BINNENLAND. DE GEMEENTE-ATLAS VAN NEDERLAND. MARKTBERICHTEN. standnamelijk den heer Trenholuigewezen minister van financiën, den heer Regean post meester-generaal den heer Clarkgouverneur van deu staat Mississippi eu den rechter Camp bell op vrije voelen te stellen, wanneer zij zich op hun woord van eer verbinden om zich lot nader order niet uit den staat hunner inwoning te verwijderen en om te verschijnen wanneer de President gelasten zou hen voor den rechter te roepen. Volgens le Courier de VEscaut duren de deser tien op de Belgische grenzen voort, en dc de serteurs die te Rijssel aankomen, wordeu er hij zonder goed ontvangen. „Er is meer zegt het blad het Belgische gouvernement is zoo vriende lijk naar het wervingsbureau vau RijselThion- v'illeslraat 38bis, een gedetailleerde dienststaat van de deserteurs voor Mexico, te zenden. Dat on gelooflijk feit werd door een der nieuwe gëenro- leerdeii ontdekt twee dagen na zijne inlijving wanneer men hem al de stukkeu betrekkelijk zijnen dienststaat in Belgie heeft doen zien.1' De Duilschc dagbladen melden een nieuws dat wonderlijk overeenstemt met de bijzonderhe den die door het Belgisch publiek sedert eenigen lijd besproken wordenhet rekruteeringsbureau van Laybach welks operatien door deu Keizer gemagligd zijn heeft niet minder dan 2000 dieustuemiDgen opgeleekend. Dat cijfer is voor ieder jaar bepaald. Den 23 November a. s. ver trekken 1100 vrijwilligers van Triest naar Yera- Cruz. In Belgie is de zucht om den vreemden Keizer te gaan dieucn groolelijks bekoeld De uitslag heeft niet alleeu aan de'verwachting beantwoord, maar ook de oogen omtrent het principe zijn open gegaan. Het blad de France heeft in een artikel zeer duidelijk doen uitkomen dat het Britsche kabi netwaar wijlen lord Palmerslon aan bet hoofd stond in 1832 zich gehaast had het nieuwe Fransche Keizerrijk te erkenucu. Lord Malrnes- bury komt daartegen op en herinnert in een brief aan den Parijscheu Temps dat de eer dier erkenning toekomt aan het kabinet Derbywaar van bij (Malinesbury) destijds lid was. Deze te rechtwijzing is nog al van beteekenis op een oogenbiik nu de Tory-parlij meer kans heeft dan vroeger om in Engeland weder aan hel bewind te komen althans tijdelijk. Reeds vooruit hecht die partij er blijkbaar aau zich schoon le was- schen van elke gedachte, als ware zij stelselmatig vijandig tegen de Napoleontische dynastie gezind. Wat de dwaling betreftdoor de France begaan zij is licht op te helderen lord Palmerston was niet de eerste die het Keizerrijk erkende maar wel de eerste die den coup d' état goedkeurde; hij deed dit zelfs buiten weten van dc Koningin en van lord Russell, toenmaals hoofd van het be wind in twee dépêcheswier openbaarmaking hem zijnen post van minister van buitenlandsche zaken kostte. De verkiezingen die in Italië met eene eerste stemming geschied zijn beloopen tot een grooter getal dan men eerst geloofde. Men kent er om trent honderd veertig die iu grooten deele gun stig zijn, zoo uiet voor het tegenwoordige kabinet, teu minste voor de gematigde partij iu het alge meen. De gevorderde partij heeft eenige over winningen behaald. De Katholieke pailij, die de eerste maal aau de kiesworsteling deel namis het te Florence gelukt de heeren Ricasoli en Crispi iu halloleering te houden. Al de ministers zijn in hunne respectieve col- legiön herkozeu. De heer Ratazzi is te Tortona gekozen Garibaldiwiens benoeming te Turyn en te Napels zoo verzekerd scheen, dat vele kie zers zich de moeite niet hebben gegeven om voor hem le gaan stemmenmoet iu beide collcgiën de halloleering ondergaan. Integendeel zijn iu de derde hoofdstad de heeren Ferraris, de zui vere uitdrukking van het Piëmonteesche munici- palismusen