstond brand op het hoefje van A. v. d. P. Eene hakkeel is geheel de prooi der vlammen gewor den doch dank zij den ijver der toegesnelde brandweer zijn geene verdere ongevallen te be treuren. Men schrijft uit Deventer: Reeds is het uitbreken vermeld eener ziekte onder de paarden, en waarlijk hebben zich enkele gevallen daarvan op: verschillende plaatsen in ons laud voorgedaan. Zoo vernemen wij dat van de jongere paarden van den lieer Tedi'ng van Berkhout, op diens landgoed onder Oistreeds drie aan genoemde ziekte zijn bezweken. Men heeft heden een dier dieren geopend om over den aard der ziekte te kunnen oordeelen,. en bevonden dat het een bederf in het rugge- graatsmerg was, welke ziekten evenwel, naar het oordeel van deskundigen niet zeer bepaald aanstekelijk moeten gehouden wordenofschoon» zij in verhand staan met zekere nadeelige be- standdeelen in de dampkringslucht.

Sluisch Weekblad | 1866 | | pagina 6