SPOORBAAN EECLQQ-LEMKE-CAPliYK. Algemeen Overzicht. De ontworpene hierboven opgenoemde spoorwegenin verband staande met het district Eecloozijn alle naar« Zeeuwsch Vlaanderen gericht en boven die komt dan nog de in aanleg zijnde spoorweg van Gent, of liever van Eecloo, daar hij op de Eecloosche lijn uitgaat, naar Ternuezeu. Welnu, het Land van Kadzand onder- steune deze afzonderlijke ondernemingen bij de Nederlandsche wetgevende Kamers dringe het aan op het toestaan der daartoe gevraagde concessiënvooral op die van Breskens. naar IJzendijke, eene lijn welke al de andere onfeilbaar in het leven zal roepenen eens de vraag toegestaan dan höude het zijne fondsen aan die vruchtbare rentgevende speculatietoch gegrond op een wezenlijkop een zichtbaar pandniet terug. Ziedaar het middel om Westelijk Zeeuwsch Vlaanderens wedergeboorte te bewerken Aan ons district vastgeslotenkan het an ders niets dan door de ontwikkeling van LandbouwHandel en Nijverheidgezame- lijk eene toekomst van enkel voorspoed en volkswelvaren te gemoet streven want Zeeuwsch Vlaanderen vergeet het niet! zijne stoffelijke wedergeboorte is niet langs gene, maar langs deze zijde der Schelde te bewerken n. Het wordt bevestigddat er plan be staat om eene spoorbaan aan te leggen van Eecloo naar Lembeke en Capryk. Zooals het zich laat opmaken uit de metingen, welke in den loop dezer week zijn afgedaan, zou deze vertakkingslijn van onzen ijzeren weg Eecloo-Gent uitloopen ter station alhier, door de Leke snijden, de Oostveldstraat een goed eind verre volgen en eindelijk afbuigen naar Lembeke en Capryk. Opgevat door het Bestuur der Maatschappij van den ijzeren weg Eecloo - Gent, slaat dit plannaar men ons verzekertin nauw verband met een ontwerp tot het aanleggen der lang besproken en verlangde Zeeuwsche vertakkingsbane. Gelijk men zich herinnert, is er aan den heer Neelemans-Aernautbij de vergunning aan hem der concessie des spoor- wegs Eecloo-Brugge, voorkeur tot coucessie verleend voor den aanleg eener ijzeren baan naar de grens Vlaanderen-Zeeland. Is wellicht de ontworpene vertakkingslijne van Eecloo naar Lembeke en Capryk eene eerste proefneming van het stelsel der goed- koope ijzeren wegen, hulp- of buurt ijzeren wegen genaamd, dan bekennen wij volgaarne dat de plaatselijkheid het terrein niet beter zou kunnen gekozen worden. Immers op deze gansche lijnzooals ze nu is aangeduid treft men eenen schralen bodem aan. Op den geheelen doorloop is hij effen en niet het minst onderhevig aan kunstwerk. Nergens dus zou eene meer geschikte richting kunnen worden gekozen om eene soortgelijke proefonderneming tot stand te brengen. Mochte hef alzoo gegeven zijn aan de belangrijke gemeenten Lembeke en Capryk, te worden vertakt aan de spoorwegen Eecloo-Brugge, vooreerst, en aan het Bin- nenlandsche spoorwegnet, waaraan die wegen verbonden zijn vervolgens een verband dat eerlang gevolledigd zal wezen bij middel van den thans in aanleg zijnden ringspoorweg te Gent, welke de lijn Eecloo-Gent aan die van den Staat zal vasthechten zoo willen wij het wel aannemendat Lembeke en Capryk deze onderneming toejuichen en ondersteunen. Komt het nu daarbij tot het oprichten eener schoone en ruime standplaats binnen Caprykdan ware het denkbeeld vruchtbaar om er het station te maken op het Plein van Caprykdat is eene vierkante uitge strektheid van vijfzes hectaren opper vlakte in het midden van het dorp. Hoe gunstig zou het wezenen tevens hoe bemoedigend voor de concessionaire Maat schappij indien de grond van Capryk-Plein voor het inrichten der standplaats benoodigd, te dien einde aan de concessie der lijn Eecloo- Lembeke-Capryk worde geschonken 1 Beschouwd onder al deze opzichten, be looft het werk, dat men ondernemen wil, eene zoo spoedige als gunstige verwezen lijking të bereiken. üe Fransche Monitear sielt met voldoening vastdat de maatregelen, onlangs door,, het Fransch gouvernement voor de vermindering des legers geuoraenin den vreemde het gunstigst onthaal hebben genoten en men die beschouwt als een blijk der vredelievende gevoelens van Frankrijk. Men wenscht den Keizer gelukzegt het blad omdat hij een stelsel gehuldigd heeftdat voor geheel Europa zeer vruchtbaar zou kunnen wordenindien dit voorbeeld door al de mogend heden gevolgd werd." De Fransche Monitear is hier geheel bezijden de waarheid