BINNENLAND. -heeft dezer dagen mei algemeene stemmen het besluit genomen om zijnen dank aan den Senaat toe le brengen voor de krarjitige verdediging van Frankfort's eer en onafhankelijkheid. De burgers der slad hebben in groolen getale een adres van gelijke strekking onderteekend het welk eerstdaags aan den Senaat zal worden op gezonden. Wij lezen in eene briefwisseling uit Brussel „Het Keizerlijk decreet, nopens de vermindering van het Franscho legerheeft te Brussel eene groote opschudding verwekt. Het was het onder werp van alle gesprekken in de politieke kringen. Die indruk is niet minder geweest in de bureaux •van. het departement van oorlog. Hel is onmo gelijk dat de heer Chazal het voorbeeld nietvolge, hem door den uiinistej* van Napoleon III gegeven en langer weigere te voldoen aan de gegronde vertoogeu van geheel het land. Eerstdaags wordt de beroemde graaf de Mon- talernbert le Brussel verwacht om eene conferen tie te geven in dc Sociéló de ('Emulation. Het onderwerp dat de befaamde spreker behandelen zal is nog niet bekend. De akademische raad der universiteit van Leuven heeft zich vereenigd orn te beraadslagen over de maatregelente nemen tegenover de weinige studenten welke deel namen aan het Luiksche congres. ..De zonderlinge Iheorien van het gouvernement, in zake van tweegevechten, dragen hunne droevige vruchten. Bijua geen dag gaat voorbij of men hoot't vaii een nieuw duël spreken. In dc om streken der hoofdstad, hebben twee Brusselaars geduelleerd. Een hunner bekwam een erge wond. (iij begrijpt de redenenwelke mij verplichten daarover verdere bijzonderheden te verzwijgen." In eenou brief, door eenen officier van het Belgisch-Moxicaanschcorps aan zijne ouders ge schreven hebben wij de volgende beduidende en droevige zinsneden gelezen „Ons regiment is gedurende de maand Sep tember schrikkelijk beproefd geworden. Behalve 4 of 5 soldaten in het hospitaal te Morelia ge storven, tengevolge hunner kwetsuren, hebben wij de laatsto eer toegebracht aan een braaf officier, welke over vijftien dagen na eene korte ziekte, overleed: aan den onder-luitenant Duhaut, welke door de kogels te Tacainburo geëerbiedigd werd maar door de typhus iu eenen oogenblik werd weggenomen. En verder. „Ongelukkig, na de Mexicanen misnoegd ge maakt te hebben door verschillende verordeningen, welke al wat hun» het dierbaarst is aauvallen zooals op do goederen der geestelijkenheeft men de vreemdelingen misnoegd gemaakt door «le be sluiten op do eigendommen welke eene hinder paal zijn groote ondernemingen tegen het in richten van nijverheidsgeslichteu en die het Kei zerrijk berooven van de weldaden der landver huizingen welke voor Mexico onmisbaar zijn. Zij. die'kapitalen bezitten, zullen voor de gévol- .gen dier wet achteruit wijken en hunne kas ge sloten houden. Al die maatregelen verwekken het misnoegen: de iulanders verwijderen zich van het paleis, óf naderen het ora des te heter te le kunneu samenzweren aan de raadgevers leent men geen gehoor meer; de vreemdelingen welke eenige kennis bezitten vallen rn ongenade; de Oostenrijkers zelve vertrekken. De Mexicanen zeggen:' De Keizer blijlt niet getrouw aan zijne beloften en de vreemdelingen zeggen de Kei zer wordt te zeer Mexicaan." De berichten uit het Zuiden van Amerika be vatten weinig belangrijks. Het groote werk dat nu plaats moet hebben is de reorganisatie. Het lol der vrijgemaakte negers is mede de kwestie van den dag. Zij blijven halsstarrig weigeren le arbeiden wat de planters niet weinig bedacht maaktniet alleen voor hun eigeudommaar ooit voor hun leven. Want nu nadert het barre jaargetijde, en beaugst vraagt men