NIEUWS - EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH - VLAANDEREN. N°. 47. Zesde jaargang. A° I860. Vrijdag 24 November. OPENBARE INRIGTING TOÏ VOORKOMING VAN BEDELARIJ. Algemeen Overzicht. SLllIMHBmKBMD Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland 1,15; voor de overige plaatsen des Rijksfranco per post 1.30 Afzonderlijke Nummers ƒ0.10. Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels 0,75; elke re»e daarboven 0,12'/2, behalve het zegeïvan 0,3.5 voor iedera plaatsing. Groote letters naar het getal gewone regels, die zij beslaan. Iugezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichlen of Mededeclingeu van Correspondenten te bezorgen hij den Uitgever dezes, alles franco, behalve de bekende. Correspondentiën. Wie toch kan het regtvaardigen billijk noemendat men van iemandwie ook vordert, dat hij, bij tijdelijke behoefte, zich begeve naar het uiterste einde des landsook danals hij eeri gedeelte van het Rijk bewoont dat door breede wate ren van het overige deel deszelven is afgescheiden en de strenge vorst het be varen dier stroomen onmogelijk maakt? en hem straft hem aan zijn gezin ontrukthem naar een vergelegen oord verbant omdat hij niet gedaan heeft wat voor hem, wal voor ieder ander, in gelijke omstandigheden volstrekt onmogelijk was hten toch zij die hem straf ten zijdie daartoe de bevelen gaven zullen in andere gevallen den regel huldigen en toepassen dat niemand tot hel onmoge lijke gebonden is. Reeds voor vele jaren heeft dit de aan dacht van anderen getrokkenimmers in N». 136 der voormalige Zeeuwsche Courant, de dagteekening dragende van 12 Augustus 1849, vinden wij onder de rubriek „Aan en opmerkingen of wel Varia, rakende het verslag van Gedeputeerde Staten aan de Provinciale Staten der Provincie Zeeland onder andere het volgende: „Moeijelijk is het de steeds vermeerderende armoede te keer te gaan en veel beharti- gings waardig bevat te dien aanzien het verslag, blz. 112—122. Waar is het, dat de pogingen en middelen om dit kwaad (een ander noemt het een verschrikkelijk spookseldat nergens doelmatigen tegenstand ontmoet, maar dat, even als de monsters der oudheid steeds met nieuwe offers wordt gepaaid) te stuitenvoornamelijk van de ingezetenen zeiven of van de plaatselijke besturen moeten uitgaan of door hen aan gewend. Het hoofdbestuur zoude echter ook meer kunnen doendan tot hiertoe het geval is geweest „1°. Door ten aanzien van alle openbare werken te bevelen, dat een gedeelte van het werkloon zal ingehouden worden om in den Winter of bij ziekten in termijnen uitbetaald te worden. „2°. Door te zorgen, dat er andere werkinrigtingen tot stand komen dan die der koloniën der Maatschappij van Welda digheid. De wet wildat men niet zal bedelen als voor (niet in) de plaats zijner inwoning eene werkinrigting bestaat - dal is goedmaar nu verkiest het Gouvernement slechts ééne zoodanige inrig- ting te geven in de bovenvermelde koloniën. Hoe is het nu mogelijk dat iemanddie slechts tijdelijk zonder werk is van ledigloopers van beroep is de rede niet - zich derwaarts begeve om werk te zoeken voor zich en zijn gezinvooral in den Winter en wanneer men woont in Zeelandals ijsgang den overtogt van stroomen en rivieren onmogelijk maakt Men behoorde dus kantonnale werkplaatsen op te rigtengelijk eigenlijk bij de Wet is bedoeld zie art. 275 code pénal en dat dit niet onmogelijk is bewijst de Commissie Loon voor werk te Middelburg. Jaarlijks werden nu overal groote som men uitgegeven voor ondersteuning der armenwaarvoor zij niets doen en ook voor verpleging van bedelaars in de kolo niën der Maatschappij zoogenaamd van Weldadigheid. Indien al deze gelden werden besteed tot oprigting en instand houding van kantonnale werkhuizenzoude men daar ver mede komen en nut slichten terwijl nu door het eenvoudig geven zoowel als door de opzending naar de zoo zeer verwijderde bovengemelde koloniën van hendie bedelende gevonden worden de verspreiding der onzedelijkheid wordt in de hand gewerkt." Het is vele jaren geleden dat deze wenschen in een opebaar, toen veel gelezen blad werden uitgesproken- tot heden zijn zij onvervuld gebleven. Mogt eindelijk de tegenwoordige hooge Regering het onbillijkehet onregtvaardige en tevens het onvoldoende van het zoo lang gevolgde stelsel inzien met dat stelsel voor goed breken eri tot de ware beginselen van regt en billijkheid terugkeeren Zij zoude daardoor er beter in slagen de bedelarij te werendan thans door de opzending van allen zonder onderscheid naar de strafkoloniën geschiedt. HAMMACHER. Groede October 1865. De Fransche Moniteur kondigt een Keizerlijk decreet af over de vermindering van het legér. Van de Keizerlijke garde zullen er zeven balail- lons afgeschaft worden; de zesde escadrons ruiterij worden insgelijks afgeschaft. Verder worden af geschaft 200 compagnicn der infanterie en 40 bat terijen artillerie de karabiniers zullen in een enkel regiment worden