BUITENLAND. BINNENLAND. Paarden en Veeziekte. SPANJE. De staalkundige weekkroniek -wordt bijna gan- schelijk ingenomen door de lijdingen uit Spanje. Sedert lang rezen er donderwolken op aan Spaujes gezichteinder. Uit zijnen oorsprong is er 't koning schap onvolmaakt en lelt er veel vijanden; de ko ningin had er zich hatelijk aangesteld bij hel volk; toen de cholera onlangs uilbarssle te Madrid, haastte zij zich uit deze stad te vluchten; toen zij er terugkeerde, werd ze begeleid door ecne sterke krijgsmacht, ten einde haar tegen de uiijouwin- gen van hel verbitterde volk te beschutten; de kroon heeft er allen eerbied verloren; het open baar gezag verdeeld onder een aantal eerzuch tige sabel ma n nenis er tot minachting vervalieu de magistratuur is er verlaagd het geldwezen uitgeput, hot vertrouwen vernietigd, en het leger verkeert er in bestendige gisting en opstand» Thans is een militaire opstand in Spanje uit gebarsten welke in verhand schijnt te staan met •eene hreedverlakle samenzwering tegen den troon der Koningin, wellicht legen de onafhankelijk heid-des lands. Aanvankelijk brak de opstand uit onder twee regemefilen ruiterij, in bezetting te A.raujuez en te Ocana. Door cenige officieren medegesleeplbe gaven de muiters zich naar verschillende garni zoenssleden; 'het gelukte hen veel troepen in de -Oproerige beweging mede te slepen. Die 'beweging werd bestuurd door generaal Prim. Deze rukte iu dc zuidelijke richting van Madrid op-, met het inzicht de aldaar gek an to il e.erde troepen over te halen hem te volgen. Het zijn meestendeels die troepen welke Prim aanvoerde in den oorlog tusschen Spanje en Ma rokko ten ja re 1860. Uit dien hoofde mag gene raal Prim rekenen op hunnen bijval. Tegenover den opstand heeft Spanjes staatsbe stuur ecne krachtdadige houding aangenomen. Terwijl het ministerie de Provincie Madrid in staat van beleg verklaarde en strenge maatrege len nam tegen de dagbladpers, stelden generaal Zabalaminister van het zeewezen en generaal Concha zich aan het hoofd vau een legerkorps en snelden de muiters achterna. Hier loopen de lijdingen zeer uiteen. Dit komt door de terughouding- aan de Spaansehe dagblad pers opgelegd. AJ de berichten uit Ma Irid komen uit olliciecle bron voort: geeue andere mogen over den opstand afgekondigd worden dan die welke het staatsbestuur zelf mededeelt. Welnu lerwijl deze berichten den opstand voorstellen als verslikt te zijn in zijne geboorte en verzekeren dat Prim nergens ondersteuning aantrof dat .hij verplicht was naar dc gebergten en vervolgeus naar de grenzen van 'Portugal te vluchten, nage zet door de kolonnen onder Zabala en Concha, en dat do rust heerscht in al de Spaansehe hoofd steden luiden de bijzondere tijdingen geheel an ders. Volgens deze laalsten was Prims krijgs macht aireede aangegroeid tot 7,000 man en had generaal Zabala, niet langer steunende op de trouw van zijne krijgsbende, bet vermeden do opstandelingen verder na te zetten; was generaal Concha bij eeue eerste botsing legen ben ge klopt geworden cn hadden er oproerige be- tooningen plaats gehad te Sarragossa. en te Bar celona. ENGELAND. Men meldt uit Londen 8 Januari 118.000 pond sterlings zijn uit de bank van En geland gehaald voor den uitvoer naar Brazilië. Op Dingsdag 3 Januari heeft er op de linie van North-Eastern een zonderling toeval plaats gehad doch dank aan den moed van eenen machinistheeft hetzelve geen ernstig gevolg gehad. Omtrent 2 of 3 uur stonden een stoomtuig en zijn tender aan de vertakking van Learusideop de linie vau het -centrumterwijl de stoker en de