elkander af wa.t deze zwervende benden aanvangen zullen waiineei' het gouvernement geen roeping gevoelt heu te voeden en te kleedou. Te laatzegt men zal het dwaze van hunne overhaaste emancipatie ingezien worden als de gevaren zich zullen doen kennen, welke nu reeds van alle kanten dreigen. Eenige bewoners van de dorpen op de grenzen van het koningrijk Napels gelegen, o. a. Veroli hebben aau het Pauselijk gouvernement doen welen dat het hun een toereikend garnizoen te zenden heeftom heu tegen de roovers te be schermen bij gebreke van dien zouden zij zich tot de Italiaaiische troepeu wenden, die dan het werk zouden overnemeu van de Fransche troe pen welke nu do provinciën Frosinone en Vcllelri verlaten. Dit was te voorzien Dc rooverhenden nemen in den Kerkdijken Staat verbazend toe, en de vraag zal zijn of de Pauselijke krijgsmacht in staat"zal zijn'hare rustige burgers te bewaren. Wij voor ons zijn geene voorstanders van de leer, dat het opperhoofd der Katholieke kerk ook met'wereldlijk gezag moet bekleed zijn. Indien de Paus werkelijk de opvolger is van Hem die gezegd heeft„Mijn rijk is niet van deze wereld: Indien Mijn rijk van deze wereld geweest ware zouden Mijne dienaars voor Mij gestreden hebben, zijn deze eenvoudige woordeu zóó waarzóó logisch dat we 't bejammeren ze niet meer ter harte te zien uemen. Een absoliet gouvernement onder welken vorm ookheeft uitgediend en lag nimmer in den geest of do bedoeling der bescha ving. lleeds de Israëlitische Vorsten en Makka- beeënde aloude Germaansche Hcirtochtaan- voerderswaren minder Despolen dan men alge meen gelooft. Wij oordeeleu dut de Domeinen mede eene stem moeten hebben in de ^beraad slaging over de wijze waarop zij geregeerd willen worden eu wel niét de minste. Vinden anderen goed de Romeiusche kwestie tot eene godsdien stige kwestie te verhellenook gded Dan hou den we ons aau de woorden van den schranderen Gamaliel en wenschen het einde dat begonnen is af te wachten en hopen dat de alloop strek ken moge lot bevordering van ware beschaving en gewetensvrijheidDit laatste vooralOnze lijd toch leertmeer dau wij soms vermoeden wat we op dit punt rn zekere kerkelijke rich tingen le wachten hebben: lil 1853 beschaamde het bestuur der Domini- caansche republiek (die zeker niet op hooge be schaving mag bogenen stond de gewetens vrijheid toe; dientengevolge brachten 1-205 Prote stanten hunne schatten en handen aan bet nienw vaderland in die republiek ten offer en zie de republiek werpt zich door omstandigheden iu de armen van Spanjekeertmits behoudende hare instellingen, tot het moederland terug, en de eerste daad van Hare Katholieke Majesteit Spaujes Koninginis het sluiten van kerk en schooi •der nieuwe ouderdanen. Wees dan gehoorzaam onderdaan als een Vorstelijke peanetrek een ver kregen recht kan vernietigen DIITSCHLAND. Te Simmeru nabij Coblentz heeft men in de Evangelische kerk bij het doen van opgraviugen ten einde eenige reparation te bewerkstelligen een aantal kostbare voorwerpen gevonden: name lijk wapenen rijk met goud en edelgesteenten versierd gouden ringen enz. Het ouderzoek wordt met ijver voortgezet, ten einde te zien of nog meer kostbaarheden op die plaats zijn bedolven. Uit Stettin wordt gemeld, dat dezer dagen des avonds brand is ontstaan aan boord van eene iu de haven lot vertrek gereed liggende stoomboot. De oorzaak van dat onheil was als volgtEen der matrozen draagt des avonds een zwaar voorwerp aan boord, struikelt teu gevolge van de duisternis en valt met zijn last op eene mand, waarin eene groote met vitriool gevulde flesch was gepakt. Ten einde hulp aau te brengen nadert een lid der