versmolten, hetwelk deel zal maken van de garde. Het decreet meldt de inrichting van 3 nieuwe bataillons Algerijnsche scherpschutters. De verminderingen zullen bij opvolging plaats hebbentot dat de kaders in de begrenzingen zullen teruggekeerd zijn. De helft der open val lende plaatsen zal gcgeveu worden aan de offi cieren wier ambten worden afgeschaft. Die verminderingen komen overeen met degene die vroeger zijn aangeduid, behoudens een punt van belang. In plaats van drie honderd compag- nienzal het effectief der linie-infanlerie 200 compagnicn verliezen, waardoor de totale vermin dering der legermacht komt op 32,000 soldaten in plaats van 42,000en voor de officieren op 1500 in plaats van 1800. La Presse juicht 's Keizers besluit uitbundig toe en zegt dat de toestand van Europa nooit gunstiger was dan nuvoor de vermindering der slaande legers. Sinds een drietal jaren heeft Europa ceno radicale herschepping ondergaan zegt la Presse. Al de gouvernementen vestigen hunne aandacht nu voornamelijk op de ontwikke lingen der biunenlandsche weivaartceu nieuw tijdvak vau vruchtbaren vrede opent zich voor Europa. De oude diplomatie verdwijnt allengskens op alle punten de veroveringspolitiek durft zich nauwelijks vertoonen terwijl de politiek van den vrede schier overal de boveuhand houdt. De vol keren reiken elkander de hand over de grenzen en de spoorwegen vermeerderen dagelijks de vrije verwisseling. Engeland sloot een handelsverdrag met Frankrijk Brussel en Parijs zijn door der gelijk verdrag verhouden. Zwitserland zal dat gedrag volgenzelfs Pruisen zal hetzelfde doen en de Rijukweslie aldus in duigen doen vallen. Oostenrijk een oogenblik ten achter gebleven in de beweging onzer eeuwe werkt ijverig om vooruit te streven en zal een handelsverdrag mei Engeland sluiten. Het ontwerpt een der gelijk verdrag met Frankrijk, misschien met Jialie. Ziedaar het groote het ware en vruchtbaarste congres 'twelk ooit bestond: het congres van vrede eu verbroedering tusschen de volkeren De Moniteur inlusschen zegt, dat die berichten omtrent de voorgenomen verminderingen in de kaders van het Fransche ld^er ten eenenraale onjuist zijn. Om aan te toonen hoe ongegrond, die berichlen zijn zal voldoende zijn te melden, dat indien de ECeizer al in beginsel eene bezuini ging op de uitgaven van het departement van oorlog door middel van eene vermindering van het leger aanneemt nog geenszins is vastgesteld op welke wijze die vermiudering zal plaats hebben. Maar wat zal la France zeggen, die met zoo veel ophef verklaart, dat het leger met 42000 man verminderddat 1800 officieren naar huis gezonden en dat 50 millioen bespaard zullen worden. Nadat voor eenige dagen herhaaldelijk door de Engelsche bladen en vooral door den Morning Poststellig was gemeld dat lord Granville be noemd zal worden lot gezant te Berlijn, waardoor men gelegenheid zou hebben zijne plaats in het kabinet aan le vullen met een staatsman, die te vens lid is van het lagerhuis had men tot dus verre hieromtrent niets meer vernomen. Thans wordt aan de Kölnische Zeitung berichtdat de terugroeping van lord Napier, Engelsch gezant aldaar ofliciëel is en dat hij de betrekking van gouverneur in een der presidentschappen van Oost-Indië (Madras) heeft aangenomen. Omtrent zijn opvolger le Berliju is echter nog niets stellig bekend. Wel wordt lord Granville als zoodanig genoemd maar de heer Elliot gezant le Flo rence moet ook voor dezen diplomalieken post in aanmerking komen. De Murmng-Star kondigt, uit goede bron, aan dat de nieuwe minister graaf Russell een ontwerp op dc parlementshervorming zal aanbieden hoe wel dit outwerp nog niet in den ministerraad be pleit zij om reden het kabinet nog niet voltal- lig is. Het Daily-]\eios juicht de vermindering toe der Fransche legermacht. Frankrijk zal daarom niet min machtig zijn, en zou daarom ook maar zoo spoe dig mogelijk zijne troepen uit Mexico terug moe ten roepen. Dezer dagen zijn te Weenen verscheidene offi cieren aangekomen die de dienst in Mexico heb ben verlaten zij verklaren eenstemmig dat de Keizer Maximliiaan zich onmogelijk kan slaande houden, indien dc Fransche troepen vertrekken. Van dc vroegere populariteit des Keizers was bijna geen spoor meer over. Alhoewel de overeeukomst tusschen Oostenrijk en Pruisen nog niet stellig gesloten is wegens den afstand van 't medebezitrecht op Holstein, door mid del eener geldelijke schadeloosstelling, is de Prui sische regeering toch meer dan ooit van zin om de twee hertogdommen in te lijven. De Neue preusïsclie Zcliung zegt onbewimpeld dat uit die daad wellicht eenen wederstand der bevolkingen zou kunnen voortspruiten gelijk tijdens dén zevenjarigen oorlog, maar dat Pruisen nogtans dat plan ten uitvoer zal breugen. Men is nieuwsgierig om te zien welken indruk dat artikel in Weeneu le weeg zal brengen. Het wetgevend lichaam der Vrije stad Frankfort

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 1