machinist in de werkhuizen gebezigd werden. Op dit oogenblik verscheen er een koopwarenlrein •en de stoker, dit ziende snelde naar het stoom tuig ou, het vooruit te doen gaan; doch de trein liep op de machine en door het geweld der op eenlooping werd de stoomklep geopend. De ma chine liep toen-, met volle snelheid op de linie van Newcastle. De beambten van Leamside voor de mogelijke gevolgen van dit toeval verschrikttelegrafeerden liet feit aan al do statiën van den weg. Hel stoomtuig reed door en de machinist wachtte cenigen tijd. toen hij met een expresse locomotief op het tweede spoor hetzelve inhaalde voor het op een centraal station, waar het schrikbarende on gevallen had kunnen veroorzaken aankwam. Zijne snelheid, niet gevoed, nam af. De machinist sprong van zijne locomotief op de andere over cn deed deze stilstaanterwijl zijn helper de zijne stopte. StatistiM van LondenDe laatste optelling te Londen gedaan, geeft eene bevolking vau *2.803.034 zielen. Het middencyfer der sterfgevallen per week is 1300 dat. der geboorten 1800. Men lelt er 378,000 bewoonde huizen; 852 ker ken en kapellen 150 zieken- cn liefdadigheids gestichten; 40 gerechts:,oven; 14 gevangenhuizen 31 museums; 23 schouwburgen; 51 klubsen 12 kazernen en 24 markten, alles verdeeld op 12,000 stralen en slogen en 70 wijken. Om te voorzien in do behoeften der bewoners van Londen, bezit de stad 30,000 bakkers40,000 kruideniers, 21.000 kleermakers42,009 uaaisters, 29,000 schoenmakers eir 470,000 koks, kameuiers en dienstboden. 13,000 koeien voorzien in de noodige melk. Jaarlijks worden er heen gezonden 36,000 var kens, 20.000 kalveren250,000 ossen en bijna 2,0.)0,000 schapen. De hoeven van Engeland on die van den vreemde leveren 4,651,000 mud koorn; 235,000,000 eieren en 5,000,000 stuks gevogelte. De wouden, bosscheu eu parken brengen 6,000.000 stuks wild op. De vissehers voeren iu de haven aan 3,000,000 zalmen, en een onberekenbaar ge tal visschen van allerlei aard. Londen verbruikt daarenboven nog 2,000,000 vaten porter950,090 vaten sterken drank en 2,660,000 vaten wijn, elk van 100 Ned; kannen. De stralen zijn verlicht door 400,000 hekken gaz. die op 24 uren 122 kubieke meiers ver branden ten yirijze van 4'/o schelliugs de duizend Eugelsche kubieke voelen. In dc haardsteden verbruikt ufen omtrent 6.000,000 ton steenkolen. De grootte.'vau Londen is nagenoeg gelijk aau de ruimte tusschen Eede en Schoondijke Sluis eu IJzeudijke. ITALIË. Er wordt in de diplomatieke wereld veel ge sproken over eon geval in het Vatikaan op nieuw jaarsdag. Ziet hier hoede dagbladen dit mee deden. Dc heer Meyerdorff, afgezant van Bus- land kwam even als de andere ambassadeurs den H-. vader zijne hulde op dien dag brengen. Iu plaats van met eerbied hel antwoord van den Paus aau te hooren, liet de heer MeyerdoriT hittere hesehuldigingen hooren tegen de lagere en hoose geestelijkheid in Polen en betreurde dal de II. stoel zoo slecht was ingelicht over de volgens hem. gewaande" vervolging der katho lieken. Pius dc IX antwoordde kalm maar inet die fijnheid met dat doorzichtüem zoo eigen dat behalve de bijzondere berichten in het Vati kaan ontvangen, de Keizerlijke ukasen genoeg zaam die vervolgingen bewezen en inderdaad hoeveel van die willekeurige wetten opzichleas de ongelukkige Polen zijn er niet reeds door de dagbladen van alle kleur aangehaald en afgekeurd! De heer MeyerdoriT voelde zich geslagen doch in plaats van hel hoofd te hukken liet hij zich driftig ontvallen „het katholicismus is de revo lutie." Pius IX, getroffen door zooveel onbe schaamdheid liet er met eene krachtige slem op volgen: „Ik eerbiedigden czaar als monarch, maar ik verzoek zijnen ambassadeur zich oninid- delijk van hier te verwijderen." De juiste opgaaf van het gebeurde zou aan T hof van Petersburg kenbaar zijn gemaakt. Wat is er van dit alles waarheid? Dat zal de lijd leeren. BELG1E. JEMELLE, 10 Januari. Nabij het station van Jemelle ligt een stuk gronds van omtrapt. 