bemanning met een lantaarn nauwelijks bevindt hij zich in de nabijheid van de plaats waar het ongeval is geschied of er ontstaat eeu hevige brand. Voor men de vlammen had geblusclit was het want, de sloepen en een gedeelte van het dek verteerd Door gepaste maatregelen zijn de overige vaartuigen in de haven beveiligd gebleven. Een 19jarige dame kwam onlangs tot een kort stondig bezoek te Praag1! Ongelukkig geraakten hare kleedereu dieuzelfdeu middag op straat door de ondoorzichtigheid van een rook er., in brand en kreeg zij~hierdoor zulkeg hevige wou den dat zij onmiddellijk! naar hel gasthuis moest worden gebracht. Na een onbeschrijfelijk Jijden vau zestig dagen is zij aan de gevolge» barer wonden bezweken. ENGELAND. Te Londen is eene maatschappij opgericht met een kapitaal van 23,000 p. st.tot bevorderiug vau het uitbroeden van hoendereiereu. De hooge noodzakelijkheidzegt het prospectus, blijkt reeds hieruitdat iu het vorige jaar 340 millioen eieren benevens eene aanzienlijke hoeveelheid kippen zijn ingevoerd. BELG1E. To Namen is in de vorige week een verschrik kelijk ongeluk voorgevallen. In de gieterij van den heer"Constant Legio sprong de groote ketel, en door dit onheil verloren 6 menscnen helleven eu werden 2 zwaar gewond. De omgekomenen zijn: een directeur der fabriek, 54 jaar oud, ge huwd en vader van 3 kindereneeu 28jarig werk man, gehuwd en vader vau 2 kindereneen 17ja- riae gietersgezelde voornaamste steun van een gezin van 12 personen; een knaapje van 6 en eeu van 8 jaar benevens eeu 21 jarige vrouw, die op het oogenblik der ontploffing de fa briek voorbij ging. Het springen geschiedde met zulk eene verbazende kracht, dat tot op een afstand van een kwartieruurs ijzersplinters gevon den werden. Losgerukte ijzeren staven hebben dc daken en vloeren van ouderscheïdene huizen waarop zij nedervielen zwaar beschadigd al de vensterruiten in den omtrek vlogen aan scherven en de fabriek zelve is bijna vernield. Bij een besluit van Koning Leopold van7 dezer is bepaald dat, zoo iemand door koop of ruil rundvee verkrijgt, bij hetwelk zich binnen veer tien dagen de besmettelijke typhus voordoet zonder dat liet sedert de levering in aanraking niet daaraan lijdend vee is geweestde verkrij ger recht heeft dat vee terug te geveu en deu koop of de ruiling te niet te doen. Deze bepaling wordt ook als bevorderlijk voor de sluiting der besmetting beschouwd, daar liet dikwijls gebeurdt dat iemand die besmet vee heeft zich daarvan zoekt le ontdoen en de kwaal geheim houdt. NOORD-AMERfKA. Te New-York is eenige weken geleden een ongehuwd rijk fabrikaatde heer Joha Chase overleden, die zijn geheele vermogen van vijf millioen dollars bij uitersten wil aan zijne 400 werklieden heeft vermaakt. In den Courrier des Elats-Unie leest men van een meisje, dat. trouwlustig als het was, forschc middelen gebruikte om haar doel te bereiken. Miss Jenny Addison in Kentucky was smoor lijk verliefd op een rijken pachter die echter wat zij ook deed voor hare bekoringen niet vat baar scheen. Zij besloot toen twee negers om te koppen en deze brachten op zekeren morgen Par ker aan banden eu voeten gebonden in haar huis. „Zie hier een revolver"', zeide zij tot hem kies mij nu die u bemint, of den dood, zoo gij neen zegt." Dit zcide zij op zulk een vasten toon dat Parker het geraden oordeeldehet le- veu boven den dood le verkiezen. Een geestelijke, in een aangrenzend vertrek aanwezigzegende onmiddellijk het huwelijk in. Toen haar man eenige dagen later lust scheen te hebben zich van haar af te maken, liet zij hem oppakken en aan boord van den Ariël overbrengen welke stoom boot hen beiden