zoolang men in den Vreemde dacht, dat de vermindering van het Fransche leger nog al aanzienlijk zou geweest ziju werd die maat regel geprezendoch nu men weet dal d e ver mindering nauwelijks een tienduizendtal bedraagt, is men op dien lof terug gekomen en hecht men er nog weinig belang aan. Het kabinet van Madrid schijnt de onmogelijk heid begrepen te hebben om tegen Chili eene staatkunde voort te zettendie volgens eene uit drukking, welke lord Clarendon in zijne dépêche zou gebezigd hebben, „het recht van den sterkste is." De Fransche Mointcur meldt, en men deukt volgens olficieële inlichtingen dat het Spaansch- Chilisch geschil binnen kort zal vereffend worden. Men spreekt van eeneu omzendbriefdien het Spaansch gouvernement bereidt, nopens zijn ge schil met Chili. Volgens de Patrie zou de ad miraal Pareja op de stad Madrid verscheidene conferencieu gehad hebben met de kommandauten der vreemde oorlogschepenofschoon hij de blokkade der kusten behield, was' hij echter voor nemens geen enkel puut der kusten aan te vallen, vóór nieuwe iulichtingen van zijn gouvernement te hebben ontvangen. Het is dus te Madrid dat de zaak moet vereffend worden. De Oosteurijksche leening is geslotenmaar niet met het huis Rothschild. De voorloopig reeds gemaakte afspraak is met onderling goedvinden vernietigd geworden. Het huis Rothschild zelf heeft schuld dat het deze geldzaak missen moet; het vroeg namelijkbehalve het gewone liuancieële voordeelbovendien vrijdom van belasting gedu rende twintig jaren voor al zijne spoorwegen. Zeer te recht antwoordde het Weener-kabinet dat het dit voorstel aan de wetgevende macht zal moeten ouderwerpeu wanneer deze zal zijn bij eengekomen de regëering was van oordeeldat zij zulk eene verbiuteuis namens den senaat niet kon aangaanzonder de kamers gehoord te hebben. De oflicieuse Zcipl Cvrresp. zegt in haar jongst verschenen nummerdat iudieu de aanstaande zitting van het huis der afgevaardigden zich mocht kenmerken dooi* hartstochtelijke debattende Pruisische regeering den duur der zitting onge meen zal besnoeien. De zitting van het huis der afgevaardigdenwelke later in het volgende jaar, na de verkiezingen moet gehouden worden zal aan de regeering de gelègeuheid verschaffen om de begrootiug van 1866 te doen behaudelen. Is hedoeld blad goed onderrichtdan is het£ niet onduidelijk welke plannen von Bismarck mei be trekking tot de verkiezingen koestert, zegt- een der liberale bladen. Men heeft thans inlichtingen uit New-York van den 11. Zij behelzen geen woord over het gerucht, door den telegraaf van Halifax overge zonden en volgens hetwelk de gezant van Frank rijk te Washington zijne paspoorten zou gevraagd hebben. Men mag dus die tijding als geheel on waar beschouwen. in Belgie spookt het vreeselijk in de kamer. In de beraadslaging die dezer dagen ter gelegen heid der benoeming van deu heer Bara opgewor pen is gewordeu, heeft de heer Thonissen de geleerde professor der hoogeschool te Leuven een werkelijk deel genomen. De vertegenwoor diger van Hasselt nam het woordvooral om te bewijzendat de minister van buiteulandsche zaken daags te voren ten onrechte verklaarde dat de geestelijkheid anarchisteruslstorend is, omdat zij zich tegen de onwettige wet op de stu die-beurzen verzet, en legen de wet op het tijdelijke der eerediensten verzetten zal. Het recht is immers boven de welDe onrecht vaardigheid is en blijft onrechtvaardigheid De eerbied voor de wet is noodzakelijk dit ljjdt geen twijfeldoch. er zijn grenspalen welke de wet ook niet mag te buiten gaan. Ér zijn oproermakers welke mijne achting bezitten zeide de heer Thonissenen onderdanige dienaars welke ik veracht! De graven vanEgmont en Hoorne, voor wie het gouvernement standbeelden oprichtdo boereu Yan 1789 wier lof de heer Ons schreef, de Polen, de Belgen van 1830 waren dat niet allen oproermakers Zij ook verzetten zich tegeu de wetomdat deze onrechtvaardig het geweten krenkte even als de wet op de studie-Leurzen de handelwijze van het miuislerie in de kerkhof kwestie de gevoelens het geweten der geeste lijkheid kreukten daarom ook heeft deze het recht er zich tegen te verzetten Opdat de gehoorzaamheid wettelijk eischbaar zijn kan, moet de wet rechtvaardig zijn. De merkwaardige redevoering van den heer Thonissen bestoud niet zooals die der meeste zijner