Algemeen Overzicht. Zeeuwen in onze stad aangekomenom naar Amerika scheep te gaanterwijl een groot getal anderen zich gereed maakte om hunne landgenooten binnen kort te volgen.'" Ziedat te lezendat onder het oog te krijgen en dan nog maar voortdurend van landverhuizing te hooren gewagendat vervult ons gemoed met bitterheid met bitterheid jegens hen die geroepen zijn om deze menschenuitbating zedelrjkerwijze te beletten en ze ongemoeid dulden jegens die machtige kapitalistenzooals er velen zijn in dat door de landverhuizing ontvolkte Zeeuwsch Vlaanderendie winst en bestaan kunnen aanschaffenweelde en overvloed stichten alle reden tot uitwijking wegne menen die lamlendig en vadzigstijf en ongevoelig aan hunne geldzakken zijn ge boeid of te slapen liggen op hunne Rus sische effecten. „OZeeuwsch Vlaanderenland van al- ouden volksvoorspoed en vaderlandschen luister toen de koopvaardijschepenmet honderd en honderd vijftig op een enkelen dagde schatten van de geheele ooster wereld in uwe havens aanvoerdenhavens alwaar de geheele Fransche vloot schuilde, toen ze door den Vlaming en den Brit in den grond werd geboordland van volks voorspoed en vaderlandschen luistertoen Filips vak Bourgondiü Graaf van Vlaan deren en Holland, zijn huwelijk vierde met de Dochter van den Koning van Portugal op het Stadhuis te Sluistoen de getuige van de Zeeuwsche grootheidgelijk het thans de getuige is van het Zeeuwsche verval; toen Aardenburg alleen de Fransche overweldigers op de vlucht dreef en Neder land reddewaarvan uw dichter zingt Wat zonk uw luister hoofschc Haag lïij 't necdrig Zeeuwsche stadje laag „Toon Sluis, Aardenburg, Biervliet en Oosiburg de handelskroon betwistten aan Brugge en Damms stedenalwaar een vlijtigveerkrachtig volk woelde en leefde in genot en overvloed Zeeuwsch Vlaande ren land van alouden volksvoorspoed en vaderlandschen luister, wat zijt gij diep, oneindig diep gevallen 't fs waarZeeuwsch Vlaanderen 't is waar, de zee heeft uwe steden verlaten; maar, even waar is het, deed zij dit, ontnam zij u do breeile waterwegen, welke den wereldhandel naar uwe kust lieten tocvloeijcn daarentegen beschonk zij u met grondenwaarop de enkele werking der natuur al de vruchten woekert, die de schoot der aarde weet voort te brengen. „Wijt het dan niet toe aan cene hoogere, aan eenc onwederstaanbarc macht, dat ge vervieltdat er aan den scbamelen eerlij ken landbewoner enkel de landverhuizing overblijft, als een schijnbaar, een valscli middel van bestaan I Aan uwe eigene ont zenuwing, aan uw verlies van wilskracht, aan uwen mangel van initiatiefaan het uitsterven van uwen ondernemingsgeest daaraan is geheel uw verval te wijten Afgesloten tusschen de zee en de grens, en tusschen de grens en de Scheldezijt gij eeuwen lang vreemd gebleven aan bet nieuwe leven dat bij de volken is inge treden. Gij laagt gedompeld iri een diepen slaap terwijl alles om u leefdestreefde ijverde en vooruitliep. Op sta eindelijk op erken uwe w aarde en doe 11 gelden in de algemeene beweging naar ruimer zedelijk en stoffelijk welvaren Handel en nijverheid ziedaar, Zeeuwsch Vlaanderen wat u ontbreekt om te her bloeien zoo heerlijk als weleer. Handel cn nijverheid, de grondlaag ervan bezit geen gewest beter dan gij in de onuitputtelijk heid zijns bodemsin de oneindigheid zijner akkervoortbrengselen in de onschatbaarheid van zijnen veestapelnergens zoo onuitput telijk zoo oneindig en zoo onschatbaar als in Zeeuwsch Vlaanderen. En om dit te verwezenlijkenbehoeft gij niets meer dan snelle betrekkingsmiddelen IJzeren Wegen; maar ijzeren wegendie u verbinden aan Vlaanderen bepaaldelijk aan het District Eecloo dat gewest, hetwelk met verlangen den stond te gemoet zietdat het u zal mogen laten leven van zijn levenu mede trekken in den kring van zijnen handel en zijne nijverheiden u alzoo deelachtig maken aan zijnen voorspoed!" Jiene briefwisseling uit Parijs meldt dat het bijna zeker schijnt dat de heer Fould de porte feuille der finanliea zal behoudendoch op voor waarde dat hij zijne voorgestelde bezuiniging van vijf tot zes millioeu francs, door do afschaffing der algemeene onlvangerijen, iu het vergeetboek late, hoewel die afschaffing reeds officïëele bekrachtiging had bekomen, en de heer Fould aan de algemeene ontvangers reeds voorloopig kennis had gegeven dat zij de laatste titularissen voor dien post waren. De Keizer zelf heeft de noodloosheid begrepen der algemeene