thans te Liverpool heeft aange bracht. Zij heeft goed voor geld gezorgd want voor bmn^vertrekwist zij alles te gelde te maken In Schotland neemt men thans eeu gemakkelijk middel te baatom te zien of de koeien al dan niet door de besmetting der runderpest zijn aan getast. Dit middel bestaat eenvoudig in het bran den van stukken leder op een turfvuur. Wanneer de aangetaste koeien bij welke nog geene uiter lijke teekenen der besmetting zichtbaar zijn voor zulk een vuur worden gebracht, beginnen zij dadelijk te kuchen en le niezen, met uitvloeiing van etter uit de neusgaten. SLUIS, 16 November. N'a de avondgodsdienst oefening maakte de Wel Eerw. Z.Gel. Heer LI. V. Hogerzeil, pred. alhier, de Gemeeule bekend dat hem de betrekking was aangeboden van Di rector aan een derZendeliugshuizeu te Rotterdam, welk aanbod door hem in ernstige overweging werd genomen. SLUIS, 16 November. Van de op 9 dezer geëxamineerde hulp-ouderwijzers is door het gemeente-bestuur vau 't Fort Bath benoemd tol hoofd-onderwijzer aldaarde heer Hendrik Bakker, hulp-onderwijzer te tiroede. Te Delfshaven is bij de Hervormde gemeeute beroepen dc heer H. C. Voorhoeve, thans predi kant le Fijnaart. Te-Groede is in den avond van den 21sten dézer een vuurbol waargenomen onze berichtgever meldt o O'S daaromtrent het volgende Omtrent 6 ure 25 min. zag ik bij een heldere lucht aan den Westelijken hemel eensklaps op ongeveer 20 graden hoven deu horizon een vuur bol onstaan die in eene Noordwestelijke rigting, onder een hoek van ongeveer 70 graden met lang zame en stootende bewegiug den horizon naderde en daarin verdween. De bol was van donkerblaauwe kleur had een staart van bijna een halve -mansarm lengte eu wierp een helder licht van zich. Het geheele ver schijnsel duurde naar mijne berekeuiag 30 se conden. Benoemd tot Burgemeester der gemeenten Neu zen eu Hoek de heer J. A. van Boven. AARDENBURG, 20 November. Het gerucht van stormschade aan het nieuwe Raadhuis en toren vooral, is bezijden de waarheid. Op een der jongste stormdagen tochstond eeu der werklie den op zijn gemak eeuig verfwerk aau het dak van de torenspits te verrichten en verbaasde ieder door zijnen vermetelen moed. Waarheid is dit, dat hel balcon, voor dat het gewelf van hetzelve bevloerd wasbloot stond aau hel indringen van eene groote massa regen water; waar is het, dat in den top van hetzelve, eenige zichtbare vooroverneiging bestond 't zij tengevolge van dat water, 't zij wegens^ een ge brek in de plaatsing der aukers hoe 't zij het dagplijksch bestuur heeftdat balcon voorzichtigheids halve met de vier steuneude kolommen to. op den trap doen afbreken ten einde het in he voorjaar op nieuw te doen opbouwen en afwerken AAR DEN BURG, 23 November. Volgens den staat van belooning, aankomende de schatters van de personele belasting in de gemeente Aardenburg, bedroeg de beloon ng van een hunner f 1,295. ZEd. verkoos echter dergelijke belooning niet, en stortte die in de kas van het' algemeen armbestuur dezer gemeeute. De gedeeltelijke herziening van de per sonele belasting in een paar gemeenten vau dit gewest heeft trouwens niet weinig ontevredenheid verwekt. Volgens een telegraphisch bericht aan de 1Mid- delburgschc Courant heeft de heer Belz. minister van finantiën Z. M. zijn ontslag aangeboden. Dit is zonderling, daar Z.Exc. begrooting nog niet behandeld was. Volgens loopende geruchten zou ook de minister van oorlog aftreden. Naar men zegt, is het niet de schuld van ZExc., dat de kostbare uniformver andering bij het leger is ingevoerd. Wij schamen ous niet to erkennen, dat wü een

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 2