NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH - VLAANDEREN. AANBESTEDING. AMETMlïfRiüMl! N°. 51. Zesde jaargang. A" 186'5;;,r^ a o ffiiilifiiiS Dit Weekblad verschijnt iederen yrijda.abc-p.iujs per drie Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels 0,75; elke re»e maanden voor het voormalig 4de district -- fZeeland 1,15; Viwlao* 99 Duppmhpp daarboven ƒ0.121/,, behalve het zegel van ƒ0,34 voor ieders voor de overige plaatsen des Rijks fra per post 1.3J J J-JCLCI11UC1. plaatsing. GrooLe letters naar het getal gewone regels, Afzonderlijke Nummers ƒ0.10. die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingej van Correspondenten te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles franco, behalve de bekende Correspondentiën. GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat op ZATUHl)AG DEN 30 DECEMBER 1865, des voormiddags ten 10 ure, door één hunner Leden, daartoe door ben gecommitteerd, in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur in het 11de district van den Waterstaatin een der lokalen van het Pro vinciaal Bestuur te Middelburg, onder nadere goed keuring, zal worden aanbesteed: Het onderhoud en het herstel of de ver nieuwing der provinciale Waterstaats werken en wegen in Zeeland gedurende 1866, 1867 en 1868, in 17 perceelen. Deze aanbesteding zal geschieden met inbegrip der vereischte levering van materialen, en verder zoo als in het bestek en de voorwaarden is bepaald. Het bestek en de voorwaarden liggen ter lezing aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur van Zeeland; aan het Bureau van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat C. BRUN1NGS, te Middelburg alsmede bij de Ingenieurs van den Waterstaat te Middelburg, Zierikzee. Goes, Breskens en Neuzen en wijders op alle zoodan ge plaatsen, alwaar ge woonlijk de bestekken van Waterstaatswerken in gemelde Provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den zevenden en derden dag vóór de besteding de noodige aanwijzingen worden gedaan, terwijl aau het bureau van den Hoofd-Ingenieur te Middelburg voor de werken in he! algemeen en bij de Ingenieurs in de arrondissementen voor do werken onder elks ressort behoorendenadere inlichtingen te bekomen zijn. Middelburg, den 8 December 1866. De Gedeputeerde Staten voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN, Voorzitter. S. VAN DER SWALME, Griffier. IV. {Slot.) Na in drie Hoofdartikelen onze beschou wingen van een voor ons gewichtig werk te hebben uiteengezetis het noodig dat we tot een antwoord, tot een besluit komen; dit is niet moeilijknu nog te minder daar ons zoo even de Middelburgse/ie Courant ter hand komtdie aan haar hoofd het volgende bevat Wij hebben een verblijdende tijding mede te deeien. Verblijdend voor Zeeland in het algemeen voor Middelburg meer in het bijzonder. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft gisteren het wetsontwerp aangenomen waarbij verklaard wordt dat het algemeen nut de onteigening vordert van de eigen dommen noodig 1. tot den aanleg van den spoorweg van Goes langs Middelburg naar Vlissingen 2. tot den aanleg van een kanaal van Vlissingen naar Middelburg 3. tot verbetering der nieuwe haven van Middelburg, de vervanging van den toegang tot de haven van Arnemuiden en de voor ziening in de uitwatering der polders van het doorsneden gedeelte van Walcheren. Ziedaar dus de verwezenlijking .van hetgeen door velen sedert bijna twintig jaren vurig verlangd werdzoo goed als verzekerd. 't Is waarlijk niet voor den tijd Ieder die in onze streken geen vreem deling isherinnert zich nog levendig hoe reeds in het jaar 18-15 de bemoeiingen zijn aangevangenom datgene te verkrijgen waarvan men thans de uitvoering als ge waarborgd kan aanmerken maar tevens hoe onvermoeide pogingen telkens op tegen werking zijn afgestuit. Wieminder met de lotgevallen der Zeeuwsche spoorwegplannen bekendzich hare geschiedenis nog eens voor den geest wil roepen, neme een geschrift ter hand, waarin de houding der regeering in vroegere jaren met kennis van zaken is aangetoond. Maar wellicht is het beter over het ver leden een sluier te werpen om alle aandacht aan het tegenwoordige en de toekomst te kunnen wijden. Vraagt