outvangerijen en derhalve ceuer jaarlijksche uitgaaf van zes millioeu francs, doch het ongemak om biuuen een kort tijdsverloop de waarborgstellingen aan die Rijksontvangers, ten beloope van meer dan 50 miljoen francs, terug tè gevenzou dien maatregel nog hebben doen uit stellen. In hoogere kringen wordt verzekerd dat de Fransche regeeriug stellig beslist heeft een sterk bezeltingscorps in Civila-Vecchia te laten bijal dien tia den afloop des uifstels, aangeduid in 't verdrag van den 15 September, de verzoening tusscheii den Paus en Victor-Emmanuel nog niet verwezenlijkt zoude ziju. Meu voegt erbij dat er thans, meer dan ooit, eenige hoop bestaat op eeue loeuadering van Piemonl tot het gouvernement. De godsdienstige gesteldheid van zaken in [talie vereischt overigens dringend dat er betrekkingen tusschen beide re geeringen aaugeknoopt worden. De toestand van Algerie heeft op nieuw eeu onrustbarend karakter aaugenomen. De Moniteur de VAlijèrie meldt dat een "der hoofden van den laatstee opstand, Si—Lala weder in het Zuiden is verschenen om de volksstammen op de grenzen vau den Teil te pluudcreu. De overheid heeft de noodige maatregelen genomen om do goums van den Teil te wapenen cq geueraal Lacretclle heeft zich met toereikende krijgsmacht iu aantocht ge steld om Si-Lala te vei drijven. De nieuwe poging zal de onrust verdubbelenwaaraan de kolonie sedert ccnigen tijd ter prooi is. Ouder de vraag: „Wordt België bedreigd?" lezen wij 't volgende iu eeu Vlaamsch blad. Onze lezers weten nu, uit de inlichtingen door deu achtbaren heer Coomans medegedeeld hoe reeds in 1859 en 1800, de heer de Cavour de hulp van Frankrijk in Ital'e met de binueupalming vau Belgie wilde betaald hebben; hoe de sluwe minister van Viclor-Einmanuël van toen af aau reeds de politiek van Pruisen tot op den bodem toe had gepeild en geraden dat do godsgenadige Willem van Brandenburg niets beters vroeg dau teu koste zijner naburen, iuhet Noorden de zelfde rol te spelenwaarop de Koning van Sardinië zich in het Ztaiden voorbereidde. Dat zijn plan toenmaals bij den beheerschcr van Frankrijk geenen ingang vond is licht te besef fen. Daargelaten zelfs dat ten dien tijde het stelsel van algeheele onstentenis van Engeland nog uiet builen allen kijf lag en eene'alledaagsche voorzichtigheid volstond om ecne kombinalie te doeu van de hand wijzen welke te Londen met Jeedc oogen moest worden aangezieudaargelaten dat er van Pruisen tegenover Oostenrijk niets beters te verwachten sloud dan eene onzijdigheid waarop men om andere wel bekende reden dan toch en ouvergeld mocht hopen strookte het weinig met Fraukrijk's belang eeno zoo schoono gelegenheid te laten ontsnappen ter uitbreiding zijner grenzen langs het Zuidoosten. Nu kon het dezo uitbreiding verkrijgen met de toestemming zelve van bel huis van Savoije; later had het die met geweld aan het Koningrijk Italië moeten ont rukken en men weet hoe gaarne Frank rij k*s be heerschcr huichelt met vredelust, nationaal recht en volkswil. Wat Napoleon lil toen wilde en moest willenwas naar den buit te grijpen welke hem het naast voor de hand lag, het gemakke lijkst om te nemen was en het miust betwist kon worden door andere mogendheden, bij inroeping van hel reeds zoo erg geschokt evenwicht van Europa. Maar viel de raad vau den heer de Cavour wel heel en al iu een doovemans oor Bleef Napo leon lil er niet op bedacht, eens met Pruisen het spel te spelen dal hem met Piemont zoo de gelijk moest meèvallcu? Zou Pruiseuom den opperrang in Duitschland te bekomen niet met de Rijnprovinciën willen handelen zooals met Pie mont Nizza cn Savoije Wat hei hoog personaadjewaarvan de heer Coomans spreekt, daarover ook denken moge.iu wat gulden droomen het ook zijn behagen viude, wij blijven bij do gedachte dat Napoleon 13S geen eiikel oogenblik heeft afgezien van het doel dat hij zich als pretendent heeft voorgesteld en op welks bereiking do overgroolc meerderheid der Franschen verzot is: het aanwinnen der Riju- grenzender zoogezeide fronticrcs naturelles. Zal hij het werk beginnen langs den Opper- of langs den Nederrijn van Bazel naar Mainlz of van Mainlz naar Coblentz? Dat zal eukel van lijd en omstandigheden afhangen. Als de heer Dechamps zijne zoo diep doordachte als veel gelezene broohuur in het licht gaf, en op het gevaar duidde waaraan Belgie voortdurend, maar heden meer dan ooitis blootgesteld vond de rainisteriëele drukpers geen ander en