2 bun ders eu half, door de ingezetenen aangeduid on der den naam van morts-lit. of bed der doodeu. Dc grond draagt zijnen naam goed want 'l is een uitgestrekt kerkhof, dat dagleekent vau den eersieu inval der Franken in BeUisch-Gallië. Men heeft er dezer dagen eene menigte ge raamten uitgedolveualsook aarden potten wa pens, enz. Die potten stonden tusschen de knieën vau elk geraamte, eu bevallen noch munt, noch asch. De lijkeu, op 2'/2 voel diepte geplaatst zijn als T ware onder 4 of 5 groole steeneu ver pletterd. Al de geraamten zijn in dezelfde rich ting geiegd hel hoofd naar de Noordzijde. De putten zijn op 4 of o voet van elkander gegraven. In de nabijheid van hel slation vau Jemelle zijn ook twee grollen waarvan de eene bewoond is geweest, naar men meent, ten tijde der invallen van de NooriDche barbaren iu de Xde eeuw. Boven deze grotten rees een kasteel, op waarvan nog eenige sporen worden aangetroffenen dat men voorgeeft lot den Galiischen tijd op te klim men. Daar rechtover ziet men puiueu van een Homeiusch kasteel, welks gewelven uil lava ziju gebouwd. CHARLEROI, 11 Januari. IIet onderzoek be trekkelijk den diefstal van bankbilleltenwordt vlijtig voortgezel, niet alleen in de stad, maar ook te Luik en te Gentnog niets in deswege aan het licht gekomen. Naar meu verzekertzou de diefstal nog aanzienlijker wezen dan men in den beginne had gezegd. Het getal manschappen voor het Pauselijk leger geleverd door het bisdom Gent beloopt 129, Onder dit getal komt de dekeny Eecloo voor met 14 mannen, als volgt: Adegeiii 3; Cluizen 1 Eecloo 1; Erlveldë, 1; Zelzate 1; Lerabeke i Maldéghem 1 Oostwinkel1 St.-Laureias 1en Waerschoot3. In eene gemeente van hel district Eecloo zegt de Beurzen-Courantis een vader zijne drie zonen komen aanbieden om dienst te nemen bij liet Pauselijk leger. De man betreurde, dal ziju vierde y.oonuil hoofde van ziekelijkheid voor den krijgsdienst ongeschikt, en hij zelf daartoe te oud geworden was. Eene Weldaad. Den 30 December 1853 woedde te Brussel een orkaan van sneeuw enijzel; in de straten zag men ceu jongeling in eenen raau- tel gewikkeld, de Koninklijke plaats opstappen. Weinige menschen waren op de straat, cn zij. die er zich bevondenwaren als verblind' door d sneeuw die de draaiwind hun in het aangezicht joeg. Op dezen oogenblik liep eend vrouw met een kind 't welk zij poogde met de uiteinden van een armoedig sjaalife, dat zij aan had te be dekken en in hare armen droeg, tegen den jon geling. Deze bleef slaanwierp de oogeu op hot dun katGenen kleed en het versleten sjaaljle dcr vrouw eu zeide Ge moet wel koude hebben vrouwke onder dat lichte kleedsel, dat nauwelijks uw kind legen den wind en de sneeuw kan beschutten. Helaas mijnheer antwoordde de vrouw met schaamtede winter is hard en strengen wij zijn dikwijls verplicht te kiezen tusschen de koude cn den honger, en de lommerl van barmhartigheid laat ons nauwelijks toe brood voor onze kinderen te koopeu. Een traan kwam de oogen van den jongen heer bepaarlen. Hij oudervraagde de vrouw eu vernam dat haar man een goed decoratie-schil der, doch sedert twee maanden zonder werk was. Dau had men eenige kleêren iu den lommert