de heer Vigezzi de onderhandelaar met Rome, bij de eerste stemming gekozen, de laatste met bijna eenparigheid van stemmen. Wij hebben' de tijding van den Franschen Mo- nitcur nopens do ontruiming der Fransche be zetting van de Pauselijke Staten gemeld. De Pays voegt daarbij dat twee vervoerscliepcn van dén Staat op het eiude van October naar Civila— Vecchia zullen stevenen waar de Fransche troe pen zullen ingescheept worden die naar het vaderland mogen terugkeeren. De France bevat eene tijding uit Mexiko, die niet zonder belang is. Ter gelegenheid der ver jaring van de onafhankelijkheid van Mexico zou Keizer Maximiliaan eeu dekreet hebben uitge vaardigd waarbij hij Prinsen van deu bloede verklaart, met den 'titel van Hoogheid, de twee kleinzonen van Keizer Iturhites, die, na de leden der Keizerlijke familie rang aan het hof zouden hebben. Nu, daar Keizer Maximiliaan geene erf genamen bezit, zouden de afstammelingen van den oud Mexikaanschen Keizer tot de erfenis van den Mexicaanschen troon geroepen worden. De oudste dier Prinsen, oud 15 jaren doet op dit oogenbiik zijne studiën in het coliegie Sainte-Barbe te Parijs en het is door den gezant van Mexico, den heer Hidalgo dat hij van de hooge onder scheiding zou zijn bericht gewordenhem door den nieuwen Keizer van Mexico verleend. De Parijsche Pays spreekt over de overeenkomst van Gastèin en de Staatkunde der heide groote Duilsche mogendheden op eene wijze dat we niet gaarne ze in 't Duilsch en in Duitschtand zouden willen vertalen cn openbaar maken Bismarck zou priegelenInlusschen heeft die heer, ie Parijs zijnde, het oordcel der ha/f officiële Ministeriële pers zelve kunnen lezen en och of hij eens een reisje in Nederland en Belgie deed waar zijn lof uit duizeud mouden klinkt, 'lis niet te hopen dat een onzer ministers, zelfs die van oorlog niet de Bisiuarkiaansche loftui tingen zal verdienen. Voor hein en de Wurtcra- berger uitvinders *van dc militaire saluades schrijve men eenmaal niet anders op deu lijksleen dan hun naam en daaronder hij leefde' in de 19de eeuw, met drie verwonderingsLeekens er onder De Engelsche pers is van oordeel dat onze tijd hijzonder geschikt is om het Rijnverbond weder in 't leven le roepen! Best mogelijk dat Napoleon het oogenbiik afwacht om Pruisen en Oosienrijk le vergroolen de Russen en Engclscheu le iso leren, Italië te flatteren en den Rijn Ie annexeren. SLUIS, 2 November. Bij besluit van-Z. M. is de in- eu doorvoer van rundvee schapeu var keus bokken en geiten van buitenslands verbo den. Voorts zijn de lijnen van afsluiting vastge steld waarover binnenslands het vervoer van levend en dood vee, alsmede vauvleesch, huiden en allerlei afval van dieren verboden is. Ambte naren en militairen met de bewaking dier lijnen belastzijn bevoegd hen die ze overgaan le visiteren en ieder is verplicht die visitatie te ge- doogen. Ter Veemarkt op II. Maandag le Oostburg gehoudenwaren aangebracht 9 paarden24 groote varkens cn omtrent 170 biggen. Ruudvee was niet aangebrachtals zijnde de aanvoer verboden. De handel bepaalde zich lot varkens en daarin, vooral in biggen, was die levendig. De prijzen waren daarvan buitengewoon zijnde van f 4,75 lol f 11,75 per stuk. Dezer dagen vervoegde zich hij den ambtenaar van deu burgerlijken stand le Veendam een per soon uit het gehucht Tripscompagnie met twee getuigen aangifle doende van de bevalling zijner echtgenoot van een kind van het mannelijk ge slacht. Later ontwaarden de echtelingen dal de nieuwe wereldburger tot de andere kunne behoorde, zoodat er eeu zeer /ouderling abuis in de aangifte heeft plaats gehad hetwelk hoe belangrijk ook niet zoo voetstoots voor herstel vatbaar was omdat de ambtenaar van den burgerlijken stand, de