beter antwoord uitdan met zijne wjjze bezorgdheid als met den droom van eeneu zieke te lachen en zijne vadcrlandsche waarschuwing te brandmerken ais eene poging tot hoogverraad. Dat hachelijk spel kennen wij reeds lang wij mannen vau Autwerpen. Wij weteu dat al wie der waarheid hulde brengtbij onze ministers en hunne blinde aanhangers of bezoldigde hand langers als onruststoker en verrader wordt ge scholden wanneer die waarheid aan het gouver nement mishaagtal werd daarbij dan ook de rust de bloeide toekomstja het beslaau zelf van liet vaderland bedreigd. Dal dit heden met den heer Dechamps en met alwie als hij den uoodkreeL laat hooren, het geval iseischt dus hier wel geen bijzonder bewijs. Eu echter zullen wij eeu bewijs aanhalen dat zelfs bij de dolste doctrinairs, ais alles afdoende zal moeten doorgaan. Het gouvernement zelf verklaart luidkeels, ten minste eenmaal 's ja ars dat Belgie bestendig met eeno iripalming wordt bedreigddat het schuldig zou wordeu aau een waren zelfmoord indien het een te vast betrouwen stelde op het geheiligde volkenrechtop hel zakelijke recht der traktaten op de hulp eu den bijstand der mogendheden die voor ons bestaan en met ons beslaanvoor onze onzijdigheid, zijn borg ge bleven. De heer Dechamps spreekt dezelfde taal; hij zegt wat het gouvernement zelf zegtnoch min noch meer. Maar als het gouvernement dezen ziekemansdroom droomten zich plichtig maakt aan deze poging tot hoogverraaddan stolt het zich toch een ander doel voor dan de achtbare heer Dechamps: dan wil het geld hebben lot het bekostigen vau een even duur als gevaarlijk soldatenspel dan wil het vestingen bouwen welke wij niet in staat zijn te verdedigen dau wil het eeu vervloekt Noorder- kasleel oprichtenwaarvan de kauonnen enkel kunnen dienen om Belgie's eerste handelsstad in puin te leggen dan wil het de redding van het vaderland zoeken in middelen die nooit lot iets anders kunnen strekken dan tot verbaslering en verslaving van een vrij volk in vredestijd lot onheil en verderf in tijde van oorlog. De heer Dechamps daareutegen wildat Belgie om te blijven beslaau eerst en vooral blijve wat het ziju moet dat is een land van vrijheid, van gelijkheid en van recht. Hij wijst op de leus onzer natie: Eendracht maakt'macht, en opdat de raagt uit de eendracht zou kunnen geboren wor den wenscht hij dal de groudwet naar geest en letter worde nageleefd en door huichelaars de vrijheid uiet tot eene schandelijke leugen worde gemaakt. Wij willen dat, eveu als de heer Dechamps ja meer en beter dan hijis hij plichtig aan eene poging tut hoogverraad dan zijn wij het in hoo- ger mate; want hij beschouwt nog een talrijk staande leger als een werkelijk redmiddelwij integendeel aanzien een dergelijk leger en de daarineè verbondene conscriptieals een gevaar te meer.Het laatste punt verdient ook onze overweging. Over Italië ziju de legenstrijdigste berichten in omloop wegens de ontruiming der provinciën Frosinone eu Nilletri die, aan het Koningrijk Napels grenzen. Zijdie geloof hechteu aau de uitvoering van de conventie, beweren, dat het met het lijdelijk gezag van den Raus gedaan is en willen weteu dat zich op de Napolitaansche grenzen kleine benden bevinden die terstond na het vertrek der Franschen in het Pauselijk ge bied vallen, en op allerlei wijze en met allerlei middelen trachten zullen do bevolkingen tot op stand Le brengen eu de Pauselijke krijgsmacht te verjagen. Die benden zouden samengesteld zijn uit nationale gardeu en vrijwilligers. Aan de be velhebbers der geregelde Pïëmontesche troepen zou intusschen bevel gegeven wordenom elk conflict met de Pauselijke krijgsmacht te vermij den en de bepalingen van de conventie streng te observeeren. De geregeldo krijgsmacht van Pië- mont zou dezo benden later volgen. Anderen hechten aau de ontruiming minder giloof. Volgens de Amerikaansche berichtenheeft Presideut Johnson van zijnen tocht naar de Zni- der-provinciën afgezien. Als ten bewijs hoe John son zijne gezindheid voor do Zuidelijken veranderd heeft, dient, dat hij den broeder van Jefferson Davis genade geschonken en hem zelfs zijn eigen dom terug gegeven heeft. Van Jefferson Davis zeivcu is nog niets bekend. Ook heeft do President Johnsonvolgens de berichten uit Ncw-York, gelast den heer Stephens, den gewezen Vice-President der confederatie, benevens vier andere hoofdleiders Yaa den op-

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 2