gezet en eenige meubelen verkochten nu ging de arme moeder haar laatste kleed naar de Capucij- uerstraatin den lomrneri brengen Dö onbekende heer sprak nog eenige woorden met de jonge vrouw en men zag ze heide naar deu lommert van 't Hof gaan en aldaar eeu maga zijn van- gemaakte vrouwenkleeren binnentreden» Korten lijd nadien zag men de vrouw uit het magazijn komengeheel in bet nieuw gekleed en met eeneu warmen manlek om-bel-kind was in eenen dikken' sjaal gewikkeld; De jonge heer gaf nog zijne welgevulde geldbeurs aan het kind, en de moeder bedankte al weeuende den jonge ling maar deze trok den kraag van zijnen jas omhoog en verwijderde zich spoedig de vrouw aau hare onuitsprekelijke blijdschap overlatende.. Deze jonge heer was de hertog van Brabant thans Koning Leopold II Ten einde aan hel bezwaar te gemoet te komen, waarover, in het algemeen, met betrekking tot het in de armenwet vervatte restitutie-stelsel ge klaagd wordt, hebben de Gedeputeerde Stalen vau Noord-Brabant hel wenschelijk geoordeeld dat tusschen de gemeenten iu dal gewest eene overeenkomst wierd; getroffen om de kosten van genees- heel en verloskundige- diensten, (waar onder ook te begrijpen de geneesmiddelen)ten behoeve van armlastigenelkander niet iu reke ning te brengen; Dit denkbeeld heeft algemeen bijval gevonden, zoodat uit eene dezer dagen aau de gemeentebesturen gerichte circulaire van Ge deputeerde Stalen blijkt dat er reeds 158 ge meenten van Noord-Brabant zich onvoorwaarde lijk bereid hebben verklaard tot het aangaan van zoodanige overeenkomst. De vermaardste der Belgische schilders Louis Gallait, is voornemens eene episode te schilderen uit het dramatisch einde der twee gebroeders Jan eu Cornells de Witt. Ten einde op de plaats zelve alwaar de feiten gebeurd zijn studiën te doen heeft de schilder van Egmont en Hoorn en van zoo menig ander meesterstuk zich voor eeni- gen tijd naar 's Graveuhage begeven. Hetschijul dat hij kostbare aauduidingen heelt gevondeu in de collectieu prenteu van dien tijd, loebehoorende aan de heeren van Sijpestein en Wintjens en dat die heeren zich gehaast hebben die ter be schikking van deu grooteu kuustenaar ie stellen. EEDE. 15 Januari. De tolgaarder van den Bossche op het laatst des vorigen jaars ten gevolge eener verdachte verklaring voor het kantonge recht te Sluis afgelegd iu voorloopige bewaring genomen, is heden op vrije voeten gesteld zijnde iu deze Gemeente aangekomen. Van den loop des rechlsgeclings- is nog niets bekend. Waar schijnlijk zal deze zaak weer eene bijdrage leve ren legen het ongelukkig «leisel der voorlóopige, gevangenis. ST. KRUIS, li Januari. In deze Gemeente ontstond brand op het hoefje van A. v. d. P. Eene hakkeel is geheel de prooi der vlammen gewor den doch dank zij den ijver der toegesnelde brandweer zijn geene verdere ongevallen te be treuren. Men schrijft uit Deventer: Reeds is het uitbreken vermeld eener ziekte ouder de paarden, en waarlijk hebben zich enkele gevalien daarvan op verschillende plaatsen in ons laud voorgedaan. Zoo vernemen wij dal van de jongere paarden van den heer Terling van B erkhout op diens landgoed onder Olstreeds drie aau genoemde ziekte zijn bezweken. Men hoeft hedeu een dier dieren geopend om over den aard der ziekte te kunnen oordeelen, eu bevonden dat het een bederf in het rugge- graatsmerg was, welke ziekten evenwel, naar het oordeel van deskundigen niet zeer bepaald aanstekelijk moeten gehouden wordenofschoon, zij in verhand staan met zekere nadeelige be— standdeelen in de dampkringslucht.

Sluisch Weekblad | 1866 | | pagina 2