deze of gene nog of er stof is tot blijdschap wij wijzen hem dan slechts op het feestelijk voorkomen onzer stad waarin thans uit veler woningen de Neder- iandsche vlag wappertten teeken dat het besluit der Tweede Kamer door de inge zetenen begrepen en gewaardeerd wordt. Dat vreugdebetoon is zeker een gunstig voorteeken. Maar men vergete niet dat hetgeen we thans van de regeering ontvan gen, slechts de kiem is van een plant, die alleen tot ontwikkeling kan komen, wanneer zij met zorg en ijver gekweekt wordt. Niet uit zich zeive zullen de spoorweg- en ka- naaiwerken vertier en welvaart aanbrengen; zij zullen dan alleen aan de verwachting die men er van koestert, kunnen beant woorden wanneer men door tijdige maat regelen de omstandigheden die men be- heerschen kan met den beoogden toestand in noodzakelijk verband weet te brengen. Voor Zeeland, ook voor die deeien die niet in de onmiddellijke nabijheid der ont worpen werken gelegen zijn, kunnen deze, door verbeterde middelen van gemeenschap op voldoende wijze met andere punten in verbinding gebracht, leven en ontwikkeling bevorderen." Terecht heeft de Minister deze zaak voorgestaan terecht hebben onze verte genwoordigers Zeelund's grieven voor verre weg het grootste gedeelte opgeheven hulde zij hun al te samen daarvoor van onze zwakke pen gebrachtzij hebben zich den dank van een achterlijke en afgezonderde bevolking verworven! Holland Twenthe Noord-Braband in een woord de overige Provinciën zijn be- o) Zeeland's vernedering. Open brief_ aan de Zeeuwsche afgevaardigden der Staten-Generaal betrekkelijk den Zeeuwsch-Limburgschen spoor weg. Middelburg, van Benlhcia Juttipg 1858. gunstigd met kanalen, spoorwegen en tele graaflijnen en ook Zeeland is mild bedacht! Maar juist daarom vestigen wij de aandacht van bestuur en vertegenwoordiging op het feitdat daar aan deze zijde der Schelde een strook lands ligtdie tot Zeeland tot Nederland behoorten door de Staatkun dige overeenkomsten en door den lieren wil zijner trouwe bevolking Dan, onze taak spoedt ten einde: Wij hebben gezegd als conclusie te zullen geven, wat we verwachten van Vlaanderenvan onze medeburgers, van ons Ministerie. 1. Van Vlaanderen verwachten wij gezond verstand en daaruit volgend recht! De ontworpen Zeeuwsch-Vlaamsche spoor- weglijn EeclooIJzandijkeBreskens is bare onzin we hebben 't bewijs geleverd het behoort te zijn MaldeghemEede Breskens. 2. Wij verwachten van onze medeburgers, van Gemeenteraden van de collegien van Burgemeester en Wethouders, kortom van het gelieeie Oude Land van Iïadzarid Sint Anna, Sluis, HeilleOostburg, Aar denburg, Sint Kruis, Eede en Schoondijke, dat zij zicii zullen wenden tot den Heer Mi nister van Binnenlandsche Zaken, en zijne Exc. verzoeken geene goedkeuring te hechten aan het ontwerp EeclooIJzendijkeBres kens wanneer daarvoor concessie wordt gevraagd en dat men zich wende tot de Kamers en de vertegenwoordiging aan- toone, dat de onteigeningswet voor dat plan niet ten algemeenen nutte zou zijn omdat van de te behalen voordeelen het grootste en meest productieve gedeelte van West-Zeeuwsch-Vlaanderen wordt afgeslo ten Wij wenschten de Gemeentebesturen der genoemde plaatsen met elkander in overleg te zien treden over deze levensvraag voor dat deel van ons gewest. Onverschillig is liet ons, wie hunner daartoe het initiatief neemt, doch zeker is het, dat dat collegie 't welk den eersten stap zal doentonnen zal 't algemeen belang te begrijpen en zich door zijne handelingen den dank der bevolking zal verwerven en het vertrouwen der kiezers versterken. Eendracht maakt machtMet welgevallen rust ons oog op Oostburgals van waar de dringendste stem zou kunnen uitgaan. Oostburg genietdoor het toeval zijner ligging de voorrechten eener meer en meer van gewicht wordende Weekmarkt. Oostburg had op het gebied des handels nog weinig gelegenheid om zich te doen hooren. Welnu, het trachte zich op zijn standpunt te handhaven waarvan het bij gemis des spoorwegs zou beroofd worden het doe luide zijne stem hooren. Ook Sluis vermag veel; eenige zijner ingezetenen die zich kunnen toonenhebben veel tot stand gebrachtook dezen drukken wij onze

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 1