tegenstreversuit holleonbeduidende woorden; zij was bovenal praktisch en raakte de kwestie van 't eerste oogenblik ia het hart. Ook heeft de heer Dolezdie vervolgers het woord namzich wel gewachn de kwestiën, dooi den heer Thonissen ontwikkeld, aan te rakeu. Niet dat er in de redevoering van den heer Dolez geeue goede brokken voorkwamen. De'kamer is eenparig zekere zinsneden bijgetreden vooral wanneer de spreker den nieuwen minister aan spoorde zoo haast mogelijk de doodstraf uit onze wetten te doeu verdwijnen. Verder wanneer hij den heer Bara sterk aanraadde met omzichtigheid le werk te gaan in 't vergeven der bedieningen en wanneer hij kandidaten voor de magistraluur zal zien rondzwermen, hun'te verklaren van hen geene politieke diensten te verwachteu, huu te herinneren dat de magistraat eene waardiger, belangrijker zending te vervullen heeft en zich buiten de politieke driften houden moet. Deze raadgeving deed ieder genoegen behalve den heer Tesch die ze niet altijd gevolgd heeft. Voor het overige was de redevoering van den heer Dolez zooals men haar verwachten mocht dio van een gematigd liberaal. Ten slotte randde hij den heer Dechamps aan over zijne laatste schriften. Spreker denkt daarover zooals de Echo du Parlementen ontleedde de artikels door dit blad afgekondigd. De zitting eindigde met eene krachtdadige pro- lestatie van den heer Dumorlier tegen de politiek van het ministerie. Echter ligt al het staatkundig belang der weekkrouijk in de opening van de wetgevende kamers in Italië en in de woorden le dier gele- geilheid door Itaiies Vorst uitgesproken. le oordeelen naar de taal, daarbij door Koning Victor Emmanuël gevoerd heeft het Iiaiiaansch staatsbestuur minder dan ooit zijue inzichten om— treut Rome eu Veuelië laten varen. „De tijd en ue drang der gebeurtenissen zeide hij zul len de tusschen Italië eu het Pausdom hangeude kwestie oplossen." Hij beloofde dat Italië getrouw zal blijveu aau de overecukomst van deu 15 Sep tember 1864. Maar hij voegde er verder bij „ludieu er nieuwe gevechten onvermijdelijk zijn, dan zullen llalies zouen zich rond mij scharen. Behaalt de inacht der beschaving de boveuhaud de wijsheid der natie zal dezelve weten te ge bruiken om Italie's rechten onverzwakt staande te houden. Steunende op de liefde van mijn volk eu op de dapperheid van mijn leger zal ik nimmer bezwijken onder het groote werk dat wij niet ouvoltooiil aan ouzo afstammelingen mogen achterlaten. Dezo woorden zijn vol heteekenis Italië legt het stellig aau op Rome eu op Venetie het eerste beduidt omverrewerpiiig vau deu Pauselijken troon, de tweede oorlog legen Oostenrijk Gedrongen door den staat van zijue geldmidde len, is Italië genoodzaakt spaarzaamheden iu te voeren, eu het kapittel der krijgsuitgaven alleen levert daartoe aan Italië de gelegeuhsid op maar neen daarvan is geene de minste spraak in do troourede van Victor Emmanuël. „De groote moeilijkheid, zeide hij bestaat in het evenwich tig maken van onze iinanliën zonder nadeel too to brengen aan oen toestand van onze krijgs macht het is pijnlijk nieuwe opofferingeu te moeleu vragen; doch de vaderlandsliefde van mijn volk zal daaraan niet te kort doen.Dus liever nieuwe belastiugeu invoerendan het oorlogsbudget te besnoeieu. Klaar .en duidelijk is het, dat Italië Rome eu Venetie wil veroveren. BELGIE. Men schrijft uit Bergen, 23 November De werklieden der koolmijn Houssinte St. Pauls-Haine, hebben verleden Maandag, ten ge- talle van 500 a 600 huu werk laten staan. Zjj Yragen eene vermeerdering van werkloou. De weduwe Renaudoud 86 jaren, is maandag morgen te Marche-lez-Ecausiues door den snel trein die naar Charleroi reedoverreden ge worden. Zij is stervend opgenomen. Die arme vrouw was doof en zag bijua niet meer. Vrouw Parmentier, die naar haar toe was geloopen om haar aan het gevaar te onttrekken werd om ver geworpendoch bekwam maar eenige kneu zingen. Een inwoner van Naninue (Namen) is het slachtoffer geworden van zijne drift voor het wildslroopeu. Voor eenige dagen begaf hij zich op de slroopjacht met verschillende stukken vau een losgemaakt geweer ouder zijne, kleederen. Ten gevolge vau eene noodlottige omstandigheid ging het schot afeii hij kreeg de geheele lading onder de oksels. De ongelukkige is na tien uren

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 2