BINNENLAND. ringslceken aan Gaëla geschonken werd. Verder weidt de Koning uitdat hij het zich lot een heiiigen plicht rekende om als souverein burger, de autonomie der t5cïde—Sicilieu te verdedigen verdedigende tevens daardoor de zaak der Vor sten en volken. Voor de betuiging van Graaf Stolberg, dat geheiligde banden hen hadden weer houden deel aan de verdediging te nemen, drukte Koning Frans bijzonder zijne erkentelijkheid uit, waardoor zij toonden de echte steun van den troon hunner souvereiuen té zijn. Verder zeide de Vorst, dat hij een vast verlrousven in de toe komst heelt, zonder zich echter illusiën te maken. Sedert vijf jaren hadden de mannen van Noorde lijk Italië niets goeds kuuueu tot stand brengen, solied noch duurzaam voor het Zuiden en de volkeu van het Zuiden hadden zich niet met die van het Noorden vereeuigd. Europa, zeide hij verder, zal weldra de oogen opeuen en Italië uic zijn droom geraken. Dien lijd moet men afwachten dit was zijn taak of schoon zeer moeilijk. Verder drukte Fraus II nogmaals zijn dank uit en verzocht Graaf Stol berg dien aan allen over te brengen. De herin nering aau hen zou steeds in zijn geslacht voortduren. De Kouing schonk vervolgeus de Prinsen Sayu Wittgenstein en Furstenberg het ridderkruis van deu II. Januarius, terwijl de beide Graven Stol berg Weruigerode het grootkruis vau de orde van Kouslantijn en de Graven van Erbach-Furstenau en Leiningen-Billigheim het grootkruis van Frans 1 bekwamen. Wij hebben medelijden met gevallen grootheid maar eeiïe betuiging dat men een tiran zou te hulpe gesneld zijn ware men niet door heilige banden aau zijn eigen Vorst gebondeuriekt wat al te zeer naar heiligschenniscn dat iu den mond van een dienaar eens Kouings het Droit Divin misbruikende, die juist dezen edelman, oud-oflieier zijner garde en met hem de overige edelen en eenige duizenden Pruisen had moeten uitgezonden hebben om voor de legitimiteit, ver tegenwoordigd in Frans II, hun bloed en dat der domme Napolitaneudie zijne vaderlijke kastij dingen niet wisten te waarderen ie plengen. Frans was bewogen met de blijken van sympa thie der Duitsehe ridders: was hij het ook met de slachtoffers in de Napolitaansche kerkers en op do Siciliaanschc galeien Hierop had eene aandoenlijke plechtigheid plaats de Heereu kre gen groote en kleine kruisen. Wij spraken van looneelspelen is het dat niet? De weggejaagde dwingeland nog ridder ordes weggevende, Duitsehe ridders, die aanne mende. Maar we zien ook de keerzijde der medaille. De les die we uit dit tooneelspei trekkeu, is deze: „boven het woelen en woeden der on derdrukkers van het menschdomder vrijheid moordeude Vorsteu, staat God! Van zijne genade ontviug Frans II den Vorstenslaf, door Zijne rechtvaardigheid ontviel die zijne handen, want de geschiedenis van den jongsieu tijd heeft met bloedige letteren naast de gewijde moordenaars van Peruggia den naam geschreven van Frans IIopvolger van Dyonisius te Syracuse. In weerwil der ontkenningen van de offfcieuse bladen van Parijs tegen de berichten uit Londen slaat men over 'l algemeen geloof aan de nieuwe protestatie der Vercenigde-Siateu tegen de ge wapende Fransche tusseheukomsl iu Mexiko en, met het oog op de gespannen diplomatieke be trekkingen tusschen Noord-Amerika en Engeland, waagt uien reeds verschillende veronderstellingen over mogelijke verwikkelingen. In sommige hoogere kringen gelooft men echter niet, dat Keizer Napoleon zijne gewapende lus- scheukomst in Mexiko tot het uiterste zal drij ven; meer dan eene beweegreden zal het Fransche Staatsbestuur wellicht overhalen om geen nieuwe miljoenen en nienschenleveus nutteloos te gaan verkwisten aan gene zijde des grooten Oceamis. JVleu weet dat Napoleon III alras een middel heeft gevonden, als bij het wil zoeken. Welnu, de gedeeltelijke ontruiming der Romeiuscke Sla- ten geeft hein een der schoonste middelen hij de hand om. des noodshetzelfde besluit op Mexiko toe te passen. Op die wijze kan hij eenen oorlog met Noord-Amerika vermijden, zonder de Fran sche teergevoeligheid te kwetsen. Te St. Cloud heeft andermaal een kabinetsraad onder voorzitting des Keizers plaats gehad. De hoofdonderwerpen der beraadslaging waren Me xiko en de omstandigheid dat het kabinet van "Washington zich verzet tegen elke verdere afzen- diug da'arheen van zwarte of blanke Frauscheu voorts de gezondheidstoestand van Parijs en ein delijk Algerië. De cholera neemt te Parijs toe hoewel nog niet op onrustbarende wijze. De Muniteur ignoreert bij voortduring het bestaan eener* epidemie te Parijs, zoodal men niet oeus den troost heelt, aan een officieel erkende ziekte te zijn gestorven. Overigeus schijnt de tocstaud in Algerië de bezorgdheid der oïticiëelc kringen iu groolere mate op te wekken, dan de epidemie te Parijs. De maarschalk Mac-Mahon zendt dé pêches en zal thans zelf overkomen om te cousta- teeren hoe gunstig de reis des Keizers en de aanhalingen uit deu Koran op de Arabieren ge werkt hebben, die sinds dien lijd nog veel min der iu bedwang te houden ziju, eu van niets min der spreken dau vau verjaging der Giaours enz. iioo het ouder deze omstandighedenen bjj het totale gebrek aan kapitalen (want met do in do troonrede vermelde veel belovende Algierscbe maatschappij ging het als met vermindering van den schuldenlast)slaat met kolonisatie eu kolo nisten laat zich deuken. La Pressc vau Parijs wijdt een hoofdartikel aan lord Palmcrstouen maakt daarbij de volgende opmerking, die, hij den Staat van zaken in Frankrijk, rechtzinnig en stout mag genoemd worden. „Als men bedenkt welk bedrijvig aandeel lord Paluierslon heeft gehad in deStaatkunde van Groot- iïriLtaujo en van geheel Europa als men gade slaat welke grooto rol hij nog vervulde over eenige dagenhet onmetelijke kredietdat hij genooten als men te zelfder lijd ziet dat die ontzachelijke leemte, door zijn dood zoo spoe dig weder aaDgevuld zal zijn door het natuurlijk spel der vrije inslelliugenkan men zich niet onthouden de vooruitziende volkeren te bewon deren die niet al hunne hoop slelleu in handen van een eenigen burger welk groot vertrouweu zij ook in hem mogen hebben en die aldus hun toekomstig lot niet verbinden aau het brooze be staan van een enkelen mensch. Al de dagbladen van .Londen uitgezonderd do Daily-Newszijn met rouwbanden verschenen ten gevolge des doods van den miuister Paluier- ston. Allen drukken hun diep leedwezen uit over het verlies van dieu Staatsman. De Morning-Star zegt dat de dood moet toe geschreven worden aan de jichtwaarbij eene ziekte op de blaas was gekomen. De Kouingin zal lord Russell benoemen als opvolger van lord Palmeistou. In dit geval zal lord Clarendon de porleu feuille der buileulandsche zaken nemen. Rij al die- lord llussell weigerde, zou de post van eerste lord der Tresorery gegeven worden aan den graaf Granville of aan lord Clarendon doch lord Russell zal den post ongetwijfeld aauvaarden. In allen gevalle zal lord Gladstonede redenaar des Staals- bestuurs in de gemeentenkamer worden, als hoofd der vrijzinnige partij dóch hij zal zijne bediening als kanselier behouden. Pruisen heeft uieuwe maalregeleu genomen om zich het volle bezit der haven van Kiel te verze keren. Eene Koninklijke ordouantie van "21 Sep tember richt den dienst der haven iuwaarvan de politie zal uitgeoefeud worden door den Prui- sischen bevelhebber zoo over de oorlogschepen als over de koopvaardijschepen. Een oorlogsschip zal ten dien einde bestendige standplaats op de reede van Kiel houden. De Keizer vau Oostenrijk is terug van zijne jachtpartijen en heeft zijn verblijf op het kasteel van Sc.hcenbrunn gevestigd. Men wacht te Wee- nen ongeduldig naar de besluiten van het kabinet betrekkelijk de grondwettelijke zaken. De dag bladen zijn het niet eens over het besluit door de commissie der controle genomen. Eene ministeriële crisis waarvan men nog de oorzaak uiet kentdoch die wel zou kunnen iu betrekking slaan met de aanstaande uitvoering der conventie van September is te Rome uitge barsten. De heer de Me rode is geen minister der wapenen meer en zijne portefeuille is aan kardinaal Antonolli gegeven. In het ministerie van hinneulaudschc zal Mgr. Baretti Mgr. Pila vervangen en die veranderingen zouden de eeni ge uiet zijn, die iu hel personeel van het gou vernement verwacht worden. DU1TSCHLAND. Een grondeigenaar in Oostenrijks hoofdstad eu sinls twee jaren weduwenaar had het voor nemen opgevat te hertrouwen hoofdzakelijk in het belang van zijue dochter, een allerliefst meisje eu dal vooral op hare jaren zij heeft reeds den ouderdom van 15 jaren bereikt behoorlijke moe derlijke leiding behoefde. Hij liet een huwelijks- aanvraag in de dagbladen plaatseneu verkreeg ten slotte een rendez-vous meteen der onbekende schrijfsters van de talrijke brieven op zijne ad vertentie ingekomen. De weduwenaar bevond zich op het bepaalde uur iu een tuin te Schwarzenbcrg, de afgesproken plaats van bijeenkomsten spoedig daarna verscheen ook de schoone die niemand anders was dan de eigen dochter des we- duweuaars. FRANKRIJK. Betreffende de gauwdieven-wereld in Frankrijk is door een politie-ambtcnaar te Parijs -een boek uitgegeven onder den titel van Le monde des coquinswaaraan wij het volgende uittreksel ont- leeuen Iu Frankrijk worden jaarlijks 175,000 misdaden bedreven tegen den eigendom en 41,900 tegen menschenlevens. Het onderhond der schel men en gauwdieven kost jaarlijks 70.200.000 frs Daarbij moet nog iu rekening gebracht worden, eeue geheele armee om ze te bewakenals35,000 veldwachters; 30,000 bijzondere wachters. 30,000 tolbeambten; 15,000 gendarmen; 10.000 bosch- wachlers, 3000 politic-commissarissen 8000 stra ten-oppassers en die daaronder behooren. Voorts zijn in Frankrijk ten behoeve van die gauwdieven 38,000 politie—zaleu3000 maisons de dépót3000 ïocaleu van verzekering der gendarmerie; 362 hui zen van arrest; 86 paleizen van justitie27 dwang- en tuchthuizen, 86 scherprechters eu assistenten; 3 bagno's of galeijen; 12 gevangenissen iu Parijs; behalve nog de huizen van toevlucht, asyl-ge- stichten koloniën voor jonge verwaarloosden en soortgelijken en-dat alles ten behoeve van ruim tweemaal honderd duizend boosdoeners in het Fransche Keizerrijk. ENGELAND. De Engelsche gezant te St. Petersburg heeft het navolgende schrijven aan het departement van buitcnlandsche zaken gericht, om daaraan iu En geland de meest mogelijke publiciteit le geven „Ik vlei mij, dat gij mij zult toeslaan, lot welzijn van het algemeen een middel mede te deelen tegen de „typhus bovilis" welke ziekte thans in Engeland heerseht. Toen deze ziekte gedurende den Krim-oorlog in de Ukraine uitbarstte bewees hel mij zulke uitstekende diensten dat ik vau 600 koebeesten slechts 6 percent verloor. Het middel beslaat eenvoudig in de navolgende be handeling Zoodra het eerste verschijnsel van de ziekte (droogte van de huid) zich vertoont moet het zieke hoest iu een dampbad geplaatst en ge roskamd worden. De vochtigheid der temperatuur moet evenwel zoo wezen, dat daardoor de adem haling niet te veel wordt bemoeilijkt. Daarna moet het beest droog gewreven en gedekt worden met eenige wollen dekens. Mcu plaatst het voorts in een stal, waar het geheel beveiligd is tegen den tocht. Men moet de groolste zorg hebben om te voorkomen dat het kou zou vatten. Dit is van liet grootste belang bij de behandeling. Het zieke beest zette ik daarna verkoelend drinken cn ge makkelijk té verteren spijzen voor. Deze be handeling heeft mij reeds tweemalen in Rusland behoed voor groote verliezen. Gedurende de jongst- verloopen 31 jaren heb ik koeien geweid en gefokt. De 13 eerste woonde ik in Mecklenburg eu de 18 laatste in Rusland. Iu gemoede geloof ik dat deze eenvoudige behandeling van groot nut zal wezen voor de veehouders in Eugeland. Het dampbad dat ik gebruikte was vau een zeer oor spronkelijke constructie en het bestond uit een kamer, waarvan de grond niet waterpas lag, maar een hellend vlak vormde, zoodal het beest trapsgewijze iu een hoogere temperatuur kou ge bracht worden. Den stoom verkreeg ik door oen kachel (oven) met ijzeren platen bedekt; waarop water werd geworpen nadat de temperatuur iu de kamer reeds tot 35 graden Reaumur was ver hit. (get.) II. F. Feuling." Een uieuw stoomschip wel hekend onder den naam van Cigaar-schipis op den i8 te water ge- lateu. Nu zal eene proef genomen worden met eene geheel nieuwe bouworde, voor welke nieuwe uitvinding reeds patent genomen is. Het schip zal genaamd worden Waterrijtuig en bestaan in een wagen of schipdat met behulp van schep radereu eu hollo cylinders boven de watervlakte wordt gedragen terwijl de bewoging door stoom zal worden bewerkstelligd. Niet alleen zal hier door de spoed worden bevorderd maar zooda nige schepen, indien de proef goed gelukt zul len bovendien zeer geschikt zijn om ondiepe wateren te bevaren. BELG IE. De Moniteur van Donderdag kondigt een Ko ninklijk besluit af gedagteekcud 27 Septem ber waarbij te rekenen van 1 December aan slaande de prijzen voor dc telegrams in het blad zullen verminderd wordeu en vaslgestold als volgt: 1°. Gewone telegrams. Een halve fr. voor twin tig woorden. Zelfde taks voor iedere reeks vau twintig woorden of fraction van reeks boven de twintig eerste woorden. 2°. Bijzondere telegrams. Een fr. voor twintig woorden. Een halve fr. meer per reeks van lieu woorden of fractie van reeks boven de Iwiutig. 3°. Aanbevolenc telegrams. Twee fr. voor twintig woorden. Een franc meer per reeks >au tien woorden of fractie van reeks boven de twintig. Tot nader bericht is niets veranderd aau den prijs der telegrams voor den vreemde. Met 16 legen 14 slemmen beeft de gemeente raad van Antwerpen besloten iu de van hem uit- gauude besluiten brieven en andere stukken liet woord Vlaamscb" door het woord „Nederlaudscli" le doeii vervaugen Zekere M. Vignoul te Antwerpen heeft oj) het Kasteelple-iii proeven geuomen met een nieuw hluschmiddeldal inderdaad zeer zonderling mag genoemd worden. Er was een houten toestel ge plaatst, met leer en petroleum hestreken, dat ver volgens in brand werd gestoken. Nauwelijks stond het volop in brand of M. Vignoul welke eene kleine blikken kas op den rug droeg, naderde den brandgreep den darm welke aau zijne blikken kasje was gehechtcn spoot eene hoe veelheid van den inhoud op de vlammen, welke onmiddellijk werden uitgedoofd. Daarop gaf hij bevel om het houtwerk op nieuw in hraud te steken maar welke moeite men zich ook gaf het hout wilde geen vuur meer vatten. Deze proefneming werd door een groot aantal perso nen bijgewoond welke iu den beginno dachten dat er "een vuurwerk werd afgestoken. Een jong kind (e Gent datten gevolge van dc mazelen de kroep had gekregen, die zoo erg was dat het op hel punt was te stikken, werd iu weinige dagen genezen door de nieuwe methode van doctor Bóvillani aldaar dat wi! zeggen door het gebruik van citroensap, dat in den mond van het stervend kind werd gebracht door middel van een penseel en door het voorschrijven van gorgelen in dekeel, niettegenstaande deu leeftijd van het kind dat zeer gewillig was. SLUIS, 26 October. Bij Koninklijk besluit van 21dezer is benoemd tot inspecteur voor het ge neeskundig Staatstoezicht in Zeelandde heer A. A. Fokkermedicina; doctor te Middelburg

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 3