NIEUWS- Ei ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEÜWSCH - VLAANDEREN. N\ 44. jaargang. A0 1865? Vrijdag 3 November. Wh LANDVERHUIZING*. smismSwmbla# Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden voor hel voormalig 4de district van Zeeland 1,15; voor de overige plaatsen des Rijksfranco per post f 1.3) Afzonderlijke Nummers ƒ0.10. Prijs der Adverlentiën, van 1-5 regels 0,75; elke regel daarboven f 0.121/,- behalve het zegel van 0,34 voor iedere plaatsing. Groote letters naar het getal gewone regels, die zij heslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betredendebenevens Advertcntiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles francobehalve de bekende Correspondentiën. IIL Slot. r ij herhalen 't nog eens, met enthou siasme maakten we ons meester van de redeneeringen en tijdingen onzer Provinciale Courant en we verhieven de stem tot onze landgenooten Staat op aan 't werk Het springt immers ieder, wien de kaart van 't land niet vreemd is, in 't oog, dat, wordt het reuzenplan te Vlissingen voltooid, dit voor Zeeuwsch Vlaanderen van het uiterste belang moet worden Want dan ligt daar in 't Westentusschen de Schelde en 't spoorwegstation te Maldegem de vruchtbaarste helft van dit gewest en vraagt luide aansluiting in 't Noorden en aansluiting in 't Zuiden. Wanneer men zich ons vorig opstel over deze verbinding en de mogelijkheid eener badinrichting te Breskens herinnertdan wordt het ontwerp nog van meer belang. Wanneer men weet, dat de spoorweg van Eecloo naar Neuzen zoover gevorderd isdat we dien reeds in November tot Zelzate zullen in gebruik gesteld ziendat weldra van Sint Nicolaas over Hulst cene lijn zich met die van Neu zen zal vereenigendan wordt de door ons voorgestane Westelijke lijn geene her senschim meer en kunnen wij ons het verwijt sparenvan onze gewestelijke en plaatselijke belangen te verwaarloozen. In tegendeel we behartigen die en spreken tegelijkertijd in het voordeel der bezitters van de lijn Gend-Eecloo-Bruggewier zaak het nu wordt om handen aan het werk te slaan en de hulp der West-Zceuwsch- Vlamingen niet alleen maar ook die der kapitalisten van Walcheren en Zuid-Beveland in te roepen maar dan nog eens dan moet men ons plan volgen: van Maldegem noordwaarts naar Aardenburg, oostwaarts van de oude vestingwerkenzoo naar de Draaibrugora Sluis te naderen van daar naar Oosthurgde Oude Stad in 't Westen passerende tot een station tusschen Schoon- dijke en Groedeom van daar op Breskens te komen enzoo doendehet eigenlijke Land van Kadzand te bezitten. Deze lijn verdient bovenal de voorkeur, want de Ree en de Abeeledeze beide deelen van den Braakmanlaten nog in geene jaren het leggen eener lijn van Neuzen naar Breskens toede schorren zijn nog niet rijp en breede waterkommen zouden worden opge nomen wier opslikking voor den Staat en de ingezetenen van Zeeuwsch Vlaanderen hoogst wenschclijk is, maar welke opslik king niettemin het werk der jaren is. Daarbij komtdat in de kom der gemeente Sluis een scheepvaartkanaal eindigtdat met de door ons voorgestane lijnop weinig kostbare wijzemet eenen zijspoorweg kon worden verbonden terwijl het denkbeeld niet vreemd is om langs dit kanaal een ijzeren weg, van Brugge naar Sluis, te leggen. Deze ontwerpeu schijnen grootsch, doch hunne onderdeelen zijn zeer eenvoudig eerst moeten Brugge en Gent rechtstreeks met de Scheldetegenover Vlissingen verbonden zijn en 't overige is slechts eene kwestie van tijd 1 Maar daarom ook her halen wij het nog eensonze Zeeuwen van de midden- en zuider-arrondissemenlen moeten krachtige hulp bieden door mond enpsn bij de Begeering het voorstel van Tide- man door raad en daad bij de Concessie der spoorweglijn Gent-Eecloo-Brugge dit veelomvattend ontwerp voorstaan en schragen. Is liet niet zonde en jammer, dat Zeeland, de wellust des landbouwersgedoemd zou zijn om zijn aandeel in het maatschappelijk verkeer te missen Zou bet eene waarheid moeten zijn, dat geenerlei industrie op Zeelands bodem zou kunnen bloeien? Wij gelooven bet niet. Maarnog eens dan ons noord- en zuidwaarts heen gewend Aan Hollands handel en Vlaanderens nijver heid moeten wijmet de wapenen in de band ons aandeel veroveren de wapenen moeten zijn onze krachten en onze wil. Of ziet ge 't gaarnebittere waarheid ons weer dezer dagen verkondigd dat onze landgenooten naar Amerika trekkenniet wegens tegenwoordige behoefte, maar uit vrees voor de toekomst? Hoort, wat een Vlaamsche broeder ons toeroept. Zoo even komt zijne stem in den Eecloonacr van 29 October tot onswij herhalen ze uen dat opstel moge voor ditmaal onze beschou wingen besluiten Men hoore ze en ergere zich niet aan liet bitterebeschamende dat er voor ons in ligtde geneesheer dient in den regel bittere artsenij toe cn wij stemmen volkomen in met de taal van onzen Vlaamschen broeder in zijn opstelgetiteld Een zeenk tuin het Lund van Kadzand." En luidende als volgt Met een smartend gevoel gaan wij bet na hoe de Landverhuizing voor velen onzer Zeeuwsche broeders de laatste toevlucht isde uiterste hulpbronwaarin zij een bestaan zoeken voor zich-ze'ven en voor bun huisgezin. De landverhuizingDe uitwijking naar eenige overzeesche wereldstreekBestaat zoo iets wezenlijk in Zeeuwsch Vlaanderen Inderdaad dat komt nauwelijks geloof baar voor aan een onzer lezers aan deze zijde der naburige grensbierwaar alles onafscheidelijk vastkleeft aan den geboorte grond aan dien grondwaarop allen allendie zich maar eenigszins toeleggen op landbouwhandel of nijverheiddie onuitputtelijke bronnen van openbaren voor spoed die bloeiende takken van volksvlijt en volks- en burgerwelzijn een ruim bestaan aantreffen overvloed rijkdom in- oogsten. En tochdal is zoo. Javoor vele Zeeuwen is de landverhuizing liet allerlaatste redmiddel In sommige Zeeuwsche gemeenten onder anderen te Nieuwvliet en te Sclioon- dijke bestaan er zelfs vverfkantoren voor landverhuizers naar Amerika, agentschappen, die gebeele huisgezinnen uit bet oude vaderoord naar de nieuwe wereld overschepen. Ja geen zeldzaam verschijnsel is het daardaarpas over onze grensdaarin onze onmiddellijke nabuurschapin het Land van Ivadzandin die streekwelke overvloeit van al de natuurgunsten waar mede de Schepper eenig stip des aardbols heeft beschonkendaJr is bet geene zeld zaamheid dat landbouwerslaat staan arbeiders, huis en erf, have en goed te koop veilen en met gade en kroost zich losscheuren van alles wat ben hecht aan den geboortegrondom als paria'sals verstoolelingenals verjaagden uit den schoot van bloedverwanten vrienden be trekkingen landgenooten uit te wijken cn te zwervenover de zeeën henennaar een land, waarop zij, als op een ander land van belofte, al hunne hoop vestigen, en dato voorzeker aan de ongelukkige» ten prijze van al die beloftenvan al die schitterende droombeeldendoor eene op- gewondene verbeelding voorgespiegeld niets geeft, anders niets dan macht van misre keningen en teleurstellingenals het dan nog de dood niet is op de golvenals liet dan nog, na eene onuitstaanbare armoede, niet de zelfmoord isten eindpaal des iijdens op de wereldwrange vrucht van rade loosheid cn vertwijfeling De dood op de golven Zoo ging liet den rampzaligen Fremocw van Oostburg en zijn geheele huisgezin. Ze kwamen om in den brand van den stoomer William Nelson De zelfmoordZoo ging bet menig anderdie voorging en niet terugkeerde. Vraag het liundie volgdenmaar den laatsten dollar toewijdden om \naar bet vaderland terug te stevenen en tranen stort ten van gelukzaligheidwanneer ze nogmaals den gezegenden moedergond mochten druk ken Zoo lazen wij onlangs weder in de Antwcrpsclie dagbladen Het eindigen van den Amerikaanschen oorlog heeft bij do inwoners van Zeeland aiweêr levendig de zucht doen ontwaken om uit te wijken. Reeds zijn een zestigtal

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 1