opgemaakte cu geleckeude akte vau geboorte als een afgedane zaak beschouwende, weigerde de fout zouder voorkeuuis vau de arrondissc- menls-rechtbauk te herstellen. In de bijvoegsels behoorende hij dq Staats-Courant van 26 dezeris van Svege hel ministerie van koloniën opgenomen een staat van nalatenschap pen afkomstig van onderofficieren cn verdere manschappen, behoord liebbeude tot de landmacht iu Nedcrlandsch Indië waarvan de saldo's om hun gering bedrag uiet onder het beheer der weeskamer te Batavia gesteld door de rechtheb benden hij het departement van koloniën iu Ne derland hehooren le worden gereclameerd. Op dien staat komen o. a. voorHendrik Cru- sou den 18 Juni 1836 geboren en laatst wonende te Aardenburg, den 7 Maart 1861 met het schip Hercules als korporaal uit Nederland vertrokken en den 22 Augustus 1863 als sergeant te Soera- baija overledennalatende een geldelijk bedrag van t' 4.67. Johannes HolTmanden 25 Juli 1822 geboren le Schalkwijklaatst wonende le Neuzenden 6 December 1858 met het schip Jannetje als soldaat uit Nederland vertrokken en deu 11 Augustus 1862 als zicken-oppasser te Samarang overledennalatende een geldelijk be drag vau 4.72. Jacob Weijermansden o October geboren en laatst wonende te Axelden 15 Mei 1861 met het schip Cosmopolitan als sol daat uit Nederlaud vertrokken en den 2 Mei 1864 als korporaal te Djokdjokarta overleden nalatende een geldelijk bedrag van f 3.72. Antouius Ver in ei re vau Koewacht, uit Nederland vertrokken 13 Mei 1857. overleden in Indië 19 December 1863, nalatende een geldelijk bedrag van 3.09. Een eenvoudige hoer in Zwollekerspel heeft een zonderling middel lot wering vau dc veeziekte aangewend. Óp raad van eene oude vrouw heeft hij een vleugel van een kraai aan de post van zijn staldeur gespijkerdwaardoorvolgens de stellige verzekering der oude vrouwde duivel geen macht zou hebben om zijn vee te bezoeken. Men schrijft uit Enschedé 25 October In de vorige week stierf te Klein Agelo een schaapher der, nalatende ruim f 8099. Bij testamentaire beschikkiug vermaakte hij aau de R. K. armen aldaar f 4900. Door den Heer Hugo Suringar te Leeuwarden is op Stalistisch-Aardrijkskundiggebied een schoon werk ondernomen namelijk de uitgave van den Gemeente-Alias van Nederland van onzen ver dienstelijken Geograaf KüLiper. Wij vestigen dc aandacht op dit werk omdat onze Provincie cn ons gewest er natuurlijk mede in betrokken zijn omdat ook doorgaans Zeeland in T algemeen en Zceuwsch-Vlaaiidereu in 't bijzonder er op dit terrein der Aardrijkskunde hitler iuloopen ge- luigc lol heden bijna ieder handhoek bijna iedere kaart, door niet Zeeuwen in 't licht gegeven. Maakten hierop de werken van de Heeren Fiujlink cn Jager en Küijper gunstige uilzonderingen deze Atlas (naar de twee verschonen kaartjes der Gemeenten Sint Anna ter Muidenwaarop ook geheel Sluis voorkomt, en Hoofdplaat te oordeelen) behoort tot hel boste wat ons in lang onder de oogen kwam. Wij hebben voor dit werk veel lof en om die reden willen wij ook onze aanmer kingen niet terug houden. Wanneer wij aanmer kingen maken, zullen deze natuurlijk terugvallen op de vervaardigers der bronnen, waarnaar de Heer Küijper arbeidde (zijn wij wel onderricht, dan zijn die bronnen aan het lypographisch bureau van oorlog gevormd) eu ZEd. heeft dus, iu den regel, zich onze aanmerkingen ui?t aau te trekken; wc hou den ze nogtans niet terug, omdat wij bij onder vinding welen hoe aangenaam iedere terechtwij zing iedere toelichting den beoefenaar der Aard rijkskunde zijn moet. Wij hebben lof. Stelt u, lezersnet uitgevoerde kwarlvels Gemeente-kaarten voor waarop ge dijken, wegen, vaarten, en, met microscopische juistheid, lerreins-afbeelding huizen kerken molens, enz. vindt en gij hebt de Gemeente-kaar ten van den heer Küijper voor u. Op ieder wordt vermeld de grootte der Gemeente in Bundertallen en haar getal inwoners ia ronde cijfers; op iedere kaart is eeu verhoudingsschaal, eene uurschaal cn eene mijlschaal, ieder in 4 decleu verdeeld en gij hebt eeuig denkbeeld van het inderdaad fraaije werk dat maker en uitgever heiden tot eere strekt en hem een ruim debiet doel verdienen, waarom wij ieder Gemeentebestuur durven aauradeu om ten minste voor de school zich eene kaart van iedere Gemeente aan te schallen, ten einde alzoo de jeugd van ineel af aan do Aardrijkskunde te leereu beoefenen. (De Heer G. A. van Oliën nam met eene zelf vervaardigde kaart van Aar denburg de proef en 'twas aangenaam le zien hoe de kleinen spoedig een begrip kregen van wat hun zoo aanschouwelijk voorgesteld werd.) Maar uwe aanmerkingen Uit den aard der zaak zijn ze weinig; we wenschen er op de volgende kaarten geene te hebben Onze eerste aanmer king geldt de verhoudingschaal Sint Anna is f op 25,009; Hoofdplaat I 59,090 dus kleiner: dit leidt lot verwarring, ondanks hel vermelden van 402 bunders voor deze op 1113 bunders voor gene Gemeente. We weten wel, 't is moeïjelijk; doch. met d$ sleden wier oude wallen nog zichtbaar zijn en die buiten die wallen weinig of geen ge bied hebben zou men eene uitzondering hebben kunnen toelaten het platte land behoorde onzes inziens op gelijke schaal le zijn. Bijzondere aan merkingen zijn bij de kaart van Sint Anne dat hierop terreins afbeeldingen voorkomen die we op de Hoofdplaat missen en die in de verklaring der afbeeldingen als dijk weg enz. niet voorko men. De Grindweg van Sluis naar Nieuwvliet is onjuist aangewezen. Deze gaal niet doorbel Kas- leelveld op hel Sluische plan duidelijk zicht baar de Steenweg van Sluis naar Aardenburg is aangewezen met den naam; hij deu tak naar Brugge wordt die aanwijzing gemist. Op het nette kaartje van de Hoofdphat' met zijne gehuchten Nommer één cn SI ij k plaat vinden wc in onzen tijd nog een vaarwater naar het een paar uren landwaarts gelegen Sas van Gentdat liet vaarwater daarheen strekt is waar, doch buiten het Kanaal van Neuzen heelt Sas geen vaarwater meer. Dergelijke onnaauwkeurigheden wenschen we weggecijferd te zien, te meer omdat deze kaarten ook voor de geschiedenis van gewicht ziju b. v. door het aangeven van dc jaren der bedijking der Polderswaarom ze mede voor schoolgebruik mogen aanbevolen wordenOok dit punt zullen we bij volgende kaarten nauw keurig gadeslaan niet uil zucht om aanmerkin gen te maken maar uit liefde tot eene weten schap waarvoor wij eene bijzondere voorliefde hebben uit liefde tót de kennis van onzen ge boortegrond. Wij zullen ook weldra de kaart van Zeeland die we eerlang ontvangen, bespreken. Inlusschen herhalen we ouze aanbeveling en hopen dat ieder belangstellende zich deze kaarten zal aanschaffen. Ieder Gemeentebestuur dat aanspraak maakt op bevordering vau licht en vooruitgang, doet het zeker De prijs is bijzonder goedkoop voor aL de Gemeenten van Nederland 5 ct. per kaart voor al die eener Provincie 7,/2 ct. en voor iedere kaart naar keuze 10 ct. Men steunedan de Hoeren Küijper en Süringar, want zij verdienen het. Aardenburg, 30 October1853. G. P. ROOS. OOSTBURG-, UNovembsr. Bij kleinen aanvoer bestond heden goede vraag voor Granen cn werd op de hooger noteringen der hoofdmarkten ook iets beter prijzen inge willigd althans voor de puike monsters. Jarige tarwe 1 8.00 a f 9.25, nieuwe dito f 7.0o a f 8.75, rogge f 5.75 a 6.00, wintergerst f5.90 a 1' 5.40, zomer dito f 4.59 afo 10, haver f 2.00 a f 3.25, puardeboonen f6.00 a f 6.70, erwten f